ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" липня 2011 р. Справа № 16/5027/711/2011.
За позовом публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго», м. Чернівці до закритого акціонерного товариства «Електро», м. Чернівці про стягнення заборгованості на загальну суму 22 377,15 грн. Суддя Гурин М.О. Представники: від позивача -ОСОБА_1, довіреність №250 від 18.03.2011 р. від відповідача -ОСОБА_2 довіреність №113 від 18.07.2011 р.
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство В«Енергопостачальна організація В«ЧернівціобленергоВ» звернулось з позовом до закритого акціонерного товариства «Електро» про стягнення заборгованості на загальну суму 22 377,15 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач, всупереч укладеному між сторонами договору №215 на користування електричною енергією від 04.01.1997 р., не виконав свої договірні зобов'язання по оплаті коштів за використану електроенергію спожиту понад кількість обумовлену договором, що призвело до виникнення заборгованості.
Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 11.07.2011 р. порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 21.07.2011 р., зобов'язано сторони надати ряд доказів, а саме: від позивача - витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію відповідача станом на липень місяць 2011 року, докази надіслання відповідачу додатків до позовної заяви ; від відповідача - відзив на позовну заяву та докази в його обґрунтування .
У судовому засіданні 21.07.2011 р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити позов з підстав викладених у позовній заяві та на підставі наявних у справі доказів, не заперечував проти задоволення клопотання представника відповідача про розстрочку виконання рішення суду.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, надав клопотання про розстрочку виконання рішення суду на шість місяців.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив таке.
04.01.1997 р. між сторонами у даній справі був укладений Договір № 215 на користування електричною енергією, згідно якого Енергопостачальна організація (позивач по справі) зобов'язується постачати електричну енергію у відповідності з умовами договору, а споживач (відповідач по справі) своєчасно проводити сплату за використану електроенергію та виконувати інші умови, визначені даним договором. При виконанні умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені Договором, сторони зобов'язуються керуватися Правилами користування електричною енергією.
Відповідно до пункту 7.1. договору сторони домовились, що щомісячно 30 числа згідно з додатком № 4 до договору на користування електроенергією направляється представник Споживача у відділ збуту за адресою: м. Чернівці вул. Прутська 23 А для подання звіту про використану електроенергію за розрахунковий місяць, документів, що підтверджують оплату за розрахунковий період та одержання платіжних вимог-доручень (платіжних доручень) для оплати спожитої енергії в наступному розрахунковому періоді та інших платіжних документів (надбавка за компенсацію реактивної енергії, плата за перевищення договірних величин електричної енергії та потужності і т.ін.). При цьому сума оплати за використану електроенергію визначається у відповідності очікуваним споживанням електроенергії в наступному розрахунковому періоді з урахуванням сальдо розрахунків за минулий розрахунковий період і є передплатою.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Аналогічний зміст викладений також й в частині першій статті 173 Господарського кодексу України.
Статтею 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 статті 638 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
З огляду на вищевикладене, дослідивши договір про постачання електричної енергії №215 від 04.01.1997 р., суд встановив, що даний договір є укладеним, оскільки між сторонами існувала домовленість, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, досягнуто згоди з усіх істотних умов договору.
Крім того, статтею 204 Цивільного кодексу України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він невизнаний судом недійсним.
Враховуючи вищевказане, договір про постачання електричної енергії №215 від 04.01.1997 р. є дійсним.
Відповідно до п. 5.1 договору №215 від 04.01.1997 р. у випадку споживання електроенергії понад кількість, обумовлену договором, більше ніж на 2% споживач сплачує енергопостачальній організації вартість електроенергії, витраченої понад обумовлений даним договором обсяг електричної енергії згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п.6.16 постанови № 28 від 31.07.1996 р. Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.
Відповідно до п. 13 В«Порядку постачання електричної енергії споживачамВ» , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 р. №441 споживачі у разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності несуть відповідальність згідно з частинами п'ятою і шостою статті 26 Закону України В«Про електроенергетикуВ» .
Згідно ч. 5 ст. 26 Закону України В«Про електроенергетикуВ» споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Обсяги очікуваного споживання електроенергії у квітні місяці 2010 року становили 34000 кВт/год. натомість відповідачем у лютому місяці 2010 року фактично спожито 68812 кВт/год. В свою чергу, на різницю (величину перевищення договірних величин споживання електроенергії) яка становить 34812 кВт/год позивачем нараховано 22 377,00 грн. (двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини електричної енергії).
У відповідності до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 ЦК України)
Згідно зі статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Оскільки позивачем доведено невиконання відповідачем договірного зобов'язання по оплаті коштів за перевищення договірних величин, а відповідачем визнано позовні вимоги позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Щодо клопотання представника відповідача про розстрочку виконання судового рішення на шість місяців, суд встановив.
Відповідно до ч. 6 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Клопотання представника відповідача про розстрочку виконання судового рішення вмотивоване скрутним становищем підприємства.
Крім того, представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що відсутність коштів для забезпечення господарської діяльності може призвести до зупинення виробництва, подальшого нарощування боргів і як наслідок втрати платоспроможності та банкрутства.
Враховуючи фінансовий стан підприємства, важливість функціонування об'єкта в даному регіоні для мешканців та промислових підприємств, з метою недопущення погіршення соціально-економічної ситуації тощо, суд вважає надання розстрочки виконання рішення на шість місяців за таких виняткових обставин обґрунтованим.
Судові витрати покласти на відповідача з вини якого спір безпідставно доведено до вирішення в судовому порядку.
На підставі викладеного, 1, 12, 49, 82, 84, 116, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Електро»(м. Чернівці, вул. Енергетична 3, код 00132629) на користь публічного акціонерного товариства В«Енергопостачальна компанія В«ЧернівціобленергоВ» (м. Чернівці, вул. Прутська, 23-А, код 00130760) за перевищення договірних величин споживання електричної енергії 22 377,15 грн., 223,77 грн.. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу .
Розстрочити виконання рішення на термін шість місяців проводячи стягнення рівними частинами щомісячно, а саме:
- до 31.07.2011 р. - 3 729,52 грн.;
- до 31.08.2011 р. - 3 729,52 грн.;
- до 30.09.2011 р. - 3 729,52 грн.;
- до 31.10.2011 р. - 3 729,52 грн.;
- до 30.11.2011 р. - 3 729,52 грн.;
- до 31.12.2011 р. - 3 729,53грн.
Суддя М.О. Гурин
Повне рішення складено 26.07.2011 р.
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2011 |
Оприлюднено | 10.09.2015 |
Номер документу | 49729421 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гурин Микола Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні