Рішення
від 08.09.2015 по справі 904/5822/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.09.15р. Справа № 904/5822/15

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромпостач", с. Знаменівка, Новомосковький район, Дніпропетровська область

до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія "ДНІПРОАВІА", м. Дніпропетровськ

про стягнення 122 056,64 грн. за договором підряду

Суддя Бєлік В.Г.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 представник за довіреністю №09 від 04.06.2015р.

від відповідача: ОСОБА_2 представник за довіреністю №б/н від 05.01.2015р.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропромпостач" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом, у якому просить стягнути з Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія "ДНІПРОАВІА" 122 056,64 грн., що складається з: 64 802,54 грн. - основний борг, 4 862,13 - пеня, 46 981,84 грн. - інфляційні, 5 406,13 грн. - 3% річних.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до укладеного між Публічним акціонерним товариством "Авіаційна компанія "ДНІПРОАВІА" (замовник), Товариством з обмеженою відповідальністю „СпецбудконструкціяВ» (генеральний підрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агропромпостач" (субпідрядник) Договору № 12-150П від 05.06.2012р., позивачем виконаний ремонт передбачений договором обсяг будівельних робіт згідно проектно-кошторисної документації на суму 572 756,54 грн. Відповідачем прийнято виконані роботи, але у встановлений договором термін здійснено часткову оплату виконаних робіт, у зв'язку з чим виникла заборгованість у розмірі 64 802,54 грн., що і стало причиною звернення позивача до суду.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06.07.2015 р. порушено провадження по справі та призначено до розгляду на 23.07.2015 р.

23.07.2015 р. розгляд справи відкладався до 03.09.2015 р.

Відповідач в судовому засіданні надав пояснення та усне клопотання про застосування позовної давності з нарахування пені.

03.09.2015 р. по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В :

Між Публічним акціонерним товариством "Авіаційна компанія "ДНІПРОАВІА" (замовник), Товариством з обмеженою відповідальністю „СпецбудконструкціяВ» (генеральний підрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агропромпостач" (субпідрядник) укладений Договір № 12-150П від 05.06.2012р.

Згідно п.1.1 договору замовник замовляє, а генпідрядник залучає субпідрядника, а субпідрядник виконує на свій ризик власними силами, способами та методами будівельно-монтажні роботи по улаштуванню пожежного водопроводу на будівництві об'єкта: Ангар для базового технічного обслуговування літаків В-737, Е-145 ВАТ „АК „ДніпроавіаВ» , м. Дніпропетровськ, Аеропорт для замовника. Генппідрядик організовує роботи та контролює відповідність виконаних робіт будівельним нормам, а замовник сплачує вартість виконаних робіт. За функції генпідрядника субпідрядник сплачує плату на умовах, визначених цим договором.

Об'єм робіт визначається кошторисом, який складається субпідрядником та є невід'ємною частиною даного договору (п. 1.2. договору).

Згідно зі ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Згідно зі ст. 838 Цивільного кодексу України підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник. Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку. Замовник і субпідрядник не мають права пред'являти один одному вимоги, пов'язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до п. 2.1. договору договірна ціна робіт становить суму в розмірі 96 779,00 грн., крім того ПДВ 20% - 99 355,80 грн., всього загальна ціна по договору становить 596 134,80 грн. Розрахунок вартості робіт наведено у Договірній ціні, яка є невід'ємною частиною даного договору. За виконання функцій Генпідрядника, субпідрядник перераховує на рахунок Генпідрядника грошові кошти у розмірі 1% від вартості виконаних робіт субпідрядником підписаних актів приймання виконаних робіт за формою КБ-2 та Довідок КБ-3.

Роботи, передбачені цим договором, повинні бути початі протягом 3 (трьох) робочих днів після отримання авансового платежу, в розмірі, зазначеному в п. 5.1. даного договору (п.3.1. договору).

Строк виконання робіт становить 45 (сорок п'ять) календарних днів.

Відповідно до п. 5.1. договору замовник оплачує субпідряднику вартість робіт поетапно:

- авансовий платіж на будівельні матеріали в розмірі 423 295,00 гривень, крім того, ПДВ 84 659,00 гривень, всього - 507 954,00 гривень, після підписання Договору. Аванс перераховує замовник на рахунок субпідрядника протягом 5 (п'яти) банківських днів післяпідписання Договору;

- остаточний розрахунок виконаних субпідрядником робіт проводиться замовником на підставі Акту приймання виконаних робіт форма № КБ-2в і довідки № КБ-3, підписаних субпідрядником, замовником, за погодженням з генпідрядником. Акт приймання виконаних робіт готує субпідрядник і передає для розгляду і погодження генпідряднику, після чого Акт передається замовнику до 25 числа поточного місяця.

Остаточний розрахунок виконаних субпідрядником робіт проводиться замовником впродовж 5 (п'яти) банківських днів з дня підписання Акту приймання виконаних робіт. В разі, якщо генпідрядник не надав письмових зауважень в зазначений строк, то передані Акти виконаних Робіт за формою № КБ-2в та Довідки про вартість Робіт заформою КБ-3 вважаються підписаними сторонами та підлягають безспірній оплаті.

Після підписання договору відповідач перерахував авансовий платіж в розмірі 507 954,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № С0619U88Х5 від 19.06.2012 р.

Згідно п.6.1. договору приймання-передача виконаних робіт здійснюється на протязі встановленого сторонами строку шляхом підписання Акту приймання-передачі виконаних робіт. Актом приймання-передачі виконаних робіт засвідчується виконання робіт на Об'єкті (п. 6.2. договору).

Відповідно до п. 6.3. договору генпідрядник та замовник на протязі 5 (п'яти) робочих днів з моменту отримання від субпідрядника Акту приймання-передачі виконаних робіт перевіряють належність виконання робіт і підписують Акт або генпідрядник направляє субпідряднику письмове обґрунтування про відмову від його підписання. У випадку не отримання мотивованої відмови генпідрядника чи замовника субпідрядником у вказаний термін, Акт виконаних робіт вважається підписаним, Роботи вважаються такими, що прийняті без зауважень, і підлягають обов'язковій оплаті замовником.

Субпідрядник зобов'язаний передати Генпідряднику разом з результатом роботи інформацію щодо експлуатації або іншого використання результатів робіт (п. 6.5. договору).

Прийняті на себе зобов'язання позивач виконав у повному обсязі, що підтверджується наданою до матеріалів справи копією підписаного представниками обох сторін та скріпленого печатками сторін актом виконаних робіт від 16.08..2012 р. на загальну суму 572 756,54 грн.

Згідно із ст.854 Цивільного кодексу України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

16.08.2015 р. позивач виставив відповідачу рахунок-фактуру № СФ-000020 для проведення остаточного розрахунку на суму 64 802,54 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Станом на 05.06.2015р. відповідач за виконані роботи не розрахувався.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Статтею 546 ЦК України, передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою.

Відповідно до ч.1 ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до ст.551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Згідно ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Пунктом 8.3. договору за несвоєчасне проведення розрахунків замовник сплачує субпідряднику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня за кожний день такого прострочення.

Таке визначення розміру пені в договорі відповідає вимогам п.6 ст. 231 Господарського кодексу України, яким встановлено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюється у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими грошовими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

За розрахунком позивача пеня складає за період з 24.08.2012 р. по 24.02.2013 р. у розмірі 4 862,13 грн.

Пунктом 6 ст.232 ГК України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання, мало бути виконано.

Суд вважає, що відповідачем зобов'язання з оплати виконаних робіт мало бути виконано до 23.08.2012р. Тобто з 24.08.2012р. відповідач є таким, що прострочив виконання зобов'язання, а тому пеня може бути нарахована, в межах строку спеціальної позовної давності до 24.08.2013р.

Відповідно до ч.2 ст.258 Цивільного кодексу України до вимог про стягнення пені застосовується позовна давність в один рік.

Відповідно до п.4 ст. 267 Цивільного кодексу України, сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Відповідач 03.09.2015 р. в судовому засіданні заявив про застосування строку позовної давності щодо нарахуванню пені.

Враховуючи подану відповідачем відповідну заяву в порядку ч. 3 ст. 267 ЦК України, вимога позивача в частині стягнення з відповідача пені задоволенню не підлягає.

Статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та три проценти річних від простроченої суми.

У зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача суму 3% річних за період з 24.08.2012 р. по 05.06.2015 р. у розмірі 5 406,13 грн.

Перевіривши розрахунок, суд вважає його вірними та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

У зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача інфляційні за період вересень 2012 р. - квітень 2015 р. у розмірі 46 981,84 грн.

При перевірці розміру нарахованих позивачем сум інфляційних, суд визнав розрахунок позивача невірним та таким, що підлягає частковому задоволенню в розмірі 46 934,49 грн.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З урахуванням всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню у загальному розмірі 117 143,16 грн., що складається з: 64 802,54 грн. - основний боргу , 46 934,49 грн. - інфляційних, 5 406,13 грн. - 3% річних.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати пов'язані з розглядом справи при частковому задоволенні позову покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства „Авіаційна компанія „ДніпроавіаВ» (49042, м. Дніпропетровськ, Аеропорт цивільної авіації, код ЄДРПОУ 01130549) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „АгропромпостачВ» (51280, м. Чернівці, вул. Вишневського, 1/3, код ЄДРПОУ 34853381) 64 802,54 грн. - основний боргу , 46 934,49 грн. - інфляційних, 5 406,13 грн. - 3% річних, 2 342,98 грн. - судового збору.

Видати наказ.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено

08.09.2015р.

Суддя ОСОБА_3

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення08.09.2015
Оприлюднено15.09.2015
Номер документу49960347
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/5822/15

Ухвала від 21.09.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Рішення від 08.09.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 23.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 06.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні