Рішення
від 20.08.2015 по справі 324/1532/15-ц
ПОЛОГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 324/1532/15-ц

Провадження № 2/324/682/2015

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2015 року Пологівський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Кацаренко І.О.

при секретарі Рудковському А.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Пологи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, треті особи реєстраційна служба Пологівського районного управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_4, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку розділу спадкового майна без виділення в натурі,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2015 року позивач звернулася до суду з позовом, який уточнила в подальшому, зазначаючи в обґрунтування своїх позовних вимог наступне.

Вона і відповідач у справі ОСОБА_3 і рідними сестрою і братом.

15 листопада 2002 року помер їх батько ОСОБА_5, після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді права на земельну частку (пай) площею 4,77 в умовних кадастрових гектарах, що підтверджувалося сертифікатом на ім'я батька серії РН №209566, який був виданий на підставі рішення Пологівської райдержадміністрації Запорізької області від 26 червня 2003 року за №677.

Після смерті батька спадкоємцями першої черги за законом є вона, позивач, і ОСОБА_3, бо їх мати з батьком були розлучені на час смерті батька.

Вона і відповідач у шестимісячний строк звернулися до державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, яка залишилася після смерті їх батька. Оскільки на момент смерті батько мав лише право на земельну частку (пай), то вона з братом зверталися до Пологівського райсуду Запорізької області з позовом про визнання права на земельну ділянку. 06 листопада 2014 року Пологівський райсуд задовольнив їх позов, визнавши за нею і ОСОБА_3 прав на земельну частку (пай) площею 4,77 в умовних кадастрових гектарах без виділення в натурі (на місцевості).

На підставі судового рішення, розпорядження голови Пологівської райдержадміністрації №67 від 06 березня 2015 року та їхніх, сторін у справі, заяв управлінням Державного земельного агентства України у Пологівському районі Запорізької області було виготовлено технічну документацію, згідно якої ОСОБА_1 і ОСОБА_3 є власниками земельної ділянки загальною площею 4,73 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Кінсько-Роздорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, нормативно-грошова оцінка якої станом на 2015 рік становить 113778,83 грн..

Для подальшого володіння та розпорядження вищезазначеною земельною ділянкою вона, позивач, звернулася до Пологівської районної державної адміністрації з заявою про внесення змін до п.2 розпорядження голови райдержадміністрації №67 від 06 березня 2015 року з проханням зазначити спільну сумісну власність без визначення часток земельної ділянки, але їй було відмовлено і роз'яснено її право звернутися до суду з даним позовом.

У зв'язку з тим, що в рішенні Пологівського райсуду Запорізької області від 06 листопада 2014 року визнане право на земельну частку (пай) за нею і її рідним братом ОСОБА_6, але не зазначено, в якому саме розмірі кожному з них виділено майно, з посиланням на ст.ст.357,1225,1278 ЦК України просила постановити судове рішення, яким розділи спадкове майно, яке залишилося після смерті її і відповідача у справі батька ОСОБА_5, а саме земельну ділянку кадастровий номер 2324282400:06:007:0001 площею 3,5731 га, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Кінсько-Роздорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, визнавши за нею і ОСОБА_3 право власності на земельну ділянку по 1/2 частині за кожним (а.с.2-3,19-20,28).

Позивач у судовому засіданні свої уточнені позовів вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав у повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення (а.с.14-15).

Представник третьої особи - реєстраційної служби Пологівського районного управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності на а.с.46, у судовому засіданні, не надавши заперечень проти позову, просила справу розглянути на розсуд суду.

Третя особа ОСОБА_4, який є рідним дядьком сторін у справі, у судове засідання, будучи належним чином повідомленим про явку до суду, не явився, надав суду письмову заяву, в якій справу просив розглянути за його відсутність. При цьому суду повідомив, що він не претендував і не претендує на належну йому частину у праві на земельну частку (пай), яка залишилася після смерті його рідного брата ОСОБА_5 і матері ОСОБА_7, до суду з позовами про продовження строку для прийняття спадщини він не звертався і звертатися наміру не має (а.с.54).

Суд, вислухав у судовому засіданні позивача і представника третьої особи, беручи до уваги міркування відповідача і третьої особи ОСОБА_4 щодо заявленого позову, дослідивши письмові докази по справі, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Так, судом встановлено, що 15 листопада 2002 року помер ОСОБА_5, який є батьком сторін у справі (а.с.32,зворот; а.с.33,зворот,34).

З копії сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН №209566 судом встановлено, що після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на спадкове майно у вигляді права на земельну частку (пай) у КСП ім.Чапаєва площею 4,77 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Кінсько-Роздорівської сільської ради Пологівського райну Запорізької області. Після смерті ОСОБА_5 право на земельну частку (пай) площею 4,73 в умовних кадастрових гектарах передано ОСОБА_1 і ОСОБА_3 на підставі рішення Пологівського районного суду Запорізької області від 06 листопада 2014 року (а.с.5,25).

З копії спадкової справи до майна померлого ОСОБА_5 на а.с.30-43 судом встановлено, що з заявами про прийняття спадщини у вигляді права на земельну частку (пай), яка залишилася після смерті ОСОБА_5, звернулися до державної нотаріальної контори діти померлого ОСОБА_1 і ОСОБА_3, а також мати спадкодавця ОСОБА_7. Судом встановлено, що ОСОБА_7 померла 27 серпня 2007 року, не отримавши свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частину права на земельну частку (пай) (а.с.33).

Разом з тим, судом встановлено, що діти померлого ОСОБА_1 і ОСОБА_3 отримали свідоцтва про право на спадщину за законом по 1/3 частині кожен на право на земельну частку (пай) після смерті їх батька (а.с.40,42). 1/3 частина спадкового майна після смерті ОСОБА_5 залишилася відкритою.

Після смерті ОСОБА_7 спадкоємцем першої черги на 1/3 частину права на земельну частку (пай) є її син ОСОБА_4, третя особа у справі, який не звертався до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері у вигляді 1/3 частини права на земельну частку (пай), що встановлено судом у судовому засіданні.

У свідоцтвах про право на спадщину за законом від 04 лютого 2009 року, виданих на ім'я ОСОБА_1 і ОСОБА_3, ведеться мова про спадкове майно у вигляді права на земельну частку (пай). На день розгляду позову спадкове майно представлене вже не правом на земельну частку (пай), а земельною ділянкою площею 3,5731 га з присвоєнням їй кадастрового номеру і виділенням її в натурі (на місцевості), що встановлено судом з технічної документації на а.с.6-9 і розпорядження голови Пологівської райдержадміністрації Запорізької області від 06 березня 2015 року №67 (а.с.12).

Отже, судом встановлено, що для реалізації сторонами у справі права на володіння і розпорядження спадковим майном у вигляді земельної ділянки є необхідність у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст.1261 ЦК України спадкоємцями першої черги за законом є діти спадкодавця та той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.1,5 ст.1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частину спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини. Якщо спадкування за правом представлення здійснюється кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну.

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого законом строком він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до положення ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, не заборонених Законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У судовому засіданні підтвердився факт наявності спадкового майна у вигляді земельної ділянки, яка залишилася після смерті ОСОБА_5 і ОСОБА_7, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне визнати право власності сторін у справі на спірну земельну ділянку не лише після смерті їх батька, а і бабусі.

У судовому засіданні позивач просила суд не повертати їй надмірно сплачену суму судового збору за її заявою від 14 липня 2015 року, а в разі задоволення позовних вимог не стягувати з відповідача на користь держави належний судовий збір.

Керуючись ст.ст.10,57-66,209,212-215 ЦПК України, ст.ст.328,357,1225,1258, 1261,1266,1268,1275 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3, треті особи реєстраційна служба Пологівського районного управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_4, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку розділу спадкового майна без виділення в натурі задовольнити.

Визнати право власності по 1/2 (одній другій) частині за кожним за ОСОБА_1 і ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом після смерті їх батька ОСОБА_5, померлого 15 листопада 2002 року, і бабусі ОСОБА_7, померлої 27 серпня 2007 року, на земельну ділянку кадастровий номер 2324282400:06:007:0001 площею 3,5731 га ріллі, яка розташована на території Кінсько-Роздорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Запорізької області через Пологівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудПологівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення20.08.2015
Оприлюднено26.08.2015
Номер документу48793503
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —324/1532/15-ц

Рішення від 20.08.2015

Цивільне

Пологівський районний суд Запорізької області

Кацаренко І. О.

Ухвала від 06.08.2015

Цивільне

Пологівський районний суд Запорізької області

Кацаренко І. О.

Ухвала від 28.07.2015

Цивільне

Пологівський районний суд Запорізької області

Кацаренко І. О.

Ухвала від 07.07.2015

Цивільне

Пологівський районний суд Запорізької області

Кацаренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні