2153-2007
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к.
РІШЕННЯ
Іменем України
14.02.2007Справа №2-7/2153-2007
За позовом Відкритого акціонерного товариства «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» (95000, м. Сімферополь, вул. Телегіна, 16-а, код ЗКПО 03112774)
До відповідача Фонду майна Автономної Республіки Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17)
Про спонукання укласти договір.
Суддя Дворний І. І.
представники:
Від позивача – Гумен О. С., предст., дов. від 29.11.2006 р.
Від відповідача – Аметов С. Д., предст., дов. №01/3602 від 25.12.2006 р.
Суть справи: Відкрите акціонерне товариство «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою, в якій просить зобов'язати Фонд майна АР Крим укласти з ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» договір оренди державного нерухомого майна – будівлі клубу-їдальні (літ. Ф), яке не увійшло до статутного фонду ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» та знаходиться на його балансі, строком на сорок дев'ять років. Також позивач просить у випадку неукладення Фондом майна Автономної Республіки Крим з ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» договору оренди державного нерухомого майна – будівлі клубу-їдальні (літ. Ф), яке не увійшло до статутного фонду ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» та знаходиться на його балансі, в десятиденний строк після вступу судового рішення в силу, вважати договір укладеним в редакції позивача, наданій суду.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем було неправомірно відмовлено в укладанні договору оренди з мотивів необхідності проведення конкурсу, оскільки будь-які перешкоди на укладення між Фондом майна АРК та ВАТ товариства «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» договору оренди відсутні. Так, позивачем були надані Фонду всі необхідні документи для укладення відповідного договору, а вимоги третіх осіб на спірне майно не були заявлені. Крім того, позивач зазначив, що ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» звернувся до Фонду майна АР Крим з заявою про укладення спірного договору 14.09.2006 р., тобто до набрання чинності Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким передбачено надання в оренду державного або комунального майна виключно на конкурсних началах.
Відповідач проти позову заперечував та пояснив, що Фондом майна АР Крим було відмовлено позивачу в укладанні спірного договору оренди з тих підстав, що ст. 118 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачена передача в оренду державного та комунального майна виключно на конкурсних засадах.
По справі оголошувалась перерва у порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України. Після закінчення перерви слухання справи було продовжено.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ :
Заявою №10 від 13.09.2006 р. Відкрите акціонерне товариство «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» звернулось до Фонду майна Автономної Республіки Крим з пропозицією укласти договір оренди державного нерухомого майна – окремо розташовану двоповерхову будівлю клубу-їдальні загальною площею 2189,2 кв. м., що знаходиться на балансі ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева», розташовану за адресою: м. Сімферополь, вул. Телегіна, 16а.
Листом №08-10/8899 від 13.10.2006 р. Фондом майна АР Крим було запропоновано позивачу надати пакет необхідних документів згідно з Переліком документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності, затвердженим Наказом Фонду державного майна України №2975 від 14.11.2005 р.
Після повторного звернення ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» до Фонду майна АР Крим відповідач листом №02/139 від 18.01.2007 р. повідомив, що ст. 118 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачена передача в оренду державного та комунального майна виключно на конкурсних засадах, через що Фондом майна АР Крим буде здійснена робота по проведенню конкурсу на право оренди державного майна згідно з відповідним Порядком, затвердженим наказом Фонду державного майна України №2149 від 13.10.2004 р.
Проте, з цього приводу суд вважає за необхідне повідомити наступне.
Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів, врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна» №2269-ХІІ від 10.04.1992 р. (з наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України.
Згідно з п. 3 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орган, уповноважений управляти державним майном, розглядає подані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про умови договору оренди або про відмову в укладенні договору оренди.
Перелік підстав, за якими може бути відмовлено в укладенні договору оренди, викладений у ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та є вичерпним.
Ст. 118 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Однак, суд звертає увагу, що спеціальним законом, який регулює правовідносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, є Закон України «Про оренду державного та комунального майна», який підлягає переважному застосуванню.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» не були внесені відповідні зміни в Закон України №2269-ХІІ від 10.04.1992 р. Так, ч. 7 ст. 9 вказаного Закону передбачено, що за наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу (за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу) або заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах.
Отже, зазначеною нормою встановлений єдиний випадок, за наявністю якого Фонд майна АР Крим мав право відмовити позивачу в укладанні спірного договору та провести конкурс на право оренди державного або комунального майна, - надходження заяв про оренду нерухомого майна від двох або більше фізичних чи юридичних осіб. Проте, матеріали справи свідчать, що на момент звернення позивача до Фонду майна АР Крим будь-які заяви зі сторони третіх осіб на спірне майно були відсутні. Іншого суду не доведено, у той час як відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсягу.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду, арбітражного суду.
Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
У судовому засіданні 14.02.2007 р. оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 21.02.2007 р.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Фонд майна Автономної Республіки Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17) укласти з Відкритим акціонерним товариством «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева» (95000, м. Сімферополь, вул. Телегіна, 16-а, код ЗКПО 03112774) договір оренди державного нерухомого майна – окремо розташовану двоповерхову будівлю клубу-їдальні загальною площею 2189,2 кв. м., що знаходиться на балансі ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева», розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Телегіна, 16а, в наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ
державного нерухомого майна
м. Сімферополь 2007 р.
Фонд майна Автономної Республіки Крим (надалі - Орендодавець), з однієї сторони, та ВАТ „Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева” (надалі – Орендар), в особі директора Пеліхатого Володимира Семеновича, який діє на підставі Статуту, затвердженого загальними зборами акціонерів ВАТ „САРЗ ім. Куйбішева” 16.03.2005, з другої сторони, уклали цей договір про нижчевикладене.
1. Предмет договору
1.1. Орендодавець на підставі рішення Господарського суду АРК від_____ у справі « 2-7/
розміщення їдальні, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи – перший поверх з підвалом загальною площею 1275,4 кв. м;
розміщення комп'ютерного клубу – другий поверх площею 910,8 кв. м.
1.2. Ринкова вартість об'єкта визначена згідно з висновком суб'єкта оціночної діяльності про вартість об'єкта (додаток 2), складеним на підставі вимог Методики оцінки вартості об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.95 № 629 (зі змінами і доповненнями) і станом на 30.11.2006 становить 1257845,0 (один мільйон двісті п'ятдесят сім тисяч вісімсот сорок п'ять) грн., у тому числі:
перший поверх з підвалом загальною площею 1275,4 кв. м – 573805,0 (п'ятсот сімдесят три тисячі вісімсот п'ять) грн.;
другий поверх площею 910,8 кв. м – 684040,0 (шістсот вісімдесят чотири тисячі сорок) грн.
2. Умови передачі і повернення орендованого Майна
2.1. Орендар вступає в строкове платне користування Майном на строк, зазначений у цьому договорі, з дати підписання сторонами цього договору, акта приймання-передачі майна, нотаріального посвідчення та державної реєстрації цього договору.
2.2. Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення у Орендаря права власності на це Майно. Власником цього майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди.
2.3. Передача майна в оренду здійснюється за ринковою вартістю, визначеною у Звіті про незалежну оцінку.
2.4. Орендоване Майно залишається на балансі ВАТ „САРЗ ім. Куйбишева”, із зазначенням, що це Майно передане в оренду.
2.5. У разі припинення дії цього договору орендоване Майно повертається Орендарем Балансоутримувачу. Орендар повертає Майно відповідно до порядку, встановленому при передачі Майна Орендарю за цим договором.
Майно вважається повернутим Балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.
2.7. У разі зміни юридичної адреси або реквізитів сторона, у якої сталися такі зміни, повідомляє про це іншу сторону у 3-денний термін.
3. Орендна плата
3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України від 04.10.95 № 786 (зі змінами і доповненнями). Орендна плата за базовий місяць оренди грудень 2006 року складає 8802,12 грн. , до бюджету 100% - 8802,12 грн. (додаток 3).
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством.
3.2. Орендна плата за перший місяць оренди січень 2007 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць грудень 2006 року на індекс інфляції за січень 2007 року.
3.3. Сума орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, встановлений Мінстатом України.
3.4. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку та в інших випадках, передбачених законодавством України.
3.5. Оплата орендних платежів перераховується Орендарем щомісяця, не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним: у розмірі 100% до Державного бюджету України. Код платежу 22080300, банк отримувача – Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, код ЄДРПОУ 22301854, МФО 824026, р/р 31313317600002.
3.6. Наднормативна сума орендної плати, що надійшла до Державного бюджету та Балансоутримувачу, підлягає зарахуванню у рахунок наступних платежів.
3.7. Орендна плата, перерахована несвоєчасно чи не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету і Балансоутримувачу у визначеному п. 3.5 співвідношенні, відповідно до чинного законодавства, з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
3.8. В орендну плату не включаються: оплата комунальних послуг, а також витрати на утримання орендованого Майна.
4. Використання амортизаційних відрахувань.
4.1. Амортизаційні відрахування по орендованому Майну не включаються в орендну плату, нараховуються і залишаються в розпорядженні Балансоутримувача, використовуються ним на повне відновлення орендованого Майна.
4.2. Поліпшення орендованого Майна, здійснені за рахунок амортізаційних відрахувань, є власністю держави.
5. Обов'язки Орендаря
Орендар зобов'язується:
5.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього договору.
5.2. Своєчасно здійснювати капітальний, поточний та інший види ремонтів орендованого Майна.
5.3. Своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату.
5.4. Забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, утримувати орендоване Майно в порядку, передбаченому санітарними нормами, тримати в належному стані прилеглу до об'єкта територію.
5.5. Застрахувати орендоване Майно протягом місяця після укладення цього договору на весь строк його дії і на суму не меншу його ринкової вартості, зазначену в п. 1.3 Договору на користь Балансоутримувача у порядку, визначеному чинним законодавством та надати Орендодавцю і Балансоутримувачу завірену печаткою Орендаря копію договору страхування і копію платіжного доручення страхового внеску в п'ятиденний строк з моменту одержання договору страхування. Ризик випадкової загибелі або пошкодження об'єкта оренди несе Балансоутримувач.
5.6. Виконувати всі необхідні заходи для забезпечення пожежної безпеки об'єкта оренди.
5.7. Вчасно та у повному обсязі робити розрахунки з бюджетом.
5.8. До 12 числа місяця, наступного за звітним надавати Орендодавцю (за факсом (0652) 60-47-34) копії платіжних документів з оплати за оренду відразу після оплати. Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на Орендаря.
5.9. У разі припинення дії або розірвання Договору повернути орендоване Майно Балансоутримувачу в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням фізичного зносу. У разі погіршення стану чи втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря, відновити майно або відшкодувати збитки у разі неможливості його відновлення.
У разі закінчення (припинення) дії цього договору Орендар сплачує до Державного бюджету орендну плату до фактичної передачі Майна згідно з актом приймання-передачі, який надається Орендодавцю у 10-денний термін після підписання.
5.11. Нести повну відповідальність за дотримання правопорядку, правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки та санітарного стану в орендованому Майні.
5.12. Забезпечити доступ на орендоване Майно представників Орендодавця для необхідного огляду та перевірки використання орендованого Майна відповідно до умов цього договору.
5.14. На вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звіряння.
5.15 З метою забезпечення виконання зобов'язань Орендар вносить завдаток у розмірі орендної плати за три останніх місяці в сумі 26407 грн. Завдаток перераховується до Державного бюджету протягом 30 днів з моменту підписання договору та акта приймання - передачі.
У цей же термін Орендар надає Орендодавцю копії платіжних документів з відміткою банку про сплату. По закінченні основного строку дії договору оренди здійснюється перерахунок орендної плати за три останні місяці з урахуванням індексу інфляції і внесеного Орендарем завдатку. У разі дострокового припинення договору оренди з вини Орендаря задаток не повертається.
6. Права Орендаря
Орендар має право:
6.1. Використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору.
6.2. Самостійно розподіляти доходи, отримані в результаті використання орендованого Майна, створювати спеціальні фонди.
6.3. Самостійно здійснювати господарську діяльність у межах, визначених чинним законодавством України і цим договором.
6.4. З письмового дозволу Орендодавця вносити зміни до складу орендованого Майна, проводити його реконструкцію, технічне переозброєння, що зумовлює підвищення його вартості.
7. Обов'язки Орендодавця
Орендодавець зобов'язується:
7.1. Передати Орендарю в оренду державне Майно згідно з п. 1.1 цього Договору. Акт приймання - передачі Майна підписується одночасно з цим Договором.
7.2. Не чинити дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим Майном на умовах цього Договору.
7.3. У випадку реорганізації Орендаря до припинення чинності цього Договору, переукласти цей Договір на таких самих умовах з одним із правонаступників, якщо останній згоден бути Орендарем.
8. Права Орендодавця
Орендодавець має право:
8.1. Контролювати наявність, стан, напрямки та ефективність використання переданого в оренду Майна.
8.2. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього договору або його розірвання у разі погіршення стану орендованого Майна внаслідок його неналежного використання Орендарем.
8.3. Здійснювати контроль за станом Майна, переданого в оренду, шляхом візуального обстеження із складанням акта обстеження.
8.4. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря.
9. Відповідальність і вирішення спорів за договором
9.1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
9.2. Спори, що виникають за цим договором оренди або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються у судовому порядку.
9.3. У разі банкрутства Орендаря він відповідає за свої борги майном, що належить йому на праві власності, відповідно до законодавства України.
9.4. У випадку не внесення Орендарем орендної плати протягом трьох місяців Договір вважається розірваним з моменту отримання Орендарем листа Орендодавця про відмову. Повернення майна здійснюється відповідно до п. 2.5 цього Договору.
10. Строк чинності, умови зміни та розірвання договору
10.1. Згідно з бізнес-планом щодо обгрунтування строку оренди, цей Договір укладено на сорок дев'ять років.
10.2. Умови цього договору зберігають силу протягом усього терміну дії, а також у випадках, коли після його укладення, законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов'язань Орендаря щодо орендної плати – до виконання зобов'язань .
10.3. Зміни і доповнення, або розірвання договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни і доповнення, що пропонується внести, розглядаються сторонами протягом 20 днів і оформляються додатковими угодами до договору оренди. Однобічне відмовлення від виконання договору і додаткових угод до нього не допускається.
10.4. Договір може бути розірвано за погодженням сторін. За ініціативою однієї із сторін цей договір може бути розірвано за рішенням Господарського суду у разі невиконання другою стороною зобов'язань за цим договором і в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
10.5. У разі припинення або розірвання договору поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого майна, не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, питання компенсації невідокремлюваних поліпшень орендованого Майна вирішуються відповідно до чинного законодавства
10.6. Якщо Орендар продовжує користуватися майном після закінчення строку договору оренди, то, за відсутності заперечень Орендодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором, за погодженням органу управління.
10.7. Чинність договору припиняється у разі:
- закінчення строку дії;
- загибелі об'єкта оренди;
- дострокового розірвання договору за взаємною згодою сторін або за рішенням Господарського суду;
- банкрутства Орендаря;
- в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
10.8. Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством України.
10.9. Усі зміни та доповнення, внесені до цього договору, вважаються дійсними у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі, підписані обома сторонами та нотаріально посвідчені.
10.10. Цей договір укладено у 2 (трьох) примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу:
Орендодавцю;
Орендарю.
11. Юридичні адреси сторін
Орендодавець: Фонд майна Автономної Республіки Крим, 95015, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код ЄДРПОУ 00036860.
Орендар: ВАТ „Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбішева”, м. Сімферополь, вул. Телегіна, 16а, ЄДРПОУ 03112774,
12. Додатки
Додатки до цього договору є його невід'ємною і складовою частиною. До цього договору додаються:
- акт приймання-передачі орендованого Майна (додаток 1);
- висновок суб'єкта оціночної діяльності про ринкову вартість Майна, що передається в оренду (додаток 2);
- розрахунки орендної плати (додаток 3).
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
3. У разі неукладення Фондом майна Автономної Республіки Крим договору оренди державного нерухомого майна – окремо розташовану двоповерхову будівлю клубу-їдальні загальною площею 2189,2 кв. м., що знаходиться на балансі ВАТ «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева», розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Телегіна, 16а, в десятиденний строк з дня набрання чинності рішенням суду, договір вважати укладеним в редакції Відкритого акціонерного товариства «Сімферопольський авторемонтний завод ім. Куйбишева», наданій суду.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2007 |
Оприлюднено | 20.08.2007 |
Номер документу | 505823 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Дворний І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні