ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

УХВАЛА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/32038/15-к

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.09.2015 слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Тарасюк К.Е., при секретарі Сулимі А.А., за участю слідчого групи Никитюка С.С., представника АТ «Укрексімбанк», у володінні якого знаходяться документи, ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві провадження за клопотанням слідчого Головного слідчого управління МВС України Подобедова О.С. про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення,-

В С Т А Н О В И В :

Слідчий Головного слідчого управління МВС України Подобедов О.С. звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим із прокурором, про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення.

В обґрунтування клопотання зазначив, що Головним слідчим управлінням МВС України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.11.2013 під №22013000000000287 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 1 та

ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що Досудовим розслідуванням встановлено, що службовими особами Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (далі - Держінвестпроект) у період 2012-2014 років через підконтрольне підприємство ДП «Державна інвестиційна компанія» на підставі довгострокових договорів (строком на 10-15 років) надано ряд позик, здійснено інвестицій та поповнень статутного капіталу підприємств, створених напередодні для реалізації національних проектів, а саме: ДП «Національний проект «Ел Ен Джі Термінал», ДП «Грін Енерго», ТОВ «ТД «Борисфен», ТОВ «Боржава резорт», ТОВ «Біонік Девелопмент», ПрАТ «МЗП «Калинка», ДП «Дирекція з будівництва та управління «Повітряний експрес» та інших інфраструктурних об'єктів Київського регіону», ДП «Національний проект «Відкритий світ», ДП «Національні інфраструктурні проекти», ДП «Олімпійська надія - 2022», ДП «Національний проект «Якісна вода», та інших.

Фактично діяльність вказаних підприємств була спрямована не на реалізацію національних проектів: «Енергія природи» (його складової «Енергія Біомаси»), «LNG Термінал», «Якісна вода», «Відкритий світ», «Технополіс» та «Олімпійська надія-2022» (та його складової «Боржава-Резорт»), «Технополіс» (та його складової «Біонік Хілл»), «Нове життя», а на виведення державних коштів в тіньовий обіг, перерахування їх на рахунки компаній, розташованих в офшорних зонах, та подальше привласнення вищевказаних коштів з подальшою їх легалізацією (відмиванням).

Таким чином, службовими особами Держінвестпроекту за попередньою змовою групою осіб, в тому числі службовими особами ДП «Державна інвестиційна компанія», ТОВ «Боржава резорт», ТОВ «Біонік Девелопмент», ДП « Національний проект «Ел Ен Джі Термінал», ТОВ ТД «Борисфен», ДП «Дирекція з будівництва та управління національним проектом «Повітряний експрес» та інших інфраструктурних об'єктів Київського регіону», ДП «Грін Енерго», ДП «Національний проект «Відкритий світ» та іншими особами вчинено заволодіння державними коштами в особливо великих розмірах та їх послідуюча легалізація (відмивання).

Крім того, під час розслідування кримінального провадження встановлено, що на протязі 2011-2014 років службовими особами Держінвестпроекту було здійснено розкрадання державних коштів у сумі понад 56 млн. грн., шляхом створення умов для перемоги у державних закупівлях, проведених вказаним центральним органом виконавчої влади, пов'язаним з його керівництвом юридичними особами, зокрема: ТОВ «Глорія» (код 31964888), ГО «Розмай» (код 25881148), ТОВ «ФінПР» (код 36858112), ТОВ «Лерон Тревел Менеджмент» (код 36683260), ТОВ АО «Арцінгер» (код 36958968), ТОВ «Гештальт консалтиг груп» (код 22899521), ТОВ «Космополіт менеджмент» (код 35254870), МПП «Елетек» (код 13673189), ТОВ «Сон-це» (код 35977969), ПП «Ландграф» (код 21834436), ТОВ «Вістка» (код 33301970), ТОВ «Дрім хаус» (код 36047970), ТОВ «Київський міжнародний інститут» (код 13684906), ПрАТ «Агенство інфоком» (код 1193840) та ТОВ «Саркетинг сервіс» (код 34431421) та ТОВ «Ost-West».

За результатами проведення вищевказаних незаконних державних закупівель, з зазначеними компаніями були укладені в основному договори про надання послуг (з розміщення реклами, виготовлення відеороликів, презентації, проведення конференцій та ін.), ціна яких була значно завищена або які взагалі не виконувалися, а лише підроблялися документи щодо їх виконання.

Так, розслідуванням одного з епізодів злочинної діяльності посадових осіб вищевказаних підприємств, пов'язаного із проведенням державних закупівель, встановлено, що у 2011 році службові особи Держінвестпроекту під час проведення конкурсних торгів по закупівлі послуг в галузі реклами (послуг з розміщення інформації про інвестиційні можливості України у вітчизняних засобах масової інформації), зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, вчинили дії, які завдали матеріальних збитків державі в особі Держінвестпроекту на суму 2 835 829,90 грн.

Так, проведеною ревізією фінансово-господарської діяльності Держінвестпроекту за період з 01.07.2010 по 31.03.2012, про що складено акт від 27.06.2012 №06-21/49, встановлено наступне.

16.08.2011 Держінвестпроектом подано оголошення про проведення конкурсних торгів по закупівлі послуг в галузі реклами з очікуваною вартістю закупівлі на суму 13, 3 млн. грн.

Свої конкурсні пропозиції для участі у конкурсних торгах подали ТОВ «Космополіт Менеджмент» з ціновою пропозицією 13 404 321,80 грн. та ГО «Розмай» з ціновою пропозицією 12 920 407,08 грн.

26.09.2011 комітетом з конкурсних торгів переможцем визнано конкурсну пропозиції ГО «Розмай» як найбільш економічно вигідну.

13.10.2011 між Держінвестпроектом та ГО «Розмай» укладено договір про надання послуг в галузі реклами №13/10-11.

За надані послуги в галузі реклами Держінвестпроектом на рахунок ГО «Розмай» перераховано кошти в загальній сумі 8 619 013, 09 грн.

Перевіркою документів, які стосуються проведення вищевказаних конкурсних торгів, встановлено, що проведені вони в порушення вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» та документації конкурсних торгів, що призвело до завдання збитків на вищезазначену суму.

Так, перевіркою конкурсної пропозиції ТОВ «Космополіт Менеджмент» встановлено, що вона не відповідає документації конкурсних торгів та підлягала відхиленню комітетом з конкурсних торгів під час її оцінки, зокрема в порушення вимог п.7 розділу І документації конкурсних торгів та ч.1 ст.15 Закону України «Про здійснення державних закупівель», ТОВ «Космополіт Менеджмент» не забезпечено автентичний переклад українською мовою поданих у складі конкурсної пропозиції договорів, які підтверджували досвід надання аналогічних послуг, а також не подано звіту про фінансові результати підприємства за 2010 рік, тобто не підтверджено фінансову спроможність товариства виконати умови договору.

Окрім того, перевіркою конкурсної пропозиції ГО «Розмай» встановлено, що вона також не відповідає документації конкурсних торгів та підлягала відхиленню комітетом з конкурсних торгів під час її оцінки, зокрема в порушення вимог п.6 розділу ІІ документації конкурсних торгів в складі конкурсної пропозиції на підтвердження досвіду надання аналогічних послуг надано договори, які не відповідають предмету закупівлі, тобто не є аналогічними, а також обсяги послуг по них не відповідають обсягу послуг, передбачених документацією конкурсних торгів. Разом з тим, в складі конкурсної пропозиції не надано позитивні листи-відгуки від замовників з обов'язковою інформацією щодо обсягів послуг, їх якості та строків виконання відповідно до умов договору.

Однак, члени комітету з конкурсних торгів Держінвестпроекту, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно знаючи про необхідність відхилення конкурсних пропозицій ТОВ «Космополіт Менеджмент» та ГО «Розмай», як таких, що не відповідають документації конкурсних торгів, і як наслідок - відміни торгів, діючи в інтересах ГО «Розмай», усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх правові наслідки, в порушення п.1 ст.29 Закону України «Про здійснення державних закупівель», незаконно допустили до оцінки обидві конкурсні пропозиції та визнали переможцем конкурсну пропозицію ГО «Розмай».

Допущення комітетом з конкурсних торгів Держінвестпроекту зазначених вище порушень призвело до порушення п.1 ст.30 Закону України «Про здійснення державних закупівель», яким передбачено, що замовник відміняє торги в разі якщо до оцінки допущено пропозиції менше ніж двох учасників.

Внаслідок порушення вищевказаних положень Закону України «Про здійснення державних закупівель» Держінвестпроекту завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 2 835 829,90 грн., які вирахувано як різницю між сплаченою вартістю послуг за договором від 13.10.2011 №13/10-11 та реальною вартістю цих же послуг виходячи із даних їх надавачів.

У такий же спосіб, в порушення вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» Держінвестпроектом було проведено конкурсні торги по закупівлі послуг з розміщення інформації про інвестиційні можливості України у світових засобах масової інформації, за результатами яких укладено договір із ТОВ «Ost-West».

На виконання умов укладеного договору Держінвестпроектом було закуплено у ТОВ «Ost-West» вказані послуги за значно завищеними цінами та із банківського рахунку №25200010055694, відкритого у АТ «Укрексімбанк», перераховано на рахунок ТОВ «Ost-West» грошові кошти в сумі 292 156,17 Євро, внаслідок чого завдано матеріальних збитків державі.

Зважаючи на зазначені вище обставини, виникла необхідність у документальному встановленні використання бюджетних коштів Держінвестпроектом, наданих для здійснення державних закупівель, службових осіб даного органу виконавчої влади, які розпоряджалися коштами, вилученні документів, які стали підставою для перерахування коштів, з рахунку Держінвестпроекту №25200010055694, відкритого у АТ «Укрексімбанк», тощо.

Документи, у яких міститься дана інформація, зберігаються у АТ «Укрексімбанк», де відкрито вищевказаний рахунок Держінвестпроектом, а саме: картки зі зразками підписів посадових осіб та відбитків печаток Держінвестпроекту, договори, довіреності на право користування (розпорядження) коштами по рахунку, платіжні доручення та меморіальні ордери, які свідчать про надходження та використання коштів по рахунку, виписки (роздруківки руху коштів) по рахунку, юридична справа, документи, на підставі яких здійснювалося перерахування коштів, заяви на зняття грошових коштів, документи із вільними зразками підписів осіб, що здійснювали перерахування коштів та зняття готівки з рахунків, які необхідні для проведення відповідних судових експертиз (економічна, почеркознавча, технічна), та інші.

Окрім того, необхідно вилучити оригінали зазначених документів, так як вони потрібні для проведення судово-почеркознавчих експертиз з метою встановлення конкретних службових осіб Держінвестпроекту, які приймали рішення про перерахування коштів.

Згідно інформації, розміщеної на офіційному сайті Національного Банку України, АТ «Укрексімбанк» знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Горького, 127.

Для перевірки викладених обставин вчинення кримінальних правопорушень необхідно вилучити оригінали зазначених документів, оскільки наявні в них відомості мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і можуть бути використані як докази, об'єкти експертних досліджень під час проведення окремих слідчих (розшукових) дій.

Заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, представника АТ «Укрексімбанк», у володінні якого знаходяться документи, ОСОБА_2, який не заперечував проти задоволення клопотання, але просив надати дозвіл в частині вилучення копій запитуваних органом досудового розслідування документів, вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, приходжу до наступного висновку.

Судовим розглядом встановлено, що Головним слідчим управлінням МВС України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.11.2013 під №22013000000000287 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 1 та

ч. 2 ст. 364 КК України.

У відповідності до ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.

Згідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст. ст. 161, 162 КПК України, приходжу до висновку про наявність правових підстав для розкриття охоронюваної законом таємниці та вилучення запитуваних слідчих документів, фактичні дані яких можуть мати важливе значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, а в інший спосіб їх отримати неможливо.

На підставі викладеного і керуючись ст. 107, 160, 162, 163, 164, 166, 309, 376, 562 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого Головного слідчого управління МВС України Подобедова О.С. про тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення - задовольнити.

Надати слідчим слідчої групи Головного слідчого управління МВС України у кримінальному провадженні №22013000000000287 від 25.11.2013 Подобедову Олександру Сергійовичу, Никитюку Сергію Сергійовичу та Мечкалу Сергію Валентиновичу тимчасовий доступ та можливість вилучення (проведення виїмки) у АТ «Укрексімбанк» за адресою: м. Київ, вул. Горького, 127, оригіналів усіх документів Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308), а саме:

- всіх карток зі зразками підписів посадових осіб та відбитків печаток

Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308), копій паспортів, доручень, заяв, договорів, інших документів, які надавались АТ «Укрексімбанк» та були складені і підписані сторонами при відкритті, обслуговуванні (подальшій зміні поточних даних) закритті рахунків Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України;

- анкет по рахунках Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) за період з моменту відкриття рахунків по день проведення вилучення чи закриття;

- довіреностей та інших документів на право користування (розпорядження) коштами по рахунках Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) за період з моменту відкриття рахунків по день проведення вилучення чи закриття;

- платіжних доручень та меморіальних ордерів (в друкованому та електронному виглядах) в повному обсязі, які свідчать про надходження та використання коштів по рахунках Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308), за період з моменту відкриття рахунків по день проведення вилучення чи закриття;

- договорів щодо розрахунково-касового обслуговування та надання послуг «клієнт банк» з зазначенням місця встановлення, заявок на надання зазначеної послуги та документів щодо встановлення (перевірки) зазначеної послуги Державному агентству з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) за період з моменту відкриття рахунків по день проведення вилучення чи закриття;

- документів щодо проведення фінансового моніторингу співробітниками АТ «Укрексімбанк» фінансових операцій по рахунках Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308), а саме: реєстрів фінансового моніторингу, файлів-повідомлень, файлів-запитів, файлів-відповідей, файлів-додатків, файлів-квитанцій, довідок щодо обґрунтування рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу про фінансову операцію, яка підлягає фінансовому моніторингу, анкет клієнтів (відповідно Положення НБУ про здійснення банками фінансового моніторингу) за період з моменту відкриття рахунків по день проведення вилучення чи закриття;

- документів щодо придбання Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) і видачі АТ «Укрексімбанк» чекових книжок по рахунках, векселів за період з моменту відкриття рахунків по день проведення вилучення чи закриття;

- виписок (роздруківок руху коштів) по рахунку Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) №25200010055694 та всіх інших без виключення рахунках (валютних і гривневих) Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308), відкритих в АТ «Укрексімбанк», в друкованому та електронному вигляді, з зазначенням призначення платежу, повних даних платника та отримувача з зазначенням коду, номеру рахунку та МФО банківської установи, конкретного часу та дати платежу, номеру платіжного документу, за період з моменту їх відкриття по день проведення вилучення чи закриття;

- юридичної справи Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308);

- договорів, укладених Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) та інших документів, оплата вартості товарів та послуг за якими здійснювалася шляхом перерахування грошових коштів на рахунки Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) та з них, за період з моменту їх відкриття до дня проведення вилучення чи закриття;

- заяв на зняття грошових коштів (переведення на корпоративний рахунок), видаткових касових ордерів на отримання готівки, грошових чеків з контрольною маркою на отримання готівки, доручень, інших документів, з рахунків Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308), за період з моменту їх відкриття по день проведення вилучення чи закриття;

- документів, на підставі яких Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) купувало, обмінювало іноземну валюту з метою здійснення розрахунків з нерезидентами за торговельними операціями;

- документів, на підставі яких Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України (код ЄДРПОУ 37508308) здійснювало розрахунки з нерезидентами за торговельними операціями.

Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя К.Е. Тарасюк

Ухвала виготовлена в двох примірниках.

Примірник 1 - в матеріали судового провадження за клопотанням

Примірник 2 - виданий слідчому групи ГСУ МВС України Никитюку С.С.

Слідчий суддя К.Е. Тарасюк

Дата ухвалення рішення 10.09.2015
Зареєстровано 20.09.2015
Оприлюднено 21.09.2015

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Відстежувати судові рішення та засідання

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру

Вайбер Телеграм

Опендатабот для телефону