cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" вересня 2015 р. Справа № 911/2985/15
Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Обухівської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредит Пром Буд»
про розірвання договору
секретар судового засідання (пом. судді): Новікова І.С.
за участю представників:
від позивача : Тупікова Л.І., довір. № 37 від 14.01.2015 р.
від відповідача : не з'явився
Обставини справи:
Обухівська міська рада (далі - позивач) звернулась до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредит Пром Буд» (далі - відповідач) про розірвання договору оренди землі.
Предметом позовних вимог Обухівської міської ради є розірвання укладеного Обухівською міською радою з відповідачем договору оренди земельної ділянки від 29.03.2012 р., який засвідчений та зареєстрований в Управлінні Держкомзему в Обухівському районі у державному реєстрі земель від 06.06.2012 р. за № 322310004000468, відповідно до умов якого відповідачеві в строкове платне користування були передані земельні ділянки загальною площею 2,0 га, що знаходяться на території третього мікрорайону у м. Обухові Київської області під будівництво торгово-розважального комплексу, ресторану та офісного приміщення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем систематично не виконувались зобов'язання в частині внесення орендної плати за користування землею, у зв'язку з чим позивач просить суд розірвати договір оренди землі від 29.03.2012 р., укладений між Обухівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кредит Пром Буд».
Розгляд справи відкладався.
У судових засіданнях 13.08.2015 р. та 03.09.2015 р. представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач у судові засідання 13.08.2015 р. та 03.09.2015 р. представника не направив.
Згідно з пп. 3.9.2 п. 3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України в разі, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 03.09.2015 р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
24.12.2009 р. рішенням Обухівської міської ради Київської області № 412-47-V ТОВ «Кредит Пром Буд» було надано в оренду земельну ділянку площею 2,0 га, яка складається з 2-х земельних ділянок: земельна ділянка площею 1,1490 га та земельна ділянка площею 0,8510 га, що надані під будівництво торгово-розважального комплексу, ресторану та офісного приміщення на території третього мікрорайону у м. Обухові Київської області.
29.03.2012 р. між Обухівською міською радою Київської області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кредит Пром Буд» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, засвідчений та зареєстрований в Управлінні Держкомзему в Обухівському районі у державному реєстрі земель від 06.06.2012 р. за № 322310004000468.
Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець надає в оренду, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2,0 га (яка складається з двох земельних ділянок: земельна ділянка площею 1,1490 га та земельна ділянка площею 0,8510 га), що надана під будівництво торгово-розважального комплексу, ресторану та офісного приміщення у м. Обухові, на території третього мікрорайону Київської області, не наданих у власність чи користування.
Договір вчиняється за актом приймання-передачі об'єкта оренди (п. 1.2 договору).
Пунктом 2.1 договору передбачено, що договір укладено на 10 років.
Згідно з п. 3.1 договору орендна плата за користування земельною ділянкою встановлена рішенням сесії Обухівської міської ради Київської області.
У відповідності з п. 3.2 договору загальна вартість орендної плати на рік складає 109734,60 грн.
Відповідно до п. 3.4 договору орендна плата сплачується орендарем у грошовій безготівковій формі за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
На виконання умов договору позивач передав відповідачу земельні ділянки, що підтверджується актом приймання-передачі земельних ділянок від 29.03.2012 р., копію якого долучено до матеріалів справи.
Додатками до договору від 29.03.2012 р. було встановлено розмір орендної плати щодо кожної земельної ділянки окремо, а саме - в розмірі 12222,43 грн. за земельну ділянку площею 1,1490 га та в розмірі 97512,17 грн. за земельну ділянку площею 0,8510 га.
Обухівською міською радою було направлено на адресу ТОВ «Кредит Пром Буд» претензію № 2853 від 15.12.2014 р. про повернення земельної ділянки та припинення дії договору оренди, відповідно до якої орендодавець повідомив орендаря про те, що у зв'язку з несплатою заборгованості з орендної плати в сумі 173577,21 грн. Обухівська міська рада вимагає підписати угоду про розірвання договору оренди землі та повернути земельну ділянку у відповідності із законодавством України.
Відповідь на претензію отримано не було.
Обґрунтовуючи позов, позивач посилається на те, що відповідач не виконує умови договору оренди землі від 29.03.2012 р. щодо сплати орендної плати.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У відповідності зі ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючим органом щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Як встановлено судом, у порушення умов договору оренди землі від 29.03.2012 р., відповідач має заборгованість зі сплати щомісячного розміру орендної плати за користування землею, що підтверджується долученою до матеріалів справи довідкою Державної податкової інспекції в Обухівському ГУ ДФС у Київській області № 797/10/1016-23-23 від 07.08.2015 р., у сумі 175869,65 грн.
Таким чином, твердження позивача щодо несплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою за договором оренди землі від 29.03.2012 р. підтверджується матеріалами справи.
Поряд з цим слід зазначити, що згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Статтею 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно зі ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Отже, відповідно до чинного законодавства розірвання договору оренди в судовому порядку може бути здійснено тільки у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Пунктом 2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» передбачено, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі», у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.
Згідно з п. 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно зі ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідач у судові засідання не з'явився, заявлених до нього вимог не спростував, доказів належного виконання ним зобов'язань щодо сплати орендних платежів за договором оренди землі від 29.03.2012 р. суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем істотно порушено умови договору оренди землі від 29.03.2012 р., у зв'язку з чим зазначений договір підлягає розірванню в судовому порядку на підставі ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України.
За таких обставин, вимога позивача про розірвання договору оренди землі від 29.03.2012 р., укладеного між Обухівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кредит Пром Буд», підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32-34, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди землі від 29.03.2012 р., укладений між Обухівською міською радою (08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, 10, код 35161650) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кредит Пром Буд» (04074, м. Київ, Оболонський р-н, вул. Сокальська, 4, код 33496289), який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему в Обухівському районі у державному реєстрі земель від 06.06.2012 р. за № 322310004000468.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредит Пром Буд» (04074, м. Київ, Оболонський р-н, вул. Сокальська, 4, код 33496289) на користь Обухівської міської ради (08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, 10, код 35161650) - 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.
Повне рішення підписане 08.09.2015 р.
Суддя В.М. Бабкіна
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2015 |
Оприлюднено | 14.09.2015 |
Номер документу | 49965630 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Бабкіна В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні