Справа № 654/1870/15-ц
Провадження № 2/654/777/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.08.2015 року м. Гола Пристань Голопристанський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого суддіФранцішка Ю. В., за участю секретаряПристаш Л. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Голопристанського районного суду цивільну справу за позовом Управління пенсійного фонду в Голопристанському районі Херсонської області до ОСОБА_3 про стягнення переплаченої пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої пенсії, посилаючись на те, що відповідач звернувся з заявою про призначення йому пенсії по втраті годувальника. На обліку управління Пенсійного фонду України в Голопристанському районі Херсонської області перебував з 09.11.2007 р. та отримував пенсію по втраті годувальника як круглий сирота ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н., виплату пенсії було припинено 31.03.2015, так як відповідач досяг 23-річного віку. За даними реєстру застрахованих осіб було встановлено, що відповідач з 20.08.2013 по 17.09.2013 працював в ТОВ «АТБ-маркет» та з 02.12.2013 по теперішній час працює в ПП «Югземсервіс». Оскільки ОСОБА_3 своєчасно не повідомив УПФ про працевлаштування, виникла переплата пенсійних коштів за період з 01.10.2012 по 31.03.2015 в сумі 2294,00 грн., у зв'язку з чим позивач просять стягнути на їх користь з ОСОБА_3 суму переплаченої пенсії в розмірі 2294,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача Богданова Т. В. позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити повністю з підстав, наведених у позовній заяві, проти винесення заочного рішення не заперечувала.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не відомі, про час, день та місце слухання справи повідомлявся належним чином. Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н. звернувся з заявою про призначення йому пенсії по втраті годувальника та перебував з 09.11.2007 р. по 31.03.2015 р. на обліку і отримував пенсію.
Відповідно до ст. 36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Відповідно до п. 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №№1058-ІV, ст. 102 Закону України «Про пенсійне страхування» №1788-ХІІ від 05.11.1991р. пенсіонери зобов'язані повідомляти орган, що призначає пенсії, про обставини, що спричинили зміну розміру пенсії або припинення її виплат. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Частиною 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно ч. 2 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
Як вбачається з матеріалів справи, про зобов'язання повідомляти орган Пенсійного фонду про факт працевлаштування чи реєстрації підприємницької діяльності, ОСОБА_3 було повідомлено, про що свідчить його особистий підпис в заяві від 20.10.2011 року.
Також, відповідач отримав пам'ятку пенсіонера затвердженого зразка, де також зазначені вищевказані зобов'язання особи, яка отримує пенсію, другий екземпляр такої пам'ятки з особистим підписом отримувача пенсії зберігається в матеріалах справи.
Оскільки ОСОБА_3 своєчасно не повідомив УПФ про працевлаштування, виникла переплата пенсійних коштів за період з 01.10.2012 по 31.03.2015 в сумі 2294,00 грн., що підтверджується копією відомості нарахування пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
За таких обставин суд доходить до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Голопристанському районі Херсонської області про стягнення з відповідача переплаченої пенсії в сумі 2294,00 грн. є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також суд вважає, що підлягає стягненню з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст. ст. 5, 10, 11, 60, 61, 209, 212, 214, 215, 218, 224-226 ЦПК України, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1212, 1213 ЦК України -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Голопристанському районі Херсонської області до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої пенсії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління Пенсійного фонду України в Голопристанському районі Херсонської області суму переплаченої пенсії в розмірі 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 243 (двісті сорок шість) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Херсонської області, через Голопристанський районний суд Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Ю. В. Францішко
Суд | Голопристанський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2015 |
Оприлюднено | 27.08.2015 |
Номер документу | 48914465 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голопристанський районний суд Херсонської області
Францішко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні