ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" серпня 2015 р.Справа № 921/622/15-г/16
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Хоми С.О.
Розглянув справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" вул. Набережна Перемоги, 50, м.Дніпропетровськ, адреса для листування: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800
до відповідача: Приватного комунального підприємства "Марія", с.Вербів, Підгаєцький район, Тернопільська область.
За участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 - юрисконсульт, довіреність №2685-К-О від 24.06.2015 року;
відповідача: не з'явився.
Суть справи.
Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду та протоколах судових засідань, які знаходяться в матеріалах справи.
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк", вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпропетровськ, адреса для листування: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800 звернулось до суду з позовом до Приватного комунального підприємства "Марія", с.Вербів, Підгаєцький район, Тернопільська область про cтягнення заборгованості в сумі 24 419 грн. 92 коп., з яких: 12000 грн. заборгованість за кредитом, 6477 грн. 29 коп. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 4443 грн. 95 коп. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 1498 грн. 68 коп. - заборгованість по комісії за користування кредитом.
Представник позивача в судове засідання з'явився та надав додаткові пояснення по суті спору.
07.08.2015 року від позивача надійшов лист № без номера від 07.08.2015 року, в якому позивач надав додаткові пояснення щодо заявлених позовних вимог.
В судове засідання представник відповідача не з'явився. Відповідач обґрунтований нормативно та документально підтверджений відзив на позов не подав, хоча судом було дотримано вимоги статті 64 Господарського процесуального кодексу України, своєчасно винесено і надіслано за вказаною в позовній заяві позивачем адресою відповідача: с.Вербів, Підгаєцький район, Тернопільська область ухвалу від 22.06.2015 року про порушення провадження у справі та призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду 03.07.2015 року і необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду.
Повідомлення про вручення поштового відправлення, відправлене відповідачу 22.06.2015 року та отримане останнім 24.06.2015 р., про що свідчить підпис відповідача на повідомленні, знаходиться в матеріалах справи.
Таким чином, суд вважає, що відповідач повідомлений про час і місце розгляду справи № 921/622/15-г/16 господарським судом Тернопільської області.
Крім того, відповідач будь-яких додаткових документів суду не надав, а тому згідно ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представника позивача.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
20.11.2013 року Приватним комунальним підприємством "Марія" було підписано Заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг.
Як вбачається із даної Заяви, відповідач погодився із Умовами та Правилами надання банківських послуг, Тарифами ПриватБанку (що розміщені на сайті ПриватБанку www.privatbank.ua), які разом з даною анкетою складають Договір банківського ослуговування.
Відповідно до договору відповідачу було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок 26003055109035 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта.
Як визначається в п. п. 3.18.1.1 п.п. 3.18.1 п. 3.18 "Умов і правил надання банківських послуг" кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - Кредит) надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів "Клієнта" в межах кредитного ліміту (далі - ліміт). Про розмір ліміту "Банк" повідомляє "Клієнта" на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку "Банку" і "Клієнта" (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших). "Банк" здійснює обслуговування ліміту "Клієнта", що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку "Клієнта", при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
В п.п. 3.18.1.3 п.п. 3.18.1 п. 3.18 "Умов і правил надання банківських послуг" зазначається, зокрема, що кредит надається в обмін на зобов'язання "Клієнта" з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди.
Згідно п.п. 3.18.1.11 п.п. 3.18.1 п. 3.18 "Умов і правил надання банківських послуг" періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Період безперервного користування "кредитним лімітом на поточному рахунку" - не більше 35 днів. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку "Клієнта" при закритті банківського дня . Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом у цей період не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо . Зменшення або збільшення заборгованості по кредиту в період безперервного користування кредитом, не впливають на зміну початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо.
У відповідності до п.п. 3.18.1.12 п. 3.18.1 п. 3.18 "Умов і правил надання банківських послуг" для розрахунку відсотків за користування кредитним лімітом встановлюється диференційована процентна ставка. Відсоткова ставка до розрахунку залежить від терміну існування непогашеного залишку по кредиту. Процентна ставка може бути змінена "Банком" у порядку, передбаченому цим розділом "Умов та правил надання банківських послуг".
Як визначається в п. 3.18.1.13 п. 3.18 "Умов і правил надання банківських послуг" при порушенні "Клієнтом" будь-якого з грошових зобов'язань "Клієнт" сплачує "Банку відсотки та пеню за користування кредитом від суми залишку непогашеної заборгованості в розмірі, передбаченому цим розділом "Умов та правил надання банківських послуг".
У п.п. 3.18.2.2. п. 3.18 "Умов і правил надання банківських послуг" зазначається, зокрема, що "Клієнт" зобов'язується :
- використовувати кредит на цілі, зазначені у п. 3.18.1.1 цього розділу "Умов та правил надання банківських послуг";
- сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом згідно з п.п. 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3;
- здійснювати погашення кредиту, отриманого в межах встановленого ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, встановленого п.3.18.1.11;
- здійснювати погашення різниці між заборгованістю за кредитом і знову встановленим лімітом відповідно до п. 3.18.2.3.2, у разі перевищення заборгованості за кредитом над сумою знову встановленого Ліміту, протягом операційного дня, за станом на який виникла різниця. Погашення цієї різниці трактується як погашення кредиту;
- повернути кредит у строки, встановлені п.п. 3.18.1.10, 3.18.2.3.4, 3.18.2.2.17.
Як визначається в п. 3.18.4.1 п. 3.18.4 "Умов і правил надання банківських послуг" за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку "Клієнта" при закритті банківського дня "Клієнт" сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка). Порядок розрахунку відсотків:
- 3.18.4.1.1. За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (далі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнулення"), розрахунок відсотків здійснюється за процентною ставкою у розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості;
- 3.18.4.1.2. При необнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулення, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулення, "Клієнт" сплачує "Банку" за користування кредитом відсотки в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулення.
- 3.18.4.1.3. У разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулення, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулення, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання "Клієнта" з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні "Клієнтом" будь-якого з грошового зобов'язання "Клієнт" сплачує "Банку" відсотки за користуванні кредитом у розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення "Клієнтом" будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права "Банку" на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг, "Клієнт" сплачує "Банку" пеню у розмірі 0,1315% від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.
У відповідності до п.п. 3.18.4.1.4 п. 3.18.4 "Умов і правил надання банківських послуг" під "непогашенням кредиту" мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Як визначається в п.п. 3.18.4.3 п. 3.18.4 "Умов і правил надання банківських послуг" сплата відсотків за користування кредитом, розрахованих згідно з п.п. 3.18.4.1, 3.18.4.2 проводиться в порядку, зазначеному в п. 3.18.1.1, 3.18.2.1.4., 3.18.2.2.8. Відсотки, несплачені після закінчення періоду безперервного користування кредитом, вважаються простроченими (крім випадків розірвання кредиту згідно з п.3.18.2.3.4), Сплата відсотків може бути проведена "Клієнтом" також з інших належних йому рахунків у встановленому законом порядку.
Згідно п.п. 3.18.4.4 п. 3.18.4 "Умов і правил надання банківських послуг" "Клієнт" сплачує "Банку" винагороду за використання ліміту відповідно до п.п.3.18.1.6., 3.18.2.3.2, 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг. "Клієнт" доручає "Банку" здійснювати списання винагороди зі своїх рахунків. Сплата винагороди здійснюється в гривні. У випадку, якщо кредит видається в іноземній валюті, винагорода сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати.
В п.п. 3.18.4.9 п. 3.18.4 "Умов і правил надання банківських послуг" розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.
У відповідності до п.п. 3.18.6.1 п. 3.18.6. Обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку "Клієнта" здійснюється з моменту подачі "Клієнтом" до "Банку" заяви на приєднання до "Умов та Правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та/або з моменту надання "Клієнтом" розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитної ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язань сторонами.
Як визначається в п. 3.2.1.4.1 п. 3.2.1.4 "Умов і правил надання банківських послуг" (набрали чинність з 1 липня 2014 року) за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку "Клієнта" при закритті банківського дня "Клієнт" сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка). Порядок розрахунку відсотків:
- 3.2.1.4.1.1. За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 21-го кінцевого числа поточного місяця (далі - "період", в який дебетове сальдо підлягає обнулення"), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою у розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості;
- 3.2.1.4.1.2 У випадку необнулення дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулюванню, на протязі 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулюванню, "Клієнт" сплачує "Банку" за користування кредитом відсотки в розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулюванню;
- 3.2.1.4.1.3 У разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання "Клієнта" з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні "Клієнтом" будь-якого з грошового зобов'язання "Клієнт" сплачує "Банку" відсотки за користуванні кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення "Клієнтом" будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права "Банку" на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг, "Клієнт" сплачує "Банку" пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.
У відповідності до довідки №08.7.0.0.0/150527160555 від 27.05.2015 року про розмір встановлених кредитних лімітів, наданих клієнту - Приватному комунальному підприємству "Марія", позивачем було встановлено відповідачу кредитний ліміт:
- 28.11.2013 р. - 10000 грн;
- 12.02.2014 р. - 12000 грн;
- 01.03.2014 р. - 12000 грн.;
- 02.03.2014 р. - 11986 грн. 68 коп.
Як стверджує позивач у своїй позовній заяві, відповідач порушив зобов'язання щодо повернення кредитних коштів та станом на 08.04.2015 року заборгованість відповідача за кредитом становить 12000 грн.
У відповідності до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України № 435-ІУ від 16 січня 2003 року з наступними змінами зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобов'язання, а саме зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України №436-ІУ від 16 січня 2003 року з наступними змінами, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
У відповідності до ч. 2 ст. 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
У відповідності до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
07.08.2015 року від позивача до матеріалів справи надійшов лист № без номера від 07.08.2015 року, в якому позивач надав додаткові пояснення щодо заявлених позовних вимог, в якому зазначено, зокрема, про наступне:
- 20.11.2013 року між позивачем та відповідачем було укладено договір банківського обслуговування без номеру, згідно якого позивач відкрив відповідачу наступні поточні рахунки: 26003055109035, відповідно до умов якого банк при наявності вільних грошових ресурсів здійснює обслуговування кредитного ліміту клієнта на свій розсуд або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнта;
- згідно Заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів та відтисків печатки, відповідач погодився з Умовами та правилами надання банківських послуг, у тому числі з умовами та правилами обслуговування по розрахунковим картам (розташованих на даному сайті банку та даному сайті банку чи інший інтернет SMS-ресурс, зазначений банком). Згідно розділу 1 Правил, розміщених [www.privatbank.ua web-сайті банку], ці правила є публічною офертою, що містять умови та правила надання послуг банком його клієнтам. Таким чином, клієнт отримує доступ до всіх без виключення послуг банку;
- відповідно до договору відповідачу було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок згідно наданої довідки про розміри встановленого кредитного ліміту. Згідно представленого розрахунку заборгованості та виписки по рахунку 26004055109636 вбачається, що клієнт скористався кредитним лімітом в сумі 12000 грн.
- щодо нарахування відсотків по кредиту з розрахунку 24%, 48% та 56% річних:
- заборгованість, при якій визначено розмір нарахування відсотків із розрахунку 24% річних виникла за період з 27.02.2013 року по 02.06.2014 року;
- за період з 27.02.2013 року по 01.03.2013 року сальдо поточне становило 11986 грн. 68 коп. Це становить 3 дні користування кредитними коштами зі сплатою відсоткової ставки поточної 24% річних;
11986,68*24%/360 днів*3 дні періоду = 23,97 грн.
-за період з 02.03.2013 року по 02.06.2014 року сальдо поточне становило 12000 грн. Це становить 93 дні користування кредитними коштами із сплатою відсоткової ставки поточної 24% річних
12000 * 24% /360 днів * 93 дні періоду = 744 грн.
-оскільки тіло кредиту вважається простроченим з 02.06.2014 року, а грошові зобов'язання по погашенню заборгованості порушеними, згідно п. 3.18.4.1.3 договору клієнт сплачує Банку проценти у розмірі 48% річних від залишку непогашеної заборгованості;
-за період з 03.06.2014 року по 01.07.2014 року сальдо прострочене становило 12000 грн. Це становить 29 днів користування кредитними коштами зі сплатою відсоткової ставки поточної 48% річних 12000 * 48% / 360 днів * 29 днів періоду = 464 грн.
-Умовами та Правилами надання банківських послуг, які набрали чинності з 1 липня 2014 року встановлено: у разі непогашення заборгованості Клієнтом за кредитом у строк до 90 днів включно, на 91 - й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (п. 3.2.1.4.1.3 Умов). Відтак, з 01.07.2014 р. на прострочену заборгованість нараховуються проценти у розмірі 56% річних від залишку непогашеної заборгованості;
-За період з 02.07.2014 року по 08.04.2015 року сальдо прострочене становило 12000 грн. Це становить 281 день користування кредитними коштами зі сплатою відсоткової ставки простроченої 56% річних
12000 * 56% / 360 днів * 281 днів періоду = 5245,33 грн.
Отже, у відповідача перед банком виникла заборгованість по сплаті процентів станом на 08.04.2015 у розмірі 6477 грн. 29 коп.
Щодо стягнення заборгованості по комісії:
- заборгованість по комісії станом на 13.11.2014 р. становить 942 грн. 44 коп. (у відповідності до п. 3.2.1.4.4 поданих умов, клієнт сплачує Банку винагороду за використання ліміту першого числа кожного місяця в розмірі 0.9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало за попередній місяць).
До січня 2014 року погашення комісії відбувалося в повному обсязі.
Нарахування комісії відбувалися наступним чином:
1. за березень 2014 р.: 12000 грн. (сальдо поточне тіла кредиту) х 0,9% = 108 грн.,
Аналогічним чином нарахування комісії відбувалося щомісяця/
Отже, до стягнення підлягає комісія в сумі 1498 грн. 68 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість по кредиту в сумі 12000 грн. підтверджується банківською випискою з 28.11.2013 р. по 08.04.2015 р. по рахунку відповідача ; меморіальним ордером №06Х8 від 02.06.2014 р.; В«Розрахунком заборгованості по кредиту… станом на 08.04.2015 рокуВ» , який додано до матеріалів справи 07.08.2015 року.
Позивач також просить суд стягнути з відповідача 6477 грн. 29 коп. заборгованості по процентам за користування кредитом за період з 27.02.2013 року по 08.04.2015 року.
На підтвердження заявленої суми позивач надав "Розрахунок заборгованості по відсоткам …станом на 08.04.2015 року", який доданий до матеріалів справи 07.08.2015 р.; банківську виписку з 28.11.2013 по 08.04.2015 з рахунку відповідача.
Заборгованість по комісії за користування кредитом в сумі 1498 грн. 68 коп. підтверджується банківською випискою з 28.11.2013 р. по 08.04.2015 р. з рахунку відповідача, В«Розрахунком заборгованості з комісії…станом на 08.04.2015 року", який додано до матеріалів справи 07.08.2015 року, та іншими матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано жодних письмових заперечень щодо нарахування сум заборгованості по тілу кредиту, по процентах за користування кредитом, по комісії, а судом не здобуто доказів, які б свідчили про погашення сум такої заборгованості, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача:
- 12000 грн. заборгованості по кредиту, 6477 грн. 29 коп. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 1498 грн. 68 коп. заборгованості по комісії підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності із ст.ст.33-34 ГПК України належними та допустимими доказами, не суперечать нормам чинного законодавства та неоспорені відповідачем.
У відповідності до статті 230 Господарського кодексу України № 436-ІУ від 16 січня 2003 року, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно частини 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22 листопада 1996 року, з наступними змінами, регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що В«платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторінВ» , а згідно статті 3 вказаного Закону розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Як визначається в п.п. 3.18.5.1 п. 3.18.5 "Умов і правил надання банківських послуг" при порушенні "Клієнтом" будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п.3.18.2.2.5, 3.18.4.4., 3.18.4.5, 3.18.4.6 "Клієнт" сплачує "Банку" за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. "Клієнт" сплачує "Банку" пеню у розмірі, визначеному в п. 3.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочення. А в разі реалізації "Банком" права на встановлення іншого строку повернення кредиту, "Клієнт" сплачує "Банку" пеню у розмірі, зазначеному в п.3.18.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку, якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати.
Також в п.п. 3.2.1.5.1 п. 3.2.1.5 "Умов і правил надання банківських послуг" (набрали чинність з 01.07.2014 року) при порушенні "Клієнтом" будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п.3.2.1.2.2, 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 "Клієнт" сплачує "Банку" за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації "Банком" права на встановлення іншого строку повернення кредиту, "Клієнт" сплачує "Банку" пеню у розмірі, зазначеному в п.3.2.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку, якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати.
Позивач просить стягнути з відповідача 4443 грн. 95 коп. пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, з яких:
- 3103 грн. 94 коп. пені на кредит за період з 05.03.2014 р. по 08.04.2015 року;
- 1069 грн. 04 коп. пені на відсотки за період з 05.03.2014 р. по 08.04.2015 року;
- 270 грн. 97 коп. пені на комісію за період з 09.01.2014 р. по 08.04.2015 року.
("Розрахунок заборгованості по пені… станом на 08.04.2015 року доданий до матеріалів справи 07.08.2015 року).
Судом здійснено перерахунок суми нарахованої пені на борг по кредиту за період з 05.03.2014 р. по 08.04.2015 року .
За результатами здійсненого перерахунку нарахована сума пені на борг по кредиту становить 3030 грн.
В частині позовних вимог про стягнення 73 грн. 94 коп. пені на борг по кредиту слід відмовити як безпідставно заявлених.
Судом здійснено перерахунок суми нарахованої пені на борг по відсотках за період з 05.03.2014 р. по 08.04.2015 року.
За результатами здійсненого перерахунку нарахована сума пені на борг по відсотках становить 1069 грн. 04 коп.
Судом також здійснено перерахунок суми нарахованої пені на борг по комісії за період з 09.01.2014 р. по 08.04.2015 року.
За результатами здійсненого перерахунку нарахована сума пені на борг по комісії становить 270 грн. 97 коп.
За результатами здійснених перерахунків суд вважає, що до задоволення підлягають позовні вимоги про стягнення з відповідача 3030 грн. пені на борг по кредиту, 1069 грн. 04 коп. пені на борг по відсотках та 270 грн. 97 коп. пені на борг по комісії , як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству та неоспорені відповідачем.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.43,49,82,85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Приватного комунального підприємства "Марія", с.Вербів, Підгаєцький район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 31948981, на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" вул. Набережна Перемоги, 50, м.Дніпропетровськ, адреса для листування: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800 , ідентифікаційний код 14360570:
- 12000 грн. - заборгованість за кредитом;
- 6477 грн. 29 коп. - заборгованість по процентам за користування кредитом;
- 1498 грн. 68 коп. - заборгованість по комісії за користування кредитом;
- 3030 грн. пені на борг по кредиту;
- 1069 грн. 04 коп. пені на борг по відсотках;
- 270 грн. 97 коп. пені на борг по комісії;
- 1821 грн. 46 коп. судового збору в повернення сплачених судових витрат.
3.В решті позову відмовити.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено 17 серпня 2015 року.
Суддя С.О. Хома
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2015 |
Оприлюднено | 21.08.2015 |
Номер документу | 48520230 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Хома С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні