СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2015 р. Справа №818/2998/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелети С.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області до Хотінського споживчого товариства про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сумська об'єднана державна податкова інспекція (далі - позивач, Сумська ОДПІ), звернувся до суду з адміністративним позовом до Хотінського споживчого товариства (далі - відповідач), в якому просить надати дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 23471,34 грн. за рахунок майна Хотінського споживчого товариства (нежитлове приміщення, будівля магазину № 8, розташована за адресою смт. Хотінь, вул. Центральна, 11, загальною площею 126,4 кв. м.), що перебуває у податковій заставі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має несплачене узгоджене податкове зобов'язання по земельному податку в сумі 23471,34 грн. Керівництвом Сумської ОДПІ було прийнято рішення про здійснення опису майна у податкову заставу та проведено опис активів, на які поширюється право податкової застави. В Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України зареєстровано податкову заставу.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.29).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся за місцезнаходженням, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: 42320, Сумська область, Сумський район, смт. Хотінь, вул. Леніна, 55 та зважаючи на норми ст. ст. 35, 40 КАС України, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що Хотінське споживче товариство зареєстроване як юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.4-6), знаходиться на обліку в Сумській ОДПІ як платник податків.
Станом на 07.08.2015 року відповідач має податковий борг по земельному податку з юридичних осіб в загальному розмірі 23471,34 грн., в тому числі 17913,11 грн. недоїмки, 2040,25 грн. пені та 3517,98 грн. фінансових санкцій (а.с.7).
21.08.2014 року начальником Сумської ОДПІ було прийнято рішення № 10/15 про опис майна Хотінського споживчого товариства у податкову заставу (а.с.13).
29.09.2014 року податковим керуючим проведено опис майна відповідача, за результатами якого складено акт № 5/15 опису майна (а.с.14).
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 15.05.2012 року по справі № 2а-1870/2644/12 стягнуто з Хотінського споживчого товариства податковий борг за рахунок коштів товариства у банках, обслуговуючих вказане товариство в сумі 9471,11 грн. (а.с.9-10).
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20.01.2015 року по справі № 818/3664/14 стягнуто з Хотінського споживчого товариства за рахунок коштів товариства у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг в сумі 17140,07 грн. (а.с.11-12).
Позивачем направлялись до установ банків, в яких відкриті рахунки Хотінського споживчого товариства платіжні вимоги (а.с.15-18) та інкасові доручення (а.с.19-24), проте всі вони були повернуті без виконання.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з абзацом другим пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Приписами пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено черговість прийняття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме, першочергово, податковим органом приймаються заходи стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності, податковий орган може приймати заходи щодо погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, в якого наявний податковий борг.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно п.п. 88.1, 88.2 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно п. 89.2 ст. 89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Із наведеного вбачається, що податковий орган може поширити податкову заставу на будь-яке майно платника податків, крім передбачених випадків, а також на майно, яке платник податків набуде у майбутньому.
При цьому, встановлено обмеження, згідно якого податкова застава поширюється на майно, балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків.
Пунктом п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Крім того, згідно п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України Контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Як вбачається із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження, до вказаного реєстру внесено реєстраційний запис щодо обтяження майна Хотінського споживчого товариства, що перебуває в податковій заставі на підставі акту опису майна від 29.09.2014 року № 5/15 (а.с.8).
Враховуючи вищевикладене та те, що податковий борг відповідача на день розгляду справи в повному обсязі не сплачено та складає 23471,34 грн., в тому числі 17913,11 грн. недоїмки, 2040,25 грн. пені та 3517,98 грн. фінансових санкцій, суд вважає позовні вимоги щодо надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна Хотінського споживчого товариства, що перебуває у податковій заставі, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області до Хотінського споживчого товариства про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна – задовольнити.
Надати дозвіл Сумській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Сумській області на погашення податкового боргу Хотінського споживчого товариства (42320, Сумська область, Сумський район, смт. Хотінь, вул. Леніна, 55, ідентифікаційний код 01766508) в сумі 23471,34 грн. (двадцять три тисячі чотириста сімдесят одна гривня тридцять чотири копійки) за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Гелета
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2015 |
Оприлюднено | 24.09.2015 |
Номер документу | 50628362 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
С.М. Гелета
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні