Рішення
від 14.08.2015 по справі 916/2643/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" серпня 2015 р.Справа № 916/2643/15

Позивач: Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк"

Відповідач: Приватне торгівельно-будівельне підприємство "Строймастер"

Про стягнення

Суддя Н.В. Рога

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1 - згідно довіреності № 2551-К-О від 23.07.2014 р.

Від відповідача: ОСОБА_2 - згідно довіреності №01/07 від 01.07.2015р.

В судовому засіданні брали участь:

Від позивача: ОСОБА_1 - згідно довіреності № 2551-К-О від 23.07.2014 р.

Від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (далі - ПАТ "КБ "ПРИВАТБАНК"), звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного торгівельно-будівельного підприємства "Строймастер" про стягнення заборгованості за кредитом у сумі 35 489грн. 48коп., заборгованості по процентам за користування кредитом у розмірі 11 538грн. 03коп., пені за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором у розмірі 7 560грн. 63 коп., заборгованості по комісії за користування кредитом у розмірі 2 353грн. 15коп.

Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні.

Відповідач письмових заперечень щодо позову не надав. Представник відповідача в судовому засіданні правової позиції щодо позову не виклав.

За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

01 квітня 2011р. Приватним торгівельно-будівельним підприємством "Строймастер" (Клієнт) було підписано заяву про відкриття поточного рахунку, відповідно до якої надано згоду з "Умовами та Правилами надання банківських послуг", Тарифами банку, які разом з цією заявою складають Договір банківського обслуговування. Підписав цю заяву, Приватне торгівельно-будівельне підприємство "Строймастер" надало згоду на ведення з ПАТ "КБ"ПРИВАТБАНК" документообігу, приєдналось та зобов'язалось виконувати умови, викладені в ОСОБА_3 і Правилах надання банківських послуг, Тарифах банку - Договорі банківського обслуговування в цілому.

Відповідно до Договору було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок №26001228242001 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку та Клієнта, що визначено і врегульовано "Умовами та Правилами надання банківських послуг".

Згідно п.3.2.1.1.1 ОСОБА_3 кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту ОСОБА_3 повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта. Відповідно до п.3.2.1.1.3 ОСОБА_3 кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.

Позивач зазначає, що свої зобов'язання за Договором він виконав у повному обсязі та надав Приватному торгівельно-будівельному підприємству "Строймастер" кредитний ліміт у розмірі 90 000грн.

Відповідно до п.3.2.1.1.8 ОСОБА_3 проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "ОСОБА_3 та Правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки", або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт - банк / Інтернет клієнт - банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода).

Згідно розділу 3.2.1.4 ОСОБА_3 за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 21-го до кінцевого числа поточного місяця (далі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню"), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. При не обнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з кінцевої дати періоду , в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, Клієнт сплачує Банку за користування кредитом проценти у розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню. У разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91 дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого "Умовами та Правилами надання банківських послуг", Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань. При цьому, розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати. При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до п.3.2.1.2.3.4 ОСОБА_3 має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого "Умовами та Правилами надання банківських послуг", змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом у повному обсязі.

Позивач зазначає, що за його даними, станом на 17.03.2015р. Приватне торгівельно-будівельне підприємстве "Строймастер" має заборгованість за кредитом у розмірі 35 489грн. 48коп., заборгованість по процентам за користування кредитом у розмірі 11 538грн. 03коп., заборгованість по сплаті комісії за користування кредитом у розмірі 2 353грн. 15коп.

Крім того, відповідно до п.3.2.1.5.1 ОСОБА_3 при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом , термінів повернення кредиту, винагороди, Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у %річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, запеченому у п.3.2.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожний день прострочення. При цьому, відповідно до п.3.2.1.5.4 ОСОБА_3 нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п.п.3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3, здійснюється протягом трьох років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.

За таких обставин, у зв'язку із наявними порушеннями Клієнтом своїх зобов'язань, позивач нарахував йому пеню за несвоєчасність виконання зобов'язань у розмірі 7 560грн. 63коп.

В обґрунтування позову, позивач посилається на ст. 526 Цивільного кодексу України, згідно якої, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідач своїм правом на захист у судовому порядку не скористався.

Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч. 1 ст. 629 цього ж Кодексу договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За приписами ч.2 ст.639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Згідно з ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Як вбачається з матеріалів справи, 01 квітня 2011р. Приватне торгівельно-будівельне підприємство "Строймастер" (Клієнт) підписало заяву про відкриття поточного рахунку, відповідно до якої надало свою згоду з "Умовами та Правилами надання банківських послуг", Тарифами банку, які разом з цією заявою складають Договір банківського обслуговування.

Відповідно до Договору Приватному торгівельно-будівельному підприємству "Строймастер" було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок №26001228242001 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку та Клієнта, що визначено і врегульовано "Умовами та Правилами надання банківських послуг".

Позивач свої зобов'язання за Договором виконав у повному обсязі та надав Приватному торгівельно-будівельному підприємству "Строймастер" кредитний ліміт у розмірі 90 000 грн., що підтверджується наданою до матеріалів справи банківською випискою.

Згідно розділу 3.2.1.4 ОСОБА_3 за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 21-го до кінцевого числа поточного місяця (далі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню"), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. При не обнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з кінцевої дати періоду , в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, Клієнт сплачує Банку за користування кредитом проценти у розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню. У разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91 дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого "Умовами та Правилами надання банківських послуг", Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

При цьому, розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати. При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до п.3.2.1.2.3.4 ОСОБА_3 має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого "Умовами та Правилами надання банківських послуг", змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом у повному обсязі.

Станом на 17.03.2015р. Приватне торгівельно-будівельне підприємство "Строймастер" має заборгованість за кредитом у розмірі 35 489грн. 48коп., заборгованість по процентам за користування кредитом у розмірі 11 538грн. 03 коп., заборгованість по сплаті комісії за користування кредитом у розмірі 2 353грн. 15коп.

Крім того, відповідно до п.3.2.1.5.1 ОСОБА_3 при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом , термінів повернення кредиту, винагороди, Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у %річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, запеченому у п.3.2.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожний день прострочення. При цьому, відповідно до п.3.2.1.5.4 ОСОБА_3 нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п.п.3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3, здійснюється протягом трьох років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.

За таких обставин, у зв'язку із наявними порушеннями Клієнтом своїх зобов'язань, позивач правомірно нарахував відповідачу пеню за несвоєчасність виконання зобов'язань у розмірі 7 560грн. 63коп.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч. 1 ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно з ч. 1 ст. 530 цього ж Кодексу якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідачем у справі доказів належного виконання своїх зобов'язань перед ПрАТ "КБ "ПРИВАТБАНК" до матеріалів справи не надано.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Враховуючи вищевикладене та оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ПРИВАТБАНКВ» цілком обґрунтовані, відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача відповідно до ст.ст. 44. 49 ГПК України.

Крім того, суд зазначає, що під час розгляду справи встановлено, що ПАТ КБ В«ПРИВАТБАНКВ» недоплатило судовий збір за вірними платіжними реквізитами для сплати судового збору (код ЄДРПОУ 38016923 , № рахунку 31210206783008, отримувач - УК у м. Одесі/Приморський район, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206, код ЄДРПОУ 03499997).

Як зазначено в п. 2.23 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", якщо факт недоплати судового збору з'ясовано господарським судом у процесі розгляду прийнятої заяви (скарги), суд може у разі неподання доказів оплати - стягнути належну суму судового збору за результатами вирішення спору з урахуванням приписів частин першої - четвертої статті 49 ГПК.

Таким чином, з ПАТ КБ „ ПРИВАТБАНК В» підлягає стягненню на користь Державного бюджету за належними реквізитами 1 827, 00 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ПРИВАТБАНК" - задовольнити повністю.

2.Стягнути з Приватного торгівельно-будівельного підприємства "Строймастер" (65101, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, буд. 3-А, оф. 3, код ЄДРПОУ 30248836) на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ПРИВАТБАНК (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570) за договором № б/н від 01.04.2011р.: заборгованість за кредитом у розмірі 35 489 грн. 48копю, заборгованість по процентам за користування кредитом у розмірі 11 538грн. 03коп., заборгованість по сплаті комісії за користування кредитом у розмірі 2 353грн. 15коп., пеню за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором у розмірі 7 560грн. 63коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 827грн.

3 . Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ПРИВАТБАНК (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570) на користь Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38016923, № рахунку 31210206783008, отримувач - УК у м. Одесі/Приморський район, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206, код ЄДРПОУ 03499997) судовий збір в розмірі 1 827 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17 серпня 2015 р.

Суддя Н.В. Рога

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.08.2015
Оприлюднено25.08.2015
Номер документу48647484
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2643/15

Рішення від 14.08.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 04.08.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 01.07.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні