ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/1661/15-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Маренича І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кельменецькому районі до сільськогосподарського кооперативу "Нива" про стягнення капіталізованих платежів,-
В С Т А Н О В И В :
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кельменецькому районі (далі-Позивач) до сільськогосподарського кооперативу В«НиваВ» (далі-Відповідач) про стягнення капіталізованих платежів у сумі 553771,08 грн.
В обґрунтування вказували, що сільськогосподарський кооператив «Нива» перебуває в процесі припинення юридичної особи. Оскільки на дату припинення відповідача здійснюються страхові виплати трьом потерпілим на виробництві, які отримали травму під час роботи в сільськогосподарському кооперативі В«НиваВ» і відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» їм мають продовжуватися страхові виплати, тому повинна бути проведена капіталізація платежів.
Тому згідно розрахунку потреби відповідачу було направлено листом заяву з грошовими вимогами у розмірі 553771,08 грн., яку він відмовився отримати. У зв'язку з тим, що несвоєчасна виплата капіталізованих платежів до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кельменецькому районі Чернівецької області призводить до порушення конституційних прав громадян, а також завдає шкоду інтересам держави, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Від представника позивача поступило клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач про день, час та місце розгляду справи по суті був повідомлений належним чином, зокрема на його адресу направлено ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі та призначення справи до судового розгляду. Однак конверт із зазначеною ухвалою повернутий до суду із відміткою "за відмовою адресата від одержання". Враховуючи вищевикладене та на підставі ч.4,6 ст.128 КАС України, суд визнав за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як суб'єкт господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та взяте на облік у Відділенні виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кельменецькому районі Чернівецької області.
Відповідно до довідки реєстраційної служби Кельменецького районного управління юстиції Чернівецької області сільськогосподарський кооператив «Нива» перебуває в стані припинення.
Як вбачається із матеріалів справи на обліку у позивача перебувають ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які потерпіли від нещасного випадку на сільськогосподарському кооперативі В«НиваВ» , і які отримують страхові виплати за заподіяну їм життю і здоров'ю шкоду.
26.06.2013 р. позивач надіслав на адресу сільськогосподарського кооперативу В«НиваВ» заяву з грошовими вимогами, в яких просив прийняти до уваги кредиторські вимоги відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кельменецькому районі Чернівецької області у сумі 539936,97 грн.
Вказаний лист був повернутий на адресу позивача, з відміткою про те, що адресат відмовився від одержання.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
За змістом ч. 3 ст. 110 ЦК України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Частиною 2 ст. 1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Як вбачається з матеріалів справи, сільськогосподарський кооператив «Нива» перебуває в стані припинення, що підтверджується довідкою реєстраційної служби Кельменецького районного управління юстиції Чернівецької області від 05.05.2015 р.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. № 765 (далі - Порядок).
В силу п. 1 цього Порядку капіталізація платежів здійснюється для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомога у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Відповідно до п. 3 Порядку капіталізація платежів, передбачених пп. 1-5 п. 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх. віком на момент здійснення капіталізації.
Відповідно до п. 5-1 Порядку у вимогах Фонду до суб'єкта підприємницької діяльності, щодо якого порушено справу про банкрутство, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю.
Така ж позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 26.06.2012 р. у справі №21-156а12, ухвалах Вищого адміністративного суду України від 27.03.2013 р. у справі № К/9991/35455/11 та від 31.07.2012 р. у справі № К-30834/10.
Як встановлено судом на обліку у позивача знаходяться ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які потерпіли від нещасного випадку на виробництві втрата працездатності яких пов'язана з підприємством, що перебуває в стані припинення. На даний час, що підтверджується матеріалами справи, позивач у встановленому законодавством порядку відшкодовуєш шкоду заподіяну їм життю і здоров'ю шляхом здійснення страхових виплат. Для продовження страхових виплат зазначеним особам протягом їх життя повинна бути проведена капіталізація платежів.
З матеріалів справи видно, що позивач 10.06.2015 р. надіслав на адресу відповідача заяву з грошовими вимогами, в яких просив прийняти до уваги кредиторські вимоги відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кельменецькому районі Чернівецької області у сумі 539936,97 грн. Проте даний лист був повернутий до відповідача, з відміткою про те, що адресат відмовився від одержання.
Згідно п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, проте відповідач не надав доказів по сплаті заборгованості.
Суд приходить до висновку, що несвоєчасна виплата капіталізації платежів до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кельменецькому районі Чернівецької області призведе до порушення конституційних прав громадян та до несвоєчасної виплати страхових виплат, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому суд не стягує судові витрати з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 71, 79, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з сільськогосподарського кооперативу "Нива" на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кельменецькому районі Чернівецької області капіталізовані платежі у сумі 553771,08 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя І.В. Маренич
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2015 |
Оприлюднено | 31.08.2015 |
Номер документу | 48960520 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Маренич Ігор Володимирович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Маренич Ігор Володимирович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Маренич Ігор Володимирович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Маренич Ігор Володимирович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Маренич Ігор Володимирович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Маренич Ігор Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні