Постанова
від 02.09.2009 по справі 25/13/08-16/130/08-25/18/09
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

25/13/08-16/130/08-25/18/09

У к р а ї н а

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

  ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.09.09                                                                                               Справа №25/13/08-16/130/08-25/18/09

Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:

Головуючий суддя Кричмаржевський В.А. судді  Кричмаржевський В.А.    , Коробка Н.Д.  , Мойсеєнко Т. В.

при  секретарі   Акімової Т.В.

за участю представників:

- кредитора - Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя - Каськової І.Є., довіреність № 9150/10-014 від 06.05.2009р., головного державного податкового інспектора  

- боржника - Мартиненко Н.М., ліквідатора

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя   

на ухвалу  господарського суду Запорізької області від 24.06.2009 року

у справі   № 25/13/08-16/130/08-25/18/09

про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Хендлерсталь", м.Запоріжжя  

порушеної в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"

                                                     

                                                         Установив:

З огляду на приписи статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до господарського суду Запорізької області головою ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Хендлерсталь", м.Запоріжжя, подано заяву про порушення справи про банкрутство.

25.12.2007р. господарським судом Запорізької області порушено провадження у справі № 25/13/08-16/130/08-25/18/09, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, призначене наступне засідання господарського суду.

За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство господарський суд Запорізької області (суддя Дьоміна А.В.) постановою від 17.01.2008р. визнав заявника банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру, призначив ліквідатора банкрута (т.1 а.с.65).

Після публікації 02.02.2008р. оголошення у газеті "Голос України" про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, з заявою про визнання кредиторських вимог на суму 257.344,36грн. звернулася Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя. Ці грошові вимоги згідно з листом ліквідатора від 18.02.2008р. за № 25/13-10 визнані та внесені у реєстр вимог кредиторів (т.1 а.с. 69, 77-91).

З грошовими вимогами до боржника більше ніхто з кредиторів не звертався.

Господарським судом першої інстанції строк ліквідаційної процедури за клопотанням податкової інспекції неодноразово продовжувався, про що свідчать відповідні ухвали у справі.

Ухвалою місцевого господарського суду від 24.06.2009р. (т.2 а.с.16-17) клопотання податкового органу про продовження ліквідаційної процедури до 30.10.2009р. відхилено, звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута затверджено, банкрута – ТОВ. "Хендлерсталь" ліквідовано, а провадження у справі припинено.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі кредитор – ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя звертає увагу апеляційного господарського суду на те, що ухвала господарського суду Запорізької області винесена при неповному з'ясуванні обставин, що мають суттєве значення для справи. Протягом першого кварталу 2008р. боржником задекларовано валовий дохід від усіх видів діяльності у розмірі – 249.876грн. Боржником надано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань за перший квартал 2008р., відповідно до якого ним визначено валовий дохід від усіх видів діяльності у сумі – 101.389.984грн. Проте боржник визнаний банкрутом у зв'язку з неспроможністю виконати кредиторську заборгованість лише у розмірі 215.300грн., сплата податків була дуже низькою, що на думку заявника свідчить про ведення боржником господарської діяльності з приховуванням доходів від оподаткування та мінімізацію сум податків, які сплачуються даним платником до бюджету. Просить ухвалу скасувати та направити справу до господарського суду Запорізької області для розгляду.

          Представник заявника апеляційної скарги підтримав доводи та заперечення, що викладені в апеляційній скарзі.

          Ліквідатор вважає апеляційну скаргу безпідставною, а оскаржувану ухвалу законною та обґрунтованою, просить залишити її без змін.  

          Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши учасників судового процесу, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої ухвали, колегія суддів знаходить апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

           Відповідно до вимог частини 1 статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Згідно з частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України та частиною 2 статті 60 Господарського Кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців  з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст.110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для  якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Частиною 3 статті 110 ЦК України передбачено, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.1 ст.111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку, встановленого для пред'явлення вимог кредиторами, складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Згідно з ч.5 ст.60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.

Враховуючи викладене, колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду вважає, що тільки після оцінки вартості наявного майна боржника  в порядку статті 60 Господарського кодексу України,  публікації комісією з припинення юридичної особи повідомлення в порядку статті 105 ЦК України для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу можливо з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів та можливе звернення до господарського суду після закінчення строку, який передбачений ст.105 ЦК України, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.

Однак, боржником на момент порушення справи про банкрутство не подані докази публікації оголошення про ліквідацію згідно з вимогами статті 105 Цивільного кодексу України та 60 Господарського кодексу України, відсутнє повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї, не подані докази повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства у встановленому порядку, докази подання складеного проміжного ліквідаційного балансу до органу державної податкової служби для його перевірки, які необхідні для з"ясування наявності чи відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за правилами статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Вказані обставини, виходячи з вимог Закону, повинні бути в наявності на момент порушення провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою.

Звернення до суду з заявою в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" можливе лише після закінчення двомісячного строку, передбаченого статтею 105 Цивільного кодексу України.

Дослідження вказаних обставин має істотне значення для правильного вирішення справи, проте господарський суд Запорізької області на них уваги не звернув і залишив без належної правової оцінки.

                    Про вищевикладене свідчить і судова практика Верховного Суду України (постанова від 10.06.2008р. у справі №15/682-б про банкрутство ТОВ."Макс Лайн") та Вищого господарського суду України, зокрема, постанови у справах №16/70/08 про банкрутство ТОВ."СІЛК ПРОМ ГТ", №21/310/07 про банкрутство ПП "Альянс Стрітенергополіс", №25/4/08 про банкрутство ПП "ПромКом", № 19/37/09  про банкрутство ТОВ."АЛДК ГРУП", провадження у яких були порушені господарським судом Запорізької області згідно зі статтею 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та переглянуті господарськими судами апеляційної та касаційної інстанцій.

Відтак, враховуючи відсутність правових підстав для порушення та провадження у справі за статтею 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів дійшла висновку про припинення провадження у справі.  

Керуючись статтями 101-106 Господарського процесуального кодексу України, Запорізький апеляційний господарський суд -

                                                        Постановив:

 

                   Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя задовольнити частково.

             Ухвалу господарського суду Запорізької області від 24.06.2009 року у справі № 25/13/08-16/130/08-25/18/09 скасувати.

             Провадження у справі припинити.

  

Головуючий суддя Кричмаржевський В.А.

 судді  Кричмаржевський В.А.  

 Коробка Н.Д.  Мойсеєнко Т. В.

СудЗапорізький апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення02.09.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4887558
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —25/13/08-16/130/08-25/18/09

Постанова від 02.09.2009

Господарське

Запорізький апеляційний господарський суд

Кричмаржевський В.А.

Ухвала від 24.06.2009

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дьоміна А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні