Рішення
від 21.08.2009 по справі 8/57-1250
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8/57-1250

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" серпня 2009 р.Справа № 8/57-1250

Господарський суд Тернопільської області у складі

Cудді Гирили І.М.

Розглянув справу

за позовом: Акціонерного товариства "Український інноваційний банк" (АТ "Укрінбанк"), в особі Львівської філії АТ "Укрінбанк", вул. В. Великого, 18, м. Львів (Тернопільське відділення, вул. Пирогова, 11, м. Тернопіль).

до відповідача: Приватного підприємства "Мілан", вул. Живова, 11, м. Тернопіль

про: стягнення заборгованості на загальну суму 30 209 грн. 60 коп.

За участю представників:

Позивача: Хоростківської Я.І. –провідного юрисконсульта, довіреність № 146 від 10.06. 09 р.

Відповідача: не з`явився.

В судовому засіданні представнику позивача роз'яснено його процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

Акціонерне товариство "Український інноваційний банк" (АТ "Укрінбанк)  в особі Львівської філії АТ "Укрінбанк", м. Львів звернулось до господарського суду Тернопільської області з позовом до Приватного підприємства "Мілан", м. Тернопіль, про стягнення 30 209 грн. 60 коп. заборгованості згідно Договору про надання офердрафту №110/07-ОВ від 02.08.07р., з яких: 21 995,34 грн. –заборгованості по неповернутому кредиту, 3 314,60 грн. –нараховані відсотки за користування кредитом, 4 572,76 грн.  - нарахована за порушення строків сплати кредиту пеня та 326,90грн. - нарахована за порушення сплати відсотків за користування кредитом пеня, за період з 29.08.08р. по 18.06.09р.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач неналежним чином виконав зобов`язання за договором №110/07-ОВ від 02.08.07р., зокрема, щодо терміну повернення овердрафту, сплати процентів, комісії та інших платежів в порядку, визначеному умовами укладеного договору, внаслідок чого його заборгованість перед позивачем по неповернутому кредиту становить 21995,34грн.,  на яку відповідно до чинного законодавства та умов даного договору було нараховано 3314,60 грн. процентів за користування кредитом та 4 899,66 грн. пені. Таким чином, просить стягнути з відповідача заборгованість на загальну суму 30 209 грн. 60 коп. В підтвердження викладеного додає: договір про надання овердрафту № 110/07-ОВ від 02.08.07р.; розрахунок боргу по кредитному договору №110/07-ОВ від 02.08.07р., станом на 19.06.09р., виписку з поточного рахунку ПП, виписку про стан коштів клієнта станом на 21.08.2009р., акт звірки розрахунків, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Відповідач на розгляд справи не з'явився, відзиву на позов не надав, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, ухвала про порушення провадження у справі від 02.07.09р. та ухвала про відкладення розгляду справи від 03.08.09р., які направлялись на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією, з повідомленням про вручення поштового відправлення були повернуті на адресу суду із відміткою пошти: "За закінченням терміну зберігання" та "за зазначеною адресою не проживає".

Згідно до п. 3.6 роз'яснень президії ВГСУ від 18.09.1997 р. № 02-5/289 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України” (з наступними змінами та доповненнями) особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місця знаходження юридичних осіб - учасників судового процесу. Відповідні процесуальні документи надіслані згідно з поштовими реквізитами учасників процесу. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №31 від 15.07.09р., адреса відповідача: - 46006, м. Тернопіль, вул. Живова,11. Саме на цю адресу направлялась кореспонденція. Зазначене свідчить, що судом були здійснені всі заходи повідомлення відповідача. Норми ГПК України не передбачають розшук судом, або стороною по справі фактичного місця знаходження іншої сторони.

Отже, враховуючи, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, справа розглядається без участі представника відповідача, відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у ній матеріалами.

Присутній в судовому засіданні 21.08.09р.представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, суд встановив:

Згідно п. 15 Положення Національного Банку України "Про кредитування", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.09.1995 року № 246 (далі —Положення), кредитні взаємовідносини регламентуються на підставі кредитних договорів, що укладаються між кредитором і позичальником у письмовій формі.

Згідно ст.ст. 345,346 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

02 серпня 2007 року між Акціонерним товариством “Український інноваційний банк” в особі Тернопільської філії АТ “Укрінбанк” (Банк) та Приватним підприємством "Мілан" (Позичальник) було укладено договір про надання овердрафту №110/07-ОВ (далі –Договір), у відповідності до п.п. 3.1., 3.2.1., 3.4 якого Банк надав Позичальнику Овердрафт з лімітом заборгованості за овердрафтом в розмірі 50 000 грн., для поповнення оборотних коштів Позичальника з метою здійснення діяльності передбаченої Установчим документом, на термін з 02 серпня 2007 року до 01 серпня 2008 року включно з необмеженою сумою обороту по рахунку за овердрафтом та зі сплатою 20% річних, які нараховуються на заборгованість за овердрафтом із розрахунку фактичної календарної кількості днів в році, котрі підлягають сплаті на дату платежу по процентах за овердрафтом та в день повного розрахунку за цим договором.

Пунктом 3.5.1. Договору передбачено обов'язок Позичальника вернути овердрафт не пізніше 20-го банківського дня, починаючи з дати надання овердрафту, та повністю розрахуватися з банком не пізніше 02 серпня 2008 року.

Забезпеченням виконання зобов'язань Позичальника за договором є порука громадянина України Дремух В.Я. та Пуковського А.С. Також, згідно п.3.6.2 договору, Овердрафт забезпечується всім належним позичальнику та поручителям майном та коштами, на які може бути звернено стягнення в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Згідно пп.5.3.1-5.3.2 п.5.3 вказаного договору, Позичальник зобов'язується використати овердрафт на цілі, передбачені в п.3.2 договору та повернути овердрафт на умовах викладених в п.п.3.5.1 договору. Сплатити проценти, комісії та інші платежі у порядку, визначеному п.п.3.4, 3.5, 4.1 договору. На вимогу Банку сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Матеріали справи свідчать про те, що за своєю правовою природою між сторонами у справі виникли зобов'язання за кредитним договором, згідно якого, в силу ст. 1054 Цивільного Кодексу України банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

В силу ст. ст. 11, 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами та однією з підстав виникнення зобов'язань.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 (Позика) цієї глави (Кредит), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. (ч. 2 ст. 1054 ЦК України).

В силу ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.

Пунктом 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України встановлено, що позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до положень статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього Кодексу, інших активів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зі сторони банку умови договору виконані, протягом обумовленого у договорі терміну Позичальнику надано необмежену суму обороту по рахунках за овердрафтом, що підтверджується наданою позивачем випискою по рахунку (динаміка зменшення залишків) ПП "Мілан" та не заперечується у встановленому законом порядку відповідачем.

Однак відповідач не виконав умов договору, у термін передбачений договором, тобто до 02.08.08р., отриманий кредит не повернув, як і не сплатив відсотки за користування кредитом, допустивши станом на 19.06.09р. заборгованість перед Банком в розмірі 21 995,34грн. по неповернутому кредиту та 3 314,60грн. –по нарахованих відсотках, що підтверджується банківськими виписками на рахунках клієнта –ПП "Мілан", станом на 21.08.09р. та розрахунком заборгованості.

Окрім того, факт отримання кредитних коштів підтверджується, наданим позивачем в судове засідання 21.08.09р. Актом звірки отримання та оплати коштів згідно договору про надання овердрафту №110/07-ОВ від 02.08.07р., станом на 19.06.09р., який підписано повноважними представниками сторін без заперечень та скріплено печатками юридичних осіб.

Таким чином, представленими суду доказами, позивач у справі довів наявність заборгованості відповідача перед ним за наданий кредит (овердрафт).

Відтак, позовні вимоги в частині стягнення з ПП "Мілан" основного боргу за кредитом в сумі 21 995,34 грн. та 3 314,60 грн. заборгованості по нарахованих відсотках за користування кредитом (за період з 02.08.2007р. по 18.06.2009р., з урахуванням часткової сплати відповідачем відсотків в сумі 7 933,78грн.), підлягають до задоволення як правомірні, обґрунтовані, підтверджені документально, та визнані відповідачем, зокрема, шляхом підписання акту звірки отримання та оплати коштів згідно договору про надання овердрафту №110/07-ОВ від 02.08.08р., станом на 19.06.09р.

Окрім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 4 572,76 грн. пені за порушення строків сплати кредиту та 326,90грн. пені за порушення сплати відсотків за користування кредитом, за період з 29.08.08р. по 18.06.09р.

В силу ч.1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України визначено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами та договором.

Статтею 209 ЦК України встановлено, що особа, яка не виконала зобов'язання або виконала його неналежним чином несе майнову відповідальність на умовах, передбачених законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського Кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Згідно з ч. 4 статті 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Відповідно до ст. 610,611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

В силу статей 546-551 ЦК України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Виконання зобов'язання  (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. При цьому, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пеня, як неустойка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання і її розмір (ч.2 ст. 551 ЦК України) встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Штрафні санкції за порушення зобов'язання застосовуються у розмірі, передбаченому сторонами у договорі (ч. 4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Так, відповідно до п. 7.2. та п. 7.3. договору, у разу порушення строків сплати процентів за овердрафтом, Позичальник сплачує Банку пеню. Пеня нараховується на суму несплачених (несвоєчасно сплачених) процентів за овердрафтом із розрахунку фактичної кількості прострочених днів в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період прострочення. У разі порушення Позичальником термінів повернення овердрафту, Позичальник сплачує банку пеню, нараховану на суму несвоєчасно сплаченої заборгованості за овердрафтом із розрахунку фактичної кількості днів існування заборгованості в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період прострочення.

Таким чином, позивач здійснив нарахування пені на прострочену заборгованість по кредиту в сумі 4 572,76грн. та, відповідно, пені на прострочені відсотки по кредиту в сумі 326,90грн., за період з 29.08.2008р. по 18.06.2009р., яку просить стягнути в судовому порядку.

Розглянувши наданий позивачем розрахунок сум пені, суд вважає його правомірним, а вимоги такими що підлягають до задоволення.

У відповідності до вимог ст. ст. 44 –49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита в сумі 302,10 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 312,50 грн. покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 20, 22, 32-34, 43, 44, 49, 69, 75, 81-1, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-

          

В И Р І Ш И В:

1.          Позов задовольнити.

2.           Стягнути з Приватного підприємства "Мілан", вул. Живова, 11, м. Тернопіль , ідентифікаційний код 33011826) на користь Акціонерного товариства “Український інноваційний банк”, м. Київ, вул. Інститутська, 12-А, ідент. код 05839888, від імені якого діє Львівська філія Акціонерного товариства “ Український інноваційний банк ”, м. Львів, вул. Володимира Великого, 18, ідентифікаційний код 20817074.

-          21 995 (двадцять одну тисячу дев'ятсот дев'яносто п'ять) грн. 34 коп. заборгованості по кредиту;

-          3 314 (три тисячі триста чотирнадцять) грн. 60 коп. заборгованості по відсотках за користування кредитом

-          4 899 (чотири тисячі вісімсот дев'яносто дев'ять) грн. 66 коп. пені

-          614 (шістсот чотирнадцять) грн. 60 коп. в повернення сплачених позивачем судових витрат.

3.          Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

4.          Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

5.          Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало  законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання –31.08.2009 р.), через місцевий господарський суд.

 

Суддя                                                                                          

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення21.08.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4853027
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/57-1250

Рішення від 21.08.2009

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні