34/135-09-3776
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" серпня 2009 р.Справа № 34/135-09-3776
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Парус”
до відповідача Акціонерного комерційного банку „ІМЕКСБАНК”
про зобов'язання виконати обов'язок в натурі
Суддя Фаєр Ю.Г.
В судовому засіданні приймали участь представники
від позивача: Чубко І.А., діюча на підставі довіреності від 03.08.2009р.;
від відповідача: Ніц А.С., діючий на підставі довіреності №200709 від 20.07.2009р.
СУТЬ СПОРУ: Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю „Парус”, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Акціонерного комерційного банку „ІМЕКСБАНК” про зобов'язання виконати своє зобов'язання за договором купівлі-продажу майнового права №27/10-08 від 27.10.2008р. шляхом перерахування на поточний рахунок позивача грошових коштів у сумі 7066936,80грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі №34/135-09-3776.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх№20360 від 13.08.2009р.).
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
27.10.2008р. між товариством з обмеженою відповідальністю „Парус” (продавець) та Акціонерним комерційним банком „ІМЕКСБАНК” (покупець) укладено договір №27/10-08 купівлі-продажу майнового права.
Відповідно до Преамбули та п.1.1. названого договору позивач зобов'язався в порядку та на умовах передбачених договором, передати відповідачу майнове право –право на отримання в оренду нежитлового приміщення загальною площею 109,26кв.м., розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 64, для використання у подальшому цього нежитлового приміщення у господарській діяльності відповідача, а саме: з метою розміщення філії відповідача, а відповідач зобов'язався прийняти майнове право та сплатити його в порядку, термін та на умовах, передбачених цим договором.
Нежитлове приміщення належить товариству з обмеженою відповідальністю „Парус” на праві власності відповідно до договору купівлі-продажу від 23.05.2002р., право власності зареєстровано 24.07.2002р. КП „ОМБТІ та РОН”, номер запису 20неж-стр3-р637.
Згідно п.1.2 цього договору під майновим правом слід розуміти право Акціонерного комерційного банку „ІМЕКСБАНК” отримати в оренду нежитлове приміщення строком на 50 років за ставкою орендної плати у розмірі одна гривня у місяць, у т.ч. ПДВ.
Відповідно до п.2.3.1 даного договору Акціонерний комерційний банк „ІМЕКСБАНК” зобов'язаний у тому числі своєчасно, у строки, в порядку та на умовах, передбачених даним договором, здійснити оплату майнового права.
За умовами п.3.1 вказаного договору ціна майнового права, що передається покупцю складає 7066936,80грн., у тому числі ПДВ 20%.
Пунктами 3.3, 3.4 цього договору передбачено, що ціна майнового права підлягає оплаті покупцем не пізніше 01.06.2009р., шляхом перерахування грошових коштів у національній валюті України на поточний рахунок товариства з обмеженою відповідальністю „Парус”.
Відповідно до п.3.6 даного договору датою оплати за цим договором вважається дата зарахування грошових коштів, перерахованих покупцем на поточний рахунок продавця.
Листом від 05.06.2009р. вих№56 товариство з обмеженою відповідальністю „Парус” звернулося до Акціонерного комерційного банку „ІМЕКСБАНК” з вимогою термінового виконання відповідачем свого обов'язку з оплати ціни майнового права за договором №27/10-08 купівлі-продажу від 27.10.2008р., який отримано останнім 23.06.2009р. за вх№10085.
У відповідь Акціонерний комерційний банк „ІМЕКСБАНК” листом від 06.07.2009р. вих№5723/1 у задоволенні вимог позивача відмовив з підстав обмеження відповідача в можливості оперувати та розпоряджатися крупними сумами грошових потоків, неможливістю здійснювати довгострокові інвестиції в зв'язку з фінансовою ситуацією, що склалася.
Посилаючись на невиконання Акціонерним комерційним банком „ІМЕКСБАНК” взятого на себе зобов'язання за договором №27/10-08 купівлі-продажу майнового права від 27.10.2008р. щодо оплати ціни майнового права, товариство з обмеженою відповідальністю „Парус” звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою про зобов'язання відповідача виконати своє зобов'язання за договором купівлі-продажу майнового права №27/10-08 від 27.10.2008р. шляхом перерахування на поточний рахунок позивача грошових коштів у сумі 7066936,80грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Він може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ст.ст.202, 205 Цивільного кодексу України).
Статтею 193 Господарського кодексу України, статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України).
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Згідно ст.655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до п.2 ст.656 цього кодексу предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав.
Статтею 530 зазначеного кодексу визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст.629 даного кодексу договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до п.1 ст.691 вказаного кодексу покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу.
Згідно п.1 ст.692 зазначеного кодексу, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Як вбачається з умов договору №27/10-08 купівлі-продажу майнового права, укладеного між позивачем та відповідачем, сторони встановили строк виконання відповідачем свого зобов'язання з оплати ціни майнового права – 01.06.2009р.
Проте відповідач в порушення умов даного договору та вищезазначених вимог норм матеріального права, не виконав взяте на себе зобов'язання щодо оплати ціни майнового права у розмірі та у визначений договором строк.
Відповідно до ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Водночас оскільки за умовами договору купівлі-продажу позивач зобов'язався передати відповідачу майнове право по акту приймання-передачі нематеріальних активів протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту повної оплати ціни майнового права (п.2.1.1. договору купівлі-продажу), то виконання зобов'язання відповідача щодо оплати ціни майнового права ніяк не залежить від дій позивача з виконання свого зобов'язання за договором купівлі-продажу.
Разом з тим, відповідачем не доведено та не надано суду доказів ані порушення відносно нього процедури банкрутства, ані введення тимчасової адміністрації, ані застосування мораторію на задоволення вимог кредиторів відповідно до Закону України «Про банки та банківську діяльність», ані не інших обставин, які свідчать про звільнення відповідача від виконання своїх зобов'язань за вказаним договором.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд критично ставиться та не погоджується із доводами відповідача про неможливість виконання свого обов'язку з оплати майнового права за договором купівлі-продажу, укладений з позивачем, у зв'язку з неможливістю оперувати та розпоряджатися крупними сумами грошових потоків, неможливістю здійснювати довгострокові інвестиції в зв'язку з фінансовою ситуацією, що склалася, оскільки відповідно до ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Поряд з цим, за умовами ч.1 п.4.3 договору купівлі-продажу, у разі несплати відповідачем ціни майнового права у встановлений строк, позивач має право вимагати виконання відповідачем своїх зобов'язань в натурі у судовому порядку.
Згідно ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання
Відповідно до ч.1 ст.16 названого кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Пунктом 5 ч.2 ст.16 зазначеного кодексу, одним з способів захисту цивільних прав та інтересів може бути примусове виконання обов'язку в натурі.
Враховуючи вищевикладене, невиконання відповідачем свого обов'язку за договором купівлі-продажу майнового права №27/10-08 від 27.10.2008р. щодо перерахування на поточний рахунок позивача грошових коштів у сумі 7066936,80грн., заявлені позивачем позовні вимоги про зобов'язання відповідача виконати обов'язок в натурі у відповідності до умов п.1 п.4.3 договору купівлі-продажу, та наведених норм Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті держмита на суму 85грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ у судах на суму 118грн.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Зобов'язати Акціонерний комерційний банк „ІМЕКСБАНК” (код ЄДРПОУ 20971504; 65039, м.Одеса, пр-т Гагаріна, 12а) виконати своє зобов'язання за договором №27/10-08 купівлі-продажу майнового права від 27.10.2008р. шляхом перерахування на поточний рахунок товариства з обмеженою відповідальністю „Парус” (п/р 26005002066001 в АКБ „ІМЕКСБАНК” м. Одеса, МФО 328384, код ЄДРПОУ 23872814) грошових коштів у сумі 7066936,80(сім мільйонів шістдесят шість тисяч дев'ятсот тридцять шість)грн. 80коп.
3. Стягнути з Акціонерного комерційного банку „ІМЕКСБАНК” (код ЄДРПОУ 20971504; 65039, м.Одеса, пр-т Гагаріна, 12а) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Парус” (п/р 26005002066001 в АКБ „ІМЕКСБАНК” м. Одеса, МФО 328384, код ЄДРПОУ 23872814) державне мито у розмірі 85(вісімдесят п'ять)грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118(сто вісімнадцять)грн.
Рішення господарського суду Одеської області, підписане 17.08.09р., набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.
Суддя
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4858649 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Фаєр Ю.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні