Постанова
від 05.12.2006 по справі 03/5449а
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

03/5449а

                          ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА            

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                                      Справа №  03/5449а

"05" грудня 2006 р.                                                                             м. Черкаси

       Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді  Єфіменко В.В.

з секретарем судового засідання   Макарченко Н.П.,

за участю представників сторін:

від позивача : Петренко С.О. за довіреністю,

від відповідача :  Житнікова Т.А. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в м. Черкаси справу за позовом  приватного підприємства “Автостар”, м.Черкаси,

до Черкаської міської ради,  м.Черкаси,

про  визнання нечинним та скасування частини рішення,-

ВСТАНОВИВ:

          Заявлено позов про визнання нечинним та скасування рішення відповідача від 27.09.2006 р. № 2-97 в частині віднесення за функціональним використанням земельної ділянки, наданої в оренду позивачу площею 736 кв.м. по вул.Дахнівській,50/5 у м.Черкаси, до категорії земель комерційного використання.

          Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, вважаючи вимоги позивача необгрунтованими та безпідставними.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування.  

Відповідно до вимог п. 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Ст.19 Земельного Кодексу України встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

01.04.2003 р. між ЗАТ “Агропроммеханізація” та позивачем було укладено договір купівлі-продажу, у відповідності з яким продавець (ЗАТ “Агропроммеханізація” ) зобов”язався передати у власність покупцю (позивачу) частину комплексу будівель, які знаходяться за адресою: м.Черкаси, вул.Дахнівська,50, а покупець зобов”язався  прийняти вищезазначене майно та сплатити на користь продавця його вартість у розмірі, визначеному договором.

Факт виконання умов договору та передачі вищевказаної частини комплексу будівель у власність позивача підтверджується  актом прийому-передачі нерухомого майна, підписаного сторонами та скріпленого печатками підприємств.

23.04.2004 р. наказом Управління містобудування та архітектури Черкаського міськвиконкому № 353/14-2 “Про присвоєння та зміну нумерації будинків та споруд на території м.Черкаси” надано адмінбудівлі (оздоровчий центр) літ.Н2, порядковий вуличний знак № 50/5 по вул.Дахнівській.  

Листом від 14.09.2005 р. № 3080-25  Черкаське міське управління земельних ресурсів дало згоду надання позивачу земельної ділянки в оренду терміном на 49 років під промислову будівлю площею 736 кв.м. по вул.Дахнівській,50/5 за рахунок земель ЗАТ “Агропроммеханізація” та на укладання договору щодо встановлення земельного сервітуту між позивачем та ЗАТ “Агропроммеханізація” площею 1389 кв.м.на користь позивача.

З висновку Управління містобудування  та архітектури  міськвиконкому від 03.12.2003 р. № 1439/14 вбачається, що технічну документацію про надання права користування земельною ділянкою та виготовлення документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою позивачу погоджено і надано позивачу площею 736 кв.м земель промисловості під промислову будівлю в оренду терміном на 49 років за рахунок земель ЗАТ “Агропроммеханізація” по вул.Дахнівській,50 із встановленням земельного сервітуту (право проходу, проїзду на транспортному засобі до доріг загального користування) на земельній ділянці ЗАТ “Агропроммеханізація” площею 1389 кв.м терміном на 49 років.

Проведення закріплення меж вищевказаної земельної ділянки підтверджується актом встановлення в натурі зовнішніх меж земельної ділянки, користувачем якої є ПП “Автостар”, складеного відділом геодезичних вишукувань ТОВ “Черкаський регіональний земельно-кадастровий центр” в присутності представника ПП “Автостар” і представників суміжних землекористувачів від ЗАТ “Агропроммеханізація” та Черкаської міської ради, підписаного їх представниками та скріпленого печатками.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 03.11.2003 р. звернувся з  листом до відповідача про надання йому, згідно договору купівлі-продажу від 01.04.2003 р., дозволу на право користування землею під промислову будівлю по вул.Дахнівській,50/5 в м.Черкаси.

Відповідач, листом від 17.11.2003 р. № 7410-01-25, дозволив позивачу замовити в організаціях, які мають відповідний дозвіл (ліцензію) на виконання даного виду землевпорядних робіт, розробку документації із землеустрою з метою оформлення права  користування земельною ділянкою.

18.06.2004 р. між позивачем та ЗАТ “Агропроммеханізація” було укладено договір встановлення земельного сервітуту, відповідно до умов якого на земельну ділянку площею 1389 кв.м землекористування ЗАТ “Агропроммеханізація” встановлюється земельний сервітут (право проходу, проїзду на транспортному засобі до доріг загального користування) на користь ПП “Автостар”.

Ст. 20 Земельного Кодексу України визначено, що зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного або історико-культурного призначення.

27.09.2006 р. рішенням відповідача  “Про надання приватному підприємству “Автостар” земельної ділянки в оренду  по вул. Дахнівській,50/5”  № 2-97 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документа, що підтверджує право на земельну ділянку позивача по вул.Дахнівській,50/5 та надано  земельну ділянку площею 736 кв.м по вул. Дахнівській,50/5 в оренду на 49 років (без права передачі її в суборенду) під частину комплексу будівель за рахунок землекористування закритого акціонерного товариства “Агропроммеханізація”.

За основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесено до земель промисловості, транспорту, зв”язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

П.2 рішення за функціональним використанням відповідач земельну ділянку відніс до категорії земель  комерційного використання.

Відповідно до п. 3.5. Наказу державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11 „Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки враховує лише відносну прибутковість видів економічної діяльності. Визначення до категорії земель за функціональним передбачено лише Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, ба-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Наказ Міністерства аграрної політики України від 27 січня 2006 року №18/15/21/11 “Про порядок нормативної оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів” не містить критеріїв розмежування земель за функціональним призначенням. Запропоноване відповідачем визначення земель у спірному рішенні не передбачене чинним Земельним Кодексом України.

Органам державної статистики Земельний Кодекс України не надає повноважень щодо порядку погодження, вилучення (викупу), придбання чи надання земельних ділянок землекористувачам або землевласникам.

З довідки Черкаського обласного управління статистики № 23-240 про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 29.01.2002 р. та Статуту позивача вбачається, що вид економічної діяльності , якою займається позивач є:

-          виробництво машин для інших галузей промисловості (код КВЕД 29.56.4):

-          технічне обслуговування та ремонт автомобілів за замовленням населення (код КВЕД 50.20.2);

-          формування та оброблення листового скла (код КВЕД 26.12.0);

-          виробництво різноманітних металевих виробів (код КВЕД 28.75.0);

-          оптова торгівля іншим промисловим обладнанням (код КВЕД 51.65.0);

-          спеціалізована роздрібна торгівля непродовольчими товарами, не віднесеними до інших угрупувань (код КВЕД 52.48.9)

Відповідно до дозволу  територіального управління Держохоронпраці України по Черкаській області, висновку Черкаської міської санітарно-епідеміологічної станції, повідомлення  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ПП “Автостар” в будівлі по вул. Дахнівській 50/5 в м.Черкаси здійснює виробництво гаражного сервісного обладнання, інших  видів економічної діяльності в наведеній будівлі позивач не веде. Тому у суб”єкта владних повноважень не було підстав відносити земельну ділянку до земель комерційного використання.

Згідно з додатком № 1 до вищеназваної Інструкції, землі, на яких здійснюється економічна діяльність з виробництва різноманітних металевих виробів (підсекція DJ 28), виробництва машин для інших галузей промисловості (підсекція DК 29) відносяться до земель промисловості, а не до земель комерційного використання.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що за функціональним використанням земельна ділянка площею 736 кв.м. по вул.Дахнівській,50/5 у м.Черкаси відповідає категорії земель промисловості та транспорту.

Судом встановлено, що позивач є користувачем спірної земельної ділянки, яку отримав в оренду на 49 років і здійснює господарську діяльність з використанням власного майна відповідно до установчих документів та наданих дозволів.

Суд вважає, що органи влади та місцевого самоврядування в Україні мають діяти лише у визначений законом спосіб відповідно до Конституції України та законів.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач належними доказами довів порушення його прав як власника майна та титульного володільця земельної ділянки при визначенні власником землі функціонального використання орендованої ділянки.

З огляду на викладене, позов підлягає до задоволення.  

Оскільки позовні вимоги підлягають до задоволення, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.

          

Керуючись ст. ст.94, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

          Визнати незаконною та скасувати частину 3 п.2 рішення Черкаської міської ради від 27.09.2006 р. № 2-97  “Про надання приватному підприємству “Автостар” земельної ділянки в оренду  по вул. Дахнівській,50/5” щодо віднесення за функціональним використанням земельної ділянки до категорії земель комерційного використання.

Стягнути 3 грн. 40 коп. витрат по сплаті судового збору з Черкаської міської ради, м.Черкаси, вул.Б.Вишневецького,36 на користь Приватного підприємства  “Автостар”, м.Черкаси, вул.Гоголя,315, к.107, код 31855391.  

Про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови і апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ                                                                                  В.В. Єфіменко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення05.12.2006
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу496804
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —03/5449а

Постанова від 05.12.2006

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні