ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09.09.15р. Справа № 904/5810/15
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МІАНА", м. Дніпропетровськ
до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК " Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ
про визнання неправомірним та скасування рішення
Суддя Ліпинський О.В.
Представники:
від позивача: Пристромко М.П., дов. №1/05 від 01.08.2014 року
від відповідача: Носик Б.М., дов. №171/1001 від 12.05.2015 року
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МІАНА" (далі-Позивач) звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про визнання недійсним та скасування рішення Публічного акціонерного товариства "ДТЕК " Дніпрообленерго" (далі-Відповідач), оформлене протоколом №6-15 від 23.06.2015 року засідання комісії з розгляду акту про порушення №100773 від 29.05.2015 року, про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "МІАНА" недооблікованої електроенергії в сумі 29 081 грн. 33 коп. та послуг з опломбування електроустаткування в сумі 91 грн. 54 коп.
В судових засіданнях 05.08.2015 року та 26.08.2015 року судом оголошувалась перерва до 26.08.2015 року та 02.09.2015 року, відповідно, згідно вимог статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні з урахуванням відзиву на позов, проти задоволення позову заперечував.
26.08.2015 року Позивач подав клопотання про призначення у справі судової електротехнічної експертизи, на вирішення якої пропонував поставити питання щодо підтвердження можливості доступу позивача до схем обліку та безоблікового споживання електричної енергії, а також щодо здійсненого відповідачем розрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії.
В судовому засіданні 09.09.2015 року оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників Позивача та Відповідача позивача, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
28.02.2013 року між Позивачем (далі-Споживач) та Відповідачем (далі-Постачальник) укладено Договір про постачання електричної енергії №064214 (далі-Договір), відповідно до розділу 1 якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 15,0 кВт, величини якої по об'єктах Споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору. Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємними частинами Договору.
29.05.2015 року Відповідачем була проведена перевірка об'єкта електроспоживання Позивача, за результатами якої був складений Акт про порушення № 100773 від 29.05.215 року (а.с. 14).
Підставою для складення вказаного акту біли виявлені порушення пунктів 3.3, 3.31, 6.40 Правил користування електричною енергією, щодо відсутності пломби електропередавальної організації №74590024, встановленої на дверцятах шафи обліку.
23.06.2015 року на засіданні комісії по розгляду акта про порушення №100773 від 29.05.2015 року, прийнято рішення про нарахування Позивачеві недооблікованої електричної енергії за період з 13.02.2015 року по 29.05.2015 року, відповідно до п. 2.5 та за формулою 2.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, недооблікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006 року №562. Нарахована до сплати сума склала 29 081 грн. 33 коп., крім того, за послугу опломбування електролічильника в розмірі 91 грн. 54 коп. (протокол №6-15 від 23.06.2015 року).
Згідно наданого розрахунку (а.с. 48), при обчисленні обсягу недооблікованої електричної енергії, Відповідачем застосована дозволена (договірна) потужність - 15 кВт.
Позивач просить позовні вимоги задовольнити, посилаючись на встановлення пломби Відповідачем самовільно, оскільки опломбування дверцят шафи, в якому знаходиться лічильник, не входить до місць, які згідно ПКЕЕ підлягають обов'язковому опломбуванню, а також з огляду на те, що Відповідачем неправомірно використано застосовану методику розрахунку, оскільки розрахунок здійснено в порушення вимог, встановлених Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРУ України від 04.05.2006 року №562 (далі-Методика).
Відповідно до п. 6.41 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.
За приписами п. 6.42 Правил користування електричною енергією, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п. 6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
Згідно вимог пункту 2.5 (у редакції від 14.10.2010 р. N 1338) Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики, від 04.05.2006, № 562 "Про затвердження Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією") у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб , кВт·год) визначається за формулою 2.4 Wдоб = P · tдоб · Kв, де: P - потужність (кВт), визначена як:
а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);
б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);
в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність).
Таким чином, Відповідач мав право визначати потужність відповідно до дозволеної потужності для даної точки обліку, яка зазначена в Договорі, у випадку ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність (п. 2.5 Методики).
В той же час, в Акті №100773 від 29.05.2015 року про порушення відсутні будь-які дані, які свідчать про такі дії Позивача, а отже, при визначенні обсягу недооблікованої електричної енергії, Відповідачем безпідставно застосована дозволена (договірна) потужність - 15 кВт, що є порушенням вимог Методики.
Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Частиною 1 ст. 236 Господарського кодексу України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.
Згідно ч. 2 вищезазначеної статті перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
Отже, із змісту вказаних положень чинного законодавства вбачається, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості не облікованої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.
Згідно ч. 2 ст. 237 Господарського Кодексу України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Застосування Відповідачем при визначенні вартості не облікованої електроенергії дозволеної потужності, визначеної в договорі, здійснено Відповідачем з порушенням приписів чинного законодавства (пункту 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією"), що призвело до неправильного визначення відповідної суми санкції, яка підлягає сплаті споживачем за наслідками розгляду акта про порушення ПКЕЕ.
З урахуванням вищенаведених обставин, нарахована Відповідачем оперативно-господарська санкція, застосована неправомірно, в зв'язку з чим, заявлені Позивачем вимоги в частині скасування оскаржуваного рішення щодо визначення розміру не облікованої електричної енергії підлягають задоволенню.
Доводи Позивача відносно самовільного встановлення Відповідачем пломби на дверцятах шафи, в якому знаходиться лічильник, оскільки відповідні місця не входить до місць, які згідно ПКЕЕ підлягають обов'язковому опломбуванню, а також щодо відсутності доступу Позивача до струмоведучих частин схеми обліку, що виключало можливість без облікового споживання електричної енергії, судом до уваги не приймаються, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог п. 3.31. ПКЕЕ, розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації. Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки згідно з переліком, наданим електропередавальною організацією. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї із сторін. У зазначених місцях можуть бути встановлені пломби інших заінтересованих сторін.
Відповідно до пункту 6.40 ПКЕЕ, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 (далі-Методика).
В акті пломбування №4290 від 01.03.2013 року, який підписаний представником позивача без зауважень, вказано, що енергопостачальником було опломбоване устаткування, а саме, пломба №74590024 була встановлена на дверцятах шафи обліку.
Таким чином, сам по собі факт пошкодження чи зриву пломб, незалежно від мети та можливості безоблікового споживання електроенергії, є підставою для донарахування вартості електричної енергії відповідно до вимог Методики.
З урахуванням наведених вище обставин, слід зазначити, що за умов встановлення факту порушенням Позивачем вимог ПКЕЕ, Відповідач ґрунтовно дійшов висновку про необхідність застосування оперативно-господарської санкції, але безпідставно здійснив визначення її розміру без дотримання вимог Методики, що відповідно є підставою для скасування оскаржуваного рішення в цій частині.
При цьому, за вказаних вище обставин, рішення в частині визначення плати за послуги пломбування електрообладнання в розмірі 91,54 грн. прийнято обґрунтовано і скасуванню не підлягає, а отже, заявлені Позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.
Клопотання Позивача про призначення у справі судової електротехнічної експертизи, задоволенню не підлягає, оскільки результати проведення відповідного дослідження із запропонованих Позивачем питань, не матимуть значення для правильності вирішення даного спору.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, судові витрати у справі покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 20, 237 ГК України, ст.ст. 4, 22, 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним та скасувати рішення Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, Запорізьке шосе, 22, код ЄДРПОУ 00130777), оформлене протоколом №6-15 від 23.06.2015 року засідання комісії з розгляду акту про порушення №100773 від 29.05.2015 року, про нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "МІАНА" (49101, м. Дніпропетровськ, вул. Войцеховича, 140-А, ЄДРПОУ 36367217) недооблікованої електроенергії в сумі 29 081 грн. 33 коп.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, Запорізьке шосе, 22, код ЄДРПОУ 00130777) на користь Товариству з обмеженою відповідальністю "МІАНА" (49101, м. Дніпропетровськ, вул. Войцеховича, 140-А, ЄДРПОУ 36367217) 609 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору, видати наказ.
В решті позову відмовити.
Повне рішення складено 14.09.2015року.
Суддя О.В. Ліпинський
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2015 |
Оприлюднено | 17.09.2015 |
Номер документу | 50192172 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні