Рішення
від 09.09.2015 по справі 634/384/15-ц
САХНОВЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 634/384/15-ц

Провадження № 2/634/161/15

Категорія 22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2015 Сахновщинський районний суд Харківської області в складі:

головуючого(ої)-судді: НестеренкоО.С.

при секретарі:ОСОБА_1

розглянувши в відкритому судовому засіданні в смт. Сахновщина Харківської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ТОВ «Аграрний дім ім..Горького» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовною заявою до ТОВ "Аграрний Дім ім.Горького" про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, посилаючись на те, що згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ №610668, виданого на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.07.2004 року, ВВК №126429 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 17.05.2006 року за №0106670200030, кадастровий номер:6324887000:01:000:0034, вона має у власності земельну ділянку розміром 6,9763 га в межах згідно з планом.

Земельна ділянка розташована на території Шевченківської сільської ради Сахновщинського району Харківської області та передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Вищезазначена земельна ділянка на даний час використовується ТОВ «Аграрний дім ім.Горького» Сахновщинського району Харківської області.

У зв»язку з тим, що вона не укладала ніякого Договору стосовно оренди земельної ділянки площею 6,9763 га, вона просила повідомити про підстави використання земельної ділянки ТОВ «Аграрний дім ім.Горького» Сахновщинського району Харківської області та не використовувати в подальшому зазначену земельну ділянку. Тому просить визнати недійсним Договір оренди земельної ділянки №1002 від 07.09.2006 року та зобов»язати ТОВ «Аграрний дім ім.Горького» повернути їй земельну ділянку.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки). Невід'ємними частинами договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду ; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Представник позивачки адвокат ОСОБА_3, в судовому засіданні позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнає, просить суд відмовити у задоволенні даного позову,надав до суду письмове заперечення, зазначив, що сторонами при укладені договору оренди витримані всі вимоги закону. Зазначений договір 07.09.2006 року між ТОВ «Аграрний дім ім.Горького» та ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки №1002, відповідно до якого Орендодавець (ОСОБА_2І.), а Орендар «ТОВ Аграний дім ім.Горького» приймає в оренду ділянку, розташовану на території Шевченківської сільської ради Сахновщинського району Харківської області. Площа земельної ділянки складає 6,9764 гектарів ріллі.

Відповідно до п.2.1 Договору земельна ділянка надається в оренду з метою сільськогосподарського використання, для виробництва товарної сільськогосподарської продукції.

Також, між ТОВ «Аграрний дім ім..Горького» та ОСОБА_2 було підписано акт прийому-передачі земельної ділянки.

Крім цього, вищевказаний договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Сахновщинському районному відділенні ХРФ ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №040870200213 від 15.08.2008 року.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №2073-98-п від 25.12.1998 року «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі» (діючої на момент укладення та державної реєстрації спірного договору) передбачено, що державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

Таким чином, враховуючи те, що спірний договір орендованої земельної ділянки був зареєстрований у Державному реєстрі земель, тобто проведено його державну реєстрації у порядку, передбаченому законодавством України, то державна реєстрація вказаного договору оренди земельної ділянки в період строку його дії є підтвердженням та забезпеченням того, що ТОВ «Аграрний дім ім.Горького» правомірно, відповідно до законодавства України, використовує орендовану у позивача земельну ділянку.

За весь період дії спірного договору оренди земельної ділянки позивачка отримувала орендну плату згідно даного договору, починаючи з 2009 року, що підтверджується відповідними відомостями про виплату орендної плати та квитанціями.

Тобто, позивачеві було відомо про укладений нею договір оренди земельної ділянки і укладення даного договору з її сторони було вільним та відповідало її внутрішній волі. Такими діями позивачка підтвердила справжність укладання спірного договороу з ТОВ «Аграрний дім ім..Горького».

Оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити по таких підставах.

Так, в судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_2 являється власником земельної ділянки, кадастровий № 6324887000:01:000:0034 , розташованої на території Шевченківської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, загальною площею 6,9763 га, згідно державного акту серії ЯБ №610668.

Між позивачкою та відповідачем ТОВ «Аграрний дім ім..Горького» 07.09.2006 року було укладено договір оренди земельної ділянки, який був зареєстрований Сахновщинському районному відділенні ХРФ ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №040870200213 від 15.08.2008 року.

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України , договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За змістом ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно ч.1 ст.14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди укладається в письмовій формі.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є:

- об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);

- строк дії договору оренди;

- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

- умови використання та цільове призначення земельної-ділянки, яка передається в оренду;

- умови збереження стану об'єкта оренди;

- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

- умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

- відповідальність сторін;

- умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Невід'ємною частиною договору оренди землі на підставі ч. 4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою-третьою, п'ятою та шостою ст.203 цього Кодексу .

Оспорюваний договір оренди земельної ділянки, укладений у письмовій формі, пройшов відповідну державну реєстрацію, позивачка мала необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення позивачки було спрямоване на укладання договору оренди, до договору оренди земельної ділянки додано копію державного акту, при складанні, видачі та реєстрації якого було складено відповідні план та схему земельної ділянки, кадастровий план з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів.

Судом встановлено, що волевиявлення сторін, під час укладення договору оренди земельної ділянки, було вільним, що підтверджується підписами сторін на договорі оренди.

З дати укладення договору до дня звернення з позовом до суду жодних спірних питань між ТОВ «Аграрний дім ім..Горького та ОСОБА_2 не виникало, договірні відносини виконувались вчасно та належним чином. Позивачка не зверталась із відповідною заявою до відповідача щодо уточнення та внесення додаткових умов до укладеного договору оренди землі відповідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» .

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

В порядку цивільного судочинства підлягає захисту саме порушене право, тому суд повинен встановити чи дійсно порушуються права орендодавців у зв'язку із відсутністю в договорах оренди умов, передбачених ст.15 Закону України «Про оренду землі» , визначити істотність цих умов, а також з'ясувати у чому саме полягає порушення їхніх законних прав (правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2013 року у справі № 6-78цс13. На такий правовий висновок Верховного Суду України посилається судова палата у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в ухвалі від 29 січня 2014 року у цивільній справі за позовом Особи 5 та інших до приватного сільськогосподарського підприємства «Лазірка» про визнання недійсними договорів оренди землі).

Посилання позивачки та її представника на відсутність істотних умов договору оренди землі, є безпідставними, оскільки в матеріалах реєстраційної справи до договору оренди землі додані копія Державного акту на право власності на земельну ділянку з планом меж земельної ділянку, кадастровий план, акт погодження меж землекористування та акт приймання - передачі об'єкта оренди.

Крім того, до договору оренди землі було надано копію державного акту на право власності на земельну ділянку позивачки, яка містить план-схему земельної ділянки, погодження меж при підписанні акту про передачу та прийом земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки, а також номер самої земельної ділянки.

Заявляючи позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди землі, ні позивачкою в позовній заяві, ні її представником в судовому засіданні не доведено чим саме порушено право позивачки в зв'язку з відсутністю вказаних істотних умов та істотність таких порушень. Однак, вищевказаний договір зареєстрований в порядку визначеному законом та виконувався сторонами. Також, не надано суду доказів невиконання або неналежного виконання відповідачем умов договору оренди чи не виконання обов'язків орендаря, які передбачені ст. 25 Закону України «Про оренду землі» .

Наявність акту виносу в натурі меж земельної ділянки, яка надається в оренду, є обов'язковою тільки в разі, якщо земельна ділянка виділяється окремо, натомість земельна ділянка позивачки обробляється і використовується в єдиному масиві з ділянками інших співвласників земельних паїв і відповідно унеможливлює визначення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості ).

Наведене свідчить проте, що між позивачкою та відповідачем при укладанні договору оренди землі погоджено всі істотні умови, у тому числі об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки) .

Відповідно до ч. 3 ст. 640 ЦК України договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту державної реєстрації.

В судовому засіданні також з достовірністю встановлено, що цивільні права позивачки при укладені з відповідачем вищезазначеного договору оренди земельної ділянки та виконанні даного договору порушеними не були. Представник позивачки в судовому засіданні не довів, в чому саме мало місце порушення зазначених цивільних прав позивачки як при укладенні так і при виконанні договору оренди земельної ділянки зі сторони відповідача.

З огляду на зазначене суд прийшов до висновку щодо відсутності підстав для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, так як останній було укладено з дотриманням вимог Закону України "Про оренду землі" та іншим нормам чинного законодавства України і відповідно заявлений позов є безпідставний.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 203 , 210 , 215 , 638 , 640 ЦК України , ст. 15 Закону України «Про оренду землі» , ст.ст. 10, 15, 60, 212-215, 218ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до ТОВ «Аграрний дім ім..Горького» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом 10 днів, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Копія вірна.Суддя

СудСахновщинський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.09.2015
Оприлюднено24.09.2015
Номер документу50590045
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —634/384/15-ц

Ухвала від 28.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Карімова Л. В.

Ухвала від 26.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Карімова Л. В.

Ухвала від 30.09.2015

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Карімова Л. В.

Рішення від 09.09.2015

Цивільне

Сахновщинський районний суд Харківської області

Нестеренко О. С.

Рішення від 09.09.2015

Цивільне

Сахновщинський районний суд Харківської області

Нестеренко О. С.

Ухвала від 20.04.2015

Цивільне

Сахновщинський районний суд Харківської області

Нестеренко О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні