Рішення
від 24.09.2009 по справі 3714-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

3714-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 201

РІШЕННЯ

Іменем України

24.09.2009Справа №2-22/3714-2009

За позовом Сакського міжрайонного прокурора, м. Саки, вул. Леніна, 34, в інтересах держави в особі Сакської районної державної адміністрації в АР Крим, м. саки, вул. Леніна, 15.

До відповідача Малого підприємства «Вєктор», Сакський район, с. Сизовка, вул. Титова, 21.

Про спонукання укласти додаткову угоду до договору.

Суддя О.Л. Медведчук  

Представники:

Від позивача: Демко О.І., предст., дов. від 02.02.09р.

Від відповідача: не з'явився

Прокурор Яковлєв О.О.     

Суть спору:

Сакський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду АР Крим із позовом в інтересах держави в особі Сакської районної державної адміністрації в АР Крим про спонукання Мале підприємство «Вєктор» укласти додаткову угоду до договору оренди землі № 22 від 19 квітня 2005 року, який був укладений між Сакською районною державною адміністрацією та МП «Вектор», зареєстрований у Сакському відділі Кримської філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»  при Державному комітеті України по земельних ресурсах 26 квітня 2005 року № 040501500004, а у разі ухилення відповідача від укладення вказаної угоди, додаткова угода вважається укладеною у місячний термін із дня набрання чинності рішення суду, а у разі неукладення додаткової угоди в указаний термін, вважати її укладеною з моменту набрання чинності рішення суду у  редакції наданої до матеріалів справи.

Вимоги обґрунтовано тим, що відповідач відмовляється від підписання додаткової угоди до договору оренди землі якою змінено розмір орендної плати.

Розгляд справи відкладався.

У судовому засіданні яке відбулося 24.09.2009р. позивачем подано заяву у порядку ст. 22 ГПК України про зміну позовних вимог, в якій просить суд спонукати МП «Вєктор» укласти додаткову угоду до договору оренди землі № 22 від 19.04.2005р., який був укладений між Сакською райдержадміністрацією та МП «Вєктор» в редакції яка надана до матеріалів справи. В іншій частині вимог від позову відмовився та просив провадження у справі в цій частині припинити.

Прокурором заяву позивача підтримано.  

Суд роз'яснені наслідки відмови від позову від цієї частини позовних вимог.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, витребуваний судом письмовий документально обґрунтований відзив на позов не надав.

Оскільки розгляд справи вже відкладався у зв'язку з неявкою відповідача у судове засідання, враховуючи, що відповідач не виконує свої обов'язки передбачені ст. 22 ГПК України, суд не вважає за доцільне подальше відкладення розгляду справи та вважає за можливе розгляд справи за наявними матеріалами у порядку ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, суд -

       ВСТАНОВИВ:

19 квітня 2005 року між Сакською районної державною адміністрацією (Орендодавець) та Малим підприємством «Вєктор» (Орендар) укладено договір оренди землі за № 22.

Предметом вказаного договору є те, що Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку не сільськогосподарського призначення – землі промислові, які знаходяться на відстані  шістьох кілометрів південно-західніше села Іллінка за межами населених пунктів на території Сизівської сільської ради із земель запасу за межами населених пунктів, земельна ділянка площею 10,0 га (кадастровий номер 01:243:865:00:08:001:0080) із земель наданих у тимчасове користування Малому підприємству «Вєктор»  для проведення розвідувальних робіт по геологічному вивчанню родовища з проведенням його досвідно-промислової розробки, згідно договору на право тимчасового користування землею № 569 від 22.05.2001р. строком на 5 років, земельна ділянка площею 1,0 га (кадастровий номер 01:243:865:00:08:001:0006).

П. 2 договору визначено, що в оренду передаються земельна ділянка загальною площею 11,0 га, у тому числі 10,0 га пасовища, 1,0 га під відкритими розробками та кар'єрами, шахтами.

Згідно п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Сизівської сільської ради у розмірі 6600,00 грн. на рік.

В п. 13 договору сторони визначили, що розмір орендної переглядається один раз в три роки на вимогу однієї з сторін у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни тарифів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендодавця, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.

П. 36 договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розв'язується у содовому порядку.

Договір було зареєстровано у Сакському відділ Кримської філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітету України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель здійснено запис за № 040501500004 від 26.04.2005р.  

Позивачем на адресу відповідача було направлено пропозицію щодо укладення додаткової угоди до договору оренди, яка була отримана ним 27.06.2008р., про що свідчить копія поштового повідомлення наданого до матеріалів справи (а.с. 17).

Дослідивши у сукупності надані докази, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими у зв'язку з наступним.

Частиною 1 статті  30 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди  землі  здійснюється  за  взаємною згодою сторін.

Згідно пунктів 1,2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються  ціни (тарифи,  ставки тощо),   які  встановлюються  або  регулюються уповноваженими  органами  державної  влади  або органами місцевого самоврядування.

Зміна  ціни  після  укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

П. 36 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розв'язується у содовому порядку.

Ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Направлена позивачем на адресу відповідача пропозиція щодо внесення змін до договору оренди залишена відповідачем без розгляду.

У відповідності до статті 2 Закону України “Про оренду землі” відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом,  законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 року були внесені зміни до Земельного кодексу України, Закон України «Про плату за землю», Закон України «Про оренду землі» та інші.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. № 10-рп'2008 деякі положення Закону України від 28.12.2007р. № 107-У1 визнані неконституційними та втрачають законну силу із дня прийняття Конституційним судом України названого рішення, а саме з 22.05.2008р.

Пунктом 1 частини 1 розділу 2 Закону України «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 03.06.2008 року №309 -VI зазначено, що цей Закон вступає в законну силу із дня його оприлюднення і застосовується із дня припинення дії відповідних положень розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007. тобто з 22.05.2008р.

Наведене свідчить про те, що норми закону, якими передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які знаходяться в державної або комунальної власності не може бути менше:

-          для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку,

який встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

-          для інших категорій земель - трьохкратного розміру земельного податку, який

встановлюється   Законом України «Про плату за землю» повинні бути застосовані для

врегулювання даних правовідносин з 01.01.2008 р. по 22.05.2008р. - відповідно до Закону

«Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін у деякі законодавчі акти

України» від 28.12.2007р, та з 22.05.2008р. відповідно до Закону України «Про внесення

змін у деякі законодавчі акти України» від 03.06.2008р.

Землі, які надаються в оренду, відносяться відповідно до категорії земель промислового призначення. Таким чином, орендна плата не може буж менш ніж трьохкратного розміру земельного податку, який встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Ч. 1 ст. 8 Закону України «Про плату за землю» визначено, що податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

Ст. 23 вказаного Закону визначено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 27 цього Закону контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Згідно з даними Сакської ОДПІ, розмір грошової оцінки одиниці площі ріллі по АР Крим за станом на 01.01.2008року складає: 11507.1 грн./га (4387 грн./га * 2,623) де 4387 грн. - грошова оцінка одиниці площі ріллі (1 га) станом на 01.07.1995р. по АР Крим, 2,623 - коефіцієнт індексації станом на 01.01.2008р.

Таким чином, мінімальний розмір річної орендної плати за земельну ділянку передану за договором від 19.04.2005 № 22 складає: ((11507,1 *5%*11,0)*3 ), що дорівнює 18987 грн.

За таких обставин вимоги про спонукання МП «Вєктор» укласти додаткову угоду до договору оренди землі № 22 від 19.04.2005р., який був укладений між Сакською райдержадміністрацією та МП «Вєктор» в редакції позивача, підлягають задоволенню.

Також суд приймає відмову позивача та прокурора від позову в частині вимог про те, що у разі ухилення відповідача від укладення угоди, додаткова угода вважається укладеною у місячний термін із дня набрання чинності рішення суду, а у разі неукладення додаткової угоди в указаний термін, вважати її укладеною з моменту набрання чинності рішення суду у  редакції наданої до матеріалів справи та припиняє провадження в цій частині на підставі п. 4 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

Враховуючи викладене, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

І.          Позов Сакського міжрайонного прокурора в інтересах держави  в особі Сакської районної державної адміністрації в АР Крим задовольнити.

ІІ.          Спонукати Мале підприємство «Вєктор» (Сакський район, с. Сизовка, вул. Титова, 21; ідент. код 22326297) укласти додаткову угоду до договору оренди землі № 22 від 19.04.2005р. укладений між Сакською райдержадміністрацією та Малим підприємством «Вєктор» в наступній редакції:

Дополнительное соглашение

г. Саки          «           »          200 г.

к договору аренды земли № 22 от 19 апреля 2005 года, заключенного между Сакской районной государственной администрацией и МП «Вектор», зарегистрированного в Сакском отделе Крымского филиала государственного предприятия «Центр государственного земельного кадастра» при Государственном комитете Украини по земельным ресурсам 26 апреля 2005 года за № 040501500004.

Арендодатель - Сакская районная государственная администрация I? Автономной Республике Крым, в лице председателя райгосадминистрации Галугана Владимира Витальевича с одной стороны, и арендатор - МП «Вектор», в лице директора -Ярошенко Сергея Анатолиевича с другой стороны (далее Стороны), составили дополнительное соглашение о нижеследующем:

1.          Арендодатель и арендатор на основании пункта 13 договора аренды земли № 22 от

19 апреля 2005 года, заключенного между Сакской районной государственной

администрацией    и   МП    «Вектор»,    зарегистрированного    в   Сакском    отделе

Крымского   филиала   государственного   предприятия   «Центр   государственного

земельного  кадастра»  при  Государственном  комитете  Украини  по  земельным

ресурсам 26 апреля 2005 года за № 040501500004, в соответствии со статьями 21,

23 Закона Украины «Об аренде земли» от 06.10.1998г.. пришли к соглашению

внести изменения в пункт 9 вышеназванного Договора и заменить цифры и слова

«6600 (шесть тысяч шестьсот)» на цифры и слова «18987 (восемнадцачь тысяч

девятьсот восемьдесят семь)».

2.          Данное   соглашение   составлено   на   русском   языке   в   трех   оригинальных

экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.

3.          Данное дополнительное соглашение вступает в силу с даты подписания, кроме

пункта   1,   который   вступает   в   силу   с   01   января   2008   года   и   подлежит

государственной    регистрации         в    Сакском    отделе    Крымского    филиала

государственного предприятия «Центр государственного земельного  кадастра»

при Государственном комитете Украины по земельным ресурсам.

4.   Реквизиты и подписи сторон

Арендодатель:          Арендатор:

Сакская районная          МП «Вектор»

государственная администрация

в Автономной Республике Крым          Юридический адрес:

Юридический адрес:          96531, АР Крым, Сакский район, с.Сизовка,

96500, АР Крым, г.Саки, ул. Ленина, 15          ул. Титова, 21

Идентификационный код:

Идентификационный код:          22326297

04055541,

В.В. Галуган                    С.А. Ярошенко

Дополнительное соглашение зарегистрировано в Сакском отделе Крымского филиала государственного предприятия «Центр государственного земельного кадастра» при Государственном  комитете Украины  по  земельным  ресурсам, о чем  в Государственном реестре земель совершена запись от «          » 200_ года за №

ІІІ.          Стягнути з Малого підприємства «Вєктор» (Сакський район, с. Сизовка, вул. Титова, 21; ідент. код 22326297) у дохід Державного бюджету (р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200, в банку одержувачу: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь) державне мито у розмірі 85,00 грн.

ІV.          Стягнути з Малого підприємства «Вєктор» (Сакський район, с. Сизовка, вул. Титова, 21; ідент. код 22326297) у дохід Державного бюджету (одержувач: 22050000 держбюджет м. Сімферополя, р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АРК, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 315,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

V.           В частині вимог про те, що у разі ухилення Малого підприємства «Вєктор» від укладення угоди, додаткова угода вважається укладеною у місячний термін із дня набрання чинності рішення суду, а у разі неукладення додаткової угоди в указаний термін, вважати її укладеною з моменту набрання чинності рішення суду у  редакції наданої до матеріалів справи, провадження у справі припинити.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Медведчук О.Л.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення24.09.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4854323
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3714-2009

Рішення від 24.09.2009

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Проніна О.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні