Рішення
від 31.08.2009 по справі 32/435
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

32/435

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  32/435

31.08.09

за позовом

За позовом          Подільської районної у м. Києві ради

До          Товариства з обмеженою відповідальністю  «Ікар-Люкс»    

про                           визнання права власності

Суддя Хрипун О.О.

Представники сторін:

Від Позивача           Кравцов А.В. –предст.,

Від Відповідача      Єрмак О.В. –предст.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

 

Подільська районна у м. Києві рада звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю  «Ікар-Люкс»про визнання за територіальною громадою Подільського району м. Києва права власності на нежитлові приміщення групи приміщень № 111 загальною площею 86,80 кв.м, розташованих на 1 поверсі в будинку по вул. В.Порика, 3 літ. «А».

В обґрунтування заявлених позовних вимог Подільська районна у м. Києві рада зазначає, що Відповідач, який є орендарем нежитлових приміщень групи приміщень                    № 111, загальною площею 86,80 кв.м, розташованих на 1 поверсі в будинку по                          вул. В.Порика, 3 літ. «А», за Договором № 9016/09 оренди нерухомого майна (нежилих будівель ,споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського р-ну м. Києва від 03.04.2009, не визнає право власності Позивача на спірні нежитлові приміщення та вимагає від Подільської районної у м. Києві ради визнати за ним право власності на вказані приміщення в силу положень ст. 777 ЦК України.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю  «Ікар-Люкс»позов не визнає та просить відмовити Подільській районній у м. Києві раді в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. Відповідач зазначив, що він добросовісно користується спірними приміщеннями та з моменту отримання їх в оренду здійснило ремонт, вартість якого значно перевищує балансову вартість останніх. Так, в силу положень статей 777 та 779 ЦК України Відповідач вважає, що він є власником нежитлових приміщень групи приміщень                    № 111, загальною площею 86,80 кв.м, розташованих на 1 поверсі в будинку по                          вул. В.Порика, 3 літ. «А», оскільки вкладені кошти в ремонт цих приміщень перевищують вартість самих приміщень, а відшкодування понесених витрат Відповідачу не відбувалось.  

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 6 Закону України «Про столицю України –місто герой Київ»визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Подільська районна у м. Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Подільського району м. Києва і виступає суб‘єктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Подільського району.  

Відповідно до положень статті 143 Конституції України та статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежилі приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров‘я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою та іншими суб'єктами права власності в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України «Про столицю України –місто герой Київ»Київська міська рада може передавати районним у містах радам у власність або в управління об'єкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.   

Як було встановлено судом, Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.2001            № 208/1642 «Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва»(Додаток 8) передала жилий будинок № 3 по вул. Василя Порика, 3 до комунальної власності Подільської районної у м. Києві ради.

03.04.2009 між Комунальним підприємством «ОРЕНДА»(далі –Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»(далі –Відповідач, ТОВ «Ікар-Люкс», Орендар)  укладено Договір № 9016/09 оренди нерухомого майна (нежилих будівель ,споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського р-ну м. Києва (далі –Договір оренди), відповідно до умов якого Орендодавець на підставі розпорядження Подільської районної у м. Києві державної адміністрації від 03.04.2009                  № 430 та плану БТІ передає, а Орендар приймає в оренду приміщення 1-го поверху по вул. В.Порика, 3 літ. «А», загальною площею 86,8 кв.м для розміщення пункту надання побутових послуг населенню.

За актом приймання-передачі від 03.04.2009 обумовлене Договором оренди приміщення передане Відповідачу.

За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір № 9016/09 є договором оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до довідки Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Подільського району»Подільської у м. Києві ради група приміщень № 111, які розташовані на 1 поверсі будинку № 3 літ. «А»по вул. Порика, площею 86,80 кв.м, знаходяться у власності територіальної громади Подільського району м. Києва та перебувають на балансі Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Подільського району».

Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст. 316 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Право володіння означає юридично забезпечену можливість власника мати майно у своєму безпосередньому фізичному чи юридичному віданні, у сфері свого фактичного господарського чи іншого впливу.

Право користування –це юридично закріплена можливість власника щодо господарського, підприємницького, культурно-побутового використання майна та вилучення з нього корисних властивостей.

Право розпорядження – це юридично закріплена можливість власника самостійно вирішувати юридичну і фактичну долю майна шляхом його відчуження іншим особам, зміни його стану чи призначення тощо.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов'язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Особливості здійснення права власності на національні, культурні та історичні цінності встановлюються законом (стаття 319 Цивільного кодексу України).

26.06.2009 Відповідач листом № 10/06 від 26.06.2009 (вх. № 1002) звернувся до Позивача з вимогою про визнання права власності на нежитлові приміщення групи приміщень № 111 1-го поверху по вул. В.Порика, 3 літ. «А», загальною площею 86,8 кв.м за Товариством з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс».

Згідно зі ст. 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном (ст. 391 Цивільного кодексу України).

Статтею 392 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями Закону України «Про приватизацію державного майна», інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування (ч. 4 ст.  3 вказаного Закону).

Приватизація державного майна (далі - приватизація) - це відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну перебудову економіки України (ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного майна»).

Продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами. Зазначені органи діють у межах повноважень, визначених відповідними місцевими радами, та є їм підпорядкованими, підзвітними і підконтрольними (ч. 7 ст. 7 Закону України «Про приватизацію державного майна»).

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»включення об'єктів малої приватизації до переліків, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Державної та місцевих програм приватизації або з ініціативи відповідних органів приватизації чи покупців.

Включення об'єктів малої приватизації до відповідних переліків з ініціативи покупців, відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» здійснюється шляхом подання покупцями до відповідного органу - приватизації заяви про включення підприємства до одного із зазначених у цій статті переліків об'єктів, що підлягають приватизації. Крім заяви покупцями також подаються інші документи, перелік яких визначений ч. 4 ст. 7 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)». Відповідно до ч, 5 ст. 7 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі.

Заяви про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу нежилого приміщення 1-го поверху по вул. В.Порика, 3 літ. «А», загальною площею 86,8 кв.м, Відповідачем до Позивача не подавалось. Доказів протилежного до суду не надано. Рішення Подільської районної  в м. Києві ради про приватизацію таких об'єктів комунальної власності Подільського району м. Києва не приймалось. Таким чином підстави для визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»права власності на нежитлові приміщення групи приміщень № 111 1-го поверху по               вул. В.Порика, 3 літ. «А», загальною площею 86,8 кв.м, відсутні.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на вищевикладене суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Позивача є законними, обґрунтованими, доведеними належними доказами, та такими, що підлягають задоволенню.

Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Відповідача.

Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за територіальною громадою Подільського району м. Києва право власності на нежитлові приміщення групи приміщень № 111 загальною площею 86,80 кв.м, розташованих на 1 поверсі в будинку по вул. В.Порика, 3 літ. «А».

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»(04201, м. Київ, вул. Бережанська, б. 12-Б, код 30183444) на користь Подільської районної у м. Києві ради (04070, м. Київ, Контрактова площа, 2. код 26077603) 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат по сплаті послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»(04201, м. Київ, вул. Бережанська, б. 12-Б, код 30183444) до Державного бюджету України 118,00 грн. витрат по сплаті послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя                                                                                                                  О.О.Хрипун

Дата підписання рішення:04.09.2009

                                                                      

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення31.08.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4864354
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —32/435

Рішення від 31.08.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Хрипун О.О.

Рішення від 12.11.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Хрипун О.О.

Ухвала від 28.09.2007

Господарське

Господарський суд міста Києва

Хрипун О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні