Рішення
від 02.07.2012 по справі 5019/1007/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2012 р. Справа № 5019/1007/12

За позовом заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі

- Рівненської міської ради м. Рівне

- Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради м. Рівне

до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Вишиванка" м. Рівне

про стягнення 12 652 грн. 10 коп.

суддя Кочергіна В.О.

Представники сторін:

від позивача 1: не з'явився

від позивача 2: ОСОБА_1 - за довіреністю № 01-10/23 від 05.01.2012 р.

від відповідача: не з'явився

за участю: ОСОБА_2 - прокурора відділу прокуратури м. Рівне

В судовому засідання, відповідно до ст.85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору:

Заступник прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради в особі Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради, комунального підприємства "Теплотранссервіс" звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Вишиванка" м. Рівне 12 652 грн. 10 коп. заборгованості, з якої 12223 грн. 54коп. - основного боргу, 336 грн. 09 коп. - пені, 65грн. 03коп. - 3% річних та 27 грн.42 коп. - інфляційних втрат посилаючись на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань по оплаті спожитої теплової енергії та наявні в матеріалах справи докази.

В судовому засіданні 02.07.2012року, відповідно до ст. 22 ГПК України, позивачем - КП "Теплотранссервіс" подано, погоджену з прокуратурою, заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд стягнути з відповідача 12223грн. 54коп. - основного боргу, 326грн. 61коп. - пені, 65грн. 03коп. - 3% річних та 27грн. 42коп. - інфляційних втрат.

Подана заява про зменшення позовних вимог не суперечить законодавству, не порушує права та охоронювані законом інтереси сторін та судом приймається.

З урахуванням зменшених позовних вимог позивачі просять суд стягнути з відповідача 12642грн. 60коп., з яких 12223грн. 54коп. - основного боргу, 326грн. 61коп. - пені, 65грн. 03коп. - 3% річних та 27грн. 42коп. - інфляційних втрат.

Відповідач в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, письмової позиції з приводу поданого позову не подав, про поважність причин неявки суд не повідомив.

В матеріалах справи наявні повідомлення про вручення поштових відправлень - ухвали про порушення провадження у справі від 14.06.2012р., ухвали про відкладення розгляду справи від 21.06.2012р., тобто відповідач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає можливим розглянути спір за відсутності представника відповідача відповідно до ст.75 ГПК України за наявними в матеріалах справи доказами.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

01.06.2004р. між позивачем (Підприємство) та ТзОВ фірма "Вишиванка" (Споживач) укладено договір на відпуск теплової енергії № 1340.

За умовами договору Підприємство зобов'язалось відпускати Споживачеві теплову енергію, а Споживач, в свою чергу, зобов'язався здійснювати оплату за спожиту теплову енергію на умовах даного договору (п.1.1 договору).

Відповідно до п.4.1 договору облік спожитої теплової енергії проводиться за приладами обліку.

Розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться в грошовій формі, відповідно до встановлених тарифів (п.5.1 договору).

Пунктом 5.4 договору визначено, що розрахунковим періодом є календарний місяць. Термін внесення платежів - не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим.

Відповідно до п.6.3.3 договору у разі несвоєчасного проведення розрахунків за теплову енергію споживач несе відповідальність у вигляді нарахування пені у розмірі 0,5% належної до сплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ.

Згідно п.8.1 договір укладається терміном на 1 рік і набуває чинності з дня його підписання.

Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін (п.8.4 договору).

Договір підписано представниками та скріплено печатками сторін.

Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради №177 від 11.10.2011р., на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 30.09.2011 року № 136, встановлено тариф на послуги теплопостачання, які надаються КП "Теплотранссервіс" у розмірі 24грн. 41коп. - за 1м 2 опалювальної площі в опалювальний період.

На виконання умов договору позивачем - КП "Теплотранссервіс" надано відповідачу послуги по теплопостачанню за період січень-квітень 2012р. на загальну суму 12223грн. 54коп., що підтверджується наявними в матеріалах справи рахунками на послуги теплопостачання за вказаний період.

Відповідач свої зобов'язання за договором в частині оплати спожитої теплової енергії не виконав. Станом на час розгляду справи заборгованість відповідача за отримані протягом січня-квітня послуги теплопостачання складає 12223грн. 54коп.

За порушення термінів виконання грошових зобов'язань позивачем, відповідно до п.6.3.3 договору нараховано 326грн. 61коп. - пені та відповідно до ст.625 ЦК України 65грн. 03коп. - 3% річних та 27грн. 42коп. - інфляційних втрат.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГК України, господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.

Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами -юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Згідно з ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно ч. 1, 7 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

В силу ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Згідно п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ч. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Відповідно до п. 23 "Правил користування тепловою енергією", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.07 р. № 1198 розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межою балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показів вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку.

Судом встановлено, що позивач свої зобов'язання за договором на відпуск теплової енергії виконав належним чином, проте відповідач за отримані у період січень-квітень 2012р. послуги теплопостачання не розрахувався.

Відповідно до вимог ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Факт наявності у відповідача заборгованості перед позивачем підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме рахунками на сплату за послуги теплопостачання.

Відповідачем не подано доказів оплати заборгованості, що є предметом позову, а також не спростовано факту отримання послуг теплопостачання.

За таких обставин, в повній мірі дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача - КП "Теплотранссервіс", суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за послуги теплопостачання за період січень-квітень 2012р. у розмірі 12223грн. 54коп. є обгрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем також заявлено вимоги про стягнення з відповідача пені у розмірі - 326грн. 61коп., що була розрахована позивачем, виходячи з подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення та 326грн. 61коп. - пені, 65грн. 03коп. - 3% річних та 27грн. 42коп. - інфляційних втрат, нарахованих за аналогічний період.

Пунктами 6.3.3 укладеного між сторонами договору на відпуск теплової енергії визначено, що у разі несвоєчасного проведення розрахунків за теплову енергію споживач несе відповідальність у вигляді нарахування пені у розмірі 0,5% належної до сплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ.

Відповідно до ч.1 ст.230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

В силу ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Врахувавши наведені правові норми та перевіривши правильність розрахунку заявлених до стягнення 326грн. 61коп. - пені, 65грн. 03коп. - 3% річних та 27грн. 42коп. - інфляційних втрат, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

З огляду на що, позовні вимоги заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради м. Рівне, Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради м. Рівне про стягнення з ТзОВ фірми "Вишиванка" м. Рівне 12223грн. 54коп. -боргу за спожиту теплову енергію за період січень-квітень 2012р., 326грн. 61коп. - пені, 65грн. 03коп. - 3% річних та 27грн. 42коп. - інфляційних втрат підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовій збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради м. Рівне, Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради м. Рівне до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Вишиванка" м. Рівне про стягнення 12642грн. 60коп., з яких 12223грн. 54коп. - основного боргу, 326грн. 61коп. - пені, 65грн. 03коп. - 3% річних та 27грн. 42коп. - інфляційних втрат задовольнити .

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Вишиванка" (м. Рівне, вул. Черняка, 2, код ЄДРПОУ 21082031) на користь комунального підприємства "Теплотранссервіс" (33027, м. Рівне, вул. Данила Галицького, 27, код 30841056) 12223грн. 54коп. (дванадцять тисяч двісті двадцять три гривні 54коп.) - основного боргу, 326грн. 61коп. (триста двадцять шість гривень 61коп.) - пені, 65грн. 03коп. (шістдесят п'ять гривень 03коп.) - 3% річних, 27грн. 42коп. (двадцять сім гривень 42коп.) - інфляційних втрат .

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Вишиванка" (м. Рівне, вул. Черняка, 2, код ЄДРПОУ 21082031) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 609грн. 50коп. (одна тисяча шістсот дев'ять гривень 50коп.).

Видати наказ.

Суддя Кочергіна В.О.

Повний текст рішення складено та підписано 05.07.2012р.

Віддруковано 5 примірників:

1 - до справи;

2 - позивачу 1. (м. Рівне, вул. Соборна, 12а) ;

3 - позивачу 2. (м. Рівне, вул. Д. Галицького, 27) ;

4 - відповідачу (м. Рівне, вул.Черняка2) ;

5 - прокуратурі (м. Рівне, вул. Гарна, 29)

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення02.07.2012
Оприлюднено25.08.2015
Номер документу48697063
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5019/1007/12

Судовий наказ від 16.07.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Ухвала від 14.06.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Ухвала від 21.06.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Судовий наказ від 16.07.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

Рішення від 02.07.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні