ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" квітня 2011 р. Справа № 5019/629/11
За позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_1
до відповідача ОСОБА_2 виробничого кооперативу "Колос України"
про визнання права власності на майно
Суддя Мамченко Ю. А.
Представники:
від позивача : представник ОСОБА_3 (довіреність б/н від 23.03.2010 року);
від відповідача : представник не з'явився.
Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 81' ГПК України
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колос України»про визнання права власності на виробничо-складські приміщення автопарку, що розташовані за адресою: вул.Радянська, 130 А, село Берег Дубенського району Рівненської області. Позивач стверджує, що право власності на вищевказані об'єкти нерухомого майна набуте ним в результаті придбання майнових паїв членів реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства «Колос України», при цьому позивач зазначив про відсутність можливості зареєструвати право власності придбані майнові паї. Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги викладені в позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. У відзиві на позовну заяву позовні вимоги визнав в повному обсязі, просить розгляд справи провести без участі представника відповідача.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, вивчивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарській суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
При винесенні рішення суд
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо реформування аграрного сектору економіки Колективне»та рішення загальних зборів від 30.03.2000 року Колективне сільськогосподарське підприємство «Колос України»реорганізовано шляхом перетворення у сільськогосподарський виробничий кооператив «Колос України». ОСОБА_2 виробничий кооператив «Колос України»є правонаступником реформованого КСП «Колос України». Правовий режим майна членів колективних сільськогосподарських підприємств регулюється Законом України від 14 лютого 1992 року №2114-XII «Про колективне сільськогосподарське підприємство».
Зі змісту статей 7, 9 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»вбачається, що майно КСП належить його членам на праві спільної часткової власності; пайовий фонд майна КСП складається з балансової вартості основних виробничих та оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінних паперів, акцій, а також коштів у грошовому виразі; майновий пай є грошовим еквівалентом трудового внеску кожного працівника в колективне майно, визначеним на дату паювання (та скоригований на день вибуття працівника з господарства). Право кожного колишнього члена КСП «Колос України»на пайовий фонд КСП «Колос України»стверджується наявним в матеріалах справи Додатком до рішення загальних зборів громадян співвласників майна реформованого КСП «Колос України»від 19.09.2010 року, що містить список громадян співвласників майна, котрим виділено в натурі майновий пай в майновому комплексі виробничо-складських приміщень автопарку с.Берег, Дубенського району Рівненської області.
Враховуючи те, що нормами Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»передбачено рівність прав і обов'язків членів КСП щодо спільної виробничо-господарської діяльності та її результатів, то право громадян вимагати виділення своєї частки (паю) з володіння і користування аграрного підприємства, як і інші правовідносини членів КСП, зокрема щодо виділення-отримання майнового паю, складу цього паю, його юридичного оформлення, мають ґрунтуватися на принципі рівності прав та обов'язків співвласників майнових паїв КСП .
Відповідно до пункту 7 статті 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»у разі реорганізації підприємства паї його членам або їх спадкоємцям видаються правонаступниками цього підприємства за рахунок майна, яке було віднесене до складу пайового фонду підприємства на дату його реорганізації і передане на баланс правонаступникам.
У відповідності до п.18 Постанови Кабінету Міністрів України №177 від 28.02.2001 року «Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки»у процесі розрахунку пайового фонду на підставі переліку уточненого складу і вартості майна підприємства складаються (уточнюються) переліки таких активів за їх призначенням: майна, яке передбачається для задоволення боргів; майна соціальної інфраструктури; майна, яке не підлягає паюванню; майна уточненого пайового фонду.
Пунктом 9 «Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств», затвердженого Наказом Мінагрополітики від 14 березня 2001 року № 62 передбачено, що виділення із складу пайового фонду майна у натурі окремим власникам чи групам власників за їх бажанням у процесі вирішення майнових питань здійснюється підприємством-правонаступником (користувачем) на підставі рішення зборів співвласників.
Відповідно до Протоколу №1 загальних зборів співвласників майнових паїв реорганізованого КСП «Колос України»від 19.09.2010 року за розглядом заяв співвласників майна реформованого КСП «Колос України»про виділення майна в натурі в майновому комплексі виробничо-складських приміщень автопарку с.Берег Дубенського району зборами співвласників постановлено рішення про виділення в натурі із складу пайового фонду майно в майновому комплексі виробничо-складських приміщень автопарку с.Берег Дубенського району Рівненської області громадянам співвласникам реформованого КСП «Колос України»на суму їх майнових паїв вартістю 226424,00 грн. згідно додатку №1.
Згідно до п.1 статті 364 Цивільного кодексу України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
Згідно до п.7 статті 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»у разі реорганізації підприємства паї його членам або їх спадкоємцям видаються правонаступниками цього підприємства за рахунок майна, яке було віднесене до складу пайового фонду підприємства на дату його реорганізації і передане на баланс правонаступникам.
Наказом Міністерства аграрної політики №62 від 14.03.2001 року, затверджений Порядок розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 8 Порядку кожен із співвласників має право скористатися своїм майновим паєм, зокрема, шляхом об'єднання свого майнового паю з паями інших співвласників, отримання майна у натурі у спільну часткову власність та передання його до статутного (пайового) фонду новостворюваної юридичної особи, у тому числі до обслуговуючого кооперативу; або відчуження паю будь-яким способом в установленому законом порядку.
Приватним підприємцем ОСОБА_4 у власників майнових паїв СВК «Колос України»придбано майнові паї виділеного в натурі із складу пайового фонду майна в майновому комплексі виробничо-складських приміщень автопарку с.Берег Дубенського району Рівненської області, що стверджується наявними в матеріалах справи договорами купівлі-продажу майнових паїв. Позивачем також надано суду копії видаткових накладних, що засвідчують передачу майнових паїв на виконання договорів купівлі-продажу. Право власності на майнові паї стверджується наявними в матеріалах справи Свідоцтвами про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, виданими Берегівською сільською радою.
Дослідивши обставини купівлі-продажу майнових паїв, суд вважає, що вони здійснені відповідно до встановленого порядку. На продаж майнових паїв було прийнято рішення зборів громадян -співвласників майнових паїв. Договори купівлі-продажу майнового паю підписані сторонами особисто, договори виконані, ніким не оспорюються, укладені відповідно до законодавства з врахуванням особливостей укладення договорів при викупі майнових паїв, встановлених підзаконними нормативними актами.
Пунктом 4 Указу Президента України від 29 січня 2001 року №62 "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" та пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року №177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки" встановлено, що при переході права власності на майновий пай, яке здійснено на підставі Свідоцтва, орган місцевого самоврядування, який видав та зареєстрував його, видає нове Свідоцтво новому власнику, реєструє нове Свідоцтво у Книзі обліку, робить відповідний запис у списку осіб, які мають право на майновий пай. При цьому новим власникам Свідоцтв майно виділяється на підставі рішення загальних зборів осіб, які мають право на майнові паї реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства та актів приймання-передавання майна.
Порядок видачі та обліку Свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) роз'яснені Міністерством аграрної політики України у листі №37-25-3-11/3923 від 05.05.2001 року.
Рекомендаціями щодо використання майна, яке перебуває у спільній частковій власності, затверджених наказом Мінагрополітики від 09.04.2001 року №97 передбачено можливість викупу майнових паїв або часток у майні, що знаходиться у спільній частковій власності з обов'язковим укладенням відповідних договорів купівлі-продажу. При цьому, при викупі майнових паїв договори купівлі-продажу укладаються з кожним власником цих паїв і підписуються сторонами договору особисто або довіреною особою, повноваження якої посвідчуються нотаріально.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року №177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування агарного сектору економіки" процес виділення майна в натурі регулюється та проводиться на підставі положень або процедур підприємства, які є внутрішніми нормативними актами.
З метою створення єдиної нотаріальної практики при видачі свідоцтв про право на спадщину та посвідченні угод, предметом яких є майнові паї, Міністерство аграрної політики, Міністерство юстиції України у спільному листі №37-25-1-12/7842 від 06.09.2001 роз'яснили, що укладення угод про оренду та відчуження майнових паїв не передбачає обов'язкової нотаріальної форми, проте вони можуть бути оформлені в нотаріальному порядку за бажанням сторін (стаття 54 Закону України «Про нотаріат»).
Згідно з п.1 ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, в свою чергу згідно до частини 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Положення ст. 392 ЦК України передбачають, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності
З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання за позивачем права власності на нерухоме майно, підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покласти на відповідача з вини якого спір доведено до суду.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Визнати за Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) право власності на виробничо-складські приміщення автопарку, що розташовані за адресою: вул.Радянська, 130А, село Берег Дубенського району Рівненської області
3. Стягнути з СВК «Колос України»(код ЄДРПОУ 23302577) на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 102 грн. 00 коп. витрат на оплату державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Суддя Мамченко Ю. А.
Повний текст рішення суддею підписаний В« 08В» квітня 2011 року
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2011 |
Оприлюднено | 26.08.2015 |
Номер документу | 48763174 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Мамченко Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні