Рішення
від 02.09.2015 по справі 904/7344/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМ'ЯМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01.09.15р. Справа № 904/7344/15

За позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "СТАНДАРТ", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГА-ІНВЕСТ ДНІПРО", м. Дніпропетровськ

про стягнення 33 246 000, 43 грн.

Суддя Рудовська І.А.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

Суть спору:

Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "СТАНДАРТ" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГА-ІНВЕСТ ДНІПРО" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості 33 246 000,43 грн., з якої: 30 000 000,00 грн. - заборгованості по кредиту, 2 085 562,43 грн. - заборгованості по сплаті процентів, 1 065 123,29 грн. - пені за несвоєчасне погашення кредиту, 95 314,71 грн. - пені за несвоєчасне погашення процентів та витрат по сплаті судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за Кредитним договором № 74/КЛ-0714 (про надання відновлювальної відкличної кредитної лінії) від 29.07.2014 року в частині повного та своєчасного повернення кредиту та сплати процентів за його користування.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 19.08.2015 р. по справі № 904/7344/15 порушено провадження і розгляд справи призначено до розгляду у судовому засіданні на 01.09.2015 р.

Представник позивача у судове засідання не з'явився про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, вимог суду, викладених в ухвалі про порушення провадження у справі не виконав, письмовий відзив на позов не надав.

За таких обставин, господарський суд вважає, що позивач та відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.

Згідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 01.09.2015 р. прийнято рішення.

Розглянувши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

29.07.2014р. між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "СТАНДАРТ" (далі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "МЕГА-ІНВЕСТ ДНІПРО" (позичальник) укладений Кредитний договір (про надання відновлювальної відкличної кредитної лінії) № 74/КЛ-0714 (далі - Кредитний договір), за умовами п. 1.1. якого банк відкриває позичальнику відновлювальну відкличну кредитну лінію (надалі - кредитна лінія), в межах якої надає позивальнику в користування грошові кошти (надалі - Кредит) на наступних умовах: 1.1.1. Загальний ліміт кредитування за кредитною лінією - 20 000 000,00 грн. коп.; 1.1.2. Кредитна лінія відкривається з 29 липня 2014 р. по 30 вересня 2014 р. (включно). 1.1.3. Кредит позичальнику надається впродовж строку дії кредитної лінії в повному обсязі або окремими частинами (далі за текстом кожна окрема частина - "транш") в межах суми загального ліміту кредитування, зазначеної в пункті 1.1.1. договору на підставі письмової заяви на отримання кредиту позичальника (далі - заява), викладеної в формі, передбаченій договором (додаток №1), та за умовами належного виконання позичальником своїх зобов'язань згідно з договором.

Згідно з пунктом 1.1.6. Кредитного договору, остаточна дата повернення (повного погашення) кредиту є 30 вересня 2014 року (далі - остаточна дата погашення) з врахуванням строків погашення частин/траншів кредиту в строки, що визначені графіком погашення кредиту та/або графіком зменшення загального ліміту кредитування.

Додатковим ОСОБА_1 №10 від 02.12.2014 року до Кредитного договору збільшено ліміт кредитування до 30 000 000,00 грн.

Додатковим ОСОБА_1 №12 від 26.12.2014 року до Кредитного договору остаточний термін повернення кредиту встановлено 30.04.2015 року.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач на виконання пункту 1.1. кредитного договору відкрив відповідачу відновлювальну відкличну лінію та перерахував відповідачу кредитні кошти в сумі 30 000 000,00 грн.

Відповідно до пункту 4.1. Кредитного договору, проценти за користування позичальником кредитом нараховуються банком у валюті кредиту з дня надання кредиту до дня його фактичного погашення на суму фактичного щоденного залишку заборгованості позичальника за кредитом.

Нарахування процентів здійснюється не рідше одного разу на місяць (не пізніше останнього робочого дня місяця) та в день остаточного повернення кредиту. При розрахунку процентів враховується день надання кредиту і не враховується день, в який наступає повне фактичне погашення кредиту (пункт 4.2. Кредитного договору).

Згідно з пунктом 4.4. Кредитного договору при розрахунку процентів використовується метод "факт/факт", виходячи із фактичної кількості днів у календарному місяці та в році.

Позичальник сплачує нараховані проценти у валюті кредиту, щомісячно, не пізніше 10 числа місяця, наступного за календарним місяцем користування кредитом, та в день фактичного остаточного повернення кредиту.

У разі несвоєчасної сплати позичальником заборгованості за нарахованими процентами у встановлені договором строки, суми непогашених у строк процентів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів (пункт 4.5. Кредитного договору).

Так, у термін, визначений в пункті 1.1.6. отриманий кредит відповідачем повернутий не був, крім того, відповідач не здійснив також і сплату процентів за користування кредитом період з 29.07.2014 р. по 01.04.2015 р. в сумі 2 085 562,43 грн.

Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 ("Позика") глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 цієї глави і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до статті 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові), зокрема, грошові кошти, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики).

Згідно частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України, передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі статті 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).

У відповідності до норм частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Згідно зі статтями 1 та 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Так, відповідно до пункту 9.3 кредитного договору, за порушення, встановлених договором строків сплати процентів за користування кредитом та/або сплати комісій, передбачених договором, до настання остаточної дати погашення, визначеної пунктом 1.3. договору, банк має право нараховувати та стягувати, а позичальник зобов'язаний сплатити на письмову вимогу банку, не пізніше 5-ти банківських днів з дня/дати відправлення письмової вимоги банку, пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Згідно з пунктом 9.4. Кредитного договору, за порушення, встановлених цим договором, остаточної дати погашення та/або сплати процентів за користування кредитом та/або сплати комісійних доходів, передбачених цим договором, яке допустив позичальник після настання остаточної дати погашення, визначеної пунктом 1.3. договору, банк має право нараховувати та стягувати, а позичальник зобов'язаний сплатити на письмову вимогу банку, не пізніше 5-ти банківських днів з дня/дати відправлення письмової вимоги банку, пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

На підставі вказаного пункту кредитного договору позивач нарахував відповідачу 1 065 123,29 грн. пені за несвоєчасне повернення кредиту за період прострочення з 25.02.2015 по 15.04.2015 року, а також 95 314,71 пені за несвоєчасну сплату процентів за період прострочення з 11.02.2015 року по 15.04.2015 року які розраховані виходячи із поточної суми заборгованості за кредитом у кожному окремому періоді. Розрахунок пені здійснений позивачем за кожний розрахунковий період окремо.

Розрахунок пені, здійснений позивачем, визнається судом обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам законодавства.

За встановлених обставин, відповідач неналежним чином виконав свої, встановлені ОСОБА_1, зобов'язання щодо своєчасного повернення суми кредиту, сплати відсотків та пені, чим порушив умови укладеного із позивачем ОСОБА_1 та вищевказані приписи діючого законодавства, тому позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 33 246 000,43 грн., з якої: 30 000 000,00 грн. - заборгованості по кредиту, 2 085 562,43 грн. - заборгованості по сплаті процентів, 1 065 123,29 грн. - пені за несвоєчасне погашення кредиту, 95 314,71 грн. - пені за несвоєчасне погашення процентів - є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Щодо сплати та стягнення судового збору по справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з частиною 2 статті 44 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня становила 1218,00 грн.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1827,00 грн.) та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат (73080,00 грн.).

Ціна позову становить 33 246 000,43 грн., отже, сума судового збору за подання даного позову мала складати 73 080, 00 грн. (60 розмірів мінімальних заробітних плат ).

Згідно з частиною 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до частини 3 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Так, статтею 5 Закону України "Про судовий збір" визначені пільгові категорії щодо сплати судового збору, в т.ч. уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - у справах, пов'язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та ліквідації банку (пункт 22 частини 1 статті 5). Фактично з даним позовом до суду звернулось Публічне акціонерне товариство Комерційний банк"Стандарт" від імені якого діє Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ Комерційний банк "Стандарт" - ОСОБА_2, призначений рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 19.06.2015 р. № 120.

Враховуючи наведені норми, з відповідача стягується судовий збір в доход Державного бюджету України в сумі 73 080,00 грн.

За невиконання вимог суду - ненадання письмового відзиву на позов, та витребуваних господарським судом матеріалів з відповідача належить стягнути 1 700 грн. штрафу в доход Державного бюджету України згідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 49, 75 ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГА-ІНВЕСТ ДНІПРО" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шаумяна, буд. 8; код ЄДРПОУ 35609762) на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "СТАНДАРТ" (04071, м. Київ, вул. Почайнинська, буд. 45; код ЄДРПОУ 36335426) 30 000 000,00 грн. (тридцять мільйонів грн. 00 коп.) - заборгованості по кредиту, 2 085 562,43 грн. (дві тисячі вісімдесят п'ять тисяч п'ятсот шістдесят дві грн. 43 коп.) - заборгованості по сплаті процентів, 1 065 123,29 грн. (один мільйон шістдесят п'ять сто двадцять три грн. 29 коп.) - пені за несвоєчасне погашення кредиту, 95 314,71 грн. (дев'яносто п'ять тисяч триста чотирнадцять грн. 71 коп.) - пені за несвоєчасне погашення процентів, про що видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГА-ІНВЕСТ ДНІПРО" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шаумяна, буд. 8; код ЄДРПОУ 35609762) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31214206783005 (Державна судова адміністрація України, 050) в у відділенні банку ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012, КБКД 22030001) 73 080,00 грн. (сімдесят три тисячі вісімдесят грн. 00 коп.) - судового збору, про що видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГА-ІНВЕСТ ДНІПРО" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шаумяна, буд. 8; код ЄДРПОУ 35609762) до спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 37989269, рахунок №31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891) 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.) - штрафу, про що видати наказ.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя ОСОБА_3

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.09.2015
Оприлюднено09.09.2015
Номер документу49522034
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/7344/15

Ухвала від 11.09.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна

Рішення від 02.09.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна

Ухвала від 19.08.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні