Рішення
від 14.09.2015 по справі 512/589/15-ц
САВРАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Є. у. н. с. 512/589/15-ц

Провадження № 2/512/220/15

14.09.2015

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2015 року Савранський районний суд Одеської області

в складі: головуючого-судді Лепехи В.А., секретаря судового засідання Шаповал Н.Г., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Савранського районного суду Одеської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Савранського районного споживчого товариства про визнання договору дійсним, -

в с т а н о в и в:

24.07.2015 р. до суду звернувся позивач з позовом до Савранського РайСТ про визнання договору дійсним.

На обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 17.07.2015 року між ОСОБА_2 районним споживчим товариством та позивачем був укладений договір купівлі-продажу основних засобів, на підставі якого відповідач передав у власність позивача, а позивач прийняв нерухоме майно - магазин ТПС-2 №19, який складається, згідно Технічного паспорту, з нежитлової будівлі магазину літ. А, площею 204,2кв.м, сараю літ. Б, площею 126,1кв.м та споруди ОСОБА_3, що є предметом договору купівлі-продажу, розташований за адресою - Одеська обл., Савранський р-н, с. Дубинове, вул. Героя Радянського Союзу ОСОБА_4, 24-А.

Договір купівлі-продажу від 17.07.2015 року нотаріально не посвідчений у наслідок ухилення відповідача, який відмовився посвідчувати у нотаріуса підписаний договір, посилаючись на те, що начебто спочатку потрібно присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, на якій знаходиться нерухоме майно, яке є предметом цього договору.

Позивач вважає таку відмову відповідача надуманою, та такою що не відповідає законодавству мотивуючи це тим, що кадастровий номер потрібен лише за умов, якщо права на земельну ділянку переходять до набувача нерухомого майна. Між тим, відповідно до умов п.п.7, 8 договору купівлі-продажу від 17.07.2015 року до ОСОБА_1 права на земельну ділянку не переходять, а тому кадастровий номер земельної ділянки не потрібен.

Договір купівлі-продажу від 17.07.2015 року який уклали між собою позивач та відповідач містить усі істотні умови, що визначені законом та є необхідними для договорів даного виду, що підтверджується письмовими доказами - договором купівлі-продажу від 17.07.2015 року укладеним у простій письмовій формі.

Позивач стверджує про те, що відбулося повне виконання цього договору, підтверджується п.п.1, 4, 5, 6 договору купівлі-продажу від 17.07.2015 року, Актом приймання-передачі основних засобів від 17.07.2015 року та квитанцією № 49 від 17.07.2015 року, які у сукупності підтверджують той факт, що відповідач передав ОСОБА_1 у власність вказане вище нерухоме майно, а позивач прийняв це майно, та повністю сплатив відповідачу його вартість.

Зважаючи на зазначене позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав покупця шляхом визнання договору дійсним.

Позивач в судове засідання не з'явився, просив здійснювати розгляд справи за його відсутності (а. с. 1-3).

Відповідач ОСОБА_2 районне споживче товариство в особі голови правління ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. ОСОБА_5 надав письмову заяву про відсутність заперечень та зауважень по суті розглядуваної справи та розгляд справи за його відсутності (а. с. 20).

Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до вимог ст. 214 ЦПК України, під час ухвалення судового рішення суд вирішує, чи мали місце обставини справи, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, які правовідносини випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правових відносин та інші.

Оцінка зібраних по справі доказів має здійснюватися за правилами, передбаченими ст. 212 ЦПК України з урахуванням положень ст. ст. 57-66 ЦПК України.

Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 ЦПК України.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, які беруть участь у справі.

Таким чином, суд, розглядаючи цивільну справу у порядку позовного провадження, повинен повно і всебічно з'ясувати фактичні обставини справи, однак не вправі виходити за межі заявлених позовних вимог та тієї доказової бази, яка сформована за рахунок доказів, поданих до суду самими учасниками процесу.

Суд повно, всебічно та об'єктивно оцінивши наявні у справі матеріали та докази, прийнявши до уваги думку та доводи позивача викладені ним в позовній заяві, вважає позовні вимоги обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва на право власності на жилий будинок, реєстрова книга 22, сторінка № 51, реєстровий номер 48 від 30.09.2003р. цілий магазин ТПС 2 № 19 в с. Дубинове належить Савранському районному споживчому товариству (а. с. 13).

17.07.2015 року між ОСОБА_2 районним споживчим товариством та позивачем був укладений договір купівлі-продажу основних засобів, на підставі якого відповідач передав у власність позивача, а позивач прийняв нерухоме майно - магазин ТПС-2 №19, який складається, згідно Технічного паспорту, з нежитлової будівлі магазину літ. А, площею 204,2кв.м, сараю літ. Б, площею 126,1кв.м та споруди ОСОБА_3, що є предметом договору купівлі-продажу, розташований за адресою - Одеська обл., Савранський р-н, с. Дубинове, вул. Героя Радянського Союзу ОСОБА_4, 24-А (а. с. 5).

Договір купівлі-продажу від 17.07.2015 року нотаріально не посвідчений у наслідок ухилення відповідача, який відмовився посвідчувати у нотаріуса підписаний договір, посилаючись на те, що спочатку потрібно присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, на якій знаходиться нерухоме майно, яке є предметом цього договору (а. с. 20).

Відповідно до ст.657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.

Договір купівлі-продажу від 17.07.2015 року який уклали між собою позивач та відповідач містить усі істотні умови, що визначені законом та є необхідними для договорів даного виду, що підтверджується письмовими доказами - договором купівлі-продажу від 17.07.2015 року укладеним у простій письмовій формі.

Відбулося повне виконання договору, підтверджується п.п.1, 4, 5, 6 договору купівлі-продажу від 17.07.2015 року, Актом приймання-передачі основних засобів від 17.07.2015 року та квитанцією № 49 від 17.07.2015 року, які у сукупності підтверджують той факт, що відповідач передав ОСОБА_1 у власність вказане вище нерухоме майно, а позивач прийняв це майно, та повністю сплатив відповідачу його вартість (а. с. 5; 11; 12).

Як встановлено ч. 2 ст. 377 ЦК України, розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).

Тобто, кадастровий номер потрібен лише за умов, якщо права на земельну ділянку переходять до набувача нерухомого майна.

Відповідно до умов п.п.7, 8 договору купівлі-продажу від 17.07.2015 року до ОСОБА_1 права на земельну ділянку не переходять, а тому кадастровий номер земельної ділянки не потрібен

Таким чином суд дійшов висновку, що договір повністю виконаний.

Відповідач ухиляється від виконання своїх зобов'язань щодо нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, а позивач в свою чергу позбавлений можливості розпоряджатись зазначеним нерухомим майном.

Згідно вимог статті 3 ЦПК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних чи оспорюваних прав.

Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається в тому числі із правочинів.

Стаття 204 ЦК України встановлює, що правочин є дійсним, якщо його недійсність не встановлена законом чи судом.

За правилами статті 657 ЦК України угоди стосовно передання права власності на нерухоме майно підлягають нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Згідно приписів частини 2 статті 219 ЦК України суд може визнати дійсним правочин, який не набув нотаріального посвідчення, якщо правочин дійсно відповідає справжній волі сторін, а нотаріальне посвідчення не відбулось, з підстав які не залежали від волі сторони, яка звертається за визнанням угоди дійсною.

Також, відповідно приписів частини 2 статті 220 ЦК України, якщо сторони домовились до всіх істотних умов і це підтверджено письмовими доказами, а також відбулось повне або часткове виконання цього правочину, суд може визнати цю угоду дійсною.

Стаття 321 ЦК України встановлює, що право власності є непорушним.

У зв'язку з тим, що продавець та покупець дійсно мали намір саме продати та купити нерухоме майно, фактично угода виконана, її нотаріальному посвідченню заважає ухилення відповідача від явки до нотаріуса та небажання нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу. Здійснити державну реєстрацію права власності на вказане нерухоме майно позивачу завадила відсутність нотаріального посвідчення угоди.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 126, 197, 213-215, 218 ЦПК України, статтями 16, 204, 219, 220, 319, 321, 328, 334, 368, 376, 392, 526, 657 ЦК України, -

в и р і ш и в:

1. Позов ОСОБА_1 до Савранського районного споживчого товариства про визнання договору дійсним - задовольнити.

2. Визнати дійсним договір купівлі-продажу основних засобів від 17.07.2015 року укладений між ОСОБА_2 районним споживчим товариством (Одеська обл., Савранський р-н, смт. Саврань, вул. Калініна, 56, код ЄДРПОУ 01761480) та ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), предметом якого є нерухоме майно - магазин ТПС-2 №19, який складається з нежитлової будівлі магазину літ. А, площею 204,2кв.м, сараю літ .Б, площею 126,1кв.м, споруди І, та розташований за адресою Одеська область, Савранський р-н, с. Дубинове, вул. Героя Радянського Союзу ОСОБА_4, 24-А.

3. Визнати, що договір купівлі-продажу основних засобів від 17.07.2015 року укладений між ОСОБА_2 районним споживчим товариством (Одеська обл., Савранський р-н, смт. Саврань, вул. Калініна, 56, код ЄДРПОУ 01761480) та ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), предметом якого є нерухоме майно - магазин ТПС-2 №19, який складається з нежитлової будівлі магазину літ. А, площею 204,2кв.м, сараю літ. Б, площею 126,1кв.м, споруди І, та розташований за адресою Одеська область, Савранський р-н, с. Дубинове, вул. Героя Радянського Союзу ОСОБА_4, 24-А, є підставою для виникнення у ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) права власності на нерухоме майно - магазин ТПС-2 №19, який складається з нежитлової будівлі магазину літ. А, площею 204,2кв.м, сараю літ. Б, площею 126,1кв.м, споруди І, та розташований за адресою Одеська область Савранський р-н, с. Дубинове, вул. Героя Ряданського Союзу ОСОБА_4, 24-А.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Савранського районного суду Одеської області.

Особи які приймали участь в справі, але не були присутні в судовому засіданні при оголошенні рішення мають право подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копій судового рішення.

Суддя В. А. Лепеха

СудСавранський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.09.2015
Оприлюднено23.09.2015
Номер документу50507473
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —512/589/15-ц

Ухвала від 21.12.2015

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

Лепеха В. А.

Ухвала від 17.11.2015

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

Лепеха В. А.

Рішення від 14.09.2015

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

Лепеха В. А.

Ухвала від 25.08.2015

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

Лепеха В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні