Рішення
від 10.02.2015 по справі 918/2066/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 лютого 2015 р. Справа № 918/2066/14

Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В. розглянувши справу за позовом Рівненська міська рада

до відповідача ОСОБА_1 кооператив "Житлово - будівельний кооператив ""Комфортний дім"

про визнання укладеним договору, на умовах визначених у проекті договору

За участю представників сторін:

від позивача: представник ОСОБА_2І

від відповідача: представник ОСОБА_3

Статті Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.

Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.

ВСТАНОВИВ:

Рівненська міська рада (надалі Позивач) звернулася в господарський суд Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 кооперативу "Житлово-будівельний кооператив ""Комфортний дім" в якому просить визнати договір про пайову участь замовника будівництва об'єкта «Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями та прибудинковим СПА-салоном по вул.А.Мельника, 15-17 в м.Рівне код 1122.2 III категорія складності, II черга», що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. А.Мельника,15-17 у розвитку інфраструктури міста Рівного, укладеним на умовах поданого Управлінням містобудування та архітектури проекту цього договору з розрахунком, який є невід'ємною частиною договору, а саме у наступній редакції:

ДОГОВІР №

про пайову участь замовника будівництва у розвитку інфраструктури міста Рівного

м. Рівне " " 20 р.

Рівненська міська рада (код ЄДРПОУ 34847334; місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12-а) в особі (прізвище, ім'я, по батькові та посада уповноваженої особи), що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони (далі - «СТОРОНА 1»),

замовник - ОСОБА_1 кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Комфортний дім» (код ЄДРПОУ 37023160; місцезнаходження: м. Рівне, вул. П.Могили, 28) в особі голови ОСОБА_4, який діє на підставі Положення з другої сторони (далі - «СТОРОНА 2»), уклали цей Договір про таке:

1.Предмет Договору

1.1. Предметом цього Договору є визначення для Сторони 2, яка є замовником об'єкта «Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями та прибудинковим СПА-салоном по вул.А.Мельника, 15-17 в м.Рівне код 1122.2 III категорія складності, II черга», що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. А.Мельника, 15-17 - розміру пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктур міста Рівного, у відсотковому значенні - 1,5 % від загальної кошторисної вартості відповідно до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста Рівного, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 27 грудня 2012 року №2703 «Про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Рівного».

2. Обов'язки сторін

2.1. СТОРОНА 1 зобов'язується:

2.1.1. Провести та надати СТОРОНІ 2 відповідні розрахунки коштів пайової участі, належних до сплати.

2.1.2. Кошти, отримані за цим Договором, як пайова участь замовника, використовувати виключно для розвитку інфраструктури міста.

2.2. СТОРОНА 2 зобов'язується:

2.2.1. Перерахувати згідно розрахунків кошти пайової участі на рахунок міського бюджету;

банк ГУДКСУ у Рівненській області; одержувач УК у м. Рівному; код СДРПОУ 38012714; р/р 31514921700002; МФО 833017; код платежу 24170000; назва платежу: «Пайовий внесок замовників на розвиток інфраструктури»: єдиним платежем у сумі 61 500 (шістдесят одна тисяча п'ятсот грн. 00 коп.) до «» 20 року.

2.3. Керуючись статтею 527 Цивільного кодексу України, СТОРОНА 2 зобов'язується виконати обов'язки належним чином та в повному обсязі за цим Договором, а СТОРОНА 1 прийняти виконання зобов'язання.

2.3.1. З моменту виконання СТОРОНОЮ 2 обов'язків за цим Договором, обов'язки відповідно вважаються виконаними.

3. Строк дії договору

3.1. Договір діє з моменту його підписання СТОРОНАМИ до повного виконання.

4. Відповідальність сторін

4.1. За невиконання або неналежне виконання умов Договору СТОРОНИ несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.

4.2. У випадку несвоєчасного внесення коштів як пайової участі в розвитку інфраструктури Замовник сплачує пеню в розмірі 0,1% від загальної суми пайової участі, визначеної п.1 розділу І цього Договору, за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язання.

5. Порядок розв'язання суперечок

5.1. Спори, які можуть виникнути під час виконання Договору, вирішуються шляхом переговорів, а за відсутності згоди - в судовому порядку.

6. Зміна умов договору

6.1. Зміни та доповнення до цього Договору можуть бути внесені лише у письмовій формі та за згодою всіх СТОРІН, шляхом укладення додаткової угоди до цього Договору

7. Інші умови договору

7 .1. Цей Договір складено в двох примірниках, по одному для кожної із СТОРІН, кожен з яких має однакову юридичну силу.

8. Підписи сторін

ДОДАТОК №1

до договору про пайову участь замовника

будівництва у розвитку інфраструктури

міста Рівного від « » 20 р. №

РОЗРАХУНОК

величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Рівного

м. Рівне « » 20

Рівненська міська рада (код ЄДРПОУ 34847334; місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12-а) в особі ;

що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони (далі - «СТОРОНА 1»),

замовник - ОСОБА_1 кооператив Житлово-будівельний кооператив «Комфортний дім» (код ЄДРПОУ 37023160; місцезнаходження: м. Рівне, вул. П.Могили, 28) в особі голови ОСОБА_4, який діє на підставі Положення з другої сторони (далі «СТОРОНА 2»), які разом іменуються як «СТОРОНИ», відповідно до умов Договору про

пайову участь у розвитку інфраструктури міста від «» 20 року № домовилися про таке:

1. Затвердити розрахунок розміру пайової участі на розвиток інфраструктури міста Рівного у зв'язку з будівництвом «Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями та прибудинковим СПА-салоном по вул.А.Мельника, 15-17 в м.Рівне код 1122.2 ПІ категорія складності, 11 черга», що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. А.Мельника, 15-17 , - який є грошовим виразом відсоткового значення від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, встановленого відповідно до Закону України від 17.02.201 lp. №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури міста Рівного, затвердженого Рішенням 23 сесії 6 скликання Рівненської міської ради від 27.12.2012р. №2703 (далі за текстом - «Порядок»).

2. Інші документи, що підтверджують вартість будівництва об'єкта містобудування (угоди, договори, кошториси тощо):

3. Згідно містобудівних умов і обмежень від 06.08.2010 року №101 загальна площа житла становить - 646,32 м.кв.

4.Згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 05.09.2014 року кошторисна

вартість будівництва становить 4100 тис.грн.

5. Розмір пайової участі визначений за формулою, затвердженою пунктом 2.6. розділу 2 та з

урахуванням пункту 4.4 розділу 4 Порядку, та становить 61 500 (шістдесят одна тисяча

п'ятсот грн. 00 коп.)

5.1.Розмір пайової участі визначений за формулою:

ПУ=(ЗКВБ - ВЗ - Вбм - Вім) х 1,5 %

ПУ= 4100 000 х 1,5 .%= 61 500 грн., де:

ПУ - пайова участь;

ЗКВБ - загальна кошторисна вартість будівництва;

Вз - витрати, пов'язані з придбанням та виділенням земельної ділянки;

Вбм - витрати, пов'язані із звільненням будівельного майданчика від будівель, споруд інженерних мереж, що включають також вартість придбання знесеного майна;

Вім - витрати на влаштування внутрішньо- та поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій;

1,5 % - відсоток від вартості будівництва, визначений згідно з пунктом 2.4. Порядку.

6. Цей розрахунок складено в трьох примірниках, по одному для кожної із СТОРІН, кожен з яких має однакову юридичну силу. Цей розрахунок є невід'ємною частиною договору пайової участі у розвитку інфраструктури міста Рівного від «» 20р. № , набирає чинності з моменту його підписання та діє протягом всього періоду дії основного Договору.

Свої вимоги Позивач мотивує тим, що норми Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та рішення Рівненської міської ради від 27 грудня 2012 року № 2703 „ Про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Рівного" передбачають обов'язок для особи (замовника), який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, шляхом укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Рівного.

Управлінням містобудування та архітектури підготовлено проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Рівного та в силу вимог статей 179, 181 Господарського кодексу України (лист від 10.09.2014 за вих.№01-10-05/347 з проектом) надіслано відповідачу.

Однак Відповідач неправомірно ухиляється від перерахування замовником коштів для створення і розрахунку інфраструктури міста Рівного, а також від підписання надісланих примірників договору, чим порушується загальний порядок укладення договорів, передбачених статтею 181 Господарського кодексу України.

Відповідач надав суду відзив на позов в якому вимог Позивача не визнає посилаючись на те, що відповідно до ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Інспекцією ДАБК у Рівненській області було зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: 24.06.2014 декларацію про готовність до експлуатації «Житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул.Мельника, 15-17 - 1 черга"; та 03.09.2014 декларація про готовність до експлуатації СПА-салону (п.14) по вул.Мельника, 15-17 2-га черга. За змістом ч. 5 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Однак Позивач, всупереч наведеній нормі, проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Рівного направив Відповідачу після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Крім того Відповідач посилається на те, що з технічного паспорту СПА-салону (витяг) та витягу з Робочого проекту СПА - салону вбачається, що перший поверх СПА-салону займає басейн площею 247.1 кв.м., решта поверху допоміжні приміщеннями для обслуговування басейну (роздягалками та санвузлами), інший поверх займає тренажерний зал з допоміжними приміщеннями, які згідно ДБН В.2.2-13-2003 відносяться до критих спортивних споруд спортивного і фізкультурно-оздоровчого призначення, і, відповідно до п.2 ч.4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення представників сторін, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 ГК України).

Згідно з ч. 3 ст.179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цьогоЗакону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

У разі зміни замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму коштів, сплачених попереднім замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є:

1) розмір пайової участі;

2) строк (графік) сплати пайової участі;

3) відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Судом також встановлено, що аналогічні вимоги закріплені в Порядку залучення, розрахунок розміру і використання пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури міста Рівного, затвердженому рішенням Рівненської міської ради від 27.12.2012 року № 2703.

На підставі наведених нормативно-правових Управління містобудування та архітектури підготовлено проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Рівного та листом від 10.09.2014 за вих.№01-10-05/347 надіслано відповідачу.

Судом встановлено, що Позивач був Замовником будівництва житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул.Мельника, 15-17 у м.Рівне, та розпочав будівництво 14.06.2011 на підставі Декларації про початок виконання будівельних робіт від 14.06.2011 та Містобудівних умов і обмежень від 03.08.2010 № 01-1005/490 та (зміни) від 29.05.2013 №01-М/70 виданих Управлінням містобудування та архітектури Рівненського міськвиконкому, які були погоджені Заступником міського голови.

Правові відносини, щодо пайової участі Замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту врегульовані ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та рішенням Рівненської міської ради від 27.12.2012 № 2703. Згідно з нормами пункту 1 розділу V Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» стаття 40 цього Закону набрала чинності одночасно з набранням чинності цим Законом, а саме - з 12.03.2011 p., за виключенням норми, встановленої частиною третьою та абзацом сьомим частини дев'ятої статті 40 (укладення договору), чинність яких настає 01.01.2013 р.. Таким чином Відповідач, почав будівництво житлового будинок за адресою Мельника, 15/17 до прийняття рішення Рівненською міською та набрання чинності п. 9 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності". Крім згаданого містобудівними умовами і обмеженнями, які видавались Управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, не обумовлена пайова участь Замовника у розвитку інфраструктури міста.

Інспекцією ДАБК у Рівненській області було зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: 24.06.2014 декларацію про готовність до експлуатації «Житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул.Мельника, 15-17» - 1 черга; та 03.09.2014 декларація про готовність до експлуатації СПА-салону (п.14) по вул.Мельника, 15-17- 2-га черга.

За змістом ч. 5 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Як зазначено Позивачем у позовній заяві, Позивач звернувся до Відповідача з листом-вимогою за № 01-10-05/347, щодо укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури та направив проектом договору 09.10.2014, тобто після завершення будівництва та введення 2-х черг об'єкта в експлуатацію.

Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію (ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Абзацом 7 частини 9 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

У відповідності до п.2 ч.4 ст. 40 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення.

У відповідності до ДБН В.2.2-13-2003 «Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди», норми вказаного ДБН поширюються на проектування нових і реконструкцію критих і відкритих спортивних споруд із місцями для глядачів або без них:

• відкритих площинних спортивних споруд;

• критих спортивних споруд: спортивних залів, ковзанок із штучним льодом, басейнів;

• спеціалізованих спортивних споруд: споруд для стрільби з лука, кінного спорту, лижних баз, комплексів трамплінів для стрибків на лижах із трампліна, фрістайлу, біатлонних стрільбищ, санно-бобслейних трас, гірськолижних трас, тирів для кульової стрільби, веслувальних баз;

• стадіонів: льодових, лижних, комплексних;

• фізкультурно-оздоровчих споруд: комплексних майданчиків, смуг перешкод, "стежок здоров'я", відкритих і критих ванн, фізкультурно-оздоровчих комплексів, приміщень для спортивних занять, лижних баз і ковзанок для масового катання.

Перелік видів спортивних та фізкультурно-оздоровчих споруд наведений у додатку А до ДБН. Так в додатку А у таблиці у розділі «Види будинків і споруд», зазначено, що до «Критих спортивних споруд» належать:

п 9. Спортивні зали:

- тренажерів

п. 10. Басейни (ванни з підігріванням).

У Додатку А у графі таблиці «Призначення будинків і споруд» зазначено, що вищезгадані будинки/споруди є одночасно і спортивними і фізкультурно-оздоровчі.

У відповідності до п. 3.64 ДБН В.2.2-13-2003 Відкриті і криті ванни для оздоровчого плавання, купання, загально-розвиваючих вправ і ігор у воді, а також для навчання плаванню з допоміжними приміщеннями для їх обслуговування можуть проектуватися в окремо розташованих будинках, входити до складу будинків спортивних басейнів, а також бути прибудованими або вбудованими у будинки іншого призначення.

Суду надано Відповідачем технічний паспорт СПА-салону (витяг) та витяг з Робочого проекту СПА-салону з яких вбачається, що перший поверх СПА-салону займає басейн площею 247.1 кв.м решта поверху допоміжні приміщеннями для обслуговування басейну (роздягалками та санвузлами), інший поверх займає тренажерний зал з допоміжними приміщеннями, які згідно ДБН В.2.2-13-2003 відносяться до критих спортивних споруд спортивного і фізкультурно-оздоровчого призначення.

Беручи до уваги викладене вище, а також враховуючи приписи п.2 ч.4, ч.9 ст. 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", суд вважає, що укладення спірного договору про пайову участь замовника будівництва у розвитку інфраструктури міста Рівного, в редакції, запропонованій позивачем, після введення об'єкта будівництва в експлуатацію є безпідставним та суперечить вимогам названого Закону, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити Рівненській міській раді в задоволенні позову до ОСОБА_1 кооперативу "Житлово-будівельний кооператив ""Комфортний дім".

Суддя Марач В.В.

підписано "12" лютого 2015 р.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення10.02.2015
Оприлюднено27.08.2015
Номер документу48856521
СудочинствоГосподарське