20/152-09-4019
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" вересня 2009 р.Справа № 20/152-09-4019
За позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відкритого акціонерного товариства „Дунайводбуд”
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Фармація”
про розірвання договору оренди, виселення та зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники:
від позивача: Курбанова Г.Р., діюча за дов. № 32 від 07.07.2009року.
від відповідача: Літвіненко Г.Ю., діюча за дов. б/н від 25.08.2009року.
від третьої особи: не з'явились.
У судовому засіданні 09.09.2009року було оголошено перерву, відповідно до ст. 77 ГПК України.
СУТЬ СПОРУ: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства „Фармація”, в якій просить розірвати договір оренди державного нерухомого майна від 02.08.2002р., що належить до державної власності –нежитлового приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, укладений між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Відкритим акціонерним товариством „Фармація”, зобов'язати відповідача –Відкрите акціонерне товариство „Фармація” повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди, а саме: нежитлове приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, що знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства „Дунайводбуд”, а також виселити Відкрите акціонерне товариство „Фармація” з займаного нежитлового приміщення, загальною 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, що знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства „Дунайводбуд”. В якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, позивачем визначено Відкрите акціонерне товариство „Дунайводбуд”.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору оренди нерухомого майна від 02.08.2002р., що належить до державної власності - нежитлового приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, укладений між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Відкритим акціонерним товариством „Фармація”.
У судовому засіданні 11.09.2009 року представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач - Відкрите акціонерне товариство „Фармація” відзив на позов не надав, але у судовому засіданні 11.09.2009року представник відповідача надав суду заяву про визнання позову від 10.09.2009року №юв-779, з якої вбачається, що Відкрите акціонерне товариство „Фармація” користуючись правом, передбаченим ст. 78 ГПК України, позовні вимоги, заявлені Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області, визнає повністю.
Третя особа - Відкрите акціонерне товариство „Дунайводбуд” про час та місце судового засідання повідомлена належним чином, що підтверджується наявним у справі поштовим повідомленням про вручення судової ухвали, у судове засідання не з'явилась.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд встановив:
02.08.2002р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Відкритим акціонерним товариством „Фармація” було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, ще не увійшло до статутного фонду ВАТ „Дунайводбуд” та знаходиться на його балансі, а саме: нежитлове приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, вартість якого визначена за результатами незалежної оцінки станом на 15 травня 2002 року згідно з висновками експерта (ИнЮг –Експертиза) про вартість об'єкту і становить 9 560 грн.
Відповідно до п.1.2. зазначеного договору, мета використання об'єкту оренди –розміщення аптеки.
Відповідно до п. 2.1. договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі майна.
Згідно з п. 2.4. договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., у разі припинення цього договору майно повертається орендарем Балансоутримувачу. Орендар повертає майно Балансоутримувачу згідно порядку, встановленому чинним законодавством на момент повернення орендованого майна. Майно вважається поверненим Балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акту приймання –передачі.
Відповідно до п.п. 5.1., 5.5., 5.7. вищезазначеного договору, орендар зобов'язується використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору. Протягом місяця після укладення цього договору орендар зобов'язується застрахувати орендоване майно не менше ніж на його балансову вартість в порядку, визначеному законодавством та у триденний термін надати орендодавцю копію страхового полісу. Невиконання цієї умови є підставою для припинення дії договору оренди. У разі припинення або розірвання договору, орендар зобов'язується повернути Балансоутримувачу або підприємству, вказаному орендодавцем, орендоване майно у належому стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.
Згідно з п. 9.1., 9.2. договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України. Спори, які виникають за цим договором або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.
П.п. 11.1., 11.4., 11.6.,11.8. та 11.9. зазначеного договору передбачено, що цей договір укладено строком на три роки, що діє з моменту підписання договору оренди. За ініціативою однієї із сторін цей договір може бути розірвано рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Чинність цього договору припиняється достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням господарського суду. Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством України.
02.08.2002 року за актом приймання-передачі державного нерухомого майна, що не увійшло до статутного фонду ВАТ„Дунайводбуд” і знаходиться на його балансі, до договору оренди від 02.08.2002року, укладеного з ВАТ „Фармація”, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: нежитлове приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., яке розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, і знаходиться на балансі ВАТ„Дунайводбуд”.
Строк дії договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р. продовжено до 30.05.2010року.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання п. 5.5. договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., відповідачем - Відкритим акціонерним товариством „Фармація”, на кожний рік строку дії договору оренди нерухомого майно укладався договір страхування та надавався до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (а.с. 15-18), але на новий строк на період з 2008р. на 2009р. договір страхування укладено не було.
06.11.2008року Відкритим акціонерним товариством „Фармація” було направлено на адресу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області лист №814 з проханням дострокового розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., у зв'язку з тим, що керівництвом ВАТ „Фармація” прийняте рішення щодо припинення діяльності аптечного кіоску ЦРА № 147 ВАТ „Фармація”, що розташований з адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107.
Враховуючи невиконання відповідачем умов п. 5.5. договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області, відповідно до ст.188 Господарського кодексу України, звернулось на адресу Орендаря - Відкритого акціонерного товариства „Фармація” з претензією від 30.03.2009р. №11-05-02087 про розірвання договору оренди, яка залишена без відповіді та задоволення.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем - Відкритим акціонерним товариством „Фармація” договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області звернулося до господарського суду Одеської області із відповідним позовом.
Проаналізувавши надані сторонами докази у сукупності, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст.175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Приймаючи до уваги, що майно, яке виступає предметом договору, належить до державної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна”.
Частиною 3 ст. 26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі, зокрема, невиконання сторонами своїх зобов'язань.
Зазначене цілком кореспондується зі ст.651 ЦК України, відповідно до якої договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
В абзаці другому пункту 13 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 25.05.2000р. №02-5/237 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про оренду державного та комунального майна” зазначено, що підставою для розірвання договору може бути належним чином доведене невиконання орендарем хоча б одного з його зобов'язань, передбачених ст. 18 Закону України „Про оренду держаного та комунального майна”.
У відповідності до ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Враховуючи неодержання позивачем відповіді на претензію у встановлений законом строк з урахуванням часу поштового обігу, ним обґрунтовано, у відповідності з п. 4 ст. 188 ГК України, передано спір на вирішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 771 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлений обов'язок наймача укласти договір страхування речі, що передана у найм.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” однією із істотних умов договору оренди є страхування орендарем взятого ним в оренду майна.
Крім того, відповідно до п. 5.5. договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., орендар зобов'язується протягом місяця після укладення цього договору застрахувати орендоване майно не менше ніж на його балансову вартість в порядку, визначеному законодавством та у триденний термін надати орендодавцю копію страхового полісу. Невиконання цієї умови є підставою для припинення дії договору оренди.
Як вбачається із матеріалів справи та визнається відповідачем, Відкритим акціонерним товариством „Фармація”, в порушення вищезазначених приписів закону та договору, орендоване майно, а саме: нежитлове приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., яке розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, і знаходиться на балансі ВАТ„Дунайводбуд”, на новий строк на період з 2008р. по 2009р. застраховане не було, що є істотним порушенням умов договору, внаслідок якого друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору, у зв'язку з чим позовні вимоги щодо розірвання договору є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 2 ст. 202 ГК України господарське зобов'язання припиняється, зокрема, у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.
Згідно ч. 1 ст. 785 ЦК України, яка цілком кореспондується зі ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана.
За таких обставин, враховуючи відсутність правових підстав на зайняття Відкритим акціонерним товариством „Фармація” нежитлового приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., яке розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, і знаходиться на балансі ВАТ „Дунайводбуд”, позовні вимоги в частині виселення підлягають задоволенню.
Відповідно до п.1 ст.27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, у разі розірвання договору оренди, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Відповідно до п. 2.4. договору оренди нерухомого майна, що належить до Державної власності від 02.08.2002р., у разі припинення цього договору майно повертається орендарем Балансоутримувачу. Орендар повертає майно Балансоутримувачу згідно порядку, встановленому чинним законодавством на момент повернення орендованого майна. Майно вважається поверненим Балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акту приймання –передачі.
У відповідності до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
З урахуванням викладеного, оскільки судом встановлено, що дії відповідача не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, що також підтверджується відповідачем, позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області про розірвання договору оренди державного нерухомого майна від 02.08.2002р., що належить до державної власності –нежитлового приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, укладеного між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Відкритим акціонерним товариством „Фармація”, зобов'язання відповідача –Відкритого акціонерного товариства „Фармація” повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди, а саме: нежитлове приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, що знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства „Дунайводбуд”, а також виселення Відкритого акціонерного товариства „Фармація” з займаного нежитлового приміщення, загальною 37, 5 кв.м, що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, що знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства „Дунайводбуд”, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 236 грн. слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Розірвати договір оренди державного нерухомого майна від 02.08.2002р., що належить до державної власності –нежитлового приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, укладений між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Відкритим акціонерним товариством „Фармація”
3. Виселити Відкрите акціонерне товариство „Фармація” (65026, м. Одеса, вул. Жуковського, 20, код ЄДРПОУ 22447055) з нежитлового приміщення, загальною 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, що знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства „Дунайводбуд”.
4. Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство „Фармація” (65026, м. Одеса, вул. Жуковського, 20, код ЄДРПОУ 22447055) повернути за актом приймання-передачі об'єкт оренди, а саме: нежитлове приміщення, загальною площею 37, 5 кв.м., що розташоване за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Прилиманське, вул. Жовтнева, 107, що знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства „Дунайводбуд”.
5. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Фармація” (65026, м. Одеса, вул. Жуковського, 20, код ЄДРПОУ 22447055)
- на користь Державного бюджету України на п/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 23213460, КБК 22090200 - держмито в сумі 85 /вісімдесят п'ять/ грн. 00 коп.
- на користь Державного бюджету України на п/р 31217259700008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050000 - витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236 /двісті тридцять шість/ грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя
рішення підписано 16.09.2009р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4861421 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні