ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
"17" серпня 2015 р.Справа № 921/815/15-г/17
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
Суддя Андрусик Н.О., розглянувши позовні матеріали №46-826вих15 від 12.08.2015р. (вх.№852 від 13.08.2015р.), подані прокурором Бережанського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Шибалинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області, с.Шибалин Бережанського району Тернопільської області, до приватного підприємства "Галицькі аграрні інвестиції", м.Галич Івано-Франківської області, про зобов'язання виготовити правовстановлюючі документи для належного оформлення права користування земельною ділянкою, площею 8,6га, на якій розташовані належні відповідачу на праві власності будівлі та зобов'язання відповідача відшкодувати 16932,76грн шкоди, завданої використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, вважає подані матеріали недостатніми для порушення провадження у справі та повертає матеріали без розгляду, виходячи з наступного.
Згідно абзацу четвертого частини першої статті 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.
Водночас, на господарський суд покладено обов'язок здійснення оцінки правильності визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.
З позовних матеріалів вбачається, що прокурором Бережанського району однією з позовних вимог визначено зобов'язання приватного підприємства "Галицькі аграрні інвестиції" оформити правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою, площею 8,6га, розташованою на території Шибалинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області за межами населеного пункту, що належить до земель сільськогосподарського призначення державної власності (сторінка позовної заяви 4, лист Відділу Держземагенства у Бережанському районі Тернопільської області Головного управління Держземагенства у Тернопільській області №10-1902-0.61-1325/2-15 від 28.05.2015р., акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків від 25.06.2015р.).
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом 3 розділу ІІ Закону України від 6 вересня 2012 року №5245-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності 1 січня 2013 року, передбачено, що у державній власності залишаються усі землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті «а» пункту 3 цього розділу (земельні ділянки на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій).
При цьому пунктом 9 розділу ІІ цього Закону передбачено, що право власності на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, реалізується після державної реєстрації права власності на відповідну земельну ділянку.
Згідно Указу Президента України від 08 квітня 2011 року №445/2011 "Про Державне агентство земельних ресурсів України" (підпункт 61 пункту 4) Держземагенство, як центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, до вересня 2014 року було наділено повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності, передачі відповідно до закону безпосередньо або через визначені територіальні органи земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб.
10 вересня 2014 року згідно постанови Кабінету Міністрів України №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) шляхом перетворення Державного агентства земельних ресурсів України (Держземагенство). Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику, зокрема, у сфері земельних відносин та Державного земельного кадастру. Відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи, утворені в установленому порядку (п.1, підпункт 31 пункту 4, п.7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15).
Згідно п.п.1, 2, додатків 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", наказу Держгеокадастру №221 від 30.07.2015р. "Про питання діяльності Відділу Держгеокадастру у Бережанському районі Тернопільської області" реорганізовано територіальні органи Держземагенства шляхом припинення, натомість територіальним органом Держгеокадастру у Бережанському районі із статусом юридичної особи публічного права є Відділ Держгеокадастру у Бережанському районі.
Таким чином, уповноваженим органом державної влади, на який покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у сфері земельних відносин, в тому числі, щодо розпорядження спірною земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, площею 8,6га є, відповідно, Відділ Держгеокадастру у Бережанському районі (м.Бережани Тернопільської області, вул.Шевченка, 15, ідентифікаційний код 39859847).
Втім, не врахувавши наведених норм, прокурором помилково зазначено позивачем орган місцевого самоврядування.
В свою чергу, неправильне визначення прокурором органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, тягне за собою наслідки у вигляді повернення позовної заяви з доданими до неї документами без розгляду на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК України (п.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 23.03.2012р. "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам").
Беручи до уваги вищевикладене, позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню без розгляду згідно п.1 ч.1 ст.63 ГПК України.
При повторному зверненні з даним позовом, прокурору слід врахувати зазначене та правильно визначити суб'єктний склад сторін у даному спорі, враховуючи предмет позову, особу розпорядника спірної земельної ділянки та отримувача коштів по відшкодуванню завданої шкоди за використання спірної земельної ділянки.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 42, 29, 54, 61, п.1 ч.1 ст.63, 86 ГПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Повернути позовну заяву №46-826вих15 від 12.08.2015р. (вх.№852 від 13.08.2015р.) до приватного підприємства "Галицькі аграрні інвестиції", м.Галич Івано-Франківської області, про зобов'язання виготовити правовстановлюючі документи для належного оформлення права користування земельною ділянкою, площею 8,6га, що знаходиться за межами населеного пункту, та зобов'язання відшкодувати 16932,76грн шкоди, завданої використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, разом з доданими до неї документами (всього на 84арк.) прокурору Бережанського району Тернопільської області, м.Бережани Тернопільської області, вул.Пирогова, 5А, - без розгляду.
Після усунення допущених порушень, що спричинили повернення позовних матеріалів, заявник не позбавлений права повторно звернутися з ними до господарського суду у загальному порядку.
Суддя Н.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2015 |
Оприлюднено | 26.08.2015 |
Номер документу | 48739778 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні