Рішення
від 18.08.2015 по справі 926/1027/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" серпня 2015 р. Справа № 926/1027/15

За позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк»

до приватного підприємства "Коріф Енергосистеми"

про стягнення 22718,27 грн. заборгованості та штрафних санкцій за кредитним договором.

Суддя Паскарь А. Д.

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 64-О від 09.01.2014;

від відповідача - не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство комерційний банк В«ПриватбанкВ» звернулося з позовом до приватного підприємства "Коріф Енергосистеми" про стягнення 22 718,27 грн. - заборгованості та штрафних санкцій за несвоєчасне повернення кредиту, отриманого відповідно до заяви про відкриття поточного рахунку від 27.08.2013.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 27.08.2013 відповідачем було підписано заяву про відкриття поточного рахунку. Згідно заяви, відповідач приєднався до В«Умов та правил надання банківських послугВ» , тарифів банку, які разом із заявкою складають договір банківського обслуговування, та взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору. Згідно з договором відповідачу було встановлено послугу «Гарантований платіж» на поточний рахунок 26007051612242 в електронному вигляді через засоби електронного зв'язку між банком і клієнтом. За користування кредитом клієнт зобов'язаний сплачувати відсотки за його користування. За відповідачем рахується заборгованість за кредитом в сумі 10 548,34 грн., 5 986,78 грн. заборгованість по процентам за користування кредитом, 5 043,87 грн. пені та 1 139,28 грн. заборгованості по комісії за користуванням кредитом.

Відповідач, який належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, відзиву на позов не надав, в судових засіданнях двічі не з'являвся та про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до роз'яснень Вищого господарського суду України, викладені в пункті 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

З огляду на вищезазначені приписи статті 64 Господарського процесуального кодексу України та роз'яснення Пленуму Вищого господарського суду України, викладені в пункті 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», господарський суд констатує, що відповідач був належним чином повідомлений судом про дату, час і місце розгляду справи.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку про обгрунтованість позову з наступних підстав.

27 серпня 2013 року приватного підприємства "Коріф Енергосистеми" підписало заяву про відкриття поточного рахунку.

Підписавши згадану заяву, відповідач погодився із Умовами та Правилами надання банківських послуг, Тарифами банку, які разом із цією заявою та карткою зі зразками підписів складають Договір банківського обслуговування б/н від 27.08.2013.

Відповідно до пункту 3.2.1.1.1 Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови), кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта.

Кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди (пункт 3.2.1.1.3 Умов).

Згідно пункту 3.2.1.1.8 Умов, проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до Умов (або у формі В«Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печаткиВ» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі- «Угода»).

Пункт 3.2.1.4.1 Умов передбачає, що за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).

За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця, розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (пункт 3.2.1.4.1.1 Умов).

При необнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, Клієнт виплачує Банку за користування кредитом проценти в розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню (пункт 3.2.1.4.1.2 Умов).

У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань (п. 3.2.1.4.1.3 Умов). При цьому нарахування неустойки здійснюється протягом 3 років з дня коли зобов'язання мало бути виконане (пункт 3.2.1.5.4 Умов).

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.

При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до пункту 3.2.1.2.3.4. Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого «Умовами», змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.

05 травня 2014 року відповідач отримав від позивача 10 548,34 грн. кредитних коштів, які станом на день розгляду справи не повернуті.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства та частини 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Відповідно до частини 1 статті 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно частини 1 статті 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитор) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Як зазначалося вище, відповідач отримані кредитні кошти не повернув, а тому з нього підлягають стягненню 10 548,34 грн. заборгованості за кредитом, 5 986,78 грн. відсотків за користування кредитом та 1 139,28 грн. заборгованості по комісії.

Згідно частини 1 статті 216 Господарського кодексу України - учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до пункту 3.2.1.5.1 Умов - при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3. 2.1.4.2, 3. 2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченої п.п. 3.2.1.2.2, 3.2.1.4.4. 3. 2.1.4.5, 3. 2.1.4.6 Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.2.1.4.1.3, від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. Нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язання передбачених умовами здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання повинно було бути виконано клієнтом (пункт 3.2.1.5.4).

На цій підставі позивач правомірно заявив вимогу про стягнення з відповідача пені за несвоєчасну сплату кредиту в сумі 5 043,87 грн.

Станом на день розгляду справи у суді заборгованість відповідача перед позивачем становить 22 718.27 грн., у т.ч.: заборгованості за кредитом - 10 548,34 грн., заборгованості за процентами - 5 986,78 грн., пені - 5 043,87 грн. та заборгованості по комісії - 1 139,28 грн., що підтверджується обґрунтованим розрахунком позовних вимог та іншими матеріалами справи.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з приватного підприємства "Коріф Енергосистеми" (58000, вул. Чкалова Валерія, 21, м. Чернівці; код 36397346) на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк В«ПриватбанкВ» (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; код 14360570) заборгованість в сумі 22 718,27 грн. , у т.ч.: заборгованості за кредитом - 10 548,34 грн. , заборгованості за процентами - 5 986,78 грн. , пені - 5 043,87 грн., комісії - 1 139,28 грн. та судовий збір в сумі 1 827 грн.

Суддя А. Д. Паскарь

Дата ухвалення рішення18.08.2015
Оприлюднено27.08.2015
Номер документу48832508
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 22718,27 грн. заборгованості та штрафних санкцій за кредитним договором

Судовий реєстр по справі —926/1027/15

Рішення від 18.08.2015

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Паскарь Авель Дмитрович

Ухвала від 11.08.2015

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Паскарь Авель Дмитрович

Ухвала від 22.07.2015

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Паскарь Авель Дмитрович

Ухвала від 22.06.2015

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Паскарь Авель Дмитрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні