cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.08.2015Справа №910/20115/15
Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Київенерго" доТовариства з обмеженою відповідальністю "ДП Пастранссервіс" простягнення 35 101 грн 18 коп. Представники: від позивача: не з'явились від відповідача: не з'явились ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
04.08.2015 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Київенерго" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Пастранссервіс" про стягнення заборгованості за самовільно спожиту електричну енергію у розмірі 35 101 грн 18 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України не здійснив оплату нарахування за споживання недоврахованої електричної енергії згідно з протоколом від 30.12.2014 № 5569 засідання комісії по розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією від 05.12.2014 № 35122 та виставленого рахунку-фактури № 94035122/акт35122 від 30.12.2014 у розмірі 35 101 грн 18 коп.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.08.2015 порушено провадження у справі № 910/20115/15 та справу призначено до розгляду на 25.08.2015.
Представники сторін у судове засідання 25.08.2015 не з'явився, клопотань про відкладення розгляду справи не подали, вимоги суду не виконали, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень № 01030 32820330 та № 01030 32820348.
Зважаючи на достатність в матеріалах справи доказів, необхідних для повного та об'єктивного вирішення справи, розгляд справи відбувається з урахуванням положень ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні 25.08.2015 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані суду докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Уповноваженими представниками Публічного акціонерного товариства «Київенерго» Скочаном О.М. та Кривицьким В.М. при здійсненні перевірки за участю представника споживача - директора Нечипуренко Є.М. встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДП Пастранссервіс" (споживач) при користуванні електричною енергією за адресою: вул. Міцкевича/б-р Чоколівський в м. Києві порушено норми статей 26, 27 Закону України "Про електроенергетику" та п.п. 1.3, 5.1, 6.40, 10.2 Правил користування електричною енергією, а саме - самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника (електропередавальної організації) з метою безоблікового споживання електроенергії, про що складено акт про порушення ПКЕЕ № 35122 від 05.12.2014, з яким було ознайомлено споживача піж підпис.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил згідно із законодавством України.
Положеннями пункту 5.1. Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Крім того, відповідно до пункту 6.41. ПКЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків
Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку(пункт 6.42 Правил).
Як встановлено судом, у відповідності до наряду-завдання № 1754 від 05.12.2014 та акту усунення порушення ПКЕЕ споживача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДП Пастранссервіс" 05.12.2014 відключено від подачі напруги.
Відповідно до акту про порушення ПКЕЕ № 35122 від 05.12.2014 вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДП Пастранссервіс" було під підпис повідомлено про час та дату проведення засідання комісії з розгляду акту порушення ПКЕЕ № 35122 від 05.12.2014.
Як встановлено судом, 30.12.2014 за відсутності споживача (Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Пастранссервіс") у відповідності до вимог ПКЕЕ відбулось засідання комісії по розгляду акта про порушення ПКЕЕ № 35122 від 05.12.2014, що супроводжувались веденням протоколу № 5568, на якому комісією встановлено, що споживач (Товариство з обмеженою відповідальністю "ДП Пастранссервіс") на об'єкті: зупинко вий комплекс за адресою: вул. Міцкевича/б-р Чоколівський порушив Правила користування електричною енергією, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника (електропередавальної організації) з метою безоблікового споживання електроенергії (площа перерізу проводу (кабелю), яким виконано самовільне приєднання, а також прийнято рішення про проведення нарахування згідно з пунктом 2.6. та за формулою 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ (потужність - 14,75 кВт; тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 12 год., 7 днів на тиждень; період нарахування з 06.12.2013 по 05.12.2014; всього підлягає до сплати за недораховану електроенергію 35 101 грн 18 коп.
Згідно з частиною 2 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» крадіжка електричної і теплової енергії та самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку відноситься до правопорушень в електроенергетиці .
У відповідності до пункту 4.2.3. ПКЕЕ споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за N 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.
Згідно з підпунктом 5 пункту 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за N 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі - Методика), методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.
Відповідно до пункту 2.2. Методики обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ (W но , кВт.год.), розраховується на підставі акта про порушення, який складається відповідно до передбаченої ПКЕЕ процедури.
Положеннями пункту 2.3. Методики визначено, що розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється: за тарифами для споживачів відповідної групи та класу напруги, які діяли під час порушення споживачем ПКЕЕ (Т, грн/кВт·год); за величиною розрахункового добового споживання електричної енергії (W доб , кВт·год.); за кількістю днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПКЕЕ (Д, день).
Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням ПКЕЕ, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Д i , день) у кожному періоді (тарифний період), протягом якого роздрібний тариф на електричну енергію (Т i , грн.) залишався незмінним, таким чином, що виконується рівняння:
n
Д = S Ді, (2.1)
i = 1
де n - кількість тарифних періодів, що діяли протягом періоду порушення.
Вартість необлікованої електричної енергії (В но , грн.) визначається за формулою:
n
В = S Wі · Ті, (2.2)
i = 1
де W i - обсяг споживання електричної енергії, що відповідає i-тому тарифному періоду, кВт·год.; Т i - тариф i-того тарифного періоду, грн./кВт·год.
W i = W доб · Д i , (2.3), де Д i - кількість днів, визначена у відповідності до рівняння (2.1), W доб - розрахункова величина добового споживання електричної енергії, кВт·год.
Згідно з пунктом 2.6. Методики у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору або в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.1 цієї Методики, у разі виявлення випадків фіксації індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п. , кВт·год), розраховується за формулою: W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п. (2.7), де P с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулами: у разі підключення до однієї фази: P с.п. = I · U ном.фаз. · cos? (2.8); у разі підключення до трьох фаз P с.п. = 3 · I · U ном.фаз. · cos?, (2.9), де I - сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), А.
Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Д пер. береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку (але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення) до дня усунення порушення.
Згідно з пунктом 6.43 ПКЕЕ споживач зобов'язаний оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Як встановлено судом, 12.01.2015 на адресу відповідача направлено лист № 030/34-41 від 08.01.2015 з вимогою про оплату нарахування за актом про порушення ПКЕЕ № 35122 від 05.12.2014, а також рахунок № 94035122/акт35122 від 30.12.2014 на суму 35 101 грн 18 коп., копію протоколу від 30.12.2014 № 5568 та копію акту про порушення. Проте, відповідачем не було здійснено оплату нарахування за споживання не облікованої електричної енергії згідно з протоколом від 30.12.2014 № 5568 засідання комісії по розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією від 02.12.2014 № 35122 та виставленим рахунком № 94035122/акт35122 від 30.12.2014 у розмірі 35 101 грн 18 коп., що також не було спростовано відповідачем, зокрема відповідачем не надано суду доказів оплати вартості самовільно спожитою електричної енергії у розмірі 35 101 грн 18 коп.
Крім того, 27.01.2015 за участю представника Товариства з обмеженою відповідальністю ДП "Пастранссервіс" (споживача) Окуневої І.Р. (довіреність від 18.01.2015), у відповідності до вимог ПКЕЕ відбулось засідання комісії по розгляду акта про порушення № 35122 від 05.12.2014, проведеного з метою визначення правильності складання акту, обсягу та вартості електроенергії не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ яка підлягає оплаті споживачем, що супроводжувалось веденням протоколу № 254, на якому комісією встановлено, що акт про порушення № 35122 від 05.12.2014 складено та розраховано вірно, підстав для зміни нарахувань немає, рішення комісії за протоколом № 5568 від 30.12.2014 залишено без змін.
Відповідно до норм статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1213 Цивільного кодексу України передбачено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Враховуючи викладене, а також те, що сторони не перебувають в договірних відносинах, які б регулювали відносини щодо постачання електричної енергії, як того вимагають норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що поставлена відповідачу електрична енергія є безпідставно набутою.
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок вартості електроенергії, спожитої без обліку (договору) за актом про порушення Правил користування електричною енергією від 05.12.2014 № 35122, суд вважає його обґрунтованим та таким, що відповідає Методиці визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за N 782/12656. Таким чином, вимоги позивача про відшкодування вартості самовільно спожитої електроенергії на підставі статей 1212, 1213 Цивільного кодексу України є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 43, ч. 1 ст. 49, ст. 75, ст.ст. 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ДП "Пастранссервіс" (02098, м. Київ, вул. Дніпровська набережна, буд. 9-А, кв. 193, ідентифікаційний код 35551723) на користь Публічного акціонерного товариства "Київенерго" (01001, м. Київ, пл. Івана Франка, 5, ідентифікаційний код 00131305) вартість самовільно спожитої електроенергії у розмірі 35 101 (тридцять п'ять тисяч сто один) грн 18 коп. та 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Відповідно до частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання, протягом 10 днів з дня складання повного рішення, апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва.
Повне рішення складено: 26.08.2015
Суддя Н.Б. Плотницька
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2015 |
Оприлюднено | 27.08.2015 |
Номер документу | 49045933 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Плотницька Н.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні