П-17/106
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2009 р. Справа № П-17/106
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М. при секретарі судового засідання Нижник О.Г., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи
за позовом Заступника прокурора м.Івано-Франківська, вул.Гаркуші, 9, м.Івано-Франківськ, 76000 в інтересах Івано-Франківської обласної ради, вул.Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004
до відповідача Приватного підприємства "Артем", вул.Волошина, 9/9, м.Івано-Франківськ, 76000
третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Івано-Франківська обласна санітарно-епідеміологічна станція, вул.Шевченка,4, м.Івано-Франківськ,76000
про розірвання договору та стягнення 12171 грн. 61 коп.
За участю представників:
Від позивача: Пітеляк А.В. - представник, (довіреність №14-175/1550-р/229 від 23.10.08)
Від відповідача: не з"явились,
Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Обідняк Н.П. - представник, (довіреність №673 від 24.12.08)
Від прокуратури: Бургарт Т.І. - представник, (довіреність №14-175/1550-р/229 від 23.10.08)
встановив: заявлено позов про розірвання договору та стягнення 12171 грн. 61 коп.
Представники позивача та прокуратури позовні вимоги викладені в позовній заяві підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, ухвали суду від 11.08.09, від 21.08.09 повернулась з відміткою пошти про те, що адресанта немає.
Ухвалою суду 21.08.09 було здійснено запит до державного реєстратора про надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про місцезнаходження Приватного підприємства "Артем".
На запит суду державним реєстратором було надіслано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та лист №11-15/464 від 23.09.09, з яких вбачається, що відомості про приватне підприємство "Артем", ідентифікаційний код 22180356, м.Івано-Франківськ, вул.А. Волошина, 9/9 зареєстрованого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 21.02.1996р №6-п, станом на 21.09.09 не включені до Єдиного державного реєстру.
В зв"язку з неявками відповідача в судове засідання та зважаючи на вищевказані обставини, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивача та прокуратури, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, враховуючи наступне.
26.09.2008 року між Івано-Франківською обласною радою (орендодавець) та Приватним підприємством "Артем" (орендар) та Івано-Франківською обласною санітарно-епідеміологічною станцією (балансоутримувач) укладено договір оренди нерухомого майна та додатки до договору: розрахунок орендної плати, акт приймання-передачі об'єкта оренди.
Відповідно до п.1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування частину напівпідвальних приміщень загальною площею 32,3 кв.м, за адресою м.Івано-Франківськ, вул.Шевченка, 4 ( надалі - об'єкт оренди), що перебуває на балансі Івано-Франківської обласної санітарно - епідеміологічної станції.
Вартість об'єкта оренди визначена до Звіту про оцінку напівпідвальних приміщень і становить без ПДВ 95435,92 грн.
Згідно п.3.2.2 договору, орендар зобов'язується своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату.
Пунктом 4.2 договору передбачено, що орендна плата перераховується на рахунок орендодавця і вноситься орендарем щомісячно не пізніше 15 числа наступного місяця з врахуванням індексу інфляції.
До орендної плати не включаються витрати за комунальні послуги, пов'язані з використанням та утриманням об'єкта оренди.
Пунктом 7.1 договору передбачено, що цей договір діє з 26.09.08 по 24.09.11.
Позивач належним чином виконав прийняті зобов'язання по Договору оренди нерухомого майна від 26.09.08, передав у оренду приміщення відповідачу, що підтверджується актом приймання-передачі приміщення на вул. Шевченка,4 у м.Івано-Франківську від 26.09.08.
Згідно з частинами 1, 7 ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Частиною 1, 6 статті 283 ГК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Аналогічна норма передбачена і частиною 1 статті 759 Цивільного кодексу України.
Оскільки, предметом оренди за даним договором є об'єкт комунальної власності то умови оренди, також регулюються і Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Частиною 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Також, частиною 3 ст. 285 ГК України, передбачено, що орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобов'язання, а саме зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог–відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідач прийняті на себе зобов'язання згідно укладеного договору належним чином не виконав, допустив борг станом на 10.07.09 з орендної плати за період з листопада 2008р. по червень 2009р. у розмірі 9772 грн. 80 коп. Станом на день розгляду справи відповідач будь-яких доказів оплати боргу по орендній платі не надав.
За таких обставин, вимога позивача про стягнення 9772 грн. 80 коп. боргу по орендній платі обґрунтована та підлягає задоволенню.
Статтею ст.216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч.1 ст.230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним прав здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
В силу ст.546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою (штрафом, пенею), якою, з огляду на положення ст.549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пункт 6 ст.231 ГК України визначає, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Пунктом 4.5 договору оренди нерухомого майна передбачено, що своєчасно не перераховані або перераховані не в повному розмірі орендна плата стягується за весь період заборгованості на рахунок орендодавця з врахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховувалася пеня із заборгованості суми за кожний день прострочення (включаючи день оплати), визначеної Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".
Статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Позивачем відповідачу нараховано по договору оренди нерухомого майна 2398 грн. 81 коп. пені.
Суд зробив перерахунок нарахованої позивачем пені, оскільки позивачем при здійснені даного розрахунку не враховано положення п.6 ст.232 ГК України.
В силу п.6 ст.232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
За таких обставин підлягає стягненню по договору оренди нерухомого майна - 1490 грн. 43 коп. пені. В решті позовних вимог в частині стягнення пені відмовити.
Щодо позовних вимог про розірвання договору оренди нерухомого майна, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення, враховуючи наступне.
Пунктом 7.6.7 договору передбачено, що договір припиняється у випадку розірвання договору згідно зі статтею 782 Цивільного кодексу України, тобто у разі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Частиною 3 ст.26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що договір оренди може бути достроково розірваний на вимогу однієї із сторін за рішенням суду у разі невиконання сторонами (однією із сторін) своїх зобов'язань.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Пунктом 1 частиною 1 статті 611 ЦК України, встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема розірвання договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Встановлене господарськими судом при вирішенні спору істотне порушення відповідачем умов договору щодо своєчасного здійснення розрахунків по орендній платі є підставою для розірвання орендного договору відповідно до ст. 651 ЦК України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимоги про розірвання договору.
За таких обставин, позовні вимоги позивача слід задоволити частково, стягнути з відповідача 9772 грн. 80 коп. боргу по орендній платі, 1490 грн. 43 коп. пені. В решті позовних вимог в частині стягнення пені відмовити. Розірвати договір оренди нерухомого майна від 26.09.2008 року.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу слід покласти на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 11, 526,546,610,611,651,759,782, Цивільного кодексу України , ст.ст.20,193,216,230,231,283 Господарського кодексу України 49,83, 82-84 , Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про оренду державного та комунального майна" , суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства "Артем", вул.Волошина, 9/9, м.Івано-Франківськ (ідентифікаційний код 22180356) на користь Івано-Франківської обласної ради, вул.Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ (ідентифікаційний код 20567654) 9772 грн. 80 коп. боргу по орендній платі, 1490 грн. 43 коп. пені, про що видати наказ після набрання рішення законної сили.
Стягнути з Приватного підприємства "Артем", вул.Волошина, 9/9, м.Івано-Франківськ (ідентифікаційний код 22180356) 121 грн. 72 коп. державного мита в дохід державного бюджету на рахунок № 31113095700002 код платежу 22090200, отримувач - Державний бюджет міста Івано-Франківська, про що видати наказ після набрання рішення законної сили.
Стягнути з Приватного підприємства "Артем", вул.Волошина, 9/9, м.Івано-Франківськ (ідентифікаційний код 22180356) 109 грн. 19 коп. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу в дохід державного бюджету на рахунок № 31216259700002 код платежу 22050000, отримувач - Державний бюджет міста Івано-Франківська, про що видати наказ після набрання рішення законної сили.
В решті позовних вимог в частині стягнення пені відмовити.
Розірвати договір оренди нерухомого майна частини напівпідвальних приміщень загальною площею 32,3 кв.м, за адресою м.Івано-Франківськ, вул.Шевченка, 4, що перебуває на балансі Івано-Франківської обласної санітарно - епідеміологічної станції від 26.09.2008 року, який укладений між Івано-Франківською обласною радою (орендодавець) та Приватним підприємством "Артем" (орендар) та Івано-Франківською обласною санітарно-епідеміологічною станцією (балансоутримувач) .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
рішення підписане 02.10.09
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4861500 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Неверовська Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні