ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2015 р. Справа № 909/751/15
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Матуляк П. Я. , секретар судового засідання Кучма І. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до відповідача: Приватного підприємства "Богдан-Авто" АДРЕСА_1,76005
про стягнення заборгованості у сумі 30 436,98 грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_1, (довіреність № 33-22/26254 від 17.07.15 )- представник;
від відповідача: не з"явився
ВСТАНОВИВ:
публічне акціонерне товариство "Укрсиббанк" звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до приватного підприємства "Богдан - Авто" про стягнення заборгованості у сумі 30 436,98 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконав взяті на себе зобов'язання відповідно до умов укладеної між сторонами індивідуальної угоди про надання овердрафту від 21.05.14 в рамках договору-анкети про відкриття та обслуговування банківського рахунку від 12.07.12 №03395375701, в результаті чого у нього утворилась заборгованість у розмірі 30436,98грн., з яких 18640,60грн. - кредитна заборгованість, 6196,43грн. - заборгованість по процентам, 4609,59грн. - пеня за прострочення сплати кредиту, 990,36грн. - пеня за прострочення сплати процентів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві вих.№30-11/26474 від 05.06.159вх.№7271/15 від 08.07.15).
Відповідач повноважних представників в судові засідання жодного разу не направив, хоча про дату, час та місце судового розгляду належним чином повідомлений ухвалами суду від 09.07.15 та 06.08.15, що підтверджується відмітками відділу документального забезпечення суду на зворотньому боці зазначених ухвал та повідомленням про вручення поштового відправлення (вх. номер повідомлення 8738/15 від 13.08.15, вручено ухвалу від 06.08.15 Приватному підприємству "Богдан-Авто", дата вручення - 11.08.15), відзиву на позов не надав. Ухвали суду надсилались відповідачу на юридичну адресу підприємства згідно відомостей єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (довідка з ЄДРПОУ наявна в матеріалах справи).
Відповідно до ч.3ст.22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно з пунктом 11 "Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007р. N 01-8/123 до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб -учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Згідно з п.3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України 26.12.2011 N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" з наступними змінами, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно із абз. 3 п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, суд констатує, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином, а матеріали справи містять достатні докази для її розгляду по суті.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи і забезпечення його явки в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави для висновку суду щодо розгляду справи в порядку, передбаченому статтею 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи із врахуванням положень ст.75 ГПК України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
12.07.12 між Публічним акціонерним товариством "УкрСиббанк" (позивач) та приватним підприємством "Богдан - Авто"(відповідач) укладено договір - анкету про відкриття та обслуговування банківського рахунку (з Правилами (договірними умовами) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб"єктів господарювання, нотаріусів та адвокатів - клієнтів АТ "Укрсиббанк") №03395375701.
Пунктом 1 договору-анкети передбачено, що, підписуючи цей договір, клієнт погоджується з викладеною у Правилах пропозицією банку надавати клієнту (відповідачу) фінансові послуги, на умовах встановлених в договорі та цих правилах.
21.05.2014 між сторонами у справі укладено індивідуальну угоду №1 про надання овердрафту в рамках договору-анкети про відкриття та обслуговування банківського рахунку №03395375701, реєстраційний номер в системі обліку банку №11469737000.
Відповідно до п. 1.1, 1.2 цієї угоди, банк встановлює клієнту овердрафт на поточному рахунку клієнта №26006395375700, а клієнт зобов'язується повертати використану суму овердрафту, сплачувати проценти, комісії та інші платежі за наданим овердрафтом в порядку, розмірі та строки, визначені цією індивідуальною угодою та Правилами (договірними умовами) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб"єктів господарювання, нотаріусів та адвокатів - клієнтів АТ "Укрсиббанк". Цільове призначення овердрафту - для ведення поточної господарської діяльності клієнта відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 1.2., 1.3. даної угоди, банк встановив клієнту ліміт овердрафту у розмірі 20000,00грн. зі строком користування з 21.05.2014 до 28.11.2014.
За час фактичного користування овердрафтом клієнт сплачує проценти у розмірі: з 21.05.2014 до 21.06.2014 року у розмірі 0,01 % річних, а починаючи з 22.06.2015 року у розмірі 30,00% річних, якщо не встановлена інша ставка згідно з умовами Договору овердрафту та/або Правил (п.1.4. угоди).
Проценти сплачуються Клієнтом на рахунок №26078000003500 у АТ "УкрСиббанк'', код банку (МФО) 351005, в строки та в порядку, передбачені Правилами. При цьому у разі наявності на поточному рахунку клієнта коштів, нараховані проценти погашаються шляхом здійснення банком договірного списання, визначеного цією індивідуальною угодою та правилами, починаючи з дня нарахування таких процентів (п.1.5. угоди).
Згідно визначення термінів, які вказані у Правилах (договірних умовах) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб'єктів господарювання - клієнтів АТ "УкрСиббанк", овердрафт - це короткостроковий кредит, що надається клієнту понад залишок його коштів на рахунку в банку в межах заздалегідь обумовленої суми (ліміт овердрафту) шляхом здійснення платежів з рахунку клієнта (дебетування поточного рахунку клієнта); під терміном овердрафт також розуміється будь-яка частина коштів, отримана клієнтом в рамках ліміту овердрафту.
Згідно до п. 3.3.1. цих правил, за користування овердрафтом понад встановлений договором термін встановлюється процентна ставка у подвійному розмірі від ставки, що діє для строкової суми заборгованості на дату виникнення такого прострочення. Такий розмір процентної ставки застосовується до всієї простроченої заборгованості за овердрафтом з дати виникнення прострочення, а саме з наступного дня після дня несплати або не повної сплати платежу, встановленого в договорі, до моменту повного погашення клієнтом такої заборгованості.
Пунктом 3.4. даних правил передбачено, що проценти на відповідну суму овердрафту нараховуються та сплачуються за час фактичного користування позичальником грошовими коштами банку відповідно до умов договору. Нарахування процентів здійснюється з моменту проведення платежу(-ів) з рахунку позичальника за рахунок грошових коштів банку, тобто з дня та години фактичного надання грошових коштів позичальником до дня та години повернення позичальником їх у власність банку, якщо інше не визначено умовами договору. Базою нарахування процентів є дебетове сальдо рахунку позичальника (з урахуванням кількості годин користування овердрафтом), яке відслідковується банком погодинно (із періодичністю в одну годину), якщо інше не визначено умовами Договору. При цьому розрахунок процентів здійснюється погодинно кожного дня, із періодичністю в одну годину (із 1 (першої) по 24 (двадцять четверту) годину включно), а кількість днів при нарахуванні процентів визначається за методом "факт/360" (метод "факт/360" передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці та 360 днів у році), якщо інше не визначено умовами договору. Нарахування процентів здійснюється щомісячно наступним чином: - перший раз за період із відповідної години дня надання овердрафту по день та годину, що передує дню нарахування процентів у поточному місяці; - протягом дії договору із дня попереднього нарахування процентів по день, що передує дню нарахування процентів у поточному місяці; - у разі закінчення строку овердрафту - із дня попереднього нарахування процентів по годину дня остаточного погашення заборгованості, якщо інше не визначено умовами цих правил чи договору. У разі, якщо згідно з умовами та протягом дії договору заборгованість позичальника була перенесена на рахунки для обліку короткострокового кредиту (у тому числі на рахунки для обліку простроченої кредитної заборгованості), нарахування процентів здійснюється щомісячно, наступним чином: -на рахунку обліку заборгованості за овердрафтом - з дня попереднього нарахування процентів по день, що передує здійсненню такого переносу заборгованості; - на інших рахунках, після перенесення - із дня перенесення такої заборгованості по останній календарний день поточного місяця або до дня остаточного погашення заборгованості у разі припинення дії договору про надання овердрафту. Днем нарахування процентів є останній робочий день місяця. Для розрахунку процентів день перенесення заборгованості позичальника на рахунки для обліку короткострокового кредиту (у тому числі на рахунки для обліку простроченої кредитної заборгованості) та день погашення заборгованості вважається одним днем. У випадку закінчення строку овердрафту, днем нарахування процентів є останній день місяця, в якому закінчився строк овердрафту, при цьому якщо такий день припадає на вихідний, святковий або неробочий день, днем нарахування процентів вважається робочий день, що передує вихідному, святковому або неробочому дню.
Згідно до п. 3.5. цих правил, проценти сплачуються позичальником на рахунок банку, зазначений у договорі про надання овердрафту, протягом 30 календарних днів із дня їх нарахування, а при закінченні строку овердрафту - в день їх нарахування. При цьому, у разі наявності на рахунку позичальника коштів, нараховані проценти погашаються шляхом здійснення банком договірного списання, визначеного договором про надання овердрафту та цими правилами, починаючи з дня нарахування таких процентів.
Відповідно до п.3.6. вищевказаних правил, у разі порушення термінів погашення грошових зобов'язань клієнта за овердрафтом вся наявна заборгованість клієнта (прострочена та строкова) переноситься на рахунки з обліку простроченої кредитної заборгованості клієнта і підлягає погашенню згідно з вимогами договору.
Згідно до п.8.5. правил, за порушення клієнтом термінів погашення будь-яких своїх грошових зобов'язань, передбачених правилами та/ або договором про надання овердрафту, зокрема, термінів повернення овердрафту (всієї суми або його частини) та/або термінів сплати процентів та/або комісій, банк має право вимагати від клієнта додатково сплатити банку пеню в наступних розмірах та порядку, а саме: в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу.
Долученими до матеріалів справи виписками позивача про рух коштів між ним і відповідачем підтверджується виконання позивачем належним чином та в повному обсязі своїх зобов'язань за індивідуальною угодою №1 про надання овердрафту в рамках договору-анкети про відкриття та обслуговування банківського рахунку №03395375701.
В порушення умов індивідуальної угоди №1 про надання овердрафту в рамках договору-анкети про відкриття та обслуговування банківського рахунку №03395375701 від 21.05.2014 відповідач не виконував свої зобов'язання по поверненню кредиту, що призвело до виникнення заборгованості за цією угодою у розмірі 30436,98грн., з яких 18640,60грн. - кредитна заборгованість, 6196,43грн. - заборгованість по процентам, 4609,59грн. - пеня за прострочення сплати кредиту, 990,36грн. - пеня за прострочення сплати процентів.
Зазначені обставини відповідач належними і допустимими доказами не спростував.
З метою досудового врегулювання спору, 03.04.15 позивачем надіслано на адресу відповідача вимогу за вих.№30-11/24044 про оплату заборгованості, яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Доказів погашення заборгованості відповідачем суду не подано.
За змістом ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
В силу ст.ст.11, 509, 526 ЦК України зобов'язання виникають з договору і повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Наведені правові норми кореспондуються зі ст.193 Господарського кодексу України: суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Таким чином, суд констатує, що згідно зі ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України між сторонами у справі виникли зобов'язальні відносини.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася (ч. 2 ст. 639 ЦК України).
Згідно підписаного договору-анкети відкриття та обслуговування банківського рахунку Відповідач приєднався до Правил (договірних умов) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб'єктів господарювання - клієнтів АТ "УкрСиббанк" та взяв на себе зобов'язання виконувати умови Договору.
Зазначений договір-анкета та приєднання до зазначених Правил суд розцінює як укладення між сторонами у справі договору банківського обслуговування - правочину в розумінні ст. ст. 202, 203 ЦК України з усіма його правовими наслідками.
В силу ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами .
Відповідно до частини 1 ст.1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Статтею 1049 Цивільного кодексу України встановлено обов"язок позичальника повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Як встановлено ч. 3 ст. 346 ГК України, кредити надаються банком під відсоток, ставка якого, як правило, не може бути нижчою від відсоткової ставки за кредитами, які бере сам банк, і відсоткової ставки, що виплачується ним по депозитах. Надання безвідсоткових кредитів забороняється, крім випадків передбачених законом.
Згідно зіст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За змістом ст. 612 вказаного кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Матеріали справи свідчать, що відповідачем порушені договірні зобов'язання в частині своєчасного повернення в повному обсязі суми кредиту за угодою про надання овердрафту, що призвело до виникнення заборгованості перед позивачем, розмір якої станом на 24.06.15 становить 18640,60грн. кредитної заборгованості та 6196,43грн. заборгованості по процентам.
З огляду на встановлення судом факту порушення відповідачем прийнятих на себе зобов"язань, позовні вимоги в цій частині обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Стаття 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання чи неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно ст. 549, 550 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.
Згідно п. 1.1 угоди про надання овердрафту та п.8.5. вищеназваних правил, за порушення клієнтом термінів погашення будь-яких своїх грошових зобов'язань, передбачених правилами та/ або договором про надання овердрафту, зокрема, термінів повернення овердрафту (всієї суми або його частини) та/або термінів сплати процентів та/або комісій, банк має право вимагати від клієнта додатково сплатити банку пеню в наступних розмірах та порядку, а саме: в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу.
Господарським судом встановлено факт прострочення відповідачем зобов'язання та здійснено перевірку поданого позивачем розрахунку пені. З огляду на обґрунтованість поданого розрахунку, позовні вимоги про стягнення 4609,59грн. пені за прострочення сплати кредиту та 990,36грн. пені за прострочення сплати процентів обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Вказаною нормою обов'язок доказування покладений на сторони процесу. Доказування полягає у поданні доказів сторонами та доведенні їх переконливості суду.
Відповідачем не подано документальних доказів, які б спростовували доводи позивача щодо неналежного виконання відповідачем договірних зобов'язань щодо повернення кредитних коштів, сплати відсотків та комісії за користування ними.
З огляду на викладене, враховуючи встановлені господарським судом обставини, позов підлягає до задоволення.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст.11, 202, 203, 509, 525, 526, 529, 549, 550, 610, 612, 639, 1048, 1049, 1054 Цивільного кодексу України, ст.ст. 216, 230, 231, 346 Господарського кодексу України, ст.ст. 33, 49, 75, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов публічного акціонерного товариства "Укрсиббанк" до приватного підприємства "Богдан - Авто" про стягнення заборгованості у сумі 30436,98 грн. задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Богдан - Авто"(АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ 35766031) на користь публічного акціонерного товариства "Укрсиббанк"(м.Харків, пр.Московський, 60, код ЄДРПОУ 09807750, поштова адреса: м.Львів, вул.У.Самчука, 26/1) 18640,60(вісімнадцять тисяч шістсот сорок гривень шістдесят копійок) кредитної заборгованості, 6196,43(шість тисяч сто дев"яносто шість гривень сорок три копійки) заборгованості по процентам, 4609,59(чотири тисячі шістсот дев"ять гривень п"ятдесят дев"ять копійок) пені за прострочення сплати кредиту, 990,36(дев"ятсот дев"яносто гривень тридцять шість копійок) пені за прострочення сплати процентів та 1827,00(одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 07.09.15
Суддя Матуляк П. Я.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2015 |
Оприлюднено | 11.09.2015 |
Номер документу | 49789873 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Матуляк П. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні