Рішення
від 26.05.2011 по справі 18/918/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.05.2011 р. Справа №18/918/11

за позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця", 49600, м.Дніпропетровськ, пр.Карла Маркса, 108

до Приватного підприємства "ІнтерТрейд", 36004, м.Полтава, вул.Репіна, 9

про стягнення грошових коштів

Суддя Білоусов Сергій Миколайович

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність №32 від 01.01.2011 року

від відповідача: ОСОБА_2, засновник

В судовому засіданні 26.05.2011р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно вимог ст. 85 ГПК України.

Суть справи: Розглядається позовна заява про стягнення з відповідача 22 265,00 грн. штрафу.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№8684д від 26.05.2011 року), згідно якого відповідач позов визнає частково та прохає суд зменшити розмір штрафу до 2000, 00 грн. з підстав, зазначених у відзиві, а також, посилаючись на скрутне матеріальне становище.

Представник позивача в судовому засіданні щодо зменшення розміру штрафу покладається на розсуд суду.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

01.10.2010 року відповідачем (відправник) на адресу Відкритого акціонерного товариства "АрселорМітал Кривий Ріг" (станція Кривий Ріг) зі ст. Кобеляки Південної залізниці в залізничному вагоні № 68620210 було відправлено, згідно з залізничною накладною №43455834 (накладна), лом стальний збірний (вантаж).

Згідно з відмітками у зазначеній накладній, маса нетто вантажу - 62 500 кг, вагон завантажено до повної місткості, люки закриті. Крюки у кількості 28 шт. ув’язані проволокою.

В результаті проведеного контрольного зважування вагону № 68620210 було встановлено, що маса вантажу, яка була вказана відправником в залізничній накладній не відповідає даним, встановленим на станції Кривий Ріг, та складає 59 700 кг (менше вказаної маси вантажу на 2800 кг), на підставі чого 08.10.2010 року був складений комерційний акт АА№ 035572/162.

Переважування проводилось на вагонних вагах, технічно справних, що пройшли контроль придатності 13.07.2010 року. Люки закриті та укручені дротом, двері суцільнометалеві, маркування на вантажі відсутнє.

Провізна плата по накладній становить 4 453, 00 грн.

Позивач, на підставі ст. 118 Статуту залізниць України за невірно зазначену масу вантажу нарахував штраф у п'ятикратному розмірі провізної плати за всю відстань перевезення, та прохає стягнути з відповідача 22 265, 00 грн.

Відповідно до вимог ч.5 ст.307 ГК України, які кореспондуються з вимогами ч.4 ст.909 та ч.1 ст.920 ЦК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України В«Про залізничний транспортВ» законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України В«Про транспортВ» , Закону України В«Про залізничний транспортВ» , Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України.

Статтею 2 Статуту залізниць України передбачено, що обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом, визначає Статут залізниць України.

В ст.5 Статуту залізниць України зазначено, що на підставі цього Статуту Міністерство транспорту затверджує Правила перевезення вантажів та інші нормативні документи. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту, безпеки руху, охорони праці, громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті, є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.

Згідно зі ст.6 зазначеного Статуту накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача.

Статтею 23 Статуту залізниць України та Правилами оформлення перевізних документів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 р., передбачено, що на кожне відправлення вантажу відправники повинні надати станції навантаження заповнену накладну (комплект перевізних документів).

Відповідно до ст.37 Статут залізниць України маса вантажу визначається відправником.

В п.2.3. Правил оформлення перевізних документів передбачено, що правильність внесених в накладну відомостей своїм підписом засвідчує представник відправника.

Відповідно до ч.1 ст.24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній.

Частина 2 зазначеної статті Статуту залізниць України передбачає, що залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

Відповідно до ст.10 Закону України В«Про залізничний транспортВ» розрахунки відправників і одержувачів вантажу, вантажобагажу і пошти з підприємствами залізничного транспорту загального користування за перевезення, додаткові збори за вантажні операції і користування рухомим складом, а також за штрафи, пеню, неустойки здійснюються в порядку, передбаченому Статутом залізниць України, іншими актами законодавства України та міжнародними договорами.

Згідно зі ст.122 Статуту за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

В ст.118 Статуту залізниць України зазначено, що за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Статтею 129 вказаного Статуту передбачено, що обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, вантажовідправник неправильно зазначив масу вантажу в залізничній накладній.

Суд задовольняє позовні вимоги частково, виходячи з наступного.

Ст.233 ГК України встановлює, що у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов’язання божника; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов’язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов’язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

Відповідно до п.3 ст.83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов’язання.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем внаслідок невірного зазначення маси вантажу в перевізному документі ні позивачу, ні іншим учасникам господарських відносин, матеріальних збитків не завдано, тому співвідношення розміру штрафу, що стягується з відповідача, і наслідки невірного зазначення маси вантажу не є співрозмірними, а отже, не відповідають ч.6 ст.3 ЦК України, згідно з якою загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність. Крім того, у відзиві на позов відповідач просить суд зменшити суму застосованого позивачем штрафу та надав докази знаходження підприємства в важкому матеріальному становищі (копія фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва станом на 2010 рік, бухгалтерська довідка від 25.05.2011 року).

Вказані вище обставини суд визнає такими, що мають істотне значення, і з урахуванням того, що можливість зменшення неустойки (штрафу, пені) передбачена як матеріальним (ст.551 ЦК України, ст.233 ГК України), так і процесуальним (п.3 ч.1 ст.83 ГПК України) законом, вважає за необхідне задовольнити заявлене відповідачем клопотання в частині зменшення штрафу та зменшити розмір штрафу до однократної провізної плати, що не буде суперечити загальним засадам цивільного законодавства, зокрема, справедливості, добросовісності і розумності.

З урахуванням того, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне всі судові витрати згідно ч.2 ст.49 ГПК України покласти на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства "ІнтерТрейд" (36004, м.Полтава, вул. Репіна, 9, р/р 26000300152 в ХФ АБ "Експрес-Банк", МФО 350716, код ЄДРПОУ 32844530) на користь Державного підприємства „Придніпровська залізниця" (49600, м.Дніпропетровськ, пр.Карла Маркса, 108, код ЄДРПОУ 01073828, р/р № 26006000012 у ДФ АБ „Експрес-Банк", МФО 306964, штраф в сумі 4 453 грн. 00 коп., державне мито в сумі 222 грн. 65 коп., витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу в сумі 236 грн.

3. В задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача 17 812 грн. 00 коп. штрафу - відмовити.

Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.

Суддя С.М. Білоусов

Повне рішення складено: 31.05.2011року

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.05.2011
Оприлюднено25.09.2015
Номер документу50659659
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/918/11

Рішення від 26.05.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Білоусов С. М.

Ухвала від 30.03.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Білоусов С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні