38/218-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" вересня 2009 р. Справа № 38/218-09
вх. № 5386/6-38
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Головань В.І., дов. № 1887/01-31/03-01-13 від 28.05.2009 року, відповідача: не з"явився.
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області
до Комунального підприємства "Новомажарово", с. Нове Мажарово
про стягнення 6276,09 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення в дохід Державного бюджету України 6276,09 грн. збитків, завданих порушенням водного законодавства. Позов обґрунтовано тим, що відповідач в період з 2006 по 2008 рік самовільно (за відсутності дозволу на спеціальне водокористування) здійснюв забір води з артезіанських свердловини.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд задовольнити позов.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату і час розгляду справи, відзив на позовну заяву та витребувані попередньою ухвалою суду документи не надав, наявність порушення не спростував, у зв'язку з чим справа розглядається на підставі ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд встановив наступне:
Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України 19.12.2006 року № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить „подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища”.
Відповідно до ст.109 Водного кодексу України – “позивачем у спорах про використання і охорону вод та відтворення водних ресурсів є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органи на місцях, які звільняються від спати державного мита у справах про стягнення коштів на відшкодування збитків, завданих порушенням водного законодавства”.
13 квітня 2009 року на адресу Державної екологічної інспекції в Харківській області надійшла постанова Прокурора Зачепилівського району Харківської області від 26.03.2009 року про порушення провадження про адміністративне правопорушення (самовільне водокористування), відносно директора КП “Новомажарово” – Наумова В.О.
В ході перевірки додержання вимог водного законодавства України Комунальним підприємством “Новомажарово” прокуратурою Зачепилівського району Харківської області, було встановлено, що на балансі відповідача перебувають та експлуатуються 3 артезіанські свердловини, але забір води з даних свердловин здійснюється відповідачем за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, внаслідок чого відповідачем допущено самовільне водокористування з водних об'єктів загальнодержавного значення, що є порушеннями ст.ст.44, 49 Водного кодексу України.
Факт допущення відповідачем самовільного водокористування з водних об'єктів загальнодержавного значення також підтверджується поясненнями наданими директором КП “Новомажарово” – Наумовим Володимиром Олексійовичем.
За наслідками виявлених прокуратурою Зачепилівського району Харківської області порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області, були складені протокол про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення № 04-19-184 від 22.04.2009 року, згідно яких за допущення самовільного водокористування з підземних джерел без дозволу на спеціальне водокористування, що в свою чергу призвело до порушення природоохоронного законодавства, директора Комунального підприємства “Новомажарово” – Наумова Володимира Олексійовича, було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 48 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн.
Згідно довідки наданої відповідачем – КП “Новомажарово” за три роки (2006 – 2008) з трьох артезіанських свердловин було самовільно видобуто 37400 метрів кубічних артезіанської води.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть винні особи. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, збитків заподіяних внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
У зв'язку з виявленими порушенням посадовими особами державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства щодо охорони та раціонального використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995 р., розраховано суму збитку та складено претензію № 321, щодо добровільного відшкодування збитків заподіяних державі в розмірі 6276,09 грн., яку 15 травня 2009 року, було направлено на адресу КП “Новомажарово”. Вимоги вказаної претензії не були добровільно виконані відповідачем.
Згідно п.9 ст. 44 Водного кодексу України – “Водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу”.
Згідно ст. 48 Водного кодексу України – “Спеціальне водокористування – це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних та громадських потреб”.
Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України – “Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У разі використання води з водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами геології - в разі використання підземних вод. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюється ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.”
Як вбачається з документів наданих до матеріалів справи, в період з 2006 по 2008 рік дозвіл на спеціальне водокористування у Комунального підприємства “Новомажарово” був відсутній.
Таким чином суд встановив, що відповідачем не виконано обов'язків щодо отримання відповідного дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до ст.111 Водного кодексу України – “Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними в разі порушення водного законодавства.”
Відповідно до ч 4,5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, – „Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.”
Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, в якій зокрема зазначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.”
Відповідно ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору; ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів, поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь у судовому процесі.
Згідно ч.1 ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Стаття 129 Конституції України встановлює, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості – є однією із основних засад судочинства.
Позивачем до матеріалів справи наданий обґрунтований розрахунок суми збитків, здійснений на підставі “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства щодо охорони та раціонального використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.95р.
Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру збитків, суд вважає позовні вимоги про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування у період з 2006 по 2008 роки в розмірі 6276,09 грн. нормативно та документально обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати у справі підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Новомажарово" (Харківська область, Зачепилівський район, с.Нове Мажарове, код в ЄДРПОУ 31855012) в дохід Державного бюджету України п. р. 31513921700223 УДК у Зачепилівському районі, код в ЄДРПОУ УДК 24134320, банк одержувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, для зарахування по коду бюджетної класифікації 24062100 “грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності” збитки заподіяні внаслідок самовільного водокористування з водного об'єкту загальнодержавного значення у розмірі 6276 грн. 09 коп. (шість тисяч двісті сімдесят шість гривень 09 копійок).
Стягнути з Комунального підприємства "Новомажарово" (Харківська область, Зачепилівський район, с.Нове Мажарове код в ЄДРПОУ 31855012) в дохід Державного бюджету України (одержувач коштів – УДК в м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код в ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача Головне управління Державного казначейства України в Харківській області, МФО 851011) 102 грн. 00 коп. державного мита.
Стягнути з Комунального підприємства "Новомажарово" (Харківська область, Зачепилівський район, с. Нове Мажарове, код в ЄДРПОУ 31855012) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код в ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України в Харківській області, МФО 851011) - 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4854987 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жельне С.Ч.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні