Рішення
від 18.08.2015 по справі 715/184/15-ц
ГЛИБОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 715/184/15-ц

Провадження № 2/715/177/15

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2015 року смт. Глибока

Глибоцький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого судді Маковійчук Ю.В.

секретаря судового засідання Затолошної Р.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_5 та ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_6, третя особа: Орган опіки та піклування Глибоцької райдержадміністрації, про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем, визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину, визнання права власності на частку у спадковому майні, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_5 та ОСОБА_1 звернулися до суду із даним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вони є спадкоємцями першої черги після смерті їх дочки ОСОБА_7, яка померла 22 серпня 2008 року. Після її смерті відкрилася спадщина на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться в смт. Глибока по вул.. Першотравневій за № 17, земельну ділянку площею 0.0099 га в межах згідно планом для ведення особистого селянського господарства, розташована в смт. Глибока по вул. Кошового 13 - а, земельну ділянку площею 0.1500 в межах згідно планом для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в смт. Глибока по вул.. Кошового 13-а та 28\ 100 часток будівлі, що знаходиться в смт. Глибока, вул.. Кошового 13 - а.

Посилаються на те, що спадщину прийняли, так як на день смерті постійно проживали із останньою, хоча і немає даних про те, де була зареєстрована ОСОБА_5, від спадщини не відмовлялися, однак, свої спадкові права не оформили. Вказують на те, що крім них спадкоємцями першої черги є відповідачі по справі ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_8, які також спадщину прийняли та оформили свої спадкові права, отримали свідоцтва про право на спадкове майно у рівних частках по 1/3.

Зважаючи на викладене, просять суд встановити факт постійного проживання позивачки ОСОБА_5 із спадкодавцем ОСОБА_7, визнати частково недійсним свідоцтва про право на спадщину видані спадкоємцям ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_9 13 грудня 2008 року на їх частку у спадкову майні та визнати за ними право власності по 1/5 частки спадкового майна за кожним.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд позов задовольнити, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_3, який діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої ОСОБА_6, позовні вимоги визнав частково, не заперечував проти встановлення факту проживання та поділу житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться в смт. Глибока по вул.. Першотравневій за № 17, однак, заперечував проти задоволення позовних вимог в частині визнання за відповідачами права власності на майно, що знаходиться в смт. Глибока по вул. Кошового 13 - а, вказуючи на те, що дане майно вони із покійною дружиною придбали за час їх спільного проживання, а тому воно є спільною сумісною власністю подружжя. Крім того, вказував на те, що позивачам по справі було відомо, що він із дітьми оформляє спадщину, нотаріус їх повідомляв, вони ніяких претензій не пред'являли, на спадщину не претендували тому просив застосувати строк позовної давності.

Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні повністю підтримав позицію ОСОБА_3

Представник третьої особи органу опіки і піклування в судове засідання не з'явився, однак від представника надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність.

Дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтями 1216, 1217, 1218 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Судом встановлено, що 22 серпня 2007 року померла ОСОБА_7, яка була дочкою позивачів ОСОБА_5 та ОСОБА_1 по справі та дружиною ОСОБА_3 і матір'ю - ОСОБА_4 та ОСОБА_9.

Після її смерті відкрилася спадщина до складу якої входили: житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться в смт. Глибока по вул.. Першотравневій за № 17; земельна ділянка площею 0.0099 га в межах згідно планом для ведення особистого селянського господарства, розташована в смт. Глибока по вул. Кошового 13 - а, яка належала ОСОБА_7 на підставі Державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЧВ № 053380, кадастровий номер 7321055100:01:004:0006; земельна ділянка площею 0.1500 в межах згідно планом для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в смт. Глибока по вул. Кошового 13-а, яка належала ОСОБА_7 на підставі Державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЧВ № 053381, кадастровий номер 7321022100:01:004:0005 та 28\100 часток будівлі, що знаходиться в смт. Глибока, вул. Кошового 13 - а.

Спадкоємцями першої черги, в силу вимог ст. 1261 ЦК України, є батьки ОСОБА_5 та ОСОБА_1, чоловік ОСОБА_3 та діти ОСОБА_4 та ОСОБА_8.

Нормою ч. 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_3 від 21 лютого 2008 року Глибоцькою державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа № 83/2008, при цьому останній вказав, що спадкодавець проживала за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, а всі спадкоємці проживають ІНФОРМАЦІЯ_2 а.

Разом із тим, встановлено, що всі спадкоємці, в тому числі і ОСОБА_5, на час смерті постійно проживали в одному господарстві із спадкодавцем ОСОБА_7 по вул. Першотравневій № 17. Дані обставини в судовому засіданні визнали і відповідачі та підтвердили допитані і в судовому засіданні свідки. А тому, суд приходить до висновку, що факт постійного проживання позивачки ОСОБА_5 із спадкоємцем ОСОБА_7 підлягає встановленню.

Із оглянутої в судовому засіданні спадкової справи, яка була заведена нотаріусом після смерті ОСОБА_7 вбачається, що спадкоємці ОСОБА_5 та ОСОБА_1 від спадщини не відмовлялися, хоча свої спадкові права вони не оформили. Разом із цим це не позбавляє їх права отримати свідоцтво про право на спадщину на даний час.

Відповідно до п. 4.21 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена. Якщо спадкоємців декілька, то кожному із них видається окреме свідоцтво про право на спадщину із зазначенням його частки. Свідоцтво про право на спадщину оформляється в двох примірниках, один з яких залишається в матеріалах спадкової справи.

Відповідно до положень ст. 34 Закону України "Про нотаріат" (в редакції, що діяла на момент вчинення правовідносин) видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється державними нотаріальними конторами.

Згідно ст. 1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.

Судом встановлено, що 13.12.2008 року державним нотаріусом Глибоцької державної нотаріальної контори видано свідоцтва про право на спадщину за законом на 1\3 частку спадкового майна, що складається з житлового будинку з належними до нього господарськими спорудами, що знаходиться в смт. Глибока по вул.. Першотравневій за № 17: ОСОБА_3, зареєстроване в реєстрі за № 3098; ОСОБА_4, зареєстроване в реєстрі за № 3106; ОСОБА_9, зареєстроване в реєстрі за №3114, також видано свідоцтво про право на спадщину на право по 1\3 частці спадкового майна, що складається з земельної ділянки площею 0.0099 га розташованої в смт. Глибока по вул.. Кошового № 13а, ОСОБА_3, зареєстроване в реєстрі за № 3094, ОСОБА_4, зареєстроване в реєстрі за № 3102, ОСОБА_9, зареєстроване в реєстрі за № 3110, та свідоцтво про право на спадщину по 1\3 частки спадкового майна, що складається з земельної ділянки площею 0.1500 розташованої в смт. Глибока по вул.. Першотравневій № 17 ОСОБА_3 зареєстроване в реєстрі за № 3096, ОСОБА_4, зареєстроване в реєстрі за № 3104, ОСОБА_9, зареєстроване в реєстрі за № 3112 та свідоцтво про право на спадщину по 1\3 частки спадкового майна, що складається з 28\100 часток будівлі, що знаходиться в смт. Глибока, вул.. Кошового 13 а ОСОБА_3 зареєстроване в реєстрі за № 3100, ОСОБА_4, зареєстроване в реєстрі за № 3108, ОСОБА_9, зареєстроване в реєстрі за № 3116.

Отримання свідоцтва про спадщину на спадкове майно відповідачами порушує право на спадщину інших спадкоємців ОСОБА_5 та ОСОБА_1, які прийняли спадщину, в зв'язку з чим видані свідоцтва ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_9 слід визнати частково недійсними.

Враховуючи те, що судом було встановлено, що позивачі прийняли спадщину, суд приходить до висновку, що їх позовні вимоги про визнання за ними права власності по 1/5 частки спадкового майна за кожним є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Що строку позовної давності, яку просить застосувати відповідач ОСОБА_3 до даних правовідносин, суд виходить із наступного.

Так, згідно зі статтями 256, 257 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина 1 статті 261 ЦК України).

Разом із тим, суд вважає за необхідне зазначити, що в юриспруденції виділяють віндикаційний та негаторний позов. Завдяки негаторному позову захищаються права власника щодо здійснення права користування та розпорядження своїм майном, не пов'язаним із втратою власником володіння. Оскільки вимоги негаторного позову полягають в усуненні порушення, яке триває і має місце на момент пред'явлення позову, то з негаторним позовом можна звернутися в будь-який час, поки на думку позивачів існує правопорушення. Відтак правила позовної давності щодо нього не застосовуються. Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що до даних правовідносин строк позовної давності не може бути застосований.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Суд відхиляє також посилання відповідача ОСОБА_3 на ту обставину, що спадкове майно є спільно нажите ним та спадкодавцем ОСОБА_7 за час спільного проживання в шлюбі, тому є спільною власністю подружжя, оскільки, дані обставини нічим не підтверджено.

Так, статтями 10, 11, 60 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, згідно з яким кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а суд розглядає справу в межах заявлених вимог і вирішує справу на підставі наданих доказів. При цьому, слід зазначити, що в процесі розгляду справи відповідачам судом неодноразово було роз'яснено зміст вищевказаних норм.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Відповідачем не надано до суду жодних доказів на підтвердження, що спірне майно є спільною сумісною власністю подружжя. Більше того, в матеріалах спадкової справи є заява самого ОСОБА_3 до нотаріуса в якій він зазначає, що зміст ст. 60 СК України йому роз'яснено, на видачу свідоцтва про право власності на 1/2 частку спільного сумісного майна подружжя він не претендує, так як вважає, спадкове майно особистою власністю подружжя.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст. 256, 257, 1216-1223, 1258, 1261, 1267, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 15, 57, 57, 60, 174, 213-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_5 та ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_3 з ОСОБА_7, яка померла 22.08.2007 року на час відкриття спадщини за адресою місця проживання та реєстрації спадкодавця по вул.. Першотравневій 17 в смт. Глибока Чернівецької області.

Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину видане 13.12.2008 року державним нотаріусом Глибоцької державної нотаріальної контори на 1\3 частку спадкового майна, що складається з житлового будинку з належними до нього господарськими спорудами, що знаходиться в смт. Глибока по вул.. Першотравневій за № 17:

• ОСОБА_3, зареєстроване в реєстрі за № 3098;

• ОСОБА_4, зареєстроване в реєстрі за № 3106;

• ОСОБА_9, зареєстроване в реєстрі за №3114.

Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину видане 13.12.2008 року на право по 1\3 частці спадкового майна, що складається з земельної ділянки площею 0.0099 га розташованої в смт.Глибока по вул.. Кошового № 13а,

• ОСОБА_3, зареєстроване в реєстрі за № 3094;

• ОСОБА_4, зареєстроване в реєстрі за № 3102;

• ОСОБА_9, зареєстроване в реєстрі за № 3110.

Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину видане 13.12.2008 року на 1\3 частки спадкового майна, що складається з земельної ділянки площею 0.1500 розташованої в смт. Глибока по вул.. Першотравневій № 17,

• ОСОБА_3 зареєстроване в реєстрі за № 3096;

• ОСОБА_4, зареєстроване в реєстрі за № 3104;

• ОСОБА_9, зареєстроване в реєстрі за № 3112.

Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину видане 13.12.2008 року на 1\3 частки спадкового майна, що складається з 28\100 часток будівлі, що знаходиться в смт. Глибока, вул.. Кошового 13 а,

• ОСОБА_3 зареєстроване в реєстрі за № 3100.

• ОСОБА_4, зареєстроване в реєстрі за № 3108.

• ОСОБА_9, зареєстроване в реєстрі за № 3116.

Визнати за ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_5, що проживають ІНФОРМАЦІЯ_6 право власності по 1\5 частки спадкового майна, за кожним, до складу якого входить:

житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться в смт. Глибока по вул.. Першотравневій за № 17 та складається із житлового будинку літ «А» загальною площею 212,20 кв. метрів, житловою площею 102,10 кв. метрів, літньої кухні літ. «В», сараїв літ. «Г, Д, Е, Ж», гаражу літ «З», убиральні літ. «К», навіс літ. «Л», колодязю літ. «І» та огорожі № 1-2;

земельна ділянка площею 0.0099 га в межах згідно планом для ведення особистого селянського господарства, розташована в смт. Глибока по вул. Кошового 13 - а, яка належала ОСОБА_7 на підставі Державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЧВ № 053380, кадастровий номер 7321055100:01:004:0006;

земельна ділянка площею 0.1500 в межах згідно планом для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в смт. Глибока по вул.. Кошового 13-а, яка належала ОСОБА_7 на підставі Державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЧВ № 053381, кадастровий номер 7321022100:01:004:0005;

28\ 100 часток будівлі, що знаходиться в смт. Глибока, вул.. Кошового 13 - а та складається із цегляної прохідної яйцескладу літ. «А» загальною площею 37,0 кв. метрів, цегляного яйцескладу літ. «Б», загальною площею 161,3 кв. метрів та цегляного овошефректосховища літ. «В», загальною площею 53,1 кв. метрів;

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Глибоцький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудГлибоцький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення18.08.2015
Оприлюднено28.08.2015
Номер документу48907141
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —715/184/15-ц

Рішення від 18.08.2015

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Маковійчук Ю. В.

Ухвала від 23.02.2015

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Маковійчук Ю. В.

Ухвала від 06.10.2015

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Маковійчук Ю. В.

Ухвала від 21.08.2015

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Маковійчук Ю. В.

Рішення від 18.08.2015

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Маковійчук Ю. В.

Ухвала від 02.02.2015

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Маковійчук Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні