Справа №613/1154/15-ц Провадження № 2/613/468/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2015 року. Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого-судді - Уварової Ю.В.
за участі секретаря - Христенко К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Богодухові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кленівської сільської ради Богодухівського району, треті особи: ОСОБА_2, Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарчими спорудами, розташований за адресою: Харківська область, Богодухівський район, с. Кленове, вул. Набережна 3 - в порядку спадкування за законом після смерті дідуся - ОСОБА_3, який помер 18 грудня 2013 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що зазначене майно належало її діду, ОСОБА_3 на підставі запису в погосподарській книзі. 18 грудня 2013 року ОСОБА_3 помер, позивачка є спадкоємицею за законом після смерті діда. ОСОБА_1 звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але, враховуючи, що правовстановлюючий документ на будинок на ім'я спадкодавця відсутній, позивачці нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв'язку з чим вона вимушена звернутись до суду.
В судове засідання позивачка не з'явилась, надала суду заяву з проханням розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача - Кленівської сільської ради, представник третьої особи -Богодухівської державної нотаріальної контори та третя особа ОСОБА_2 також у судове засідання не з'явились, надали суду заяви з проханням розглядати справу без їх участі, не заперечували проти задоволення позовних вимог.
Суд, дослідивши представлені письмові докази у справі, приходить до наступного .
З довідки Кленівської сільської ради від 04.08.2015 року №02-31/335 вбачається, що відповідно до запису в Погосподарській книзі №4, житловий будинок з господарськими спорудами по вул. Набережній 3 в с.Кленове, Богодухівського району, належить ОСОБА_3, рік побудови 1957 /а.с.11/. Цей факт підтверджується також обліковою карткою об'єкта по господарського обліку №0721-1 /а.с.12-13/.
Відповідно до ч.3 ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч.4 ст.3 зазначеного закону, права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим законом, за умови, якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 31 грудня 1995 року № 56, передбачала обов'язкову реєстрацію (інвентарізацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ, в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п.20 Інструкції). Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
При цьому, виникнення права власності не залежало від його державної реєстрації.
Таким чином, права, набуті шляхом створення або придбання нерухомості у власність до набранням чинності Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року та ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року, з дотриманням установленого порядку набуття, однак без державної реєстрації, слід вважати такими, що виникли та набуті в установленому законом порядку, а спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення права на спадщину.
ОСОБА_3 помер 18 грудня 2013 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть /а.с.6/.
Позивачка ОСОБА_1 /до шлюбу - ОСОБА_4/ є донькою ОСОБА_4 /до шлюбу - ОСОБА_3/ та відповідно онукою ОСОБА_3
ОСОБА_4 померла 25.02.1998 року /а.с.7/, таким чином позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 на підставі ч.1 ст.1266 ЦК України - за правом представлення.
Позивач прийняла спадщину так як відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та отримала свідоцтво на частину спадкового майна - земельну ділянку, розміром 3.0213 га, кадастровий №6320884500:02:001:0116 /а.с.19/. Проте їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими спорудами, який розташований за адресою: вул. Набережна, 3 с. Кленове Богодухівського району Харківської області через відсутність відповідного правовстановлюючого документу /а.с.20/.
Відповідно до матеріалів спадкової справи ОСОБА_2, яка також є спадкоємицею за законом /за правом представлення/ після смерті ОСОБА_3, відмовилася від належної їй частини спадщини. /а.с.22/.
Виходячи з викладеного та враховуючи, що позивач є спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_3, звернулася до нотаріальної контори, але не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину через відсутність відповідного правовстановлюючого документу на житловий будинок, інші спадкоємці, які претендують на спадщину - відсутні, та в судовому засіданні не встановлено неправомірність набуття права власності на житловий будинок спадкодавцем, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 10,11,209,212,214-215 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1221, 1261, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: вул. Набережна, 3 с. Кленове Богодухівського району Харківської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер 18 грудня 2013 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ -
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2015 |
Оприлюднено | 14.09.2015 |
Номер документу | 49859481 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Уварова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні