Рішення
від 02.09.2015 по справі 904/5919/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02.09.15р.

Справа № 904/5919/15

За позовом Публічного акціонерного товариства "Терра банк", м. Київ

до Повного товариства "Ломбард "Кредит-Оптіма" Рева і компанія", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення заборгованості у сумі 80 237,81 грн.

Суддя Крижний О.М.

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Терра банк" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом, у якому просить стягнути з Повного товариства "Ломбард "Кредит-Оптіма" Рева і компанія" на свою користь заборгованість із простроченого кредиту у розмірі 25 000,00 грн., прострочену заборгованість зі сплати відсотків у розмірі 46 049,40 грн., пеню у розмірі 8 288,41 грн. та комісію у розмірі 900,00 грн., загалом на суму 80 237,81 грн.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем кредитного договору № 34-К/07 від 20.12.2007 року в частині повного та своєчасного повернення кредитних коштів.

Представники позивача та відповідача у судове засідання не з'явились, про день, час, місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог частини 1 статті 64 Господарського процесуального кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що ухвали господарського суду Дніпропетровської області були надіслані на адреси позивача та відповідача, що зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: Публічне акціонерне товариство "Терра банк" (01103, м. Київ, Бульвар Дружби Народів, 28В, ідентифікаційний код 24425738); Повного товариства "Ломбард "Кредит-Оптіма" Рева і компанія" (50050, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рєзанова, 19, ідентифікаційний код 32692910), на які насамперед і було направлено кореспонденцію господарського суду.

30.07.2015 року та 28.07.2015 року до господарського суду повернулася направлена на адресу позивача кореспонденція разом з поштовою довідкою, відповідно до якої, поштове відправлення не вручене відповідачу, так як згідно позначки на поштовій довідці: "за закінченням терміну зберігання".

28.07.2015 року до господарського суду повернулася направлена на адресу відповідача кореспонденція разом з поштовою довідкою, відповідно до якої, поштове відправлення не вручене відповідачу, так як згідно позначки на поштовій довідці: "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Відповідно до п. 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Відзиву на позов Повне товариство "Ломбард "Кредит-Оптіма" Рева і компанія" до суду не надало, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (ст. 75 Господарського процесуального кодексу України).

Розгляд справи був відкладений з 05.08.2015 року на 02.09.2015 року.

У судовому засіданні 02.09.2015 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

20.12.2007 року між Закритим акціонерним товариством "Інвест-Кредит банк" (найменування позивача змінено на Публічне акціонерне товариство "Терра банк", державна реєстрація змін до установчих документів проведена 20.06.2013 року) (далі - банк) та Повним товариством "Ломбард "Кредит-Оптіма" Рева і компанія" (позичальник) був укладений кредитний договір № 34-К/07 (далі - Договір), за умовами п. 1.1. якого банк надає позичальнику кредит шляхом відкриття відкличної кредитної револьверної лінії на суму 25 000,00 грн. на поповнення оборотних коштів строком на 60 місяців з кінцевим терміном погашення 19.12.2012 року з виплатою 23% річних.

Згідно п. 4.4. Договору цей Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання позичальником прийнятих на себе зобов'язань.

Відповідно до п.п. 1.2.-1.3. Договору кредит забезпечується заставою, що оформлена договором застави. За вимогою банку позичальник зобов'язується здійснити заміну предмета застави на інше майно тієї, або більшої вартості.

За умовами п. 2.1.1. – 2.1.3. Договору банк зобов'язується:

-          відкрити для надання кредиту: позичковий рахунок - № 20633134002278 та рахунок по процентам - № 20688134002278;

-          надати кредит шляхом перерахування коштів з позичкового рахунку по реквізитам, наданим позичальником в платіжному дорученні або на поточний рахунок в межах суми, вказаної в п. 1.1.;

-          нараховувати проценти за користування кредитною лінією та комісію за обслуговування кредитних рахунків щомісячно 28 числа поточного місяця. У випадку, якщо 28 число поточного місяця припадає на святкові/неробочі/вихідні дні, то нарахування процентів та комісії здійснюється у перший робочий день після 28 числа або в день напередодні в разі відсутності робочих днів після вищезазначеного числа.

У свою чергу, позичальник, на підставі п. 2.2.1. - 2.2.3. Договору:

- забезпечити повернення кредиту у зазначений в п. 1.1. строк;

- сплачувати проценти за користування кредитом в останній робочий день кожного місяця;

- остаточне погашення процентів за користування кредитом здійснювати не пізніше дня погашення основного боргу по кредиту.

Також, згідно п.п. 2.2.7.-2.2.8. Договору позичальник зобов'язується:

-          за обслуговування кредитного рахунку перераховувати банку в останній робочий день кожного місяця та на момент закінчення терміну дії чи дострокового розірвання договору щомісячну комісійну винагороду 0,05% від ліміту кредитної лінії, який діяв на цей день, на рахунок № 35781134002278;

-          повністю повернути кредит та сплатити нараховані проценти, незалежно від настання строку виконання зобов'язання у випадках: реорганізації або ліквідації позичальника (заставодавця, поручителя, гаранта); порушення заставодавцем (поручителем, гарантом) зобов'язань за договором, що забезпечує вчинення заставодавцем дій на припинення застави, що забезпечує виконання позичальником зобов'язань за даним кредитним договором, в тому числі щодо розірвання депозитного договору та/або дострокової вимоги повернення вкладу за депозитним договором у разі, якщо майнові права за яким, є забезпеченням виконання зобов'язань позичальником за даним кредитним договором; незгоди позичальника зі зміною розміру процентної ставки, запропонованої банком; несплати процентів за користування кредитом (в тому числі неналежної сплати процентів).

Пунктом 2.3. Договору передбачені права банку, а саме:

-          у відповідності до статті 1071 Цивільного кодексу України, у випадку несвоєчасного погашення кредитної лінії, або процентів за її користування списувати прострочену заборгованість на підставі меморіального ордеру (п. 2.3.1. Договору);

-          переглянути процентну ставку за користування кредитом при зміні кон'юнктури ринку грошових ресурсів на Україні. В разі відмови позичальника прийняти нові умови – вимагати від позичальника дострокового погашення кредиту та процентів по ньому (п. 2.3.2. Договору);

-           у випадку відсутності вільних кредитних коштів тимчасово припинити кредитування по даному договору, поновлення кредитування здійснюється при наявності вільних кредитних коштів (п. 2.3.3. Договору);

-          відмовити позичальнику в черговій виплаті коштів з позичкового рахунку у разі порушення позичальником умов цієї угоди (п. 2.3.4. Договору);

-          надавати відстрочку погашення кредитної лінії за обґрунтованим клопотанням позичальника. Подальше кредитування при цьому може здійснюватися зі стягненням підвищених процентів за користування кредитною лінією (п. 2.3.5. Договору).

Згідно п. 2.5.1. Договору позичальник доручає банку, у випадку несвоєчасного погашення платежів, передбачених умовами даного договору, самостійно списувати з його поточних рахунків відкритих в ЗАТ "Інвест-Кредит банк" (найменування позивача змінено на Публічне акціонерне товариство "Терра банк"), ЄДРПОУ 24425738, МФО 306801 (в разі їх наявності) суму грошових коштів в розмірі заборгованості за даним договором.

Як вбачається з матеріалів справи та не спростовано відповідачем, позивачем було встановлено відповідачу кредитній ліміт у розмірі 25 000,00 грн.

Відповідно до частини 1 статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

У зв'язку з неповерненням кредитних коштів за відповідачем утворилася заборгованість у розмірі 25 000,00 грн.

Відповідно до частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом; розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором; якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Пунктом 2.1.3. Договору визначено, що банк нараховує проценти за користування кредитною лінією та комісію за обслуговування кредитних рахунків щомісячно 28 числа поточного місяця. У випадку, якщо 28 число поточного місяця припадає на святкові/неробочі/вихідні дні, то нарахування процентів та комісії здійснюється у перший робочий день після 28 числа або в день напередодні в разі відсутності робочих днів після вищезазначеного числа.

За наведеного вбачається, що відповідач за користування кредитними коштами повинен був сплатити відсотки, які згідно розрахунку та банківської виписки становлять 46 049,40 грн.

Також, пунктом 2.2.7. Договору передбачено, що позичальник повинен за обслуговування кредитного рахунку перераховувати банку в останній робочий день кожного місяця та на момент закінчення терміну дії чи дострокового розірвання договору щомісячну комісійну винагороду 0,05% від ліміту кредитної лінії, який діяв на цей день, на рахунок № 35781134002278.

За викладеного вбачається, що відповідач за користування кредитними коштами повинен був сплатити комісію, яка згідно розрахунку та банківської виписки становить 900,00 грн.

Позивач зазначає, що кінцевим терміном погашення кредиту, згідно п. 1.1. Договору, є 19.12.2012 року, однак відповідач отримані від банку кредитні кошти, нараховані на них відсотки та комісію не повернув, зобов'язання за кредитним договором не виконав, що і є причиною виникнення спору.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін); зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Отже, строк повернення кредитних коштів, сплати відсотків за користування кредитними коштами та комісійної винагороди вважається таким, що настав.

На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості по кредиту, відсоткам за користування кредитними коштами та по комісійній винагороді перед позивачем відповідач не надав, позовні вимоги не спростував.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до частин 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно з ч. 1 ст. 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою. Виконання зобов'язання забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 548 ЦК України).

За умовами п. 3.3. Договору у випадку несвоєчасного погашення процентів за користування кредитом та комісійних п.п. 2.2.2., 2.2.6., 2.2.7. даного договору, позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на цей період за кожен день прострочки. Сплата пені не звільняє позичальника від сплати процентів.

Позивач розрахував та надав до суду розрахунок пені за несвоєчасну сплату процентів за Договором у сумі 8 124,70 грн. та пеню за несвоєчасну сплату комісії у сумі 163,71 грн., загалом на суму 8 288,41 грн.

Дослідивши наданий позивачем розрахунок пені, судом виявлені помилки, які пов'язані з початком періодів нарахування пені.

Так, позивач зазначає початком періодів нарахування пені – 01.12.2013 року, 01.01.2014 року, 01.02.2014 року та далі за зростанням по 01.11.2014 року.

Однак, не у всіх наведених позивачем у розрахунку місяцях перші числа є робочими днями, більшість перших чисел наведених у розрахунку місяців є вихідними або святковими днями, внаслідок чого останній день сплати відсотків чи комісії переноситься на перший робочий день, а початок прострочення виконання даного зобов'язання та відповідно початок періодів нарахування пені наступає з наступного дня.

У зв'язку з наведеним, пеня за несвоєчасну сплату процентів складає 7 003,02 грн., пеня за несвоєчасну сплату комісії складає 140,89 грн.

За викладеного, вимога позивача про стягнення з відповідача на користь позивача пені підлягає задоволенню частково у розмірі 7 143,91 грн.

Відповідно до ч.1 ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Європейський суд з прав людини під терміном "власність" розуміє також грошові кошти, що підлягають оплаті. Невиконанням обов'язку щодо повернення кредитних коштів відповідач порушує права позивача, безпідставно не передаючи грошові кошти у власність позивача.

З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме з відповідача підлягає стягненню 79 093,31 грн. (25 000,00 грн. - заборгованість за кредитом 46 049,40 грн. - заборгованість зі сплати відсотків, 900,00 грн. - комісія, 7 143,91 грн. - пеня).

Згідно ч. 2 ст. 44 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України "про судовий збір" (редакція закону, чинна на момент подачі позову до суду) від сплати судового збору звільняється уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - у справах, пов'язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та ліквідації банку.

Відповідно до положень 4.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" у випадках коли позивач звільнений від сплати судового збору, у разі задоволення позову повністю або частково судовий збір стягується з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам) в доход Державного бюджету України, якщо відповідач не звільнений від сплати цього збору.

Згідно ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Відповідно до п. 4.7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21 лютого 2013 року “Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України”: частиною другою статті 49 ГПК передбачено, що в разі коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Зазначена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною. У такому застосуванні суду слід виходити з широкого розуміння даної норми, маючи на увазі, що передбачені нею наслідки можуть наставати і в разі неправомірної бездіяльності винної особи, яка не вжила заходів до поновлення порушених нею прав і законних інтересів іншої особи (зокрема, ухилялася від задоволення її заснованих на законі вимог), що змусило останню звернутися за судовим захистом.

Суд зазначає, що причиною виникнення спору є неправильні дії саме відповідача, тому з відповідача підлягає стягненню судовий збір без урахування пропорції розподілу судового збору у загальному розмірі 1 827,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч.1 ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст. 212, 526, 530, 549, 610, 611, 651, 1048, 1049 Цивільного кодексу України, ст.ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Дніпропетровської області, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Повного товариства "Ломбард "Кредит-Оптіма" Рева і компанія" (50050, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рєзанова, 19, ідентифікаційний код 32692910) на користь Публічного акціонерного товариства "Терра банк" (01103, м. Київ, Бульвар Дружби Народів, 28В, ідентифікаційний код 24425738) заборгованість із простроченого кредиту у розмірі 25 000,00 грн., заборгованість зі сплати відсотків у розмірі 46 049,40 грн., комісію у розмірі 900,00 грн., пеню у розмірі 7 143,91 грн.

Стягнути з Повного товариства "Ломбард "Кредит-Оптіма" Рева і компанія" (50050, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рєзанова, 19, ідентифікаційний код 32692910) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі міста Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; код ЄДРПОУ 37989269, рахунок 31214206783005 в Відділенні банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22030001) судовий збір у сумі 1 827,00 грн.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Повне рішення складено - 03.09.2015 року.

Суддя О.М. Крижний

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.09.2015
Оприлюднено14.09.2015
Номер документу49815739
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/5919/15

Рішення від 02.09.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Крижний Олександр Миколайович

Ухвала від 05.08.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Крижний Олександр Миколайович

Ухвала від 10.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Крижний Олександр Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні