Дата документу Справа №
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Єдиний унікальний №327/103/15-ц Головуючий у 1-й інстанції Кущ Т.М.
Провадження № 22-ц/778/4343/15 Суддя-доповідач ОСОБА_1
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2015 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької с області у складі:
Головуючого Бєлки В.Ю.
Суддів Онищенка Е.А.
ОСОБА_2
При секретарі Евальд Д.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» на рішення Розівського районного суду Запорізької області від 27 квітня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард», про визнання договору оренди землі припиненим та зобов'язання повернути земельну ділянку, третя особа - Управління Державного земельного агентства у Куйбишевському районі Запорізької області,-
В С Т А Н О В И Л А:
В березні 2015 ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ТОВ «Агрофірма «Авангард», про визнання договору оренди землі припиненим та зобов'язання повернути земельну ділянку.
В обґрунтування своїх вимог зазначав, що він на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії П-ЗП №029997є власником земельної ділянки загальною площею 2,9899 га, яка розташована на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
02 червня 2008 року між ним та відповідачем укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком до 31.12.2014 року. Проте, після закінчення строку дії договору відповідач продовжує користуватися земельною ділянкою без його згоди та без достатніх правових підстав, а в добровільному порядку повернути земельну ділянку відмовляється.
Враховуючи вищевикладене просив суд визнати договір оренди землі, укладений між ним та ТОВ «АФ «Авангард» припиненим; зобов'язати ТОВ «АФ «Авангард» повернути йому земельну ділянку площею 2,98 га, розташовану на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області, як таку, що перебуває у незаконному володінні без відповідної правової підстави.
Рішенням Розівського районного суду Запорізької області від 27 квітня 2015 року позов задоволено.
Визнано припиненим договір оренди земельної ділянки, укладений 02.06.2008 року між ОСОБА_3 та ТОВ «АФ«Авангард».
Зобов'язано ТОВ «АФ«Авангард повернути ОСОБА_3 земельну ділянки №478а на схемі розподілу земельних часток (паїв) площею 2,9899 га, , яка розташована на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області і належить йому на підставі державного акту на право приватної власності на землю сери П-ЗП №029997.
Стягнуто з ТОВ «АФ«Авангард на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 1223,47 грн.
Не погоджуючись з рішенням суду ТОВ «АФ «Авангард» подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати, ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України суд апеляційної інстанції відхиляє апеляційну скаргу, якщо встановлює, що суд першої інстанції постановив рішення з додержанням вимог процесуального та матеріального права.
Встановлено, що на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії П-ЗП №029997 позивач є власником земельної ділянки загальною площею 2,9899 га, яка розташована на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
30 травня 2008 року, тобто до укладення Договору оренди, орендодавець ОСОБА_4 та орендар ТОВ «Агрофірма «Авангард» в особі генерального директора разом із головою Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області та начальником відділу земельних ресурсів у Розівському районі Запорізької області оглянули на місцевості межі земельної ділянки №478а на схемі розподілу земельних часток (паїв) з кадастровим номером 2324982000:01:003:0037 та встановили, що межі вказаної земельної ділянки визначені між поюротними точками та закріплені межовими знаками встановленого зразка у кількості 4 штук, про що був складений ОСОБА_5 визначення меж земельної ділянки, який був підписаний учасниками огляду та скріплений печаткою, зокрема, ТОВ «Агрофірма «Авангард». Спірних питань стосовно визначення меж земельної ділянки не виникало (ас. 12).
На виконання умов Договору оренди 17 листопада 2008 року об'єкт оренди був переданий орендареві, і останній почав ним користуватись, про що був складений ОСОБА_5 прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди землі від 02 червня 2008 року, в якому вказано, що земельна ділянка виділена на місцевості у встановленому законом порядку. ОСОБА_5 прийому-передачі був підписаний сторонами та скріплений печаткою ТОВ «Агрофірма «Авангард» (ас. 13).
Крім того, у пункті 13. Договору оренди, який підписаний сторонами, зазначено, що земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку.
Таким чином встановлено, що при отриманні відповідачем спірної земельної ділянки в оренду були дотримані вимоги статей 123,124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Відповідним чином зареєстрований договір оренди землі за правилами статті 126 ЗК України є правовстановлюючим документом, що посвідчує право на земельну ділянку. Сам факт державної реєстрації, який в будь-якому випадку здійснюється після підписання сторонами договору оренди, не впливає на перебіг строку його дії - за умов, що земельна ділянка була передана в оренду орендарю в установленому законом порядку та він використовував цю землю як орендар з моменту підписання договору оренди, що має місце в даній справі.
Отже, моментом вчинення правочину є момент, коли сторони досягли згоди з усіх істотних умов по даному договору, тобто 02 червня 2008 року. При укладенні договору оренди строк його дії сторонами було визначено до 31 грудня 2014 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року №161XTV (далі-Закон).
Відповідно до ст.31 Закону договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно умов Договору оренди орендар зобов'язаний після закінчення строку договору продовжити його або повернути земельну ділянку орендодавцю в належному стані (пп.9.4.8. п.9.4. Договору оренди).
Як встановлено в судовому засіданні з пояснень учасників процесу та з матеріалів справи, позивачем повному обсязі та належним чином були виконані зобов'язання, взяті на себе за Договором оренди від 02 через 2008 року. До закінчення строку дії Договору оренди, а саме, 07 жовтня 2014 року, а також вже після закінчена строку дії Договору оренди, а саме, 15 січня 2015 року, ОСОБА_3 звертався до орендаря ТОВ «Агрофірм «Авангард» в особі його керівника ОСОБА_6 з письмовими заявами, в яких повідомляв останнього про саа намір самостійно господарювати на належній йому земельній ділянці (ас.14-16).
Як встановлено в судовому засіданні орендар, всупереч умовам Договору оренди та не зважаючи на заперечення ОСОБА_7, після закінчення строку дії Договору оренди будь-яких дій щодо повернення спірної земельної ділянки не вчинив, продовжує нею користуватися без згоди орендодавця Багачка ОН та. у добровільному порядку повертати її не бажає, посилаючись на своє право зібрати майбутній врожай.
З огляду наведеного судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права , які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
З урахування наведеного колегія суддів вважає, що рішення суду постановлено з додержанням вимог закону і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 307, 308 , 317 ЦПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Авангард» відхилити.
Рішення Розівського районного суду Запорізької області від 27 квітня 2015 року по цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2015 |
Оприлюднено | 02.09.2015 |
Номер документу | 49159926 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Запорізької області
Онищенко Е. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні