Ухвала
від 09.09.2015 по справі 910/20590/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

09.09.2015Справа №910/20590/15

За заявоюПублічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" проскасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 20.05.2015 р. №528/15 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" доПублічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" проспонукання до виконання умов договору Суддя Підченко Ю.О.

Представники сторін:

від позивача:не з'явився; від відповідача (заявника):Либідь Н.С. - представник за довіреністю;

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "УКРГАЗПРОМБАНК" звернулось до господарського суду міста Києва із заявою про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 20.05.2015 р. у справі №528/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" до Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" про спонукання до виконання умов договору.

Заява обґрунтована тим, що справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" до Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" про спонукання до виконання умов договору не підвідомча третейському суду, оскільки відповідно до п. 32.8 ст. 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" спори, пов'язані із здійсненням банками переказу, розглядаються у судовому порядку.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 12.08.2015 р. розгляд заяви Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 20.05.2015 р. у справі №528/15 за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" до Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" про спонукання до виконання умов договору, призначено до розгляду на 09.09.2015 р.

01.09.2015 р. через загальний відділ суду від Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків надійшли документи на виконання вимог ухвали суду від 12.08.2015 р.

Представник позивача, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання 09.09.2015 р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача (заявника), в судове засідання 09.09.2015 р. з'явився, подав додаткові письмові пояснення згідно змісту яких заяву про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 20.05.2015 р. у справі №528/15 підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити при цьому, додатково, як на підставу для скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків вказує на те, що на момент прийняття Постійно діючим Третейським судом при Асоціації українських банків рішення у справі №528/15 у Публічному акціонерному товаристві "УКРГАЗПРОМБАНК" було запроваджено тимчасову адміністрацію.

Дослідивши матеріали третейської справи, розглянувши подані відповідачем (заявником) документи, заслухавши пояснення представника відповідача (заявника), всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, суд дійшов висновку, що заява про скасування рішення Постійного діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 20.05.2015 р. у справі №528/15 задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що 29.05.2014 р. між Публічним акціонерним товариством "УКРГАЗПРОМБАНК" (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" (клієнт) було укладено Договір банківського рахунку №8348 (надалі - Договір), відповідно до п. 1.1 якого банк відкриває клієнту поточний рахунок у погоджених між сторонами договору валютах (гривня та/або іноземна) та зобов'язується приймати та здійснювати операції за рахунком відповідно до законодавства України і умов Договору.

Відповідно до п. 6.1 Договору усі спори та вимоги, що виникають при виконанні цього Договору, або у зв'язку з ним, або випливають з нього та становлять предмет спору, підлягають розгляду у Постійно діючому Третейському суді при Асоціації українських банків згідно з регламентом третейського суду. Умови Договору, що місять відомості про найменування сторін та їх місцезнаходження, є складовими частинами третейської угоди. Місце і дата укладення третейської угоди відповідають місцю і даті укладення Договору.

24.03.2015 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" звернулось до Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків з позовом до Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" про спонукання до виконання умов договору.

20.05.2015 р. Постійно діючим Третейським судом при Асоціації українських банків у складі третейського судді Мамченко Ю.В. було прийнято рішення у справі №528/15, яким позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" до Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" про спонукання до виконання умов договору задоволено у повному обсязі, зобов'язано Публічне акціонерне товариство "УКРГАЗПРОМБАНК" виконати платіжні доручення Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" про переказ коштів, а саме: №10 від 25.02.2015 р. на суму 150 000,00 грн., №14 від 25.02.2015 р. на суму 300 000,00 грн., №15 від 26.02.2015 р. на суму 400 000,00 грн., №16 від 27.02.2015 р. на суму 640 000,00 грн.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" пеню у розмірі 22 731,79 грн. та суму сплаченого третейського збору у розмірі 2 120,98 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про третейські суди" рішення третейського суду може бути оскаржене та скасоване лише з таких підстав: справа, по якій прийнято рішення третейського суду, не підвідомча третейському суду відповідно до закону; рішення третейського суду прийнято у спорі, не передбаченому третейською угодою, або цим рішенням вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди. Якщо рішенням третейського суду вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рішення, що стосується питань, які виходять за межі третейської угоди; третейську угоду визнано недійсною компетентним судом; склад третейського суду, яким прийнято рішення, не відповідав вимогам статей 16 - 19 цього Закону; третейський суд вирішив питання про права і обов'язки осіб, які не брали участь у справі.

Аналогічні підстави для скасування рішення третейського суду визначені в ст. 122-5 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про третейські суди" до третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, що виникає з цивільних та господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 5 Закону України "Про третейські суди" передбачено, що юридичні та/або фізичні особи мають право передати на розгляд третейського суду будь-який спір, який виникає з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом. Спір може бути переданий на розгляд третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам цього Закону.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про третейські суди" третейська угода може бути укладена у вигляді третейського застереження в договорі, контракті або у вигляді окремої письмової угоди. Якщо сторони не домовилися про інше при передачі спору до постійно діючого третейського суду, а також при вказівці у третейській угоді на конкретний постійно діючий третейський суд регламент третейського суду розглядається як невід'ємна частина третейської угоди. За будь-яких обставин у разі суперечності третейської угоди регламенту третейського суду застосовуються положення регламенту. Третейська угода укладається у письмовій формі. Третейська угода вважається укладеною, якщо вона підписана сторонами чи укладена шляхом обміну листами, повідомленнями по телетайпу, телеграфу або з використанням засобів електронного чи іншого зв'язку, що забезпечує фіксацію такої угоди, або шляхом направлення відзиву на позов, в якому одна із сторін підтверджує наявність угоди, а інша сторона проти цього не заперечує. Третейська угода має містити відомості про найменування сторін та їх місцезнаходження, предмет спору, місце і дату укладання угоди. Посилання у договорі, контракті на документ, який містить умову про третейський розгляд спору, є третейською угодою за умови, що договір укладений у письмовій формі і це посилання є таким, що робить третейську угоду частиною договору. У разі недодержання правил, передбачених цією статтею, третейська угода є недійсною. Недійсність окремих положень договору, контракту, що містить третейське застереження, не тягне за собою недійсність такого третейського застереження. Третейська угода може містити як вказівку про конкретно визначений третейський суд, так і просте посилання на вирішення відповідних спорів між сторонами третейським судом.

Статтею 6 Закону України "Про третейські суди" визначено підвідомчість справ третейським судам. Третейські суди в порядку, передбаченому цим Законом, можуть розглядати будь-які справи, що виникають із цивільних та господарських правовідносин, за винятком:

1) справ у спорах про визнання недійсними нормативно-правових актів;

2) справ у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов'язаних із задоволенням державних потреб;

3) справ, пов'язаних з державною таємницею;

4) справ у спорах, що виникають із сімейних правовідносин, крім справ у спорах, що виникають із шлюбних контрактів (договорів);

5) справ про відновлення платоспроможності боржника чи визнання його банкрутом;

6) справ, однією із сторін в яких є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт під час здійснення ним владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, державна установа чи організація, казенне підприємство;

7) справ у спорах щодо нерухомого майна, включаючи земельні ділянки;

8) справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення;

9) справ у спорах, що виникають з трудових відносин;

10) справ, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, пов'язаних із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цих товариств;

11) інших справ, які відповідно до закону підлягають вирішенню виключно судами загальної юрисдикції або Конституційним Судом України;

12) справ, коли хоча б одна із сторін спору є нерезидентом України;

13) справ, за результатами розгляду яких виконання рішення третейського суду потребуватиме вчинення відповідних дій органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами та іншими суб'єктами під час здійснення ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень;

14) справ у спорах щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки).

Відповідно до статей 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Таким чином, сторонами в добровільному порядку, без заперечень та зауважень, було визначено, що усі спори, що виникають при виконанні цього договору, або у зв'язку з ним, або випивають з нього та становлять предмет спору, вирішуються Постійно діючим Третейським судом при Асоціації українських банків.

Крім того, в чинному законодавстві відсутня заборона щодо розгляду третейським судом спорів, що виникають з договорів банківського рахунку.

Відповідно ст. 122-5 Господарського процесуального кодексу України рішення третейського суду може бути оскаржене та скасоване лише з таких підстав:

1) справа, по якій прийнято рішення третейського суду, не підвідомча третейському суду відповідно до закону;

2) рішення третейського суду прийнято у спорі, не передбаченому третейською угодою, або цим рішенням вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди. Якщо рішенням третейського суду вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рішення, що стосується питань, які виходять за межі третейської угоди;

3) третейську угоду визнано недійсною компетентним судом;

4) склад третейського суду, яким прийнято рішення, не відповідав вимогам статей 16 - 19 цього Закону;

5) третейський суд вирішив питання про права і обов'язки осіб, які не брали участь у справі.

Дослідивши матеріали справи №910/20590/15, суд дійшов до висновку, що справа №528/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Європабуд-ІФ" до Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" про спонукання до виконання умов договору відповідно до Закону України "Про третейські суди" була підвідомча Третейському суду. Крім того, судом встановлено, що рішення Третейського суду прийнято у спорі, передбаченому третейською угодою, та цим рішенням не вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, третейську угоду не було визнано недійсною компетентним судом, склад третейського суду, яким прийнято рішення, відповідав вимогам статей 16 - 19 Закону України "Про третейські суди", третейський суд не вирішував питання про права і обов'язки осіб, які не брали участь у справі.

Посилання відповідача (заявника) на те, що на момент прийняття Постійно діючим Третейським судом при Асоціації українських банків рішення у справі №528/15 у Публічному акціонерному товаристві "УКРГАЗПРОМБАНК" було запроваджено тимчасову адміністрацію, як на підставу для скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків судом не приймаються, оскільки ст. 122-5 Господарського процесуального кодексу України визначено вичерпний перелік підстав для скасування рішення третейського суду.

Згідно з ч. 1 ст. 122-6 Господарського процесуального кодексу України за наслідками розгляду справи про оскарження рішення третейського суду господарський суд виносить (постановляє) ухвалу за правилами, встановленими цим Кодексом для прийняття (ухвалення) рішення.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на заявника.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 86, 122-4, 122-5, 122-6 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства "УКРГАЗПРОМБАНК" про скасування рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків від 20.05.2015 р. у справі №528/15 відмовити.

Суддя Ю.О. Підченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.09.2015
Оприлюднено16.09.2015
Номер документу50193857
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/20590/15

Постанова від 28.10.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 20.10.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 06.10.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мальченко А.О.

Ухвала від 09.09.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Ухвала від 12.08.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні