Рішення
від 10.09.2015 по справі 575/606/15-ц
ВЕЛИКОПИСАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 575/606/15-ц

Провадження № 2/575/220/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2015 р. смт. Велика Писарівка

ОСОБА_1 районний суд Сумської області

у складі: головуючого - судді Савєльєвої А.І.

за участю секретаря - Доценко Т.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.В.Писарівка справу за цивільним позовом ОСОБА_2 до уповноваженого співвласника майнових паїв колишнього КСП «Колос» ОСОБА_3, територіальної громади в особі Розсошівської сільської ради, про визнання права власності на нерухоме майно , -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до уповноваженого співвласника майнових паїв колишнього КСП «Колос» ОСОБА_3, територіальної громади в особі Розсошівської сільської ради, про визнання права власності на нерухоме майно, а саме: на нежитлову будівлю колишньої СТФ КСП «Колос» по вул.Обуховського,287-А в с.Розсоші В.Писарівського району Сумської області, загальною площею 2008,9 кв.м., мотивуючи свої вимоги тим, що 01.02.2000 року загальними зборами уповноважених КСП «Колос» прийнято рішення про реорганізацію сільгосппідприємства з одночасним затвердженням Положень про реорганізацію, про майновий пай та між усіма власниками майнових паїв було укладено договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що перебуває у спільній частковій власності. 29.05.2001 року на підставі договору купівлі-продажу позивачем придбано у власників майнових паїв в особі відповідача ОСОБА_3 будівлю колишнього свинокомплексу КСП «Колос», однак нотаріально договір не посвідчувався, оскільки на той час обов'язкової вимоги про нотаріальне посвідчення договору чинне законодавство не містило. Вказане нерухоме майно того ж дня передано позивачеві як представнику групи об'єднаних співвласників згідно акту прийому-передачі майнового паю групі ОСОБА_2, який був затверджений загальними зборами уповноважених членів КСП «Колос» від 12.06.2001 року, однак на даний час вказаний документ втрачений. В подальшому майнові паї співвласників групи ОСОБА_2 позивачем були викуплені, їх майнові сертифікати анульовані та Розсошівською сільською радою виданий єдиний майновий сертифікат серії СУ-ІІІ/11 № 423 на ім'я позивача. 03.02.2013 року ТОБ «Бюро технічної інвентарізації та експертиз» виготовлена технічна документація на нерухоме майно. Однак оформити право власності на вказане нерухоме майно позивач не має можливості, оскільки не має необхідних повноважень відповідно до чинного законодавства . У зв'язку з викладеним позивач просить позов задовольнити.

У судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі, просить суд його задовольнити.

Представник відповідача - уповноважений співвласник майнових паїв колишнього КСП «Колос» ОСОБА_3 - у судовому засіданні позов визнав та пояснив, що у 2000 році була створена комісія, яка провела оцінку майна, проведено розподіл майна, видано сертифікати, де вказана сума майнового паю. Позивачеві було виділено майновий пай у групі з іншими пайщиками - недобудований свинарник.

Представник співвідповідача - Голова Розшосівської сільської ради ОСОБА_1 району ОСОБА_4 - у судовому засіданні проти задоволення вимог позивача не заперечує, крім того пояснив, що Розсошівською сільською радою видано свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії СУ-Ш/11 № 423 відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затверджений зборами співвласників, загальна вартість майна пайового фонду підприємства становить 3103229 гривень, частка ОСОБА_2 визначена у розмірі 64220 гривень або 2.07 відсотків.

Свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснила, що приблизно у 2000 році була сформована група ТОВ «Колос» по декілька осіб, ОСОБА_2 у групі співвласників було виділено нерухоме майно - новий свинарник, видавалась накладна, де вона особисто її підписувала. Видача майна затверджувалась зборами співвласників товариства. На даний час це приміщення використовує позивач.

Свідок ОСОБА_6 суду пояснив,що при розпаюванні майна отримав недобудований свинарник, який було виділено групі співвласників, в тому числі і ОСОБА_2 Майновий пай продав позивачеві, отримав кошти, про що надав розписку.

Свідок ОСОБА_7 у судовому засіданні пояснив, що він отримав у спадщину після смерті бабушки ОСОБА_8 земельний та майновий паї. ОСОБА_2 викупив майновий пай і розрахувався, про що він надав розписку, претензій до позивача не має.

Свідок ОСОБА_9 суду пояснив, що після смерті матері у спадщину отримав все майно. Належну йому частку майнового паю (свинарник) продав ОСОБА_2, отримав 11456 гривень, про що надав письмову розписку. Претензій ніяких не має.

Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні пояснив, що частку в майновому паї він продав ОСОБА_2, отримав кошти. Претензій не має.

У судовому засіданні свідок ОСОБА_11 пояснив, що у спадщину отримав майновий пай і продав позивачеві, про що писав розписку. Претензій ніяких не має.

Свідок ОСОБА_12 у судовому засіданні пояснила, що при розпаюванні майна вона отримала частку нерухомого майна - свинарник разом з ОСОБА_2, потім продала його позивачеві, за що отримала кошти та надала письмову розписку.

Заслухавши пояснення сторін, свідків, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про колективні сільськогосподарські підприємства" вбачається, що пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. Спори, що виникають при здійсненні цього права, розглядаються судом.

Судом встановлено, що 01.02.2000 року загальними зборами уповноважених КСП «Колос» прийнято рішення про реорганізацію сільгосппідприємства з одночасним затвердженням Положень про реорганізацію, про майновий пай та між усіма власниками майнових паїв було укладено договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що перебуває у спільній частковій власності; уповноваженим співвласників майнових паїв обрано відповідача - ОСОБА_3 що підтверджується відповідним протоколом (а.с.33-38).

З метою збільшення сукупної вартості майнового паю для виділення в натурі цілісного виробничого приміщення свиноферми ОСОБА_2 об'єднався добровільно та за згодою з іншими співвласниками майна, зокрема, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_12, та станом на 06.03.2000 року разом мали право на 2,07% загальної вартості майнового фонду КСП «Колос», що становить 64220 грн.

29.05.2001 року на підставі договору купівлі-продажу ОСОБА_2 придбано у власників майнових паїв в особі відповідача будівлю колишнього свинарника КСП «Колос» (с.Розсоші В.Писарівського району Сумської області) та того ж дня вказане нерухоме майно передано йому в натурі згідно акту прийому-передачі майнового паю групі ОСОБА_2, що був затверджений загальними зборами уповноважених членів КСП «Колос» у відповідності до протоколу №6 від 12.06.2001 року (а.с.40-41). На даний час вказаний акт прийому-передачі втрачений, що підтверджується оголошенням в газеті «Ворскла» № 45 від 13.06.2015 року (а.с.43).

Відповідно до ОСОБА_13 Аграрної політики України від 20.04.2005 р. № 37-17-2/5492 роз'яснено, що при викупі майнових паїв договори купівлі-продажу укладаються з кожним власником цих паїв і підписуються сторонами договору особисто або довіреною особою, повноваження якої посвідчуються нотаріально. Договір купівлі-продажу майнового паю не потребує обов'язкового нотаріального посвідчення.

У відповідності до накладної № 20164 від 23.03.2002 року ТОВ «Колос» групі ОСОБА_2 в рахунок майнового паю передано свинарник новий на суму 17399 грн. (а.с.55).

КСП «Колос», ідентифікаційний код юридичної особи 03778125, припинило свою діяльність, номер реєстраційної справи: 1-611-000285-58, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців № 18296611, який сформований 06.03.2014 року (а.с.8).

В подальшому майнові паї співвласників групи ОСОБА_2 були викуплені ОСОБА_2, про що свідчать їх розписки, що маються вматеріалах справи (а.с.27-31). Також підтверджується поясненнями свідків у судовому засіданні, які були співвласниками майна.

У відповідності до п.п.13,14 «Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення», затвердженого постановю КМУ від 28.02.2001 р. №177, майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства за зразком згідно з додатком. У разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування сільською, селищною або міською радою видається нове свідоцтво.

У зв'язку з купівлею майнових паїв ОСОБА_2 29.04.2015 року Розсошівською сільською радою В.Писарівського району Сумської області відповідно до вказаного вище Порядку анульовані попередні свідоцтва про право власності на майнові паї членів колективного сільськогосподарського підприємства та видано нове свідоцтво про право на майновий пай серії СУ-ІІІ/11 № 423 на ім'я ОСОБА_2 (а.с.26).

Рішенням виконкому Розсошівської сільської ради №29 від 17.07.2014 року СТФ №2 КСП «Колос» по вул.Обуховського в с.Розсоші В.Писарівського району присвоєно поштову адресу: вул.Обуховського,287-А (а.с.25).

З копії технічного паспорта від 03.02.2013 року (а.с.10-13) вбачається, що за адресою: вул.Обуховського,287-А в с.Розсоші Великописарівського району Сумської області, знаходиться нежилове приміщення цегляне, загальною площею 2008,9 кв.м., позначене у технічному паспорті нежитлового приміщення під літерою «А»; де власник не вказаний.

Згідно звіту про оцінку (а.с.9) вартість вказаного нежитлового приміщення по вул.Обуховського в с.Розсоші В.Писарівського району складає 116 820 гривень.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Отже, ОСОБА_2 на підставі письмових нотаріально не посвідчених договорів купівлі-продажу за готівку у громадян, які свого часу були учасниками КСП «Колос» та мали частки майнового паю, придбав майнові паї та фактично отримав у володіння і користування приміщення свиноферми, яке до цього часу знаходиться у його фактичному користуванні, однак зареєструвати своє право власності на вказаний об'єкт нерухомості не має можливості з наступних підстав. Як слідує з Інформаційного листа Державної реєстраційної служби від 06 червня 2014 року № 9299/05-15-14 «Щодо порядку оформлення прав власності на майно, виділене в натурі власникам майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств» державна реєстрацiя речових прав на нерухоме майно проводиться на пiдставi документiв, що посвiдчують виникнення чи перехiд речових прав на конкретний об'єкт нерухомостi, одним iз яких є свiдоцтво про право власностi на нерухоме майно (пункт 36 Порядку державної реєстрацiї прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 жовтня 2013 року № 868 ).

Порядок розподiлу та використання майна реорганiзованих колективних господарських пiдприємств був врегульований наказом Мiнiстерства аграрної полiтики вiд 14 березня 2001 року № 62 «Про затвердження Порядку розподiлу та використання майна реорганiзованих колективних сiльськогосподарських пiдприємств», зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї вiд 04 квiтня 2001 року за №306/5496 (далi - Наказ), який втратив чиннiсть 24 травня 2013 року на пiдставi наказу Мiнiстерства аграрної полiтики та продовольства вiд 11 квiтня 2013 року № 253 «Про визнання такими, що втратили чиннiсть, деяких наказiв», зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї 25 квiтня 2013 року за № 673/23205.

Вказаним Порядком передбачалося, що видiлення майнових паїв в iндивiдуальну власнiсть, проводилося пiдприємством - користувачем майна iз перелiку майна, видiленого на цi цiлi.

При видiленнi майна в натурi конкретному власнику пiдприємство-правонаступник (користувач) одночасно з пiдписанням акта приймання-передавання майна робило вiдмiтку про видiлення майна в натурi у свiдоцтвi про право власностi на майновий пай члена колективного сiльськогосподарського пiдприємства, що засвiдчується пiдписом керiвника пiдприємства та печаткою. Вказане свiдоцтво з вiдмiткою про видiлення майна в натурi iндивiдуально, акт приймання-передавання майна були пiдставою для оформлення прав власностi на зазначене майно в установленому порядку.

Враховуючи те, що Наказ втратив чиннiсть та на даний час вiдсутнiй iнший спецiальний нормативно-правовий акт, направлений на врегулювання порядку видiлення членам реорганiзованого сiльськогосподарського пiдприємства майна, вважаємо, що свiдоцтво з вiдмiткою про видiлення майна в натурi та акт приймання-передавання майна є пiдставою для проведення державної реєстрацiї прав з видачею свiдоцтва про право власностi.

Зі статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" вбачається, що державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.

Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006р. N3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950р.та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За ст.6 Європейської конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

У рішенні від 30 листопада 2004 року у справі "Case of Oneryildis v. Turkey" (справа відкрита за заявою № 48939/99 та розглянута Великою палатою) Європейський суд визнав, що поняття "майно" охоплює не лише річ, яка реально існує (матеріальна складова), але також стосується засобів праводомагання (юридична складова), включаючи право вимоги, відповідно до якого особа може стверджувати, що вона має принаймні "законне сподівання" стосовно ефективного здійснення права власності.

З урахуванням викладеного, враховуючи втрату акта прийому-передачі нерухомого майна та неможливість у зв'язку з цим надати його для реєстрації права власності на об'єкт нерухомості, суд вважає за можливе захистити право позивача в єдиний можливий спосіб захисту - шляхом визнання права власності на нежитлову будівлю колишньої СТФ КСП «Колос» за адресою: вул.Обуховського,287-А в с.Розсоші Великописарівського району Сумської області.

керуючись ст. 41 Конституції України , ст.ст. 16, 321, 328, 392 ЦК України,

ст.ст. 10,27,31,60,212,213,214,215 ЦПК України, суд -

В и р і ш и в :

Цивільний позов ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на нежитлову будівлю колишньої СТФ КСП «Колос» за адресою: вул.Обуховського,287-А в с.Розсоші Великописарівського району Сумської області, цегляну, загальною площею 2008,9 кв.м., позначену у технічному паспорті нежитлового приміщення під літерою «А».

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Сумської області через ОСОБА_1 районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 14 вересня 2015 року.

Суддя : А.І.Савєльєва

СудВеликописарівський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення10.09.2015
Оприлюднено22.09.2015
Номер документу50420954
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —575/606/15-ц

Рішення від 10.09.2015

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Савєльєва А. І.

Рішення від 10.09.2015

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Савєльєва А. І.

Ухвала від 23.06.2015

Цивільне

Великописарівський районний суд Сумської області

Савєльєва А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні