Рішення
від 27.08.2009 по справі 16/166-пн-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16/166-ПН-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

27.08.2009                                                                Справа №  16/166-ПН-09

Господарський суд Херсонської області у складі судді  Немченко Л.М. при секретарі Шульженко Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу              

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бухгалтер-Сервис", м.Херсон

до Закритого акціонерного товариства Комерційний банк "Західінкомбанк" в особі Херсонської філії, м.Херсон  

про  зобов'язання  виконати платіжне доручення

за участю

представників сторін:

від  позивача - представник Сидорова К.Д. дов. б/н від 20.07.09 р. ; директор Сидоров Д.І. протокол №3 від 11.12.2002 р.

від  відповідача - нач. юр. відділу Літвінов О.В. дов. №19-103/320 від 15.12.08 р.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бухгалтер-Сервис" (позивач) звернувся до суду з позовом про зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю Комерційний банк "Західінкомбанк" в особі Херсонської філії (відповідач) виконати платіжне доручення № 82 від 01.07.09 р.

Позивач підтримує позовні вимоги.

Представник позивача подав клопотання, в якому просить визнати належним відповідачем у справі товариство з обмежено відповідальністю Комерційний банк "Західінкомбанк" в особі Херсонської філії ТОВ КБ "Західінкомбанк". Суд задовольняє зазначене клопотання та визнає належним відповідачем товариство з обмежено відповідальністю Комерційний банк "Західінкомбанк" в особі Херсонської філії

Відповідач проти позову заперечує та пояснює, що позивач передав до банку платіжне доручення в той час, коли діяв мораторій на задоволення вимог кредиторів та була введена тимчасова адмістрація.

В судовому засіданні за згодою сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд

в с т а н о в и в:

          Судом встановлено, що 11 листопада 2002 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Ноу-Хау»та Херсонською філією товариства з обмеженою відповідальністю Комерційний банк «Західінкомбанк»було укладено договір №776 на розрахунково-касове обслуговування поточних рахунків у національній та іноземній валюті, за яким товариство з обмеженою відповідальністю «Ноу-Хау »виступило клієнтом банку.

          Судом встанолено, що 11 грудня 2002 року було проведено перереєстрацію ТОВ «Ноу-Хау»на ТОВ "Бухгалтер-Сервис», у зв'язку з чим з 11.12.2002 року всі права та обов'язки клієнта щодо виконання умов вищезазначеного договору належать ТОВ «Бухгалтер-Сервис».

          Відповідно до умов договору №776 відповідач відкрив позивачу поточний рахунок №26005002445. Згідно положень вказаного договору банк зобов'язаний здійснювати усі види розрахункових та касових операцій, передбачених режимом поточного рахунка в національній та іноземній валюті, у порядку, встановленому Інструкцією Національного Банку України «Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті».

          01.07.2009 р. в рамках укладеного договору та відповідно до чинного законодавства України, що регулює дані правовідносини, ТОВ «Бухгалтер-Сервис»було надано відповідачу платіжне доручення для здійснення розрахункових операцій з відкритого за умовами вказаного договору банківського рахунку, а саме: платіжне доручення № 82 від 01 липня 2009 р. на перерахування 19 500грн. на р/р  №260004693, відкритий у «Райффайзен Банк Аваль»у м. Києві, МФО банку 380805.

          Згідно зі ст. 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», встановлено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

          Відповідно до ст. 1068 Цивільного кодексу України, банк зобов'язаний за розпорядженням  клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в   день

надходження   до банку    відповідного розрахункового документа,  якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.

Статтею 526 Цивільного кодексу України та ст.193 Господарського кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.

          Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

          Проте в порушення умов договору та вищезазначених норм законодавства   представниками   банку   було   відмовлено   у   прийнятті  вищевказаного   платіжного доручення та відповідно у його подальшому виконанні. В аргументування такої відмови на зворотному  боці  поданого   платіжного   доручення  банком,   за  підписом   уповноваженого представника тимчасової адміністрації Бурди Т. О. та головного бухгалтера Ілюхіна С. В, було здійснено напис наступного змісту:

          «Згідно до ст. 85 ЗУ «Про банки та банківську діяльність»та п. 8.4 Постанови правління НБУ №369, протягом дії мораторію документи з вимогами щодо виконання зобов'язань банку, на які введено мораторій, а також ті, що надходять до банку чи територіального управління НБУ, повертаються без виконання».

          Відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки та банківську діяльність»мораторій - це зупинення виконання банком майнових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію.

          Стаття 85 вказаного Закону, на яку посилається відповідач при відмові у проведенні платіжного доручення, встановлює: "З метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану банку, який відповідав би встановленим цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України вимогам, Національний банк України має право введення мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації, але на строк більше шести місяців.

          Мораторій на   задоволення   вимог   кредиторів   поширюється   на зобов'язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації.

          Протягом дії мораторію:

          1) забороняється стягнення на підставі виконавчих   документів та інших документів, за якими здійснюється  стягнення відповідно до  законодавства України;

          2) не нараховуються неустойка (штраф, пеня),   інші фінансові (економічні)    санкції   за  невиконання    чи    неналежне    виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

          Мораторій не поширюється на обслуговування поточних операцій, здійснюваних тимчасовим адміністратором, на вимоги щодо виплати заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, а також на задоволення вимог кредиторів, що виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.

          Мораторій на задоволення    вимог    кредиторів    поширюється    на зобов'язання,    строки виконання яких настали до призначення тимчасової    адміністрації.»

          Аналогічні положення містить п. 8.2. Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року N 369.

          Суд встановив, що платіжне доручення № 82 надане банку 01 липня 2009 р., тобто в період дії тимчасової адміністрації та після оголошення НБУ мораторію на задоволення вимог кредиторів, отже воно є поточною розрахунковою операцією банку та не належить до зобов'язань, на які поширюється мораторій.

          Крім того на дані правовідносини між ТзОВ КБ «Західінкомбанк»та ТОВ «Бухгалтер-Сервис»не розповсюджується дія мораторію з огляду на наступне:

          Постановою Правління НБУ введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. ТОВ «Бухгалтер-Сервис»не відноситься до кредиторів банку, оскільки виходячи з виду договірних відносин, воно є клієнтом банку, а не кредитором у розумінні чинного законодавства. Економічні, правові засади створення, діяльності, реорганізації і ліквідації банків регулюються приписами Закону України "Про банки і банківську діяльність". За визначенням термінів, наведених у статті 2 Закону: банк - юридична особа, яка має виключне право на підставі ліцензії Національного банку України здійснювати у сукупності такі операції: залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридичних осіб та розміщення зазначених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, відкриття і ведення банківських рахунків фізичних та юридичних осіб; банківська діяльність - залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридичних осіб та розміщення зазначених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, відкриття і ведення банківських рахунків фізичних та юридичних осіб; клієнт банку - будь-яка фізична чи юридична особа, що користується послугами банку; кредитор банку - юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань.

          Власники поточних рахунків, відкритих в установі банку (яким є позивач), не є кредиторами банку стосовно коштів, які зберігаються на відповідних рахунках, адже ці кошти належать не банку, а власникам рахунків, а, відтак на операції з цими коштами жодним чином не може розповсюджуватися мораторій.

          Вищевказана норма закону визначає, що мораторій - це зупинення виконання банком майнових зобов'язань. Вимоги клієнта (позивача) та зобов'язання банку (відповідача) у даних правовідносинах не є майновими, на які поширюється мораторій у розумінні ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Зобов'язання банку "виконати доручення клієнта на переказ грошей" не є майновими зобов'язанням, адже клієнт в даному випадку не вимагає банку сплати належних останньому грошей, а доручає виконати певну операцію з власними грошима. Тобто, зобов'язання банку перед клієнтом полягають в наданні послуги, а не у сплаті грошей.

          Правовідносини між сторонами ґрунтуються на умовах договору на здійснення  розрахунково-касового обслуговування від 11.11.2002 року, що відноситься до договорів банківського рахунку, за яким товариство з обмеженою відповідальністю "Бухгалтер-Сервис»є клієнтом банку. Таке визначення його як учасника договору банківського рахунку відповідає й приписам глави 72 Цивільного кодексу України. Зокрема, в статті 1066 ЦК України вказано, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу сум  з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

          Отже, мораторій на задоволення вимог кредиторів, введений Постановою правління НБУ у ТзОВ КБ «Західінкомбанк»не може розповсюджуватись на існуючі правовідносини між позивачем та відповідачем, оскільки:

          в даних правовідносинах ТОВ «Бухгалтер-Сервис»є клієнтом банку, а не його кредитором;

          зобов'язання банку виконати платіжне доручення - це не майнове зобов'язання боржника, а договірне зобов'язання банку щодо надання послуг клієнтові, що в свою чергу є поточною діяльністю банку (на даний момент тимчасової адміністрації банку), на яке згідно чинного законодавства не розповсюджується дія мораторію на задоволення вимог кредиторів.

          Платіжне доручення №82 від 01.07.2009 року, надане клієнтом, повною мірою відповідає встановленим законодавством України вимогам щодо змісту та форми, а наявність необхідної грошової суми на поточному рахунку підтверджується виписками з банку про операції по рахунку №26005002445 станом за 24.06.2009 р. та за 06.07.2009 р.

          Таким чином, відмову ТзОВ КБ «Західінкомбанк»у прийнятті та проведенні платіжного доручення позивача суд вважає неправомірною.

          Вказані дії КБ ТзОВ «Західінкомбанк»в супереч законодавству України, призвели до обмеження права позивача, розпоряджатись належними йому на праві власності грошовими коштами.

          Згідно ст. 1066 ЦК Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Банк не має  права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

          З метою досудового врегулювання спору позивачем було направлено відповідачеві претензію від 14 липня 2009 р. з вимогою виконати платіжне доручення № 82 від  01.07.2009 року.

          Відповідач не надав доказів добровільного виконання платіжного доручення позивача.

          На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та підлягають задоволенню в повному обсязі. В зв'язку з задоволенням позовних вимог, суд зобов'язує відповідача відшкодувати на користь позивача витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст.49, 82, 83, 84, 85  Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

          1. Визнати належним відповідачем товариство з обмеженою відповідальністю Комерційний банк "Західінкомбанк" в особі Херсонської філії ТОВ КБ "Західінкомбанк".

          2. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

          3. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю Комерційний банк "Західінкомбанк" в особі Херсонської філії ТОВ КБ "Західінкомбанк" (м.Херсон, вул.21 Січня, б.37, код ЄДРПОУ 22761521, інші реквізити суду не відомі)  виконати платіжне доручення  товариства з обмеженою відповідальністю "Бухгалтер-Сервис" (юридична адреса: м.Херсон, вул.Белінського, б.3 оф.21, фактична адреса: м.Херсон, вул. Горького, буд.22, код ЄДРПОУ 31849082, інші реквізити суду не відомі) №82 від 01.07.2009 року на перерахування грошових коштів в сумі 19500 грн. з р/р №26005002445 на р/р 260004693, відкритий у "Райффайзен Банк Аваль" у м.Києві, МФО банку 380805.

          4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Комерційний банк "Західінкомбанк" в особі Херсонської філії ТОВ КБ "Західінкомбанк" (м.Херсон, вул.21 Січня, б.37, код ЄДРПОУ 22761521, інші реквізити суду не відомі) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Бухгалтер-Сервис" (юридична адреса: м.Херсон, вул.Белінського, б.3 оф.21, фактична адреса: м.Херсон, вул. Горького, буд.22, код ЄДРПОУ 31849082, інші реквізити суду не відомі)  85 грн. в рахунок відшкодування витрат по сплаті державного мита та 315 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.   

         Суддя                                                                                      Л.М. Немченко

           Дата підписання рішення

           відповідно до вимог ст. 84 ГПК України                                            02 .09.2009 р.

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення27.08.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4859242
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —16/166-пн-09

Рішення від 27.08.2009

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Немченко Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні