Справа №: 398/1250/15-ц
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
"02" вересня 2015 р. Олександрійський міськрайонний суд
Кіровоградської області
в складі: головуючого - судді Ковальової О.Б.,
при секретарі - Дудченко О.Ю.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті ОСОБА_2 цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до фермерського господарства «Наталка», де директор ОСОБА_4
про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
позивач звернулася до суду з позовною заявою, де просить розірвати договір оренди землі № 079, укладений між нею та головою фермерського господарства «Наталка» ОСОБА_2
Позов мотивує тим, що 24.11.2005 року помер її дідусь ОСОБА_5, який за життя склав заповіт, де заповів їй все належне йому майно.
Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки загальною площею 4,4415га, наданої для ведення особистого селянського господарства.
Дана земельна ділянка використовувалась ФГ «Наталка», а тому після смерті дідуся вона неодноразово зверталась до директора даного господарства з проханням виплатити їй грошові кошти за оренду земельного паю.
Лише 07.10.2013 року вона оформила спадщину, вона є власником земельної ділянки загальною площею 4,4415га з кадастровим номером 3520381300:02:000:0079, яка розташована на території Бандурівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Оформивши документи на земельний пай, вона про це повідомила директора ФГ «Наталка», який в період з листопада 2013 року по червень 2014 року частинами по 200,00грн. та 300,00 грн. виплатив їй 5 000,00 грн., а також в 2014 році їй було виплачено за договором оренди 4 000,00 грн. за 2014 рік.
В квітні 2014 року вона узгодила з директором ФГ «Наталка» питання щодо оформлення договору оренди земельного паю на 1 рік.
02.07.2014 року директор ФГ «Наталка» приїхав до неї на роботу з документами та повідомив їй, що для того, щоб він виплатив їй всю заборгованість, їй необхідно підписати документи. Вона підписати документи, які він їй надав, але коштів, які їй обіцяли виплатити, так ніхто і не виплатив.
Вона будучи впевненою, що договір оренди паю складено строком на 1 рік, підписала його, а потім з його слів їй стало відомо, що даний договір укладено строком на 10 років. Їй копію договору оренди землі не надали.
Вважає, що директор ФГ «Наталка» обдурив її, скориставшись її необізнаністю та довірливістю і підписав договір оренди земельного паю не на 1 рік, а на 10 років.
Посилаючись на ст., ст. 31. 32 Закону України «Про оренду землі» вважає, що договір оренди землі може бути розірваний достроково за рішенням суду.
Позивач та представник позивача, позов підтримали в повному обсязі. Позивач не заперечує того факту, що нею було подано до суду копію договору оренди від 20 червня 2014 року, який був укладений між нею та директором ФГ «Наталка», також пояснила, що в 2014 році вона отримала 4 000 грн. за оренду земельного паю. Просить розірвати даний договір оренди землі, так як ОСОБА_4 не виплатив їй всіх коштів по розписці від 02.07.2014 року та весь час її обдурює.
Представник позивачки вважає, що між сторонами по договору оренди склалися незрозумілі відносини. Позивач є власником земельної ділянки (паю). Договір оренди нею був укладений 20.06.2014 року при обставинах на які вона посилається. Але відповідач не виконав зобов'язання на які вказує позивачка, тобто не виплатив заборгованість за договором оренди. Крім того, він не виконує обов'язки орендаря, так як не повідомляє позивачку про те, коли будуть виплати, не інформує як обробляється земельна ділянка, як проходять фінансові розрахунки за договором.
Відповідач повторно не з'явився на розгляд справи, суд визнає його неявку в судове засідання без поважних причин, так як ним не надано доказів в підтвердження того, що в ФГ «Наталка» є юрисконсульт та він перебуває на лікарняному. За таких обставин, суд з врахуванням думки позивача та її представника ухвалив провести заочний розгляд справи та вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача, постановивши заочне рішення відповідно вимог ст., ст. 224 - 226 ЦПК України.
Вислухавши пояснення позивачки, представника позивачки, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до діючого законодавства, суд розглядає справу в межах заявлених вимог і ч., ч.1, 4 ст.60 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Правовідносини сторін за спірним договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України "Про оренду землі", а також Земельним кодексом України та загальними нормами Цивільного кодексу України щодо підстав дострокового розірвання договору.
Відповідно до частини другої статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином та у встановлений законом чи договором строк, однобічна відмова від виконання зобов'язань не допускається.
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Статтею 651 Цивільного кодексу України визначено, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 є власником земельної ділянки загальною площею 4,4415га з кадастровим номером 3520381300:02:000:0079, яка розташована на території Бандурівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом (а.с.10).
Згідно з договором оренди землі укладеним 20 червня 2014 року між ОСОБА_3 та ФГ «Наталка», орендодавцем надано, а орендарем прийнято у строкове, платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Бандурівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, площею 4,4415га, кадастровий номер земельної ділянки 3520381300:02:000:0079; нормативно грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору становить 99 924грн.; строком на 10 (десять) років; орендар зобов'язався використовувати земельну ділянку виключно за її цільовим призначенням та відповідно до умов договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій, натуральній та відробітковій формі, що складає 4% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, та становить 3996,15 грн., яка сплачується в строк до 31 грудня поточного року (а.с. 11 - 12).
Відповідно до частини першої статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
В силу частини першої статті 210 ЦК України та частини першої статті 20 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі підлягає державній реєстрації і виходячи із змісту статей 210, 640 ЦК України та статті 18 Закону України «Про оренду землі» є укладеним з моменту його державної реєстрації.
Вищевказаний договір оренди землі був належним чином зареєстрований про що, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, в Актуальній інформації про державну реєстрацію іншого речового права мається запис, який вчинено 11 липня 2014 року за № 6297492; підстава виникнення іншого речового права - договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 20.06.2014 р., видавник: ФГ «Наталка», ОСОБА_3; строк дії - 10 років.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі».
Згідно з ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ч., ч.1, 2, 3 ст.21 Закону України «Про оренду землі» - Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором
оренди.
Указом Президента України від 19 серпня 2008 року № 725/2008 «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» встановлено розмір орендної плати не менше 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки і є обов'язковим з дня набрання Указом чинності.
Судом встановлено, що обов'язок орендаря з своєчасного внесення орендної плати встановлений умовами пункту 11 договору оренди земельної ділянки, яка сплачується в строк до 31 грудня поточного року. За 2014 рік орендна плата, яка повинна була бути виплачена позивачу становить 3 996,15 грн.. В судовому засіданні позивачка пояснила, що за 2014 рік вона отримала орендну плату в сумі 4 000 грн., про це зазначено і в позові.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно договору оренди, строк дії даного договору 10 років, суд вважає безпідставними доводи позивачки, що договір нею укладався на 1 рік, так як в самому договорі зазначено - 10 (десять) років, ніяких виправлень там немає, що підтверджується також особистим підписом позивачки в договорі.
Та обставина, що позивачці не було вручено копії договору оренди спростовується матеріалами справи, так як позивачка сама надала до суду копію цього договору, про що зазначила в додатках до позовної заяви, а саме в п.8 - копія договору оренди землі.
Пунктом 36 договору оренди землі передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- за закінченням строку на який його було укладено;
- придбанням земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження землі з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також і інших підстав визначених законом.
Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Позивач посилається на те, що відповідачем не виплачена заборгованість по орендній платі, згідно розписки від 02.07.2014 року за попередні роки, але як вбачається з договору оренди він укладений між сторонами лише 20.06.2014 року, та як пояснила позивач орендну плату за 2014 рік вона отримала в повному обсязі.
За змістом зазначених норм договір оренди землі можливо розірвати лише у разі систематичної несплати орендної плати, судом не встановлено підстав для розірвання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України № 6-146 цс12 від 12 грудня 2012 року у справах за позовом про визнання недійсним договору оренди, яка відповідно до положень статті 360 - 7 ЦПК України є обов'язковою для всіх судів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Кодексу та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Суд вважає, що обставини по справі, які за законом мають бути підтверджені належними засобами доказування (ч.2 ст.59 ЦПК України), позивачкою не доведені та підстав для розірвання вищевказаного договору оренди землі не встановлено, а тому в позові слід відмовити.
Згідно ст.88 ЦПК України, оскільки позовні вимоги не підлягають задоволено, то понесені позивачкою судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст., ст. 11, 59, 60, 88, 209, 212 - 215, 218, 224 - 226, 228 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
В позові ОСОБА_3 до фермерського господарства «Наталка», де директор ОСОБА_4 про розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення до апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя:
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2015 |
Оприлюднено | 09.09.2015 |
Номер документу | 49592547 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ковальова О. Б.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ковальова О. Б.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ковальова О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні