Рішення
від 12.10.2009 по справі 20/189-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

20/189-09

                          ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

      01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16                                                     тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"12" жовтня 2009 р.                                                                          Справа № 20/189-09          

Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

За позовом Пайового недиверсифікованого Венчурного інвестиційного фонду «Венчурний капітал»Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «УкрСиб Ессет Менеджмент»

до  1.   Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван»

2.          Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків»

3.          Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків Плюс»

4.          Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Чернівці»

про стягнення 1002609,36 грн.

секретар судового засідання (пом. судді): Новікова І.С.

за участю представників:

від позивача: Інютіна О.В., довір. № 15/09-01 від 10.07.2009 р.

від відповідача 1: не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений

належним чином

від відповідача 2 не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений

належним чином

від відповідача 3 не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений

належним чином

від відповідача 4 не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений

належним чином

Обставини справи:

Пайовий недиверсифікований Венчурний інвестиційний фонд «Венчурний капітал»Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «УкрСиб Ессет Менеджмент»(далі - позивач) звернувся  до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван»(відповідач-1), Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків»(відповідач-2), Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків Плюс»(відповідач-3), Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Чернівці» (відповідач-4) про стягнення 1002609,36 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідно до договору купівлі-продажу цінних паперів №1284-12-БД/08; Д-816/08 від 05.12.2008 р. він є власником іменних процентних облігацій в бездокументарній формі ТОВ «Караван»у кількості 100000 штук номінальною вартістю 1000,00 грн., на підставі чого ТОВ «Караван», поручителями якого є ТОВ «Караван Харків», ТОВ «Караван Харків Плюс», ТОВ «Караван Чернівці», відповідно до проспекту емісії облігацій зобов'язувався сплачувати Пайовому недиверсифікованому Венчурному інвестиційному фонду «Венчурний капітал»ЗАТ «Компанія з управління активами «УкрСиб Ессет Менеджмент»відсотковий дохід облігацій, проте відповідач свої зобов'язання не виконує належним чином, у зв'язку з чим позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів 997200,00 грн. відсоткового доходу облігацій, 5409,36 грн. 3% річних, а також стягнути з відповідача-1 10026,12 грн. державного мита та 315,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Розгляд справи відкладався.

14.09.2009 р. до господарського суду Київської області ТОВ «Караван»було подано клопотання про відкладення розгляду справи.

14.09.2009 р. у судовому засіданні представник ТОВ «Караван»заявив усне клопотання про забезпечення фіксування судового процесу у справі за допомогою технічних засобів, яке було задоволено судом.

28.09.2009 р. до господарського суду Київської області ТОВ «Караван»було подано клопотання про відкладення розгляду справи та про залучення до участі у справі третьої особи, відповідно до якого відповідач-1 просить суд залучити Акціонерний комерційний інноваційний банк «УкрСиббанк»в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача, посилаючись при цьому на те, що АКІБ «УкрСиббанк»є платіжним агентом по облігаціях відповідача.

При цьому відповідач зазначив, що відповідно до проспекту емісії облігацій ТОВ «Караван»не має права самостійно здійснювати нарахування відсоткових доходів та здійснювати їх виплату власникам облігацій. Водночас, на думку відповідача, особою, яка не тільки має право, але й зобов'язана здійснювати нарахування та здійснювати виплату відсоткового доходу по облігаціях є саме платіжний агент - АКІБ «УкрСиббанк».

Клопотання відповідача-1 про залучення до участі у справі Акціонерний комерційний інноваційний банк «УкрСиббанк»в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача було залишено судом без задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або ініціативи господарського суду.

Оскільки рішення суду у даній справі прямо не зачіпатиме права та законні інтереси Акціонерного комерційного інноваційного банку «УкрСиббанк», зазначене клопотання задоволенню не підлягає.

Водночас клопотання ТОВ «Караван»про відкладення розгляду справи було задоволено судом.

12.10.2009 р. до господарського суду відповідачем 3 - ТОВ «Караван Харків Плюс»було подано клопотання про відкладення розгляду справи, яке було судом залишене без

задоволення з огляду на те, що за приписами ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов'язок здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи.

Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін та предмет спору.

При цьому суд враховує той факт, що з моменту порушення провадження у даній справі 28.08.2009 р. відповідачем 3 вимоги ухвали суду від 28.08.2009 р. виконані не були, у судові засідання 14.09.2009 р. та 28.09.2009 р. представники не направлялися.

У судовому засіданні 12.10.2009 р. представник позивача позовні вимоги підтримав.

12.10.2009 р. у засідання суду представники відповідачів не з'явилися. Відзивів на позов не надали.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України в разі, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 12.10.2009 р. за згодою представника позивача судом було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача 2, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

Закрите акціонерне товариство «УкрСиб Ессет Менеджмент»придбало за рахунок Пайового недиверсифікованого Венчурного інвестиційного фонду «Венчурний капітал»іменні процентні облігації в бездокументній формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван»у кількості 10000 штук номінальною вартістю 1000,00 грн., що підтверджується договором купівлі-продажу цінних паперів №1284-12-БД/08; Д-816/08 від 05.12.2008 р.

Отже, позивач, з моменту придбання облігацій набув права вимоги виконання зобов'язань емітентом (відповідачем-1), які встановлені та витікають з умов випуску та розміщення облігацій.

Умови випуску та розміщення облігацій емітента, а також його права та обов'язки містяться в проспекті емісії облігацій Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван», опублікованому в офіційному виданні ДКЦБФР “Бюлетень. Цінні папери України” № 133-134 (2361-2362) від 20.06.2008 р.

Згідно з пп. 3.3.1 проспекту емісії облігацій ТОВ «Караван»вид забезпечення та розмір забезпечення: поручительство, розмір забезпечення загальної номінальної вартості облігацій встановлюється в сумі 130000000,00 грн. Розмір забезпечення відсоткового доходу становить суму, що розраховується на кожну облігацію та встановлюється на перший-четвертий відсотковий періоди у розмірі 20% річних, на інші періоди - відповідно до умов цього проспекту емісії.

У відповідності з пп. 3.3.2 проспекту емісії облігацій ТОВ «Караван»поручителями є: ТОВ «Караван Харків», ТОВ «Караван Харків Плюс», ТОВ «Караван Чернівці».

Згідно з підпунктом 3.3.3 проспекту емісії облігацій ТОВ «Караван»емітентом укладено договір поруки №1 від 31 березня 2008 р. з ТОВ «Караван Харків», ТОВ «Караван Харків Плюс», ТОВ «Караван Чернівці», на користь третіх осіб - власників облігацій емітента.

Відповідно до пп. 3.3.4 проспекту емісії облігацій ТОВ «Караван»згідно з договором поруки ТОВ «Караван Харків», ТОВ «Караван Харків Плюс», ТОВ «Караван Чернівці»в повному обсязі відповідають перед власниками облігацій емітента за невиконання або неналежне виконання емітентом усіх своїх зобов'язань, як існуючих в теперішній час, так і тих, що можуть виникнути у емітента в майбутньому, у зв'язку з набуттям права власності на облігації, випущені в межах суми 130000000,00 грн., а саме за невиплату емітентом:

·          відсоткового доходу за облігаціями у порядку та строки, визначені в проспекті емісії;

·          номінальної вартості облігацій при їх викупі у порядку та строки, визначені в проспекті емісії;

·          номінальної вартості облігацій при настанні строку їх погашення у порядку та на умовах, визначених в проспекті емісії.

У разі порушення зобов'язання емітентом, власник облігацій (кредитор) має право направити емітенту і/або поручителям письмову вимогу виконати зобов'язання.

Відповідальність емітента і поручителів перед кредитором (власником облігацій) є солідарною. У випадку невиконання або неналежного виконання емітентом своїх зобов'язань, пов'язаних із розміщенням облігацій, поручителі, яким пред'явлено вимогу, зобов'язані виконати пред'явлену їм письмову вимогу кредитора в валюті зобов'язання в повному обсязі в строк не пізніше 10 (десяти) банківських днів з моменту отримання такої вимоги.

Відповідно до пункту 3.10 проспекту емісії облігацій ТОВ «Караван»виплати відсоткового доходу здійснюються через уповноваженого емітентом пла тіжного агента (АКІБ «УкрСиббанк»згідно з договором про обслуговування обігу цінних паперів № 03-12-В/08 від 23 квітня 2008 року) на підставі зведеного облі кового реєстру власників облігацій, складеного депозитарієм на кінець операцій ного дня, що передує даті виплати відсоткового доходу по облігаціям, та наданого на день виплати відсоткового доходу за адресою: 04070, м. Київ, вул. Андріївська, 2/12.

Дати виплати доходів встановлені відповідно: 29.09.2008 р., 29.12.2008 р., 30.03.2009 р., 29.06.2009 р., 28.09.2009 р., 28.12.2009 р., 29.03.2010 р., 28.06.2010 р., 27.09.2010 р., 27.12.2010 р., 28.03.2011 р., 27.06.2011 р.

Виплата відсоткового доходу по облігаціях здійснюється у національній валюті –гривні.

Відсоткова ставка по першому –четвертому періодах облігацій встановлюється в розмірі 20% річних. Відсотковий дохід розраховується на одну облігацію та визначається до однієї копійки.

Порядок визначення відсоткової ставки по п'ятому-восьмому, дев'ятому - дванадцятому періоді встановлюється генеральним директором ТОВ «Караван».

Відсотковий дохід по облігаціях нараховується відповідно до відсоткових періодів, які складають по 91 (дев'яносто одному) календарному дню.

Датою виплати відсоткового доходу за третій відсотковий період (з 29.09.2008 року до 29.03.2009 року) є 30 березня 2009 року.

Датою виплати відсоткового доходу за четвертий відсотковий період (з 30.03.2009 року до 28.06.2009 року) є 29 червня 2009 року.

Виплата відсотків за облігаціями здійснюється платіжним агентом АКІБ “УкрСиббанк”, який на день виплати відсоткового доходу за рахунок коштів емітента перераховує власникам облігацій належні суми відсотків на їх поточні рахунки.

Як слідує з матеріалів справи, АКІБ «УкрСиббанк»виконав свої зобов'язання платіжного агента, про що свідчить лист від 31.03.2009 р. № 31-22/2936, у якому вказано, що станом на кінець робочого дня 30.03.2009 р. відповідач 1 не перерахував платіжному агенту грошові кошти, необхідні для виплати відсоткового доходу за третій відсотковий період.

Крім того, листом від 01.07.2009 р. № 31-22/9254 платіжним агентом було повідомлено позивача, що відповідач 1 не перерахував кошти на виплату відсоткового доходу за четвертий відсотковий період.

Також до матеріалів справи долучено лист ТОВ «Караван», адресований власнику облігацій товариства, яким емітент інформував власників облігацій, що затримка у виплаті відсоткового доходу за облігаціями власникам облігацій виникла у зв'язку з погіршенням фінансового стану компанії, особливо негативними результатами фінансової діяльності у лютому 2009 року та необхідністю сплати простроченої заборгованості постачальникам.

При цьому емітент наголошував, що ТОВ «Караван»поважає свої зобов'язання перед власниками облігацій, очікує на діалог і розраховує на компроміс у погодженні умов виходу із даної ситуації.

ПНВІФ «Венчурний капітал»ЗАТ «Компанія з управління активами «УкрСиб Ессет Менеджмент»було надіслано на адресу ТОВ «Караван» лист з вимогою сплати відсоткового доходу до 15.04.2009 р. у відповідності до проспекту емісії.

Крім того, 22.06.2009 р. ЗАТ «Компанія з управління активами «УкрСиб Ессет Менеджмент»було надіслано на адресу ТОВ «Караван»претензію, в якій вимагає емітента та поручителів солідарного виконати свої зобов'язання перед фондами щодо виплати відсоткового доходу та плати за користування грошима до 02.07.2009 р.

Відповідь на претензію отримано не було.

Як зазначає позивач, станом на 20.07.2009 р. заборгованість відповідача 1 перед позивачем за неналежне виконання зобов'язань щодо виплат відсоткового доходу облігацій за третій та четвертий відсотковий періоди, становить 997200,00 грн.

Згідно приписів статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь  другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зазначена норма кореспондується з приписами статті 193 Господарського кодексу України.

Так, у відповідності до ч.1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання  належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ч. 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно ч. 7 статті 193  Господарського кодексу України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Приписами статті 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Приписами статті 541 ЦК України встановлено, що солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, визначених договором або законом.

Статтею 543 ЦК України передбачено, що у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі.

Окрім того, згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

У відповідності з ч. 1 ст. 3 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” цінні папери - документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника, та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам.

Відповідно до ч. 1 ст. 163 Господарського кодексу України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає відносини між суб'єктом господарювання, який його випустив (видав), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його випуску, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” проспект емісії цінних паперів - документ, який містить інформацію про відкрите (публічне) розміщення цінних паперів.

У відповідності з п. 8 Розділу I Положення про порядок здійснення емісії облігацій підприємств та їх обігу, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 липня 2003 р. № 322 відсотковий дохід за облігаціями повинен виплачуватися в розмірі та в строк, що встановлені рішенням про відкрите (публічне) розміщення та проспектом емісії облігацій.

При цьому суд не враховує посилання відповідача на те, що обов'язок нараховувати та сплачувати відсотковий дохід за облігаціями згідно з проспектом емісії облігацій ТОВ «Караван», покладений на платіжного агента –АКІБ «УкрСиббанк», виходячи з такого.

Згідно з приписами п. 1 статті 7 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” облігація - цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов'язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення.

Отже, із самого змісту відносин емітента та власника облігації вбачається зобов'язання саме емітента виплачувати відсотковий дохід за облігаціями їх власникам.

З урахуванням викладеного та з'ясування судом факту наявності заборгованості відповідача перед позивачем, позовні вимоги щодо солідарного стягнення відсоткового доходу облігацій з відповідачів у сумі 997200,00 грн. підлягають задоволенню.

Крім суми основної заборгованості, позивач просить суд стягнути з відповідача інфляційні втрати та 3% річних.

Згідно з приписами ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Розмір 3 % річних від простроченої суми, визначений позивачем, становить 5409,36 грн., зокрема, за період з 30.03.2009 р. до 30.06.2009 р. на суму заборгованості 498600,00 грн. у сумі 3770,16 грн., за період з 30.06.2009 р. до 20.07.2009 р. на суму заборгованості 498600,00 грн. у сумі 1639,20 грн., який є обґрунтованим та підлягає стягненню з відповідача.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог Закритого акціонерного товариства «УкрСиб Ессет Менеджмент»в особі Пайового недиверсифікованого Венчурного інвестиційного фонду «Венчурний капітал»у повному обсязі.

Судові витрати відповідно до вимог ст.ст. 44, 49  Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача 1.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд  

вирішив:

1.          Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.          Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван»(08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Чорновола, 54, код 32307835), Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Чернівці»(58020, м. Чернівці, Садгірський р-н, вул. Хотинська, 43, код 34573861), Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків»(61068, м. Харків, Московський р-н, просп. Московський, 183, код 34333228), Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків Плюс» (61068, м. Харків, Комінтернівський р-н,  вул. Тарасівська, 3, код 34333233) на користь Пайового недиверсифікованого Венчурного інвестиційного фонду «Венчурний капітал»Закритого акціонерного товариства «УкрСиб Ессет Менеджмент»(04070, м. Київ, вул. Іллінська, 8, код 32799200) –997200 (дев'ятсот дев'яносто сім тисяч двісті) грн. 00 коп. основного боргу, 5409 (п'ять тисяч чотириста дев'ять) грн. 36 коп. 3% річних.

3.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван» (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Чорновола, 54, код 32307835) на користь Пайового недиверсифікованого Венчурного інвестиційного фонду «Венчурний капітал»Закритого акціонерного товариства «УкрСиб Ессет Менеджмент»(04070, м. Київ, вул. Іллінська, 8, код 32799200) - 10026 (десять тисяч двадцять шість) грн. 12 коп. витрат по сплаті державного мита та 315 (триста п'ятнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

                     Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                      В.М. Бабкіна

 Дата підписання рішення – 15.10.2009 р.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення12.10.2009
Оприлюднено20.10.2009
Номер документу5034361
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —20/189-09

Рішення від 12.10.2009

Господарське

Господарський суд Київської області

Бабкіна В.М.

Ухвала від 14.09.2009

Господарське

Господарський суд Київської області

Бабкіна В.М.

Ухвала від 28.08.2009

Господарське

Господарський суд Київської області

Бабкіна В.М.

Ухвала від 10.08.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пархоменко Н.В.

Ухвала від 28.07.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пархоменко Н.В.

Ухвала від 11.06.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пархоменко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні