Рішення
від 21.09.2009 по справі 11/1410
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/1410

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

          


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" вересня 2009 р.Справа № 11/1410

За позовом Волочиської районної профспілкової організації агропромислового комплексу

м. Волочиськ    

до  відкритого акціонерного товариства   комерційний банк „Надра”   м. Київ в особі Волочиської філії   м. Волочиськ Хмельницького  регіонального управління    м. Хмельницький

про  стягнення 19133 грн.  з яких 18633,65 грн.  залишок  коштів на рахунку та  500 грн. безпідставно списаних коштів за нездійснення  операцій по поточному  рахунку

                            Суддя  Д.І. Радченя

За участю представників сторін:

від позивача:  Процуха В.М.  - голова Волочиської районної профспілкової організації працівників АПК,                  Іваненко П.І. за довіреністю від 19.07.2009 року

від відповідача:   не з'явився

Суть спору:  

Позивач -  Волочиська районна профспілкова організація агропромислового комплексу м. Волочиськ, звернувся до суду з позовом  до  ВАТ  комерційний банк „Надра”   м. Київ в особі Волочиської філії  Хмельницького  регіонального управління    м. Волочиськ  про  стягнення  19133 грн.  з яких 18633,65 грн.  залишок  коштів на рахунку та  500 грн. безпідставно списаних коштів за нездійснення  операцій по поточному  рахунку.

В судовому засіданні повноважний представники позивача заявлені вимоги підтримують  мотивуючи, що вимоги  позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач  письмовий відзив на позов не позов, в судові засідання за викликом не  з'явився, про час,  дату  проведення судових засідань був належним чином повідомлений, про що свідчить    письмове клопотання  про відкладення попереднього судового засідання, яке було призначене на 14 вересня 2009 року та реєстри поштових відправлень  про відсилку  ухвал  відповідачу, тому справа розглядається за наявними в ній доказами відповідно до ст.75 ГПК України.

          Розглядом матеріалів справи  встановлено наступне.

          8 жовтня  2008 року між позивачем та відповідачем був укладений договір № 13/22-01  строкового банківського  вкладу (депозиту) за умовами якого позивач перерахував кошти в сумі 17650 грн.

Відповідно до п.1.2  умов договору  строк вкладу –6 місяців, дата  повернення 7 квітня 2009 року.

За період дії договору  відповідачем нараховано до сплати позивачу відсотки за користування  депозитним вкладом в сумі 1434 грн. 35 коп.

У встановлений договором термін відповідач суму вкладу з нарахуванням відсотків  не повернув, а натомість  зазначені кошти перевів на  поточний рахунок організації.

Неодноразові звернення позивача про повернення внесених коштів з нарахованими  процентами   відповідач залишив без задоволення.

В зв'язку з неналежним виконанням договірних  зобов'язань  позивач  звернувся   до суду  за захистом порушеного права.

Заслухавши пояснення повноважних  представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх в  сукупності суд прийшов до висновку, що позов заявлений обґрунтовано підтверджений належними доказами і підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки  виникають  із  дій  осіб,  що передбачені актами цивільного законодавства,  а також із дій осіб, що  не  передбачені  цими  актами,  але  за  аналогією  породжують цивільні права та обов'язки.  Підставами   виникнення   цивільних  прав  та  обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами на підставі договору  за № 10 від  16.05.2006р., за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України як такі, що виникли з господарського договору і відповідно до ст.1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання. У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

В силу  ст. 1058 ЦК України   за договором банківського  вкладу  (депозиту)  одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони вкладника або для неї  грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові  таку  суму та проценти на неї або  дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу або на умовах повернення вкладу зі сплавом встановленого договором  строку.  (ч.1 ст. 1060 ЦК України).

За  договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину  на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених  юридичними  особами   на інших умовах повернення, які встановлені договором.

Як вбачається з матеріалів справи 8.10.2008 року між позивачем та відповідачем був укладений договір № 13/22-01  строкового банківського  вкладу (депозиту) за умовами якого   позивач передав, а відповідач  прийняв  на умовах банківського  вкладу  кошти в сумі 17650 грн. та зобов'язався  виплачувати вкладникові  проценти за користування вкладом в розмірі та порядку встановлених  договором.

Відповідно до п.1.2  умов договору  строк вкладу  становив  6 місяців,  дата  повернення 7 квітня 2009 року.

За період дії договору  відповідачем нараховано проценти за користування  депозитним вкладом в сумі 1434 грн. 35 коп.

У встановлений договором термін відповідач суму вкладу з нарахованими  процентами не повернув, а натомість  зазначені кошти перевів на  поточний рахунок організації.

Письмове звернення   позивача № 15 від 26.06.2009 року  про  повернення внесених коштів з нарахованими процентами позивач залишив без задоволення, натомість  без письмової згоди  позивача та належних правових обґрунтувань перевів зазначені кошти  на поточний рахунок позивача  обмеживши їх рух в межах  банку  ВАТ КБ „Надра”.

Відповідно до повідомлення (виписки банку)  залишок коштів  станом на 30.07.2009 року  неповернутих складає 18633,65 грн.  

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про банки і банківську діяльність” вклад  (депозит) - це кошти в готівковій  або безготівковій  формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах   на визначений строк зберігання або без  зазначення такого строку і підлягають  виплаті  вкладнику відповідно до законодавства України та  умов  договору.

Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України  правом  власності  є правом особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Частиною 1 ст. 317 ЦК України  передбачено, що власникові належать права володіння, користування та  розпорядження своїм  майном.

Стаття 319 ЦК України встановлює, що власник  володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам  забезпечується рівні умови здійснення своїх прав.

Відповідно до частини 3 ст.1066 ЦК України  банк не має права визначати та контролювати напрями  використання   грошових коштів клієнта та встановлювати інші  непередбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

Відповідно до частини 1 та 3 ст.1068 ЦК України банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для розрахунків  даного  виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не  встановлено договором банківського рахунка, або законом.

Статтею 1074 ЦК України чітко встановлено, що обмеження прав клієнта щодо розпорядження грошовими коштами,  що знаходяться  на його рахунку, не допускається, крім випадків   обмеження права розпорядження  рахунком за рішенням суду у випадках, встановлених законом.

Згідно ст.526 ЦК України, ст.193 ГК України зобов'язання має виконуватися  належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов  та вимог –відповідно до звичаїв  ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Згідно ст. 33, 36 ГПК України кожна сторона повинна довести  ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх  вимог чи заперечень.

Відповідачем не  доведено належними та допустимими доказами про правомірність  дій щодо  неповернення  позивачу суми вкладу, не доведено  укладення у встановленому порядку   додаткової угоди № 1 від 30.07.2009 року до договору № 13/192 від 08.10.2008 року, який  передбачений ст. 188 ГК України, як наслідок не  доведено правомірність списання 500 грн. коштів за нездійснення операцій по  поточному рахунку.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат згідно ст. 49 ГПК України на рахунок відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 116  Господарського процесуального кодексу  України, суд –

В И Р І Ш И В :

             Позов  задоволити.

          Стягнути  з  відкритого акціонерного товариства   комерційний банк „Надра”   м. Київ в особі Волочиської філії  Хмельницького  регіонального управління (код 26382172,  м. Волочиськ, вул. Незалежності, 13) на користь Волочиської районної профспілкової організації агропромислового комплексу  (код 02662975,  м. Волочиськ,   пл. Центральна, 1)  19133 грн.  заборгованості по договору банківського вкладу з нарахованими процентами,  191 грн. 33 коп.  витрат на оплату державного мита та 315 грн.  витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          Видати наказ.  

                              Суддя                                                                      

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.09.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4857705
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/1410

Рішення від 21.09.2009

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Радченя Д.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні