Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2015 року Справа №П/811/2422/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М. розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу
за позовом : Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області
до відповідача : Державного підприємства «ОСОБА_1 Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд»
про стягнення податкового боргу.
Долинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Кіровоградській області звернулася з позовом до Державного підприємства «ОСОБА_1 Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» про стягнення податкового боргу в сумі 1 421 136,60 грн.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовн6у заяву у відповідності до яких позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, оскільки на Державне підприємство «ОСОБА_1 Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» пощирюються судові процедури визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а тому відповідно до п.1.3 ст.1 Податкового кодексу цим Кодексом не регулюються питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з таких платників.
Відповідно до ухвали від 25.08.2015 р. розгляд справи проведено в порядку письмового провадження (а.с.47).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «ОСОБА_1 Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» 17.11.1993 р. зареєстроване як юридична особа та взяте на облік як платник податків (а.с.5).
Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У відповідності до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності до змісту п.286.1 ст.286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно з п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідачем до податкового органу подано податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, у яких самостійно визначено суми орендної плати. Так, щомісячно підлягає до сплати у 2015 році земельний податок за земельні ділянки на території Маловодянської сільської ради в сумі 211 716,27 грн. (а.с.14-15), на території Богданівської сільської ради у розмірі 9 283,46 грн. (а.с.10-11), на території Долинської міської ради у сумі 15 856,37 грн. (а.с.12-13).
У відповідності до облікової картки платника земельного податку з юридичних осіб встановлено, що з огляду на сплату у розмірі 20,55 грн. податковий борг відповідача з орендної плати за період з лютого 2015 року по липень 2015 року становить 1 421 136,60 грн., у тому числі по Маловодянській сільській раді - 1 270 297,62 грн. (211 716,27 грн. х 6), по Богданівській сільській раді - 55 700,76 грн. (9 283,46 грн. х 6), по Долинській міській раді - 95 138,22 грн. (15 856,37 грн. х 6) (а.с.18-20).
Відповідно до п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
15.01.2008 р. податковим органом виставлено першу податкову вимогу №1/10 на суму 19 774,17 грн., яка 16.01.2008 р. направлена відповідачу (а.с.16).
18.02.2008 р. податковим органом виставлено першу податкову вимогу №2/23 на суму 152 202,16 грн., яка 18.02.2008 р. направлена відповідачу (а.с.17).
У відповідності до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до п.п.6.4.1 п.6.4 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. (чинного на час винесення податкових вимог) податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо:
а) сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків;
б) контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження;
в) рішення контролюючого органу про нарахування суми податкового зобов'язання або стягнення податкового боргу скасовується чи змінюється судом;
г) податкові зобов'язання (крім податкового боргу) розстрочуються або відстрочуються чи стосовно них досягається податковий компроміс та про це зазначається у відповідному рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс;
д) податковий борг визнається безнадійним.
Враховуючи, що податкові вимоги №1/10 від 15.01.2008 р. та №2/23 від 18.02.2008 р. не були відкликані податковим органом у встановленому порядку, то такі податкові вимоги є чинними до погашення відповідачем всієї суми податкового боргу, а тому Долинською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області дотримано вимог п.95.2 ст. 95 Податкового кодексу України.
Стосовно заперечень відповідача у зв'язку з посиланням на п.1.3 ст.1 Податкового кодексу України суд зазначає наступне.
Так, відносно Державного підприємства «ОСОБА_1 Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» розпочато процедуру санації боржника, зокрема, ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 16.06.2009 р. введено процедуру санації боржника ОСОБА_1 Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд до 16.06.2010 р. (а.с.38-42). У подальшому ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 27.05.2015 р. продовжено строк процедури санації боржника на шість місяців (а.с.43-44).
Пунктом .1.3 ст.1 Податкового кодексу України визначено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.
Згідно з п.87.10 ст.87 Податкового кодексу України з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов'язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно із Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» без застосування норм цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.10 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 р. №2343-ХІІ суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.
У даній справі позивач звернувся до суду щодо стягнення податкового боргу із земельного податку, який виник у відповідача за період з лютого 2015 року по липень 2015 року. тобто після порушення справи про банкрутство.
У відповідності до ч.5 ст.19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів. Стягнення грошових коштів за вимогами кредиторів за зобов'язаннями, на які не поширюється дія мораторію, провадиться з рахунку боржника в установі банку. Контроль за такими стягненнями здійснює арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор).
Згідно з ч.8 ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. До визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.
На підставі п.7 ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарському суду підвідомчі справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.
Таким чином, поточні кредитори при відкритті ліквідаційної процедури звертаються до господарського суду із заявою про поточні грошові вимоги до боржника, а у випадку, коли боржника не визнано банкрутом, поточний кредитор звертається до суду з позовною заявою, яка розглядається у позовному провадженні. При цьому питання щодо погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (тобто погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу, що утворився до відкриття провадження про банкрутство та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів) регламентуються положеннями Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Натомість, щодо стягнення податкового боргу, який утворився після відкриття провадження про банкрутство та введення мораторію, підлягає застосуванню процедура, визначена нормами Податкового кодексу України.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відповідачем не надано доказів сплати податкового боргу в сумі 1 421 136,60 грн. або інших доказів в обґрунтування його відсутності, позовні вимоги Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Державного підприємства «ОСОБА_1 Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд», код ЄДРПОУ 04853709 (28500, м. Долинська Кіровоградської області, вул. Проммайданчик) із рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство «ОСОБА_1 Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» на користь держави в особі Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області (розподільчий рахунок №34127999700160, одержувач:УДК у Долинському районі, код 23683775, установа банку ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016) податковий борг із земельного податку у розмірі 1 421 136,60 грн. (один мільйон чотириста двадцять одна тисяча сто тридцять шість грн. 60 коп.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2015 |
Оприлюднено | 10.09.2015 |
Номер документу | 49705233 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Г.М. Момонт
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні