Рішення
від 01.12.2014 по справі 369/8298/14-ц
КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01.12.2014

Справа № 369/8298/14

Провадження № 2/369/3406/14

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2014 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі головуючого судді Нікушина В.В., при секретарі Беліменко Ю.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2014 року позивач ПАТ «Комерційний банк «Надра» звернувся із позовом до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення заборгованості, посилаючись на те, що 05 вересня 2008 року між ПАТ «Комерційний банк «Надра» та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 200/П/56/2008/840, згідно умов п.1.1. якого банк надав ОСОБА_1 у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості та платності грошові кошти у сумі 205 128 доларів США, строком до 05 вересня 2033 року, зі сплатою процентів у порядку та розмірах, встановлених у кредитному договорі.

Відповідно до умов п. п. 4.3., 4.3.3. кредитного договору позичальник зобов'язався суворо дотримуватися положень цього договору, а також договору іпотеки, укладеного в забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором, сплачувати мінімально необхідні платежів у розмірі, в порядку та строки, визначені в договорі.

Відповідно до умов п. 5.2. кредитного договору у випадку прострочення виконання зобов'язань позичальника щодо повернення кредиту, сплати всіх нарахованих відсотків, комісій та можливих штрафних санкцій у строк, визначений у п. 3.3.3. цього договору позичальник сплачує банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на час виникнення заборгованості від несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочення.

Згідно п. 5.3 кредитного договору у разі порушення позичальником вимог п. п. 4.3.3., 4.3.4 цього договору позичальник зобов'язаний сплатити банку штраф у розмірі 10% від суми кредиту, визначеної у п. 1.1. цього договору за кожен випадок.

Відповідно до умов п. 4.2.4. кредитного договору банк має право вимагати від позичальника дострокового виконання зобов'язань щодо повернення кредиту, сплати нарахованих відсотків та інших платежів, передбачених цим договором, можливих штрафних санкцій, якщо позичальник не вніс чергові мінімально необхідні платежі у термін, визначений п. 3.3.3. цього договору, а також у випадку, невиконання умов, передбачених у п. 4.3.6. цього договору.

Станом на день подання позову до суду ОСОБА_1 не виконує взяті на себе зобов'язання із погашення суми заборгованості за кредитним договором, чим порушила умови договору щодо повернення кредиту, а також сплати відсотків за користування ним, що призвело до утворення заборгованості.

У зв'язку з цим утворилась заборгованість, яка станом на 06 червня 2014 року становить 421 216,71 доларів США, що еквівалентно згідно офіційного курсу НБУ станом на 06 червня 2014 року 4 981236 грн. 79 коп., яка складається із: заборгованості за кредитом в сумі 204 714,74 доларів США, що еквівалентно 2 420 921,51 грн., заборгованості по сплаті відсотків в сумі 173 393,53 доларів США, що еквівалентно 2 050 522,24 грн., пені за прострочення сплати кредиту в сумі 22595,64 доларів США, що еквівалентно 267 212 грн. 17 коп., штрафу в розмірі 20 512,80 доларів США, що еквівалентно 242 580,87 грн..

В якості забезпечення виконання позичальником своїх зобов'язань щодо погашення кредиту, сплати відсотків та інших платежів, передбачених кредитним договором, можливих штрафних санкцій ОСОБА_1 та ПАТ «Комерційний банк «Надра» 05 вересня 2008 року уклали договір іпотеки.

Відповідно до умов договору іпотеки предметом іпотеки є нерухоме майно, земельна ділянка загальною площею0,1950 га, що розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Музичі, вул. Ярова.

Згідно умов п. 4.5 договору іпотеки у разі невиконання позичальником забезпеченого іпотекою зобов'язання або його частини банк має безумовне та безспірне право за рахунок предмета іпотеки одержати задоволення своїх вимог вартості предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами іпотекодавця.

Банк свої зобов'язання за кредитним договором виконав у повному обсязі, надавши ОСОБА_1 грошові кошти у сумі 205 128 доларів США, однак позичальник свої зобов'язання за договором не виконує.

Враховуючи викладене, позивач ПАТ «Комерційний банк «Надра» просив звернути стягнення на предмет іпотеки згідно договору іпотеки від 05 вересня 2008 року, на земельну ділянку загальною площею 0,1950 га, що розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Музичі, вул.. Ярова, шляхом його продажу ПАТ «Комерційний банк «Надра» із застосуванням процедури продажу, передбаченої ст. 38 Закону України «Про іпотеку», з укладанням від свого імені договору купівлі-продажу нерухомого майна із будь-якою особою-покупцем за ціною, визначеною на підставі оцінки предмета іпотеки суб'єктом оціночної діяльності на умовах та в порядку, передбаченому ст. 38 Закону України «Про іпотеку», з наданням ПАТ «Комерційний банк «Надра» всіх повноважень продавця предмету іпотеки; стягнути з відповідачу понесені судові витрати.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, суду надана заява про розгляд справи у відсутності представника позивача, представник позивача у поданій заяві позов підтримав.

У судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду невідомі.

Оскільки представник позивача в поданій суду заяві не заперечує проти заочного розгляду справи, а відповідач ОСОБА_1 належним чином повідомлялась про дату, час і місце розгляду справи, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.

Суд, з'ясувавши дійсні обставини та давши оцінку зібраним в справі доказам, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05 вересня 2008 року між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра» і ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 200/П/56/2008/840, згідно розділу 1 якого банк надав позичальнику у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості та платності грошові кошти у сумі 205 128 доларів США в порядку і на умовах, визначених цим Договором за програмою «Іпотечний конструктор». Цільове використання кредиту: проведення розрахунків по договору купівлі-продажу № 9065 від 05 вересня 2008 року, що укладений між позичальником та ОСОБА_2 (в особі ОСОБА_3С.), згідно якого позичальник придбає у власність майно - земельну ділянку, що знаходиться за адресою: за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Музичі, вул. Ярова, кадастровий номер 3222485501:01:010:0220; витрати позичальника, пов'язані з оформленням кредиту; оплата комісії за розрахунки в рамках комплексу пакетів послуг «Ласкаво просимо» в залежності від оформленого пакету послуг. Відсотки за користування кредитом розраховуються банокмна підставі відсоткової ставки у розмірі 14,99 % на рік, нарахування відсотків за користування кредитом здійснюється за фактичну кількість днів у періоді (28-29-30-31/360) на залишок заборгованості. Банк надає позичальнику кредит строком до 05 вересня 2033 року.

Відповідно до умов п. 2 кредитного договору в якості забезпечення виконання позичальником своїх зобов'язань щодо погашення кредиту, сплати відсотків та інших платежів, передбачених цим договором, можливих штрафних санкцій позичальник укладає з банком Договір іпотеки (земельну ділянку, що знаходиться за адресою: за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Музичі, вул. Ярова, кадастровий номер 3222485501:01:010:0220) в день укладення цього договору.

Згідно умов п. п. 3.3.1., 3.3.2. кредитного договору щомісячна сума мінімально необхідного платежу складає 2633,60 доларів США. Позичальник повертає кредит та сплачує відсотки банку, шляхом внесення мінімально необхідного платежу, передбаченого п. 3.3.1 цього договору на поточний рахунок № 79666941 пакету послуг у порядку, передбаченому п. 3.3.3 цього договору, шляхом внесення готівкою через касу банку на зазначений поточний рахунок.

Відповідно до умов п. 3.4. кредитного договору якщо на протязі дії цього договору позичальник несвоєчасно та/чи неповністю вніс черговий мінімально необхідний платіж та/чи інші платежі, передбачені цим договором, то банк приймає виконання позичальником своїх зобов'язань по договору у наступній черговості: прострочення відсотків за користування кредитом; відсотки за користування кредитними коштами; пені та штрафи; прострочена сума кредиту; сума кредиту.

Згідно умов п. 3.5. Кредитного договору з метою виконання умови, передбаченої п. 3.4. цього Договору, якщо Позичальник несвоєчасно та/чи не в повному об'ємі сплачує свої обов'язкові платежі, банк самостійно розподіляє грошові кошти відповідно черговості, передбаченої п. 3.4. цього Договору або іншої черговості, встановленої на розсуд Банку.

Відповідно до умов п. 4.1.1. Кредитного договору Банк зобов'язаний надати Кредит в порядку, визначеному цим Договором.

Згідно умов п. 4.2.1. Кредитного договору Банк має право проводити перевірку цільового використання Кредиту шляхом перевірки наявності документів, що підтверджують цільове використання.

Відповідно до умов п. 4.2.3. Кредитного договору банк має право вимагати від позичальника дострокового виконання зобов'язань щодо повернення кредиту, сплати нарахованих відсотків та інших платежів, передбачених цим Договором, можливих штрафних санкцій, якщо Позичальник протягом чотирнадцяти днів від дати отримання вимоги Банку про надання додаткового забезпечення виконання зобов'язання згідно з п. 4.2.2. цього Договору, його не надасть шляхом укладення відповідного договору, або запропоноване забезпечення не влаштує банк.

Згідно умов п. 4.2.4. Кредитного договору банк має право вимагати від Позичальника дострокового виконання зобов'язань щодо повернення кредиту, сплати нарахованих відсотків та інших платежів, передбачених цим Договором, можливих штрафних санкцій, якщо Позичальник не вніс чергові мінімально необхідні платежі у термін, визначений п. 3.3.3. цього Договору, а також у випадку невиконання умов, передбачених у п. 4.3.6. цього Договору.

Відповідно до умов п. 5.1. Кредитного договору у разі порушення позичальником умов цільового використання кредиту, визначеного п. 1.2. цього Договору, позичальник зобов'язаний сплатити банку штраф у розмірі 25% від суми коштів, використаних не за цільовим призначенням.

Згідно умов п. п. 5.2., 5.3. Кредитного договору у випадку прострочення виконання зобов'язань позичальника щодо повернення кредит, сплати всіх нарахованих відсотків, комісій та можливих штрафних санкцій у строк, визначений у п. 3.3. цього Договору, Позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на час виникнення заборгованості, від несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочення. У разі порушення Позичальником вимог п. 4.3., за виключенням п. п. 4.3.3., 4.3.4. цього Договору, позичальник зобов'язаний сплатити банку штраф у розмірі 10% від суми кредиту, зазначеної у п. 1.1. цього Договору, за кожен випадок.

Банк свої зобов'язання за Договором виконав, надавши ОСОБА_1 кредит. У порушення умов договору ОСОБА_1 свої зобов'язання належним чином не виконувала, в результаті чого утворилась заборгованість, яка станом на 06 червня 2014 року становить 421 216,71 доларів США, що еквівалентно згідно офіційного курсу НБУ станом на 06 червня 2014 року 4 981236 грн. 79 коп., яка складається із: заборгованості за кредитом в сумі 204 714,74 доларів США, що еквівалентно 2 420 921,51 грн., заборгованості по сплаті відсотків в сумі 173 393,53 доларів США, що еквівалентно 2 050 522,24 грн., пені за прострочення сплати кредиту в сумі 22595,64 доларів США, що еквівалентно 267 212 грн. 17 коп., штрафу в розмірі 20 512,80 доларів США, що еквівалентно 242 580,87 грн..

Позивач виконав свої зобов'язання по договору, надавши кредит, проте відповідач у встановлені строки борг не повертає та не сплачує відсотки за користування кредитом.

В якості забезпечення зобов'язань за вказаним кредитним договором 05 вересня 2008 року між ВАТ КБ «Надра» та ОСОБА_1 був укладений Договір іпотеки № 200/П/56/2008/840, відповідно до умов п. п. 1.1. - 1.2. якого іпотекодавець ОСОБА_1 з метою забезпечення виконання зобов'язання, що витікає із кредитного договору передає в іпотеку,а іпотеко держатель приймає в іпотеку предмет іпотеки. Визначена сторонами вартість предмету іпотеки складає 1229358 грн..

Згідно умов договору іпотеки предметом іпотеки є земельна ділянка, що стане власністю іпотекодавця в майбутньому після отримання іпотекодавцем державного акту на право приватної власності на земельну ділянку, який буде виданий на підставі договору купівлі-продажу, що укладений між іпотекодавцем та ОСОБА_4, посвідчений приватний нотаріусом Київського нотаріального округу ОСОБА_5 05 вересня 2008 року, внесеним у реєстр за № 9065 та внесений у державний реєстр правочинів, земельна ділянка загальною площею 0,1950 га, кадастровий номер 3222485501:01:010:0220, що знаходиться за адресою: за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Музичі, вул. Ярова, цільове призначення ділянки - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Відповідно до умов п. 5.1. договору іпотеки іпотеко держатель має право звернути стягнення на предмет іпотеки у випадку невиконання або неналежного виконання зобов'язання і цілому або в тій чи іншій його частині, а також у випадку порушення іпотекодавцем будь-яких зобов'язань за цим договором або будь-яких гарантій та запевнень, наданих іпотеко держателю за цим договором.

Відповідно до умов п. 5.3. договору іпотеки звернення стягнення на предмет іпотеки відбувається на підставі: рішення суду; виконавчого напису нотаріуса, домовленості сторін на передачу Іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки рахунок виконання основного зобов'язання у порядку, встановленому ст. 37 Закону України «Про іпотеку»; права іпотеко держателя від свого імені продати предмет іпотеки будь-якій особі на підставі договору купівлі-продажу у порядку, встановленому ст. 38 Закону України «Про іпотеку».

У відповідності до вимог ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Як визначено ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно вимог ч. 1 ст. 585 ЦК України одним із видів застави є іпотека-застава нерухомого майна.

Відповідно до вимог ст. 589 ЦК України у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 33 Закону України «Про іпотеку» передбачено звернення стягнення на предмет іпотеки на підставі: рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя (тобто шляхом позасудового врегулювання). При цьому правовою підставою для передачі іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання є договір про задоволення вимог іпотекодержателя (або застереження в іпотечному договорі).

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 5 ст. 38 Закону України «Про іпотеку» якщо рішення суду або договір про задоволення вимог іпотекодержателя (відповідне застереження в іпотечному договорі) передбачає право іпотекодержателя на продаж предмета іпотеки будь-якій особі-покупцеві, іпотекодержатель зобов'язаний за 30 днів до укладення договору купівлі-продажу письмово повідомити іпотекодавця та всіх осіб, які мають зареєстровані у встановленому законом порядку права чи вимоги на предмет іпотеки, про свій намір укласти цей договір. У разі невиконання цієї умови іпотекодержатель несе відповідальність перед такими особами за відшкодування завданих збитків. Дії щодо продажу предмета іпотеки та укладання договору купівлі-продажу здійснюються іпотекодержателем від свого імені, на підставі іпотечного договору, який містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, що передбачає право іпотекодержателя на продаж предмета іпотеки, без необхідності отримання для цього будь-якого окремого уповноваження іпотекодавця.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 38 Закону України «Про іпотеку» ціна продажу предмета іпотеки встановлюється за згодою між іпотекодавцем і іпотекодержателем або на підставі оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності, на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна. У разі невиконання цієї умови іпотекодержатель несе відповідальність перед іншими особами згідно з пріоритетом та розміром їх зареєстрованих прав чи вимог та перед іпотекодавцем в останню чергу за відшкодування різниці між ціною продажу предмета іпотеки та звичайною ціною на нього.

Згідно вимог ч. 10 ст. 38 Закону України «Про іпотеку» договір купівлі-продажу предмета іпотеки, укладений відповідно до цієї статті, є правовою підставою для реєстрації права власності покупця на нерухоме майно, що було предметом іпотеки.

Таким чином, виходячи із вищевказаних правових норм, а саме ст. ст. 36, 38 Закону України «Про іпотеку», не виключається можливість звернення стягнення в такий спосіб і від імені банку продати предмет іпотеки на підставі договору купівлі-продажу.

Згідно вимог ст. 3 Закону України «Про іпотеку» у разі порушення боржником основного зобов'язання відповідно до іпотеки Іпотекодержатель має право задовольнити забезпечені ним вимоги за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими особами, права чи вимоги яких на передане в іпотеку нерухоме майно не зареєстровані у встановленому законом порядку або зареєстровані після державної реєстрації іпотеки.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про іпотеку» у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання Іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Враховуючи, що позичальником ОСОБА_1 належним чином не виконуються зобов'язання за кредитним договором, банк має право з метою задоволення своїх вимог звернути стягнення на нерухоме майно, що є предметом іпотеки згідно з договором іпотеки № 200/П/56/2008/840 від 05 вересня 2008 року.

Судові витрати по справі слід стягнути з відповідача ОСОБА_1 згідно зі ст. 88 ЦПК України на користь позивача.

Відповідно до умов п. 1.2. Статуту Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», затвердженого наказом Тимчасового адміністратора ВАТ КБ «Надра» № 52 від 26 січня 2011 року, Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра» продовжує свою діяльність в результаті зміни найменування Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра» та приведення його статуту у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства». Відповідно до наказу Тимчасового адміністратора № 52 від 26 січня 20911 року Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра» є правонаступником всіх прав та обов'язків Акціонерного комерційного банку «Надра», створеного відповідно до рішення засновників згідно установчого договору від 23 грудня 1993 року, який був реорганізований шляхом перетворення Комерційного банку «Надра» з товариства з обмеженою відповідальністю у відкрите акціонерне товариство, зареєстрованого Національним банком України 26 жовтня 1993 року, реєстраційний № 205.

Враховуючи викладене та керуючись вимогами ст. ст. 525, 526, 553, 554, 585, 589, 611, 651, 1054 ЦК України, ст. ст. 3, 33, 36, 38 Закону України «Про іпотеку», ст. ст. 10, 60, 88, 213-215, 218, 224, 226 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Звернути стягнення на предмет іпотеки згідно Договору іпотеки № 200/П/56/2008/840 від 05 вересня 2008 року шляхом надання Публічному акціонерному товариству «Комерційний банк «Надра» права на продаж земельної ділянки загальною площею 0,1950 га, кадастровий номер 3222485501:01:010:0220, вартістю 1 229 358 грн., що знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Музичі, вул. Ярова, цільове призначення ділянки - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка належать Іпотекодавцю ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу № 9065 від 05 вересня 2008 року, що укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_4, посвідчений приватним нотаріусом Київського нотаріального округу ОСОБА_5 05 вересня 2008 року, в рахунок погашення боргу ОСОБА_1 за Кредитним договором № 200/П/56/2008/840 від 05 вересня 2008 року в розмірі 4 981 236 грн. 79 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 654 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Києво-Святошинський районний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення суду або шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення в разі відсутності в судовому засіданні осіб, які брали участь у справі, під час проголошення судового рішення.

Суддя: В. В. Нікушин

СудКиєво-Святошинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення01.12.2014
Оприлюднено28.08.2015
Номер документу48937943
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —369/8298/14-ц

Рішення від 01.12.2014

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Нікушин В. В.

Ухвала від 19.08.2014

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Нікушин В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні