Рішення
від 28.09.2009 по справі 19/195пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

19/195пд

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.09                                                                                 Справа № 19/195пд

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом

Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" в особі Луганської філії, м.Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід-нафта транс", м.Луганськ

про розірвання договору та стягнення 767745 грн. 49 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача – Литвин Л.В., довіреність № 340/03 від 18.08.2009;

від відповідача –Шупер Т.Л., паспорт № ЕК 536953 від 07.08.1997.

В С Т А Н О В И В:

Обставини  справи: заявлено вимоги про дострокове розірвання кредитного договору від 28.12.2007 № 26, про стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості за кредитним договором від 28.12.2009 № 26 та договором про овердрафтне обслуговування від 01.04.2008 № 057 в розмірі 767745,49 грн. та про звернення стягнення на предмети іпотеки –нафтосклад, що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Сватове, вул.Ново-Старобільська, 28а.

Між Акціонерним банком "Брокбізнесбанк" в особі Луганської філії (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Схід-нафта транс" (відповідачем) 28.12.2007 було укладено кредитний договір № 26 (далі – договір), за умовами якого позивач прийняв на себе зобов'язання надати позичальнику у тимчасове користування на умовах повернення, строковості, платності та цільового характеру використання грошові кошти (далі –кредит або кредитна лінія), на умовах, визначених цим договором.

Відповідно до п.1.1.1 кредит надається у вигляді відкличної поновлюваної кредитної лінії з лімітом кредиторської заборгованості у розмірі 500000 грн.

Термін користування кредитом, встановлений у п.1.1.2, по 28.12.2010 року.

Відсоткова ставка за користування кредитом: 20% річних (п.1.1.3).

Згідно п.1.2 кредит надається позичальнику для закупівлі палива.

Пунктами 2.1, 2.1.2 та 2.3-2.5 передбачено, що видача кредиту на цілі, визначені п.1.2 договору, здійснюється у безготівковій формі на підставі заяви позичальника та платіжного доручення.

В якості забезпечення виконання позичальником своїх зобов'язань щодо повернення кредиту, сплати нарахованих відсотків, комісій, можливої неустойки, а також інших витрат виступає нерухомість нежитлового призначення, а саме –нафтобаза.

Моментом (днем) надання кредиту вважається день перерахування грошових коштів на відповідні рахунки, визначені в заяві позичальника.

Позичальник повертає банку кредит на умовах п.2.1 договору. Сплата відсотків за користування кредитом здійснюється у валюті кредиту щомісячно не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому нараховані відсотки, а також в день повернення (у тому числі дострокового) заборгованості за кредитом в повній сумі. Часткове або повне погашення кредитної заборгованості у межах відкритої кредитної лінії позичальник здійснює не пізніше 25 числа місяця, в якому це погашення відбувається.

Нарахування відсотків за користування кредитом здійснюється у валюті кредиту на фактичну заборгованість по кредиту за фактичну кількість днів у періоді, починаючи з дня перерахування з позичкового рахунку позичальника грошових коштів на його поточний або інший вказаний позичальником рахунок, щомісячно не пізніше останнього робочого дня місяця та при повному погашенні кредиту.

У п.3.1.3 зазначено, що банк має право вимагати від позичальника дострокового повернення заборгованості за цим договором у випадках, передбачених договором.

Відповідно до п.3.2.2 банк зобов'язаний перерахувати кредит на поточний рахунок позичальника або на інший вказаний позичальником рахунок на підставі його письмової заяви.

Позичальник, в свою чергу, зобов'язався здійснювати своєчасне повернення кредиту, сплачувати нараховані відсотки, використати кредит за цільовим призначенням та виконувати всі свої зобов'язання у повному обсязі у строки, передбачені договором.

Сторони у п.6.1 домовились, що банк має право вимагати від позичальника дострокового повернення заборгованості за цим договором в повному обсязі у наступних випадках:

-          ненадання щоквартально фінансової звітності позичальника;

-          використання кредиту не за цільовим призначенням;

-          ненадання банку документів, необхідних для перевірки цільового використання кредитних коштів;

-          різкого погіршення результатів фінансово-господарської діяльності позичальника;

-          ненадання інформації про зміну своєї адреси, телефонів та банківських рахунків в триденний термін після їх змін;

-          недосягнення згоди про зміну відсоткової ставки за кредитом;

-          несвоєчасна (затримка більше ніж 7 днів) сплата відсотків за користування кредитними коштами, пені та інших платежів, визначених у цьому договорі;

-          у разі втрати забезпечення або погіршення його умов, стану, ліквідності, достатності, контрольованості;

-          за наявності інших обставин, які явно свідчать про те, що наданий позичальникові кредит своєчасно не буде повернутий.

Для реалізації цього права банк надсилає письмове повідомлення позичальнику із відповідною вимогою. Після спливу 30 календарних днів та за умови, що порушення не усунуте, на 31 календарний день після отримання позичальником такої вимоги термін повернення кредиту вважається таким, що настав і позичальник зобов'язаний сплатити наявну заборгованість за кредитом в повному обсязі. Якщо таке погашення не здійснене протягом п'яти банківських днів, банк має право вжити заходи по стягненню наявної заборгованості за цим договором.

У договорі сторони передбачили, що за порушення строків погашення заборгованості за кредитом та/або строків сплати відсотків за користування кредитом та/або комісій банк має право нараховувати позичальнику неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченої заборгованості за кожний день прострочення (п.7.1).

При розрахунку неустойки приймаються: рік та місяць –рівних календарній кількості днів.

Пунктами 7.3-7.5 передбачено, що банк має право нараховувати позичальнику неустойку в розмірі 0,5% від суми фактичного залишку заборгованості за кредитом у разі невиконання чи неналежного виконання позичальником п.п.2.1.3, 4.2.6, 4.2.7 договору за кожний факт порушення.

Банк має право нараховувати позичальнику неустойку в розмірі 5% від суми фактичного залишку заборгованості за кредитом у разі невиконання чи неналежного виконання позичальником п.п.4.2.4, 4.2.5, 4.2.8-4.2.10 договору за кожний факт порушення.

Неустойки, підлягають сплаті на письмову вимогу банку за реквізитами, вказаними банком.

В п.8.2 договору сторони домовились, що продовження терміну користування кредитом за цим договором можливе за умови взаємної згоди сторін та за умови продовження строку дії договору, який укладено в забезпечення виконання зобов'язання за цим договором. При цьому позичальник сплачує за пролонгацію договору плату у розмірі 5% від суми фактичної заборгованості, але не менше ніж 400 гривень, що оформлюється додатковою угодою до договору.

Усі додатки, зміни та доповнення до договору є його невід'ємною частиною і мають бути викладені в письмовій формі, підписані належним чином уповноваженими на те представниками сторін, скріплені печатками.

До кредитного договору сторони уклали додаткові угоди від 04.06.2008 та від 08.10.2008, згідно яких змінювалась відсоткова ставка, в останнє відсоткова ставка за договором встановлюється у розмірі 26% річних з 08.10.2008.

В якості забезпечення вимог між Акціонерним банком "Брокбізнесбанк" в особі Луганської філії (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Схід-нафта транс" (відповідачем) 28.12.2007 було укладено іпотечний договір № 1564 (далі –договір), за умовами якого іпотекодавець з метою забезпечення виконання основного зобов'язання, що випливає з кредитного договору, цим передає в іпотеку, а іпотекодержатель приймає в іпотеку предмет іпотеки.

Нотаріусом роз'яснено, що обтяження предмета іпотеки іпотекою, зміни умов обтяження та припинення іпотеки підлягають державній реєстрації в порядку, передбаченому чинним законодавством України. Внесення до державного реєстру відомостей здійснюється будь-яким реєстратором на підставі повідомлення іпотекодержателя з віднесенням витрат по реєстрації на іпотекодавця, згідно тарифів реєстратора.

Відповідно до п.1.2 іпотекодавець на підставі договору забезпечує виконання основного зобов'язання за кредитним договором, а саме:

-          повернення іпотекодержателю не пізніше 28.12.2010 кредиту, наданого шляхом відкриття відкличної поновлювальної кредитної лінії з лімітом у сумі 500000 гривен, в порядку, передбаченому кредитним договором;

-          сплату іпотекодержателю відсотків за користування кредитом у розмірі 20% річних, на умовах, зазначених у кредитному договорі;

-          відшкодування іпотекодержателю збитків в повному обсязі, під якими розуміються витрати, зроблені іпотекодержателем, втрата ним грошових коштів, а також неодержані ним доходи.

Як вбачається з п.1.3 договору предметом іпотеки є нафтосклад, що знаходиться за адресою: Луганська область, Сватівський район, м.Сватове, вул.Ново-Старобільська, б.28-а, розташований на земельній ділянці, розмір якої встановлено і визначено договором оренди землі № 58ю від 18.04.2007.

В п.1.4 зазначено, що вартість предмета іпотеки визначається за згодою між сторонами в сумі 953430,00 грн.

У п.7.1 сторони домовились, що у випадку невиконання або неналежного виконання іпотекодавцем основного зобов'язання по кредитному договору в цілому або в його частинах та/або невиконання або неналежне виконання іпотекодавцем обов'язків, встановлених договором, в цілому або в тій чи іншій їх частині, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов'язання, а в разі його невиконання –звернути стягнення на предмет іпотеки.

01.04.2008 між Акціонерним банком "Брокбізнесбанк" в особі Луганської філії (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Схід-нафта транс" (відповідачем) було укладено договір про овердрафтне обслуговування  № 057 (далі –договір), за умовами якого позивач прийняв на себе зобов'язання надати позичальнику кредит у вигляді відкличного овердрафту (надалі –овердрафт) з лімітом максимального залишку кредитної заборгованості в сумі 150000,00 грн. на строк з 01.04.2008 по 30.06.2008 при необмеженій сумі обороту.

Відповідно до п.3.3.1 договору позичальник зобов'язується здійснювати своєчасне повернення овердрафту, сплачувати нараховані відсотки, використати овердрафт за цільовим призначенням та виконувати всі свої зобов'язання у повному обсязі у строки, передбачені цим договором.

У випадку загрози зриву строків повернення овердрафту та відсотків за його використання, інформувати банк в письмовій формі не пізніше ніж за 7 календарних днів до дати погашення овердрафту та відсотків (п.3.3.5 договору).

Згідно п.4.1.1 договору надання овердрафту позичальнику проводиться автоматично у разі недостатності коштів на його поточному рахунку № 26003008350410 в банку і надходженні від нього платіжних документів (за виключенням платіжних вимог) на суму, що перевищує залишок коштів на поточному рахунку, без перевищення ліміту овердрафту.

У п.4.2.2 договору сторони обумовили, що позичальник зобов'язується створювати нульовий залишок по рахунку овердрафту –на останній робочий день кожного місяця протягом дії цього договору, а також на дату закінчення строку овердрафту.

Підпунктами 4.3.1-4.3.3 передбачено, що за користування овердрафтом позичальник сплачує банк відсотки у розмірі 26% річних.

Сплата відсотків за користування овердрафтом здійснюється у валюті кредиту щомісячно не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому нараховані відсотки, а також в день повернення (у тому числі дострокового) заборгованості за кредитом в повній сумі. Позичальник доручає банку здійснювати договірне списання коштів в рахунок погашення нарахованих відсотків за користування овердрафтом з поточного рахунку. У разі недостатності грошових коштів на поточному рахунку позичальника для погашення нарахованих відсотків, вони вважаються такими що прострочені.

Нарахування банком відсотків за користування овердрафтом здійснюється у валюті кредиту щомісячно в останній робочий день поточного місяця за період з дня виникнення кредиту на поточному рахунку позичальника по передостанній робочий день включно місяця в якому виник кредит та при повному погашенні кредиту –до дня погашення (не включно).

Відсотки сплачуються за фактичний час користування кредитом на умовах і в межах дії цього договору (п.4.3.6 договору).

Відповідно до п.4.4.1 договору позичальник сплачує банку плату за обслуговування овердрафту. Сплачується щомісячно в період дії цього договору не пізніше останнього робочого дня кожного місяця в розмірі 0,1% від ліміту визначеного в п.2.1 договору, (але не менше 100 грн.) на № 61117709150031 в Луганській філії АБ "Брокбізнесбанк", МФО 304632, код 19065841 (без ПДВ). Позичальник доручає банку здійснювати договірне списання коштів в рахунок погашення плати за обслуговування овердрафту з поточного рахунку. У разі недостатності грошових коштів на поточному рахунку позичальника для погашення комісії за овердрафтне обслуговування, вона вважається такою, що прострочена.

Згідно п.5.1 договору в забезпечення виконання зобов'язань за цим договором позичальник надає банку оформлений в установленому чинним законодавством порядку договір застави майнових прав на грошові кошти.

У п.п.7.1, 7.3, 7.6, 7.7 зазначено, що у випадку несвоєчасного погашення кредиту та (або) відсотків за його використання, банк має право стягувати пеню, яка може нараховуватися виходячи з 0,1% від суми непогашеної заборгованості за кожний день прострочки (договірна ставка).

Банк має право достроково припинити свої зобов'язання за цим договором і вимагати від позичальника повернення всієї заборгованості, включаючи кредит, відсотки і пеню, при невиконанні позичальником своїх зобов'язань по договору.

Банк має право нараховувати позичальнику неустойку в розмірі 0,5% від суми фактичного залишку заборгованості за кредитом у разі невиконання чи неналежного виконання позичальником п.п.3.3.6, 3.3.7, 4.4.1, цього договору за кожний факт порушення.

Банк має право нараховувати позичальнику неустойку в розмірі 5% від суми фактичного залишку заборгованості за овердрафтом у разі невиконання чи неналежного виконання позичальником п.п.3.3.4, 3.3.5, 3.3.8-3.3.10, цього договору за кожний факт порушення.

Відповідно до п.8.1 у разі збільшення середньої відсоткової ставки на ринку позичкового капіталу банк переглядає з позичальником встановлену цим договором відсоткову ставку.

До договору на овердрафтне обслуговування № 057 від 01.04.2008, декілька разів сторони укладали додаткові угоди від 27.06.2008, 30.09.2008, 30.12.2008, згідно яких продовжували термін дії договору, в останнє по 30.06.2009.

Для надання кредиту та обліку нарахованих відсотків позивачем були відкриті відповідні рахунки. Овердрафне обслуговування проводилось на поточному рахунку відповідача № 26003008350410 на який також зараховувались кредитні кошти надані відповідачу на підставі кредитного договору № 26 від 28.12.2007.

Згідно розпорядження операційного відділу від 01.04.2008, на підставі договору на овердрафтне обслуговування № 057 від 01.04.2008 позивачем було надано відповідачу 150000 грн. (а.с.26). Відповідно ордерів-розпоряджень від 09.01.2008, 10.01.2008, 15.01.2008, 23.01.2008, на підставі договору № 26 від 28.12.2007 позивачем було надано відповідачу 500000 грн. (а.с.27-30). Усього на цей поточний рахунок було зараховано кредитних коштів у сумі 650000,00 грн.

Тобто позивач свої зобов'язання за договорами виконав: відкрив необхідні рахунки обліку на умовах цільового характеру, повернення, строковості та платності, відкрив відповідачу відновлювальну кредитну лінію та здійснив видачу кредиту шляхом поповнення його обігових коштів на поточному рахунку, виконання його грошових доручень.

В порушення умов договорів відповідач від своєчасного виконання зобов'язань ухиляється. Погашення кредиту, відсотків та плати за обслуговування овердрафту не виконується, про що свідчать виписки з особових рахунків відповідача (а.с.35-64).

Станом на 27.07.2009 заборгованість за договором про овердрафтне обслуговування № 057 від 01.04.2008 складає 176931,87 грн.: заборгованість за кредитом –149428,71 грн.; за відсотками –22033,58 грн.; несплачена комісія за обслуговування овердрафту –300 грн.; несплачена комісія за продовження терміну дії договору –400 грн.; пеня –3885,15 грн.

Заборгованість за кредитним договором № 26 від 28.12.2007 станом на 27.07.2009 складає 590813,62 грн.: заборгованість за кредитом –500000 грн.; за відсотками –88392,70 грн.; пеня за відсотками 2420,92 грн.

22.06.2009 позивач вручив відповідачу листи-вимоги про дострокове погашення заборгованості від 18.06.2009 за № 1519, 1517 (а.с.33-34), на які відповіді не надійшло та заборгованість не погашена.

Загальна заборгованість відповідача за обома договорами склала 767745,49 грн., у тому числі 649428,71 –сума основного боргу, 110426,28 –відсотки за користування овердрафтом та кредитом, 400 грн. –комісія за пролонгацію договору, 300 грн. –комісія за обслуговування овердрафту, 7190,50 грн. –пеня.

У зв'язку з тим, що відповідач порушив зобов'язання за договорами, позивач звернувся до суду.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 18.08.2009 по справі № 19/195пд було порушено провадження у справі та справу призначено до розгляду.

07.09.2009 у судовому засіданні представник позивача подав заяву про уточнення позовних вимоги вих. № 2288 від 07.09.2009, якій збільшує позовні вимоги стосовно суми позову і надає розрахунок боргу на дату порушення провадження у справі:

- заборгованість за кредитним договором № 26 від 28.12.2007 складає 599679,05 грн.: сума основного боргу –500000 грн., відсотки –96228,32 грн., пеня –3450,73 грн.

- заборгованість за договором овердрафту № 057 від 01.04.2008 складає 179586,68 грн.: сума основного боргу –150000 грн., відсотки –24375,31 грн.; пеня за кредитом –4286,35 грн., пеня за відсотками –796,31 грн., комісія за продовження терміну дії договору –400 грн., комісія за обслуговування овердрафту –300 грн.

Загальна сума заборгованості за кредитними договорами складає 779265,73 грн.

Подана заява була розглянута у судовому засіданні та прийнята до розгляду, оскільки це право позивача, передбачене ст.22 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 28.09.2009 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог (в порядку ст.22 Господарського процесуального кодексу України) вих. № 2447 від 25.09.2009, в якій просить: розірвати кредитний договір № 26 від 28.12.2007 достроково; звернути стягнення на предмет іпотеки згідно іпотечного договору від 28.12.2007, посвідченого приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області Поповою Т.В. за реєстровим № 1564: нафтосклад, що знаходиться за адресою: Луганська область, Сватівський район, м.Сватове, вул.Ново-Старобільська, б.28а в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором № 26 від 28.12.2007 в сумі 599679,05 грн. на користь АТ „Брокбізнесбанк” в особі Луганської філії; стягнути з ТОВ „Схід-Нафта Транс” на користь АТ „Брокбізнесбанк” в особі Луганської філії, заборгованість за договором про овердрафтне обслуговування № 057 від 01.04.2008 в сумі 179586,68 грн.

Судом розглянута подана заява та виявлено, що вона не суперечить діючому законодавству, на підставі чого господарський суд прийняв її до розгляду.

Також позивач надав до матеріалів справи підписані обома сторонами акти звірення розрахунків станом на 07.09.2009.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з позовними вимогами згоден у повному обсязі.  

Тобто відповідач позов не оспорив, доказів перерахування заборгованості не надав.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах  звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння  відмова  від  зобов'язання  або одностороння зміна  його  умов  не  допускається,  якщо  інше  не   встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

З вищенаведеного вбачається, що на виконання умов кредитного договору № 26 від 28.12.2007 та договору на овердрафтне обслуговування № 057 від 01.04.2008 позивачем було надано відповідачу кредит у сумі 650000 грн. 00 коп., що підтверджено матеріалами справи, у тому числі розпорядженням операційного відділу від 01.04.2008 (а.с.26) та ордерами-розпорядженнями від 09.01.2008, 10.01.2008, 15.01.2008, 23.01.2008 (а.с.27-30).

Відповідач не виконував свої зобов'язання за договорами з погашення кредитів та відсотків відповідно до умов договорів, що ним не спростовано та підтверджується матеріалами справи.

22.06.2009 позивач вручив відповідачу листи-вимоги про дострокове погашення заборгованості від 18.06.2009 за № 1519, 1517 (а.с.33-34), на які відповіді не надійшло та заборгованість не погашена.

Таким чином факт неналежного виконання відповідачем умов договорів   підтверджується матеріалами справи.   

Як було встановлено при розгляді справи, станом на день її слухання  заборгованість відповідача за договором про овердрафтове обслуговування № 057 від 01.04.2008не змінилась та складає 179586,68 грн.: сума основного боргу –149428,71 грн., відсотки –24375,31 грн., пеня за кредитом –4286,35 грн., пеня за відсотками –796,31 грн., комісія за продовження терміну дії договору – 400 грн., комісія за обслуговування овердрафту –300 грн. Дана заборгованість підтверджена актом звірення розрахунків від 07.09.2009, який знаходиться в матеріалах справи.

Станом на день слухання справи заборгованість відповідача за кредитним договором № 26 від 28.12.2007 складає 599679,05 грн.: сума основного боргу – 500000 грн., відсотки –96228,32 грн., пеня –3450,73 грн. Дана заборгованість підтверджена актом звірення розрахунків від 07.09.2009, який знаходиться в матеріалах справи.

У п.3.1.3 зазначено, що банк має право вимагати від позичальника дострокового повернення заборгованості за цим договором у випадках, передбачених договором.

Сторони у п.6.1 домовились, що банк має право вимагати від позичальника дострокового повернення заборгованості за цим договором в повному обсязі у випадку несвоєчасної (затримка більше ніж 7 днів) сплати відсотків за користування кредитними коштами, пені та інших платежів, визначених у цьому договорі.

Для реалізації цього права банк надсилає письмове повідомлення позичальнику із відповідною вимогою. Після спливу 30 календарних днів та за умови, що порушення не усунуте, на 31 календарний день після отримання позичальником такої вимоги термін повернення кредиту вважається таким, що настав і позичальник зобов'язаний сплатити наявну заборгованість за кредитом в повному обсязі. Якщо таке погашення не здійснене протягом п'яти банківських днів, банк має право вжити заходи по стягненню наявної заборгованості за цим договором.

Дана умова не суперечить приписами ст.651 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

В якості забезпечення вимог за кредитним договором № 26 від 28.12.2007 між Акціонерним банком "Брокбізнесбанк" в особі Луганської філії (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Схід-нафта транс" (відповідачем) 28.12.2007 було укладено іпотечний договір № 1564 (далі –договір), за умовами якого іпотекодавець з метою забезпечення виконання основного зобов'язання, що випливає з кредитного договору, цим передає в іпотеку, а іпотекодержатель приймає в іпотеку предмет іпотеки.

Як вбачається з п.1.3 договору предметом іпотеки є нафтосклад, що знаходиться за адресою: Луганська область, Сватівський район, м.Сватове, вул.Ново-Старобільська, б.28-а, розташований на земельній ділянці, розмір якої встановлено і визначено договором оренди землі № 58ю від 18.04.2007.

У п.7.1 сторони домовились, що у випадку невиконання або неналежного виконання іпотекодавцем основного зобов'язання по кредитному договору в цілому або в його частинах та/або невиконання або неналежне виконання іпотекодавцем обов'язків, встановлених договором, в цілому або в тій чи іншій їх частині, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов'язання, а в разі його невиконання –звернути стягнення на предмет іпотеки.

Як передбачено п.2.1.2 кредитного договору, в якості забезпечення виконання позичальником своїх зобов'язань щодо повернення кредиту, сплати нарахованих відсотків, комісій, можливої неустойки, а також інших витрат виступає нерухомість нежитлового призначення, а саме –нафтобаза.

Відповідно до ч.1 ст. 575 Цивільного кодексу України іпотека це окремий вид застави, а саме іпотекою є застава  нерухомого  майна,  що залишається у

володінні заставодавця або третьої особи.

Згідно ст.1 Закону України "Про заставу" в силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами.

У відповідності зі ст.20 цього Закону заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором.                                                                                                                       

Також згідно ст. 590 ЦК України у разі часткового виконання  боржником зобов'язання, забезпеченого заставою, право звернення на предмет застави зберігається у первісному обсязі.

Згідно ст. ст. 1, 20 Закону України "Про заставу" у випадку невиконання боржником забезпеченого заставою зобов'язання, кредитор має право задовольнити свої вимоги за рахунок заставленого майна.    

За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення повністю з віднесенням судових витрат на відповідача, згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 28.09.2009 за згодою представників сторін були оголошені  вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати кредитний договір №26 від 28.12.2007, укладений між позивачем –Акціонерним банком "Брокбізнесбанк" в особі Луганської філії, м.Луганськ  та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Схід-нафта транс", м.Луганськ .

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід-нафта транс", м.Луганськ, кв.Ленінського комсомолу, б.4, код 32372307 на користь Публічного акціонерного товариства „Брокбізнесбанк” в особі Луганської філії, м.Луганськ, вул.Шелкового, 1, код 19065841 - заборгованість за кредитним договором № 26 від 28.12.2007 у сумі 500000 грн., заборгованість за відсотками –96228,32 грн., пеню –3450,73 грн., шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки згідно іпотечного договору від 28.12.2007, посвідченого приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області Поповою Т.В. за реєстровим № 1564: нафтосклад, що знаходиться за адресою: Луганська область, Сватівський район, м.Сватове, вул.Ново-Старобільська, б.28а, видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

 4.  Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Схід-нафта транс", м.Луганськ, кв.Ленінського комсомолу, б.4, код 32372307 на користь Публічного акціонерного товариства „Брокбізнесбанк” в особі Луганської філії, м.Луганськ, вул.Шелкового, 1, код 19065841  -  заборгованість за договором про овердрафтне обслуговування № 057 від 01.04.2008 в сумі 149428 грн. 71 коп., заборгованість за відсотками –24375 грн. 31 коп.; пеню за кредитом –4286 грн. 35 коп., пеню за відсотками –796грн. 31 коп., комісію за продовження терміну дії договору –400 грн., комісію за обслуговування овердрафту –300 грн., витрати по державному миту у сумі 7792 грн. 66 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу 236 грн. 00 коп., видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

          Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

Дата підписання рішення: 05.10.2009.

Суддя                                                                                      Т.В.Косенко

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення28.09.2009
Оприлюднено15.10.2009
Номер документу4991220
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —19/195пд

Ухвала від 05.06.2014

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

Рішення від 28.09.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

Ухвала від 07.09.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

Ухвала від 18.08.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні