ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" серпня 2012 р. Справа № 5019/1137/12
Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О.,
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2, довіреність від 01.06.2012 р.;
від відповідача: ОСОБА_3 (керівник).
розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Як-Строй" (далі ТОВ "Як-Строй") до Приватного підприємства "Будівельна фірма"Вест-Буд" (далі ПП "Будівельна фірма "Вест-Буд" )
про стягнення в сумі 174 126 грн. 00 коп.
Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.
Обставини справи : ТОВ "Як-Строй" звернулось через господарський суд Рівненської області з позовною заявою, з вимогою про стягнення з ПП "Будівельна фірма "Вест-Буд" заборгованості за договором купівлі-продажу № 2011/05 від 13 травня 2011 року в сумі 100 000 грн. Крім того позивач просив стягнути з відповідача 3% річних в сумі 2 926 грн., штрафні санкції у розмірі 71 200 грн. та покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 11 липня 2012 року порушено провадження у даній справі.
В судових засідання 24 липня 2012 року та 14 серпня 2012 року, судом оголошувалась перерви. Сторони по справі повідомлялись під розписку в протоколі.
14.08.2012 року, до початку розгляду справи по суті, позивачем через канцелярію суду було подано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої останній просив стягнути з ПП "Будівельна фірма "Вест-Буд" суму основного боргу - 100 000 грн., 3% річних в розмірі 11 086 грн. 39 коп., штрафних санкцій у розмірі - 37 939 грн.та додав уточнений розрахунок ціни позову. Вказана заява прийнята судом до розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні 21 серпня 2012 року позовні вимоги підтримав та просив позов задоволити з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.
Представник відповідача письмовий відзив на позов не подав, проте в судовому засіданні 21 серпня 2012 року визнав позов в повному обсязі.
Вивчивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
ВСТАНОВИВ:
13 травня 2012 року ТОВ "Як-Строй" - продавець та ПП "Будівельна фірма "Вест-Буд" - покупець уклали договір купівлі - продажу № 2011/05 (далі Договір), який підписаний повноважними представниками сторін та скріплений їх печатками.
Відповідно до п. 1.1. договору продавець зобов’язується передати покупцю товар у відповідності до специфікації, яка являється невід'ємною частиною даного договору, а покупець зобов’язується прийняти та оплатити поставлений товар. Передача товару здійснюється на підставі акту прийому-передачі (п. 5.3. договору).
Сторони в пункті 2.2. договору погодили, що ціна договору складає 539 312 грн. 32 коп. в тому числі ПДВ 89 885 грн. 38 коп.
Оплата товару, відповідно до пункту 2.3. договору здійснюється з відстрочкою кінцевої сплати не більш ніж 20 днів від дати поставки, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок продавця.
На виконання умов договору позивачем було передано відповідачу товар згідно специфікації на загальну суму 501 852 грн. 00 коп., що підтверджується видатковою накладною № РН-0000002 від 21.06.2012 року.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач отримав вищезазначений товар на підставі акту прийому-передачі, який сторони підписали та скріпили печатками (а.с. 14), проте не розрахувався за нього в повному обсязі.
Як свідчать платіжні доручення № 154 від 27.12.2011 року, № 155 від 27.12.2011 року, № 22 від 28.05.2012 року та № 32 від 13.06.2012 року, засвідчені копії яких містяться в матеріалах справи (а.с. 16-19), відповідачем було частково погашено заборгованість в сумі 401 852 грн. 00 коп. Таким чином відповідачем не сплачено заборгованість за договором в сумі 100 000 грн. 00 коп., що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 2 статті 11 ЦК України підставами для виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з статтею 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять (пункти), визначенні на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною 1 ст. 691 ЦК України встановлено, що покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.
Відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Відповідно до вимог ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами або договором.
Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Господарським судом встановлено, що позивач свої зобов'язання щодо передачі товару виконав належним чином відповідно до умов договору купівлі-продажу № 2011/05 від 13.05.2011 р., проте відповідач за отриманий товар належним чином не розрахувався. Тобто він є таким, що порушив умови виконання зобов'язання.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 36 ГПК України письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.
Крім того, на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України, позивачем на суму боргу за період з 11.07.2011р. по 02.07.2012р. нараховано 3% річних в розмірі 11 086 грн. 39 коп. (а.с. 57). Проте з матеріалів справи вбачається, що право на вимогу вищезазначеної суми в позивача виникає з 12.07.2011 року, тому судом було здійснено перерахунок, за результатами якого до задоволення підлягає сума в розмірі 11 055 грн. 22 коп.
Пунктом 11.3. договору встановлено, що покупець у випадку затримки оплати, встановленої договором, несе відповідальність в розмірі 0,2 % від неперерахованої суми за кожен день прострочення та не звільняється від виконання зобов'язання.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача пені у розмірі 37 939 грн. 23 коп. (а.с. 58).
Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Частиною 1 ст. 231 ГК України передбачено, що законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.
Згідно ч. 6 ст. 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно ч. 2 ст. 343 ГК України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, суд приходить до висновку, що до задоволення підлягає сума в розмірі 37 722 грн. 61 коп.
За таких обставин, з огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ "Як-Строй" до ПП "Будівельна фірма "Вест-Буд" про стягнення 174 126 грн. підлягають частковому задоволенню.
На відповідача покладається судовий збір на підставі ст. 49 ГПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 49,75,81-1,82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Будівельна фірма "Вест-Буд"(33018, вул. Курчатова, 60, офіс 3, м. Рівне, код ЄДРПОУ 35953555) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Як-Строй" (69009, вул. Компресорна, 28А/90, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 37167518) суму основного боргу в розмірі 100 000 (сто тисяч) грн., пеню у розмірі 37 722 (тридцять сім тисяч сімсот двадцять дві) грн. 61 коп., 3% річних у розмірі 11 055 (одинадцять тисяч п'ятдесят п'ять) грн. 22 коп., а також судовий збір у розмірі 2 975 (дві тисячі дев'ятсот сімдесят п'ять) грн. 56 коп.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено "27" серпня 2012 року
Суддя Пашкевич І.О.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2012 |
Оприлюднено | 27.08.2015 |
Номер документу | 48878679 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Пашкевич І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні