cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.08.2015Справа №910/19851/15
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Слободчиковій Н.В., розглянувши матеріали справи
за позовною заявою Приватного акціонерного товариства "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія"
до Публічного акціоненого товариства "Банк "Фінанси та Кредит"
про стягнення 24 852,61 грн.
за участю представників:
від позивача:Козлов М.С.- представник за довіреністю № 14 від 12.01.2015 р. від відповідача:не з'явився
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія" до Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" про стягнення 24 852,61 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору на розрахунково-касове обслуговування № 83 від 22.06.2009 р. в частині своєчасного здійснення розрахунково-касових операцій, внаслідок чого ПрАТ "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія" було позбавлене можливості використати свої грошові кошти у вказаній сумі.
У позові Приватне акціонерне товариство "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія" просить суд стягнути з Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" грошові кошти, які знаходяться на рахунку у відповідача у сумі 24 755,17 грн. та 3 % річних у сумі 97,44 грн., а всього - 24 852,61 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав та обґрунтував позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд без його участі до суду не подав. Позиція відповідача з приводу заявленого позову суду невідома.
За таких обставин суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами без участі представника відповідача згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 22.06.2009 р. між Приватним акціонерним товариством "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія" (клієнт) та відповідачем - Публічним акціонерним товариством "Банк "Фінанси та кредит" (банк) був укладений договір на розрахунково-касове обслуговування № 83 (далі - договір).
Згідно з п 1.1 договору банк відкриває клієнту поточний рахунок у національній валюті № 260095360801 та зобов'язується здійснювати його розрахунково-касове обслуговування, а клієнт зобов'язується оплачувати послуги банку відповідно до тарифів банку на розрахунково-касове обслуговування рахунків в порядку і на умовах, визначених договором.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 договору банк здійснює розрахунково-касове обслуговування рахунків в операційний день банку у порядку і на умовах, визначених чинним законодавством України та банківськими правилами. Списання банком грошових коштів з рахунку здійснюється за дорученням клієнта або без його доручення у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно з п. 3.3.2 договору банк зобов'язується вести комплексне розрахунково-касове обслуговування рахунків та виконувати за дорученням клієнта розрахункові, касові та інші операції, які не суперечать закону та передбачені для даного виду рахунків чинним законодавством України та банківськими правилами. Надання інших послуг, що безпосередньо не відносяться до розрахунково-касового обслуговування (кредитування, операції з цінними паперами, факторинг, лізинг та інші операції), здійснюється на підставі окремих договорів, укладених між банком і клієнтом.
Банк зобов'язується здійснювати розрахунково-касове обслуговування рахунків у визначений з 9-00 год. до 16-00 год., крім суботи, неділі та святкових і неробочих днів (п. 3.3.3 договору).
Відповідно до п. 5.1 договору визначено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін і діє протягом невизначеного строку (п. 8.1 договору).
У судовому засіданні встановлено, що на виконання вказаного договору банк відкрив клієнту (позивачу) банківський рахунок у національній валюті № 260095360801, який у подальшому за згодою сторін було змінено на рахунок № 26006035582901.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи банківської виписки, актів звірки від 03.06.2015 р., 21.07.2015 р., на поточному рахунку позивача у національній валюті № 26006035582901 наявні грошові кошти у сумі 24 755,17 грн.
Позивач звернувся до банку з платіжним дорученням № 11 від 01.12.2014 р. про перерахування коштів, а також неодноразово звертався до банку в усному порядку щодо повернення коштів з рахунку, проте банк залишив вказані вимоги позивача без задоволення.
01.07.2015 р. позивач звернувся до банку з вимогою № 255 про перерахування залишку грошових коштів на розрахунковий рахунок, відкритий у іншому банку. Вказана вимога була залишена відповідачем без задоволення.
Частиною 1 ст. 1066 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1068 Цивільного кодексу України банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка. Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.
Згідно з ч. 5 статті 341 Господарського кодексу України установи банків забезпечують розрахунки відповідно до законодавства та вимог клієнта, на умовах договору на розрахункове обслуговування.
Відповідно до п. 8.1 ст.8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня. Банк і клієнт мають право, ураховуючи встановлені законодавством строки проведення переказу, передбачити в договорі банківського рахунку інші строки виконання розрахункових документів клієнта. Порядок виконання таких документів визначається договором між банком і клієнтом та внутрішніми правилами банку.
Переказ вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача або її видачі йому в готівковій формі (пункт 30.1 статті 30 зазначеного Закону).
Аналогічні положення містяться у п. 2.19 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті. затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. № 22.
Відповідно до вимог статей 509, 526 ЦК України, статей 173, 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 1073 Цивільного кодексу України встановлено правові наслідки неналежного виконання банком операцій за рахунком клієнта. Так, частиною 1 вказаної статті передбачено, що у разі несвоєчасного зарахування на рахунок грошових коштів, що надійшли клієнтові, їх безпідставного списання банком з рахунка клієнта або порушення банком розпорядження клієнта про перерахування грошових коштів з його рахунка, банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного отримувача, сплатити проценти та відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується факт наявності на розрахунковому рахунку позивача № 26006035582901 грошових коштів у сумі 24 755,17, суд дійшов висновку, що позов в частині стягнення з відповідача грошових коштів у вказаній сумі підлягає задоволенню.
Також позивач просить суд стягнути з Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та кредит" 97,44 грн. - 3 % річних за період з 03.06.2015 р. по 20.07.2015 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 623 Цивільного кодексу України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані ним збитки.
Нормами ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Зважаючи на вищенаведені норми законодавства, вимоги про стягнення 3 % річних є такими, що заявлені правомірно.
Провівши розрахунок заявленої до стягнення суми матеріальних втрат, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 3 % річних у сумі 97,44 грн. за період з 03.06.2015 р. по 20.07.2015 р., що відповідає розрахунку позивача.
Згідно з ч. 5 статті 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32-34, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Приватного акціонерного товариства "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія" до Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" про стягнення 24 852,61 грн. задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та кредит" (04050, м. Київ, вул. Артема, 60, ідентифікаційний код 09807856) на користь Приватного акціонерного товариства "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія" (39200, Полтавська обл., м. Кобеляки, вул. Дніпропетровська, 26, ідентифікаційний код 00382668) залишок коштів на поточному рахунку № 26006035582901 у ПАТ "Банк "Фінанси та кредит", МФО 300131 у сумі 24 755 (двадцять чотири тисячі сімсот п'ятдесят п'ять) грн. 17 коп. та 3 % річних у сумі 97 (дев'яносто сім) грн. 44 коп.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та кредит" (04050, м. Київ, вул. Артема, 60, ідентифікаційний код 09807856) на користь Приватного акціонерного товариства "Кобеляцький завод продовольчих товарів "Мрія" (39200, Полтавська обл., м. Кобеляки, вул. Дніпропетровська, 26, ідентифікаційний код 00382668) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.
Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 26 серпня 2015 року.
Повний текст рішення підписаний 31 серпня 2015 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня підписання повного тексту рішення.
Суддя К.І. Головіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2015 |
Оприлюднено | 04.09.2015 |
Номер документу | 49421968 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні