ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" серпня 2015 р.Справа № 924/1210/15
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Гладюк Ю. В., розглянувши матеріали справи
за позовом публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", м. Київ
до приватного підприємства "Авангард-Агролюкс", с. Мар'янівка, Хмельницька область, Чемеровецький район
про стягнення 89 470, 05 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю
від відповідача: не з'явився
встановив:
Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла через неналежне виконання договору № КЮ-О-2015956 від 19.12.12р. у розмірі 89 470,05 грн., з них: 44 049,83 грн. - сума заборгованості за простроченим кредитом, 10 777,12 грн. - розмір пені за несвоєчасне повернення кредиту, 662,56 грн. - 3% річних від суми простроченого кредиту, 27 863,31 грн. - сума заборгованості за процентами, 5 771,75 грн. - розмір пені за несвоєчасне повернення процентів, 345,48 грн. - сума 3% річних від суми прострочених процентів.
Обгрунтовуючи позов, позивач вказує на порушення відповідачем умов договору щодо строків здійснення розрахунків за процентами та кредитом. Стягнення пені обумовлене наявністю відповідної умови договору про її нарахування. Стягнення річних заявлено з посиланням на ст. 625 ЦК України.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву не подав.
Матеріалами справи встановлено.
19 грудня 2012 року між сторонами укладено договір № КЮ-О-2015956, в силу якого кредитор (позивач) надає позичальнику (відповідачу) грошові кошти (овердрафт) у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, а позичальник зобов'язується своєчасно повернути отриманий овердрафт, сплатити проценти за користування овердрафтом, а також виконати інші зобов'язання за договором.
Надання овердрафту здійснюється шляхом сплати з поточного рахунку позичальника, відкритого у кредитора, розрахункових документів на суму, що перевищує фактичний (кредитовий) залишок на такому поточному рахунку, окремими частинами (транш), а у сукупності транші, в межах максимального ліміту овердрафту в сумі 94 500 грн. (ліміт овердрафту) зі сплатою процентів за користування овердрафтом в розмірі 18% річних, з кінцевим терміном повернення заборгованості за овердрафтом до 18 грудня 2013 року включно, на умовах визначених договором (п. 1.1.1).
У випадку невиконання позичальником будь - якого з зобов'язань, передбачених п. 3.3.16 (обов'язки позичальника) цього договору, процентна ставка за користування овердрафтом встановлюється в розмірі 28% річних, та починає застосовуватись до взаємовідносин сторін за цим договором починаючи з дня, наступного за кінцевим терміном (днем) виконання зобов'язання та діє до дня (включно) виконання умов, передбачених п. 3.3.16 договору. При цьому, сторони погодили, що зазначене встановлення розміру процентної ставки за користування овердрафтом по цьому договору не потребує додаткового двохстороннього погодження та внесення відповідних письмових змін до договору (п. 1.1.3).
У разі прострочення кінцевого терміну повернення заборгованості за овердрафтом, визначеного в п. 1.1.1. договору, процентна ставка за цим договором встановлюється в розмірі 38% річних, та починає застосовуватись до взаємовідносин сторін за цим договором починаючи з дня, наступного за кінцевим терміном (днем) повернення заборгованості за овердрафтом по день фактичного погашення простроченої заборгованості за овердрафтом. При цьому, сторони погодили, що зазначене встановлення розміру процентної ставки за користування овердрафтом по цьому договору не потребує додаткового двохстороннього погодження та внесення відповідних письмових змін до договору (п. 1.1.4).
Видача овердрафту на цілі, зазначені в. п. 1.2. договору проводиться шляхом оплати з поточного рахунку позичальника розрахункових документів позичальника на суму, що перевищує фактичний (кредитовий) залишок на вказаному поточному рахунку, але в межах ліміту овердрафту, визначеного п. 1.1.1. договору (п. 2.1.).
Днем (моментом) погашення овердрафту (траншу) вважається день (момент) зарахування на поточний рахунок позичальника грошових коштів до досягнення на ньому кредитового або нульового залишку на кінець операційного дня (п. 2.1.4).
Нарахування процентів за користування овердрафтом (траншем) здійснюється у валюті овердрафту щомісячно, в останній робочий день поточного місяця, та в день остаточного погашення овердрафту за методом „факт / фактВ» , тобто для розрахунку приймається фактична кількість днів у місяці та році (п. 2.2.). Якщо строк безперервного користування овердрафтом не перевищує 3 днів проценти за користування овердрафтом за цей період не нараховуються (п. 2.2.1). Сплата процентів за користування овердрафтом (траншем) здійснюється у валюті овердрафту щомісячно, не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем нарахування, та в день остаточного погашення овердрафту (п. 2.3.). Днем сплати процентів вважається день зарахування коштів на відповідні рахунки обліку процентів, відкриті у кредитора (п. 2.3.1.).
Позичальник зобов'язаний протягом строку використання овердрафту сплачувати проценти за його користування, комісії, в порядку, встановленому договором; повернути кредитору у повному обсязі заборгованість за овердрафтом, сплатити проценти та комісії, а також можливі штрафні санкції, у порядку та терміни, встановлені договором (п.п. 3.3.4., 3.3.5).
У випадку прострочення позичальником строків сплати процентів, комісій, а також прострочення строків повернення овердрафту, визначених цим договором, позичальник сплачує кредитору пеню із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення, від простроченої суми за кожен день прострочення. Сплата пені не звільняє позичальника від зобов'язання сплатити в повному обсязі проценти і комісії, передбачені договором (п. 4.1.).
Договір набуває чинності з дати його укладення та діє до остаточного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань за договором (п. 8.3.).
Також у справі наявний додатковий договір (без дати), яким сторони погодили ліміт в сумі 94 000 грн.
Договір та додатковий договір підписані обома сторонами та скріплений їх печатками.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши додані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір, який за своїм змістом є кредитним (надання грошей та оплата процентів), визначивши умови, права та обов'язки сторін, які є обов'язковими для них.
В силу ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.
З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору, у період з грудня 2012 року по червень 2015 року надавав відповідачу кредит (транш - овердрафт) у межах ліміту. Овердрафт, за умовами договору - грошові кошти у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру користування.
За умовами договору відповідач зобов'язаний повернути кредитору заборгованість за овердрафтом у повному обсязі (п. 3.3.5). При цьому, днем надання овердрафту є день оплати з поточного рахунку позичальника розрахункових документів позичальника (п. 2.1.3.), днем погашення - день зарахування на поточний рахунок позичальника грошових коштів до досягнення на ньому кредитового або нульового залишку на кінець операційного дня (п. 2.1.4.), строк безперервного користування овердрафтом не може перевищувати 30 календарних днів (але у будь - якому випадку не пізніше 13 грудня 2013 року) (п. 1.1.2).
Проценти сплачуються відповідачем не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем нарахування та в день остаточного погашення овердрафту.
Враховуючи встановлені договором строки здійснення платежів (повернення кредиту, сплати процентів) та відсутність доказів їх повної оплати в ці періоди, строк виконання вказаних обов'язків відповідача порушено. Так, як вбачається з розрахунку станом на дати, коли на рахунку позичальника мали бути зараховані кошти до досягнення нульового залишку, останній не зафіксований. Відсутня також оплата процентів (в належному розмірі) у обумовлені дати.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Враховуючи, що строк повернення кредиту - зарахування грошей на рахунку позивача, сплати процентів пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить: по кредиту 44 049, 83 грн., по процентах 27 863, 31 грн. Відтак документально підтверджена заборгованість відповідає заявленому у позові розміру (підтверджується розрахунком). За таких обставин, позов, в частині стягнення заборгованості за кредитом, процентами підлягає задоволенню.
Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язаньВ» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Враховуючи, що пеня є договірною неустойкою, а її нарахування передбачено договором (4.1), як на прострочку процентів так і кредиту, вимоги про її стягнення також обґрунтовані. Розмір пені підтверджується поданим позивачем та перевіреним судом розрахунком.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, вимоги в частині стягнення річних відповідають чинному законодавству, та підлягають задоволенню в заявленому розмірі, який підтверджується розрахунком.
Таким чином, позов обґрунтований, підтверджується наданими доказами та підлягає задоволенню з покладенням судових витрат на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Авангард-Агролюкс" (Хмельницька обл.,Чемеревецький район, с. Мар'янівка, вул. Молодіжна, буд. 2-А, код ЄДРПОУ 36515120) на користь публічного акціонерного товариства "Дельта-Банк" (м. Київ, вул. Щорса, 36-Б, МФО 380236, код ЄДРПОУ 34047020) - 44 049,83 грн. (сорок чотири тисячі сорок дев'ять грн. 83 коп.) - заборгованість за простроченим кредитом, 10 777,12 грн. (десять тисяч сімсот сімдесят сім грн. 12 коп.) - пеня за несвоєчасне повернення кредиту, 662,56 грн. (шістсот шістдесят дві грн. 56 коп.) - 3% річних від суми простроченого кредиту, 27 863,31 грн. (двадцять сім тисяч вісімсот шістдесят три грн. 31 коп.) - заборгованість за процентами, 5 771,75 грн. (п'ять тисяч сімсот сімдесят одна грн. 75 коп.) - пеня за несвоєчасне повернення процентів, 345,48 грн. (триста сорок п'ять грн. 48 коп.) - 3% річних від суми прострочених процентів, 1 827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім гривень) - судового збору.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 4 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
4 - відповідачу (рек. з пов. - 31661, Хмельницька обл., Чемеровецький, р-н, с. Мар'янівка, вул. Молодіжна, 2-А).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2015 |
Оприлюднено | 27.08.2015 |
Номер документу | 48879435 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні