ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" серпня 2015 р.Справа № 921/641/15-г/17 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ОСОБА_1, с.Нагірянка Чортківського району Тернопільської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос", м.Тернопіль
про надання інформації,
за участю представників:
позивача: ОСОБА_2, уповноважений, довіреність №2263 від 11.07.2015р.;
відповідача: не з'явився.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Позивач - ОСОБА_1, с.Нагірянка Чортківського району Тернопільської області, звернувся 23.06.2015р. (згідно відтиску штемпеля відділення поштового зв'язку на конверті) до господарського суду Тернопільської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос", м.Тернопіль, про зобов'язання ТОВ "Тегрос" надати для ознайомлення річні звіти, баланси про фінансову діяльність товариства, протоколи зборів за весь період діяльності товариства.
Ухвалою суду від 26 червня 2015 року порушено провадження у справі, в порядку статті 65 ГПК України, витребувано у сторін додаткові документи, необхідні для розгляду справи; судове засідання призначено на 14.07.2015р., з подальшим відкладенням та оголошенням перерви, на підставі статті 77 ГПК України, востаннє, на 18.08.2015р. по причині неподання сторонами переліку витребуваних судом документів та з урахуванням клопотання представника відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві. Серед іншого, зазначив, що ОСОБА_1, будучи учасником товариства, на його звернення до керівника ТОВ "Тегрос" про надання інформації про господарську та фінансову діяльність товариства за весь період діяльності, такої інформації не отримав по причині ігнорування звернення, чим порушено його права, як учасника товариства, що гарантовані законом, а також правилами статуту товариства, а тому просить задовольнити позовні вимоги та зобов'язати ТОВ "Тегрос" надати перелічену позивачем в заяві інформацію.
Відповідачем через канцелярію суду 27.07.2015р. (вх.№16793) подано відзив на позов, згідно якого позовні вимоги заперечуються. В судовому засіданні 28.07.2015р. представник відповідача зазначив, що позивач у своєму зверненні від 17.03.2015р. висловив бажання отримати інформацію про діяльність товариства у визначений день та час у вигляді фотокопій документів, однак у згаданий час (24.03.2015о. о 10:00год.) позивач не з'явився на підприємство. Крім того, звернув увагу на те, що законом не покладено обов'язку надавати учаснику товариства інформацію про діяльність товариства у письмовому вигляді. З огляду на це ТОВ "Тегрос" не було надано письмової відповіді на звернення ОСОБА_1 Стверджує, що позивач не просив повідомити його письмово щодо результатів звернення. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
На виконання ухвали суду від 10.07.2015р. про витребування доказів, Реєстраційною службою Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області 21.07.2015р. (вх.№16547) надано копії документів із матеріалів реєстраційної справи товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос" (протокол №1 від 30.08.2010р., Статут від 02.09.2010р., зміни до Статуту від 29.02.2012р., Статут (нова редакція) віл 05.03.2012р., зміни до Статуту від 30.05.2014р.).
Розглянувши матеріали справи, додатково подані та зібрані докази, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
30.08.2010р. відбулися установчі збори ТОВ "Тегрос", результати яких оформлено протоколом №1. Зборами вирішено затвердити статут товариства; обрати керівником ОСОБА_3; доручити уповноваженій особі зареєструвати установчі документи ТОВ "Тегрос" в установленому законом порядку (протокол установчих зборів №1, п.п.1.1, 1.3-1.5, 5.4, 5.5 Статуту).
З матеріалів справи та пояснень представників сторін судом встановлено, що установчий договір між учасниками товариства не було укладено.
02.09.2010р. державним реєстратором Лановецької районної державної адміністрації Тернопільської області проведено державну реєстрацію юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос", про що свідчить запис в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи за №16381020000000481 та зареєстровано Статут товариства.
На зборах учасників, котрі проведено 27.02.2012р. було вирішено: вивести зі складу учасників товариства ОСОБА_3 та ОСОБА_4; ввести в число учасників ОСОБА_5 (м.Тернопіль, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та ОСОБА_1 (с.Нагірянка Чортківського району Тернопільської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2); внести зміни до Статуту ТОВ "Тегрос" щодо засновників товариства та розміру їх часток у статутному капіталі (по 2000,00грн кожна, що становить по 50% від сукупного статутного капіталу); директором обрано ОСОБА_5, про що свідчить протокол збрів №3, котрий підписано головою зборів ОСОБА_4 та секретарем зборів ОСОБА_3
Державна реєстрація змін до Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос" здійснена 29.02.2012р. державним реєстратором виконавчого комітету Тернопільської міської ради за №16461050004007068.
У 2012 році зборами учасників товариства було затверджено нову редакцію Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос", згідно якого: збільшено розмір статутного капіталу товариства до 200000,00грн; частки у статутному фонді кожного з двох учасників становлять по 50%; відповідно до п.п.4.1.3, 5.4, 5.5 Статуту, кожний з учасників товариства має право одержувати інформацію про діяльність товариства, знайомитись з даними бухгалтерського обліку та звітності, протоколами зборів; директор товариства по закінченню господарського року зобов'язаний представити учасникам звіт про підсумки діяльності товариства
Статут товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос" в новій редакції зареєстровано 05.03.2012р. державним реєстратором виконавчого комітету Тернопільської міської ради (запис №16461050008007068).
Матеріали справи свідчать, що будь-яких інших змін до Статуту, в тому числі тих, що визначають склад учасників товариства, розмір статутного фонду не приймалися та не реєструвалися.
17 березня 2015 року ОСОБА_1, як учасник товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос", звернувся до директора товариства з клопотанням про надання йому інформації щодо діяльності товариства (протоколів загальних зборів, річних звітів, балансів про фінансову діяльність) за весь період його діяльності. Вказану інформацію учасник товариства просив надати у вигляді фотокопій, які він мав намір отримати 24.03.2015р. о 10:00год. за місцем знаходження товариства (м.Тернопіль, вул.Збаразька, 16).
Факт отримання даного звернення товариством не заперечується.
Проте, дане клопотання товариством з обмеженою відповідальністю "Тегрос" залишено без відповіді та задоволення по причині неприбуття позивача у справі за місцем знаходження товариства у зазначений час для ознайомлення з відповідними документами.
Позовні вимоги обґрунтовуються порушенням прав, визначених законом, зокрема, статтею 116 ЦК України, ст.167 ГК України та положеннями статуту юридичної особи в частині прав на ознайомлення з документами, що стосуються діяльності товариства.
Оцінюючи докази, що містять матеріали справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги з наведених позивачем підстав підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних міркувань.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, станом на 13.07.2015 року розмір внеску до статутного фонду товариства ОСОБА_1 (с. Нагірянка Чортківського району Тернопільської обласьті) становить 100 000,00 грн.
18.03.2015р. на адресу ТОВ "Тегрос", м.Тернопіль, позивачем направлено звернення без номеру від 17.03.2015р. про надання йому інформації щодо діяльності товариства у вигляді фотокопій, які позивач мав намір отримати за місцезнаходженням Товариства 24.03.2015р. о 10:00год., проте дана інформація позивачем не отримана, а звернення залишено Товариством без відповіді та задоволення.
Згідно ст.ст. 1, 2 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п.2 ст.20 ГК України, ст.16 ЦК України кожна особа має право на захист своїх прав і законних інтересів.
За змістом перелічених правових норм слідує, що порушення права чи законного інтересу або спір щодо них повинні існувати на момент звернення до суду .
Відповідно до п.4 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Згідно із ч.1 ст.167 ГК України корпоративними є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією , отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Таким чином, суд вважає, що зазначений у позовній заяві предмет позову та фактичні обставини, які викладені вище, дають підстави для висновку про підвідомчість вказаного спору господарському суду, а відтак і про наявність у позивача права на звернення до суду за правилами, передбаченими господарським процесуальним законодавством.
Відповідно до зібраних судом додаткових доказів, зокрема наданих державною реєстраційною службою матеріалів, встановлено, що відповідно до прийнятого рішення, оформленого протоколом учасників ТОВ "Тегрос" №3 від 27.02.2012р. ОСОБА_1 включено в число учасників (засновників) Товариства із розміром внеску до статутного фонду - 2000,00грн. Такі зміни зареєстровано державним реєстратором у встановленому законом порядку 29.02.2012р.
В подальшому збори учасників прийняли рішення (протокол № 4 від 02.03.2012р.) , відповідно до якого внесено зміни до розміру Статутного фонду в сторону його збільшення, та встановлено розмір статутного капіталу в сумі 200000 гривень, а частки кожного з учасників Товариства розділено порівну - по 100000грн, що становить 50% статутного капіталу ( п. 5.4. Статуту в редакції, зареєстрованій 05.03.2012 року)
Згідно з ч.13 ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, що передбачені частинами 1-5 ст.25 та частинами 2-3 ст.27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства (ст.7 Закону України "Про господарські товариства").
Державна реєстрація змін до статуту є публічно-правовим актом, який є юридичним фактом, що породжує певні правові наслідки для різного кола осіб.
Таким чином, зміни до установчих документів ТОВ "Тегрос" щодо зміни складу учасників товариства набрали чинності з моменту їх реєстрації, тобто з 29.02.2012р. ОСОБА_1 є учасником (засновником) товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос".
Відповідно до п. "г" ч. 1 ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасник господарського товариства має право одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.
Приписами статті 116 ЦК України визначено, що учасники господарського товариства можуть у порядку, встановленому установчим документом товариства, одержувати інформацію про діяльність товариства. Відповідно до ст.88 ГК України, на вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства. Аналогічне правило міститься у п. 4.1.3 пункту 4 Статуту Товариства в редакції 2012 року, зареєстрованого державним реєстратором Тернопільської міської ради 05.03.2012 року за № 16461050008007068.
Між тим, фінансова звітність підприємства , в розумінні ч.2 ст.11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів .
У пункті 36 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008р. №13, роз'яснено, що господарське товариство зобов'язане надавати учаснику (акціонеру) на його вимогу лише документи звітного характеру (річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства) та інформацію, що міститься в установчих документах товариства, а не будь-яку інформацію щодо господарської діяльності товариства, якщо інше не передбачено установчими документами товариства.
Отже, згідно наведених норм матеріального права, на вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення, зокрема, річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства та протоколи зборів органів управління товариства.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач своє право на отримання інформації, шляхом направлення на адресу відповідача запиту б/н від 17.03.2015 року використав, однак запитуваної інформації не отримав.
З наявних у справі доказів, зокрема, пояснень сторін, листа-звернення від 17.03.2015 року, предмету позову слідує, що ОСОБА_1 просить надати йому інформацію про діяльність товариства (протоколи загальних зборів, річні звіти, баланси про фінансову діяльність) за весь період діяльності товариства.
В свою чергу, з відзиву на позов та усних пояснень уповноваженого представника ТОВ "Тегрос", встановлено, що відповідач не заперечує можливості надання позивачу для ознайомлення вказаних вище документів.
Чинним законодавством не визначена відповідальність за ненадання або надання товариством недостовірної інформації, а тому, на переконання суду, єдиним способом захисту права учасника господарського товариства на отримання інформації про діяльність товариства є спонукання в судовому порядку до виконання товариством дій - надання відповідної інформації.
Між тим, розглядаючи дану позовну вимогу суд враховує, що за змістом законодавчих актів у сфері корпоративних відносин, учасник товариства може вимагати надання йому інформації про діяльність товариства з дати, коли він набув статусу учасника (п.37 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008р. №13). У зв'язку з цим та беручи до уваги, що відповідачем обставин справи належними та допустимими доказами не заперечено, як і не спростовано доводів позовної заяви, не наведено суду інших обставин, ніж ті, що досліджувалися в ході судового розгляду, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог частково , зобов'язавши господарюючий суб'єкт надати позивачу інформацію щодо господарської та фінансової діяльності Товариства з моменту набуття позивачем у справі статусу Учасника ТОВ "Тегрос", тобто з 29 лютого 2012 року .
Посилання відповідача на неявку позивача у визначені ОСОБА_1 у листі-зверненні від 17.03.2015 р. дату та час для отримання інформації, що є свідченням передчасного звернення до суду за захистом корпоративних прав не заслуговують на увагу та спростовуються наступним.
Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі (стаття 124 Конституції України).
Кожен із суб'єктів правовідносин, у разі виникнення спору, може звернутися до суду за його вирішенням. Положення Конституції України не містять застережень щодо допустимості судового захисту тільки після дотримання порядку досудового врегулювання спору та неприпустимості здійснення правосуддя без його застосування.
Тобто можливість судового захисту не ставиться законом, іншими нормативно-правовими актами в залежність від використання суб'єктом правовідносин інших засобів правового захисту, у тому числі досудового врегулювання спору (рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року №15-рп/2002 у справі №1-2/2002 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України).
Таким чином, право позивача на звернення до суду з вимогою про надання для ознайомлення інформації, що стосується діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос" не обмежується можливістю реалізації корпоративних прав учасника товариства щодо отримання відповідної інформації в досудовому порядку.
При цьому суд погоджується з твердженнями відповідача та вважає неправомірними доводи позивача, котрі ґрунтуються на положеннях статей 33, 35 Закону України "Про інформацію", що регулювали порядок здійснення ознайомлення з інформацією, оскільки дані норми закону втратили чинність з 09.05.2011 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про інформацію" № 2938-VI від 13.01.2011 року.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Матеріали справи не містять доказів відновлення порушеного корпоративного права учасника Товариства ОСОБА_1
За таких обставин справи, суд дійшов висновку, що вимога позивача про захист його прав в судовому порядку підлягає до задоволення частково, враховуючи період набуття ним статусу учасника Товариства.
Судові витрати, в силу ст.49 ГПК України, покладаються на відповідача у справі.
У судовому засіданні 18.08.2015р. оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду відповідно до ст.85 ГПК України.
З огляду на наведене, керуючись ст.ст.19, 124, 129, 142 Конституції України, ст.ст.16, 116 Цивільного кодексу України, ст.ст.20, 88, 167 Господарського кодексу України, Законом України "Про господарські товариства", ст.ст.1, 4 2 -4 7 , 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 81 1 , 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Тегрос" (м.Тернопіль, вул.Збаразька, 16, ідентифікаційний код 36318154) надати учаснику ТОВ "Тегрос" ОСОБА_1 (с.Нагірянка Чортківського району Тернопільської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) інформацію про діяльність товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос", м.Тернопіль, вул.Збаразька, 16, ідентифікаційний код 36318154, а саме:
- протоколи зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос" за період з 29.02.2012р. по 18.08.2015р.;
- річну звітність товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос" за 2012-2014 роки, яка складається з балансу, звіту про фінансові результати;
- баланс, звіт про фінансові результати за перші два квартали 2015 року товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос".
3. В решті заявлених позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос" (м.Тернопіль, вул.Збаразька, 16, ідентифікаційний код 36318154) на користь ОСОБА_1 (с.Нагірянка Чортківського району Тернопільської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) - 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять)грн 00коп. судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішення суду законної сили.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) через місцевий господарський суд.
Повний текст рішення складено "25" серпня 2015 року.
Суддя Н.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2015 |
Оприлюднено | 02.09.2015 |
Номер документу | 49171664 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні