Рішення
від 26.08.2015 по справі 914/2564/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.08.15 Справа№ 914/2564/15

за позовом: ОСОБА_1, м.Стрий Львівської області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Світлана», м.Стрий Львівської області

про визнання недійсним рішення позачергових зборів учасників товариства від 25.12.2014р., які оформлені протоколом №1 від 25.12.2014р.

Суддя Щигельська О.І.

при секретарі Зарицькій О.Р.

Представники сторін:

Від позивача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю

Від відповідача: не з'явився

Суть спору: позов заявлено ОСОБА_1, м.Стрий Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Світлана», м.Стрий Львівської області про визнання недійсним рішення позачергових зборів учасників товариства від 25.12.2014р., які оформлені протоколом №1 від 25.12.2014р.

Ухвалою суду від 30.07.2015р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 12.08.2015р. Ухвалою суду від 12.08.2015р. розгляд справи відкладено на 26.08.2015р. у зв'язку з неявкою відповідача та витребуванням від Реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції реєстраційної справи ТзОВ «Світлана».

На виконання вимог ухвали суду від 12.08.2015р. Реєстраційною службою Стрийського міськрайонного управління юстиції надано копію реєстраційної справи ТзОВ «Світлана» (вх.№35509/15 від 25.08.2015р.), яку долучено судом до матеріалів справи.

Представнику позивача роз'яснено права, передбачені ст.ст. 20,22 ГПК України.

Представник позивача в судове засідання 26.08.2015р. з'явився, долучив до матеріалів справи додаткові документи (вх.№35642/15 від 26.08.2015р.). Позовні вимоги підтримав повністю з підстав, вказаних у позовній заяві. Ствердив, зокрема, що в грудні 2014 року проведено позачергові збори учасників ТзОВ «Світалана», про що позивача як учасника товариства не повідомлено. Водночас, прийняті загальними зборами рішення безпосередньо впливають на права п.ОСОБА_1, що й зумовило звернення до суду із позовною заявою про визнання вказаних рішень, оформлених відповідним протоколом, недійсними. Просив позов задоволити.

Відповідач явки повноважного представника в судове засідання 26.08.2015р. не забезпечив, письмового відзиву на позовну заяву та інших витребуваних судом документів не подав, вимог ухвал суду не виконав, поважності причин неявки суду не повідомив, хоча про час та місце проведення судового засідання його повідомлено належним чином.

Суд, у відповідності до ст.75 ГПК України, вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, в яких достатньо доказів для прийняття рішення по суті спору, у відповідності до ч.3 ст.4-3 ГПК України, судом створювались сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, у зв'язку із чим передбачені у ст.77 ГПК України підстави для відкладення розгляду справи не вбачаються.

Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців №20495472 від 28.04.2015р., ОСОБА_1 (позивач по справі) є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «Світлана», розмір внеску до статутного фонду становить 7077,89грн., що рівно 34% статутного фонду. Також п.ОСОБА_1 є керівником вказаного товариства та підписантом.

Вважаючи, що невідомою особою внесено неправдиві відомості до протоколу зборів ТзОВ «Світлана», п.ОСОБА_1 16.01.2015р. звернулась до Стрийського МВ ГУМВС України у Львівській області із відповідною заявою, за якою, як вбачається із відповідного витягу від 17.01.2015р., порушено кримінальне провадження №12015140130000077.

Ознайомившись із матеріалами кримінального провадження, позивачу стало відомо про те, що 25.12.2014р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Світлана» (відповідач по справі) проведено позачергові збори його учасників, прийняті на них рішення оформлено протоколом №1 від 25.12.2014р.

Так, на вирішення вказаних зборів, на яких присутні ОСОБА_3 (частка у статному фонді - 27%), ОСОБА_4 (частка у статутному фонді - 6%) та ОСОБА_5 (частка у статутному фонді - 33%), згідно із порядком денним поставлено наступні питання:

1. Про перевірку діяльності виконавчого органу підприємства та проведення ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства;

2. Пре відсторонення від виконання обов'язків директора підприємства ОСОБА_1 на час проведення ревізії;

3. Про створення ревізійної комісії;

4. Про обрання голови товариства.

Зокрема, по другому питанню одноголосно прийнято рішення на час проведення ревізії відсторонити від виконання обов'язків директора ОСОБА_1 Штамп та печатку підприємства помістити в сейф та опечатати. А по четвертому питанню прийнято одноголосне рішення відповідно до пункту 4 розділу 7 Статуту на період проведення наступних чергових зборів учасників товариства обрати головою товариства ОСОБА_4.

Вважаючи, що вказані позачергові збори учасників ТзОВ «Світлана» скликано та проведено з рушенням чинного законодавства України, а їх рішення такими, що підлягають визнанню недійсними, п.ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою про визнання недійсним рішення позачергових зборів учасників товариства від 25.12.2014р., які оформлені протоколом №1 від 25.12.2014р.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в порушення норм чинного законодавства п.ОСОБА_1 не повідомлено про проведення вказаних зборів у встановленому порядку у зв'язку з чим позивача, як учасника товариства було позбавлено можливості належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного та в установленому порядку взяти участь у проведенні зборів, реалізувати своє право на участь у їх проведенні та здійснити свої права щодо управління товариством.

При вирішенні справи по суті суд виходив з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.67 ГК України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до ч.1 ст.88 ГК України та п.«а» ч.1 ст.10 Закону України «Про господарські товариства», учасники господарського товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Згідно ч.1 ст.58 вказаного Закону, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Виходячи із системного аналізу вищенаведених законодавчих норм, можна прийти до висновку про те, що право учасника господарського товариства на управління справами товариства, поряд з іншими правомочностями учасника, становить зміст його корпоративних прав, й реалізується учасником шляхом його участі в роботі вищого органу товариства - загальних зборах.

Водночас, п.ОСОБА_1 стверджує, що була позбавлена можливості взяти участь у роботі позачергових зборів учасників ТзОВ «Світлана» 25.12.2014р., оскільки про їх проведення її належним чином не повідомлено.

Так, порядок проведення позачергови загальних зборів та прийняття на них рішень регламентовані законом, зокрема, ст.ст. 41, 52, 58, 59, 60, 61 Закону України «Про господарські товариства».

Зокрема, ч.ч.4, 5 ст.61 Закону України «Про господарські товариства» встановлено, що позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Особливого порядку повідомлення учасників товариства про проведення загальних зборів, в тому числі й позачергових, Статутом чи Установчим договором ТзОВ «Світлана» не встановлено.

Проте, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження повідомлення учасників ТзОВ «Світлана», зокрема п.ОСОБА_1, про проведення зазначених загальних зборів. Відсутні такі документи й у матеріалах реєстраційної справи №141700032972 ТзОВ «Світлана», наданій відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції на вимогу суду. Не надано таких доказів і відповідачем.

Суд звертає увагу на роз'яснення, надані у Пленумом Верховного суду України у Постанові №13 від 24.10.2008р.

Зокрема у п.17 вказаної Постанови зазначено, що судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Водночас, у п.18 цієї ж Постанови звертається увага на те, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень. Отже, при вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, які не віднесено законом до безумовних підстав визнання рішення таких зборів недійсними, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення. Також у п.21 вказаної Постанови зазначено, що рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону про господарські товариства. Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.

Враховуючи вищенаведене, суд, зважаючи на те, що рішенням позачергових зборів учасників ТзОВ «Світлана» п.ОСОБА_1 відстронено від керівництва товариством, суд приходить до висновку про те, що неповідомлення позивача про їх проведення, і, як наслідок, неможливість п.ОСОБА_1 взяти участь у їх роботі, істотно вплинуло на результати вирішення питань, передбачених порядком денним, а рішення, прийнятті позачерговими зборами учасників ТзОВ «Світлана» та оформлені протоколом №1 від 25.12.2014р., порушують права та законні інтереси позивача.

Відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення.

При вирішенні питання про розподіл господарських витрат між сторонами, суд звертає увагу на те, що при поданні до суду позовної заяви позивачем сплачено 1230,00грн., що підтверджується випискою з архіву АТ «Ощадбанк» про проведення операції по номеру документа 15 від 27.03.2015р. Зазначену сплату проведено при поданні позовної заяви у справі №914/1153/15, яку ухвалою господарського суду Львівської області від 09.06.2015р. залишено без розгляду, судовий збір позивачу не повернуто. Водночас, у відповідності до пп.2 п.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру становить 1218,00грн. У відповідності до п.1 ч.1 ст.7 вказаного Закону, сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду, зокрема, в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. Відтак, суд приходить до висновку, що 12,00грн. судового збору слід повернути п.ОСОБА_1 як такі, що сплачені надмірно.

Водночас, відповідно до ч.1 ст.49 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, відтак, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1218,00грн. слід покласти на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 75, 82, 84, 85, 116 ГПК України, ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задоволити повністю.

2. Визнати визнати недійсними рішення позачергових зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Світлана» (код ЄДРПОУ 22416149), які оформлені протоколом №1 від 25.12.2014р.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Світлана» (Львівська обл., м.Стрий, вул.Грабовецька, буд.73б; код ЄДРПОУ: 22416149) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ІПН: НОМЕР_1) 1218,00грн. судового збору.

4. Наказ видати згідно ст.116 ГПК України.

5. Повернути ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ІПН: НОМЕР_1) із Державного бюджету України 12,00грн. надмірно сплаченого судового збору на підставі квитанції №15 від 27.03.2015р.

6. Строк і порядок набрання рішенням законної сили визначено ст.ст.91-93 ГПК України.

Повне рішення складено 31.08.2015р.

Суддя Щигельська О.І.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення26.08.2015
Оприлюднено04.09.2015
Номер документу49424732
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/2564/15

Рішення від 26.08.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Щигельська О.І.

Ухвала від 12.08.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Щигельська О.І.

Ухвала від 30.07.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Щигельська О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні